Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Miros neplacut scalp

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,am de ceva timp o problema enervanta,parul meu are un miros neplacut,adica nu cred ca este parul,cred ca este scalpul in zona "moalelui capuluI" (nu stiu cum se numeste in termeni medicali aceasta zona).Am incercat sa schimb sampoanele dar,nimic.Sunt nevoi sa ma spal pe cap in fiecare seara,dar a doua zi mirosul incepe iar sa se simta.Care poate fi cauza?O rezolvare?Multumesc si sanatate!

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Așa de intens miroase de simți și tu?

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Simti doar tu sau si altii?

#4
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Mergi la un dermatolog. Posibil să fie un exces de sebum.

#5
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 Serafim606, on 28 noiembrie 2014 - 19:07, said:

Simti doar tu sau si altii?

Eu il simt puternic...dar mama zice ca nu simte nimic...dar mirosul exista

#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Ai grija la alimentatie, ce mananci are efect si in chestia asta, believe it or not.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Adrryo, on 28 noiembrie 2014 - 19:27, said:

Eu il simt puternic...dar mama zice ca nu simte nimic...dar mirosul exista

Inafara de mama ta mai simte si altcineva?

#8
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Adrryo, on 28 noiembrie 2014 - 18:55, said:

Salut,am de ceva timp o problema enervanta,parul meu are un miros neplacut,adica nu cred ca este parul,cred ca este scalpul in zona "moalelui capuluI" (nu stiu cum se numeste in termeni medicali aceasta zona).Am incercat sa schimb sampoanele dar,nimic.Sunt nevoi sa ma spal pe cap in fiecare seara,dar a doua zi mirosul incepe iar sa se simta.Care poate fi cauza?O rezolvare?Multumesc si sanatate!
E unele persoane,care au un miros specific urat,oricat s-ar spala.Poate ai problema genetica Adrryo.

#9
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 Serafim606, on 28 noiembrie 2014 - 19:29, said:


Inafara de mama ta mai simte si altcineva?

Nu cred...adica sunt mereu in conjurat de lume si nimeni nu mi-a zis nimic

 whitewizard, on 28 noiembrie 2014 - 19:34, said:

E unele persoane,care au un miros specific urat,oricat s-ar spala.Poate ai problema genetica Adrryo.

Nu inteleg la ce te referi :|

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Poate ti se pare. Si mama mea e cam paranoica cu mirosurile. Eu aerisesc cam 4-5 ore pe zi si vine ea in vizita si imi zice ca ceva miroase in casa. WTF?

#11
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Adrryo, on 28 noiembrie 2014 - 18:55, said:

Salut,am de ceva timp o problema enervanta,parul meu are un miros neplacut,adica nu cred ca este parul,cred ca este scalpul in zona "moalelui capuluI" (nu stiu cum se numeste in termeni medicali aceasta zona).Am incercat sa schimb sampoanele dar,nimic.Sunt nevoi sa ma spal pe cap in fiecare seara,dar a doua zi mirosul incepe iar sa se simta.Care poate fi cauza?O rezolvare?Multumesc si sanatate!
Sampoanele sunt grase. Incearca sa folosesti sapun dupa ce te dai cu sampon ca sa nu ramana grasimile din sampon pe par.
Si alterneaza, o saptamana te speli cu sapun, a doua cu altfel de sapun si a treia cu sampon (fara sa mai dai cu sapun dupa) si apoi o iei de la capat. PH-ul e cel care iti da mirosul asta.
Inca ceva, nu trebuie sa te speli des pe cap daca vrei sa scapi de mirosul de care zici. Cu cat te speli mai des, cu atat parul ti se va ingrasa mai repede si iti mai si cade mai mult. Numai ca pentru a-l "cali" iti trebuie o perioada in care sa nu vii in contact cu ceilalti. I-ati o mica vacanta si adu-l la normal.

#12
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Folosește Dan Free.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am par gras si matreata de cand ma stiu, ma tund de la 18 ani (acum am 29) cu numarul 1 o data pe luna, parul este aspru, cretz si des, la dus inainte sa dau cu sapun se ia pe unghii un fel de crema alba, asa arata sebumul, am folosit Dan Free plus o solutie dermatologica dupa, dar cum se termina si revin la sampoanele conventionale, revine si matretolul meu.

#14
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
incearca sa folosesti sapun cu sulf.

Edited by gicaru, 28 November 2014 - 21:17.


#15
Adrian14A

Adrian14A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2018
Pentru cei cărora le miroase neplăcut scalpul.Eu le spun sa meargă la dermatolog,dar e buna o metodă pe care am încercat-o acasă.Ai nevoie de : apa și bicarbonat de sodiu
Etape : puneți într-un lighean apă caldă cu care va spălați pe cap cu un ȘAMPON  după aceea mai ai nevoie de încă un lighean de apa în care amesteci o linguriță de bicarbonat de sodiu ( în apă calda sa faceți asta)
Și după te usuci cu un uscător de păr.NU CU PROSOPUL. ȘI NUMAI FOLOSIȚI GELURI DE PAR,SPUME,FIXATIVE... MULȚUMESC

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate