Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreau sa fac facultate....

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Am nevoie de niste sfaturi prietenesti :

Eu un copil de 17 ani cu mari probleme (plecat de acasa si alte chestii rele :cool: ) dores sa fac o facultate in domeniu (informatica, automatica, telecomunicatii, marketing) dar nu prea stau bine cu matematica respectiv fizica fix materile care imi trebuie la admitere in facultate. In clasa a XI-a am media 5 la mate respectiv corijent la fizica........acum sunt disperat ca se apropie bacul si admiterea.....oare mai am sanse....ce mai pot face?  ii greu bacu?......am vreo sansa.?? .....trebuie neaparat sa ma schimb???


HEEELPP OAMENI BUNA.

#2
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
Sper sa nu ajung ca tine ... :)

Mie deja imi este frica de bac, si sunt a XI-a!

#3
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Am trecut pe-acolo, simplu:
faci prega pana la bac la fiz si mate si in ultimele 2 saptamani invetzi la restul...:):):)

Ai face multe daca dedici 10 melodii din winamp cand scrii la mate si eventual iesi din matrice

#4
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
vax albina.....info inseamna un pic mai mult decat programarea in visual si html....chestiile delicate necesita ceva cunostiinte de mate si fizici. pe bune. daca baza n-o ai, nu vor cum te poti descurca cu nenea fourier etc

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
si eu sunt in a XI-a si am inceput sa fac ceva mate si vad ca mere......doresc neaparat a faculta buna de stat.....recomandati-mi ceva....am inteles ca cea de la Iasi ii stralucita!!!!

mda...inteleg ca info inseamna mai mult decat programarea pe obiecte dar macar la info inteleg repede toate chestiile.....ceea ce la mate/fizica nu prea

#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eh, nu stau acu' sa-ti explic de ce tre' sa stii si mate....la stiintele exacte nu "te prinzi", acolo intelegi cel mult, studiezi, calculezi, gasesti solutii proprii etc.

politehnica buc nu se compara prin dimensiune si posibilitati cu restu'

#7
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Timisoara ?! Am un coleg care a dat acolo si e fain da tot eu ii fac temele cah deh

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mda....acolo ma gandeam si eu....dar Automatica si Calculatoare sau Telecomunicatii??....eu ma gandeam ca voi gasi mai usor loc de munca in Telecomunicatii in RO decat in calculatoare....aici inca nu stiu ce sa fac....vreau sa fac ceva sa stiu ca dupa ce ies din facultate nu stau degeaba...si sa iasa si bani

#9
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
sa-ti spun eu, sunt student in anul 1, ma crede-ma, e al dracu` de greu ca baga in tine MATE si FIZICA in primii 2 ani la facultatile de info/calculatoare/automatica .... alea la ce ai vrea tu sa dai!

Nu vreau sa te sperii, dar DACA vrei sa faci ceva, TREBUIE SA AI O BAZA, altfel cheltui banii(parintilor)  1 an de zile degeaba! [cand spun asta , stiu ce spun, pt ca la mine la facultate, aceeasi sectie cu mine am 2 fosti colegi de clasa, care au intrat cu chiu cu vai si acum nici la examene NU mai vin, cand au vazut ce greu este! eu sunt in BV - si "se zice" ca e mai usor ca-n BUC. cu toate ca nu cred ...]

DECI, daca tot vrei sa faci ceva, trebuie sa ai baza (mate sa fie "aproape la degetul mic" limite, derivate, integrale sa le zbarnai ; + geometria ;la fizica inca nu stiu exact cum se pune problema, ca eu fac numai in anul 2)

Sugestie: daca, dupa ce te gandesti bine CE VREI cu adevarat sa faci, si vrei o facultate, te pui la punct. Te gandesti daca vei putea:

1. sa intri la facultate (examen/dosar ... cum mai e acuma)
2. in juma` de an sa te puiu la punct cu ceea ce nu stii (asta o sa fie greu)

3. daca nu, stai 1 an degeaba, pui mana pe carte, inveti ce-ti trebuie si apoi ii dai bataie!

succes!

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
pai mai am 1 an jumate pana la bac.....acuma serios ca m-ai dezorintat....cred ca voi ramane in arad la o facultate privata...

#11
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
eu unul NU am vrut sa te "dezorientez". Din cate intelesesem eu, credeam ca este pe clasa a 12. Daca ma gandesc bine, ai o sansa: TE APUCI ACUM DE INVATAT mate si fizica, faci in asa fel incat in vacanta de vara, sa lasi distractia deoparte (DAR NU TOTAL) si continui cu mate si fizica,  in a clasa a 12-a inveti tot la materiile astea 2 mai mult(si faci in asa fel incat sa treci si de BAC) si atunci poti sa dai la o facultate de stat K-LUMEA;

btw: parerea mea despre facultatile private NU este prea buna, si chiar daca e privata, aia NU INSEAMNA ca o sa treci din an in an fara sa stii (pe scurt NU BANU` conteaza[tot timpu`])

Acuma sper ca te-ai mai luminat :) si intelegi ce ai de facut!

REPET: asta e parerea mea, mai intreaba-i pe altii sa nu zici ca eu sunt mai "moron" si dau sfaturi aiurea!

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mda...ii foarte greu sa invat cand ii calculatoru conectat la net in fata mea :)....dar sper sa devin mai constient

#13
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
vreau sa precizez ca sunt  a XII-a si sunt f. stresat din pricina bac-ului./
de fapt ma streseaza parintii ......la tine nu cred ca e problema asta, decat daca iti trimit un mail cu remidere.

#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
pe mine de pe acuma ma streseaza....a am uitat sa specific....AMANDOI PARINTII MEU SUNT PROFESORI !!!....

#15
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002

Quote

Originally posted by raiiar
decat daca iti trimit un mail cu remidere.

Ha-Ha-Hwa-Hwahaha !! Mail cu remindere ...

#16
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by geo2001

...mari probleme (plecat de acasa si alte chestii rele )...





pe mine de pe acuma ma streseaza....a am uitat sa specific....AMANDOI PARINTII MEU SUNT PROFESORI !!!....

si cum ai reusit sa ajungi "la asemenea performante?" -

#17
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Numai la casele mari.
Stai sa vezi daca ar fi fost parintii sai directori de scoli... sa vezi atunci ce isprave ar fi facut. se pare ca profesorii isi educa copii nu-i si cresc.
oricum face bine la carisma.

#18
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
numai parinti profesori nu va doresc......se comporta cu mine ca si cu prunci lor de la scoala.....adica de sus....si nu prea pun suflet in ce fac....sau asa simt eu cel putin

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate