Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce credeti ca are are omul nevoie de Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

#1
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Va rog sa lasati deoparte toate prejudecatile inainte de a raspunde la intrebare, deci toate ideile pe care le luati ca atare din cauza ca educatia religioasa v-a obisnuit cu ele, pentru ca nu toata lumea are "educatie religioasa", dar multi dintre cei care nu o au sunt, in schimb, rationali. Deasemenea, va rog sa aveti in vedere si adevarul (il luam ca pe o axioma) ca Dumnezeu este drept, deci corect.

Deci care este motivul principal pentru care ati recomanda cuiva sa "ia in serios" ce spune Dumnezeu, sau ce pierde daca refuza?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 14:30, said:

sau ce pierde daca refuza?
Totul se rezuma la viata de apoi. Daca vrei sa mergi in Rai urmezi caile Domnului, daca vrei sa mergi in Iad (well, evident ca nimeni nu vrea) faci ce-ti taie capul.

#3
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Fiindca e claaaar.

Dar nu pot sa se rascumpere unul pe altul, nici sa dea lui Dumnezeu pretul rascumpararii. (Ps.49:7)

8. Rascumpararea sufletului lor este asa de scumpa, ca nu se va face niciodata.
9. Nu vor trai pe vecie, nu pot sa nu vada mormantul.
11. Ei isi inchipuie ca vesnice le vor fi casele, ca locuintele lor vor dainui din veac in veac, ei, care dau numele lor la tari intregi.

14. Sunt dusi ca o turma in Locuinta mortilor, ii paste moartea, si in curand oamenii fara prihana ii calca in picioare: li se duce frumusetea, si Locuinta mortilor le este locasul.
15. Dar mie, Dumnezeu imi va scapa sufletul din Locuinta mortilor, caci ma va lua sub ocrotirea Lui. - (Oprire)

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 14:30, said:

Deci care este motivul principal pentru care ati recomanda cuiva sa "ia in serios" ce spune Dumnezeu..

Nu pot crede, nu au cum

Daca era in mijloc o galeata cu bani nu rusinea de a fi credincios si a respecta Adevarul despre care se si demonstreaza prin viu grai " Dreptatea umbla cu capul spart."

Dar nu toti au ascultat de Evanghelie. Caci Isaia zice: "Doamne, cine a crezut propovaduirea noastra?" (Rom.10:16)

"o Piatra de poticnire si o Stanca de cadere". Ei se lovesc de ea, pentru ca n-au crezut Cuvantul, si la aceasta sunt randuiti. (1Pet.2:8)

Edited by husand, 28 November 2014 - 14:48.


#4
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
Se  zice ca odata o furtuna puternica cu ploaie torentiala ,tunete infricosatoare ,traznete  si tot ce trebuie in garnitura ,a surprins in camp deschis doi oameni  . unul era un ateu convins care isi batea joc de toate cele sfinte ,iar celalalt un credincios .   Cu chiu cu vai reusesc prin ploaia puternica sa dea de o linie ferata ,si sa se ascunda sub un pod .traznea in jur si fulgera  de te baga-n sperieti  ,la un moment dat .,credinciosul il vede printre gene pe ateu facand cruci la greu! Ce faci ,frate ,doar mereu zici ca nu exista dumnezeu si ca nu te ajuta nimeni pe lumea asta ,decat tu si mainile tale? Ateul lasa privirea in jos ,rusinat ,si raspunde ... Frate ,ajuta sau nu ,acum nu mai stiu ,da incep sa inteleg ca nu strica ! cam asa vad eu lucrurile !

Edited by ---robocop, 28 November 2014 - 14:51.


#5
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 14:30, said:


Deci care este motivul principal pentru care ati recomanda cuiva sa "ia in serios" ce spune Dumnezeu, sau ce pierde daca refuza?

Eternitatea Paradisului Ceresc.
Toate bazate pe Eclesiast, care, in epilogul sau, zice:

12 Fiule, învață din acestea!
A face multe cărți nu are capăt
și studiul mult obosește trupul.
13 Să ascultăm sfârșitul tuturor cuvintelor:
teme-te de Dumnezeu și păzește poruncile sale,
căci aceasta este totul pentru om!
14 Căci Dumnezeu va aduce orice lucrare la judecată,
pe lângă cele ascunse, fie bune, fie rele.

#6
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostBursul, on 28 noiembrie 2014 - 14:41, said:

Totul se rezuma la viata de apoi. Daca vrei sa mergi in Rai urmezi caile Domnului, daca vrei sa mergi in Iad (well, evident ca nimeni nu vrea) faci ce-ti taie capul.
Deci daca ignor pe Dumnezeu, ajung in Iad? Ce e ala Iad ?

View Posthusand, on 28 noiembrie 2014 - 14:45, said:

Fiindca e claaaar.
Prietene, ce ai scris tu numai clar nu e ... ai dat-o in rascumparare, predestinare, dreptate cu capul spart, stanca de cadere ... ai facut ghiveci cu tot ce ai in cap, deci exact ce te-am rugat sa eviti.

View Post---robocop, on 28 noiembrie 2014 - 14:50, said:

Se  zice ca odata o furtuna puternica cu ploaie torentiala ,tunete infricosatoare ,traznete  si tot ce trebuie in garnitura ,a surprins in camp deschis doi oameni  . unul era un ateu convins care isi batea joc de toate cele sfinte ,iar celalalt un credincios .   Cu chiu cu vai reusesc prin ploaia puternica sa dea de o linie ferata ,si sa se ascunda sub un pod .traznea in jur si fulgera  de te baga-n sperieti  ,la un moment dat .,credinciosul il vede printre gene pe ateu facand cruci la greu! Ce faci ,frate ,doar mereu zici ca nu exista dumnezeu si ca nu te ajuta nimeni pe lumea asta ,decat tu si mainile tale? Ateul lasa privirea in jos ,rusinat ,si raspunde ... Frate ,ajuta sau nu ,acum nu mai stiu ,da incep sa inteleg ca nu strica ! cam asa vad eu lucrurile !
Reflexe (prostesti, daca ma intrebi pe mine)...si mie mi-a venit sa fac semnu' crucii din reflex de multe ori cand am vazut niste monumente de prostie pe aici pe forum. In plus, nu prea ai raspuns la intrebare...in sensul ca deloc.

View PostPicoDazore, on 28 noiembrie 2014 - 14:58, said:

Eternitatea Paradisului Ceresc.
Deci e o oferta, atat?

Daca eu nu vreau eternitatea aia, pot sa zic pass la oferta si sa-mi vad de treaba, sau pierd si altceva?

Edited by kruger, 28 November 2014 - 15:08.


#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 14:30, said:

Va rog sa lasati deoparte toate prejudecatile inainte de a raspunde la intrebare, deci toate ideile pe care le luati ca atare din cauza ca educatia religioasa v-a obisnuit cu ele, pentru ca nu toata lumea are "educatie religioasa", dar multi dintre cei care nu o au sunt, in schimb, rationali. Deasemenea, va rog sa aveti in vedere si adevarul (il luam ca pe o axioma) ca Dumnezeu este drept, deci corect.

Deci care este motivul principal pentru care ati recomanda cuiva sa "ia in serios" ce spune Dumnezeu, sau ce pierde daca refuza?

nu stiu daca e prejudecata, dar e vorba strict de Dumnezeu sau te intrebi la modul foarte general de divinitate suprema?

In a doua varianta cred ca e nevoia de speranta. La prima varianta cred ca e vorba de cutuma.

#8
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
Apai matale ne inviti sa postam ce credem noi ,nu ? ca sa ne-o tragi la cap dupa aia? atata am stiut eu ,prostesti neprostesti eu am scris ce m-a dus capul . atunci ,posteaza matale singur ,nu ne mai invita si pe noi !

#9
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014
oamenii slabi au....

#10
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Post---robocop, on 28 noiembrie 2014 - 15:19, said:

Apai matale ne inviti sa postam ce credem noi ,nu ? ca sa ne-o tragi la cap dupa aia? atata am stiut eu ,prostesti neprostesti eu am scris ce m-a dus capul . atunci ,posteaza matale singur ,nu ne mai invita si pe noi !
Pai nu am vrut sa te superi, da' nu ai raspuns decat cu un exemplu de om speriat care a inceput sa-si faca semnu' crucii. Asta e raspunsul tau la intrebarea: "de ce are nevoie omul de Dumnezeu" ? Am sugerat (destul de subtil) ca raspunsurile sa aiba macar o spoiala de ratiune, adica motivele sa fie cat de cat practice.

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Pentru a putea fi mantuit/salvat.

#12
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postdark, on 28 noiembrie 2014 - 15:33, said:

Pentru a putea fi mantuit/salvat.
mantuit si salvat de ce anume?

#13
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
pai e practic raspunsul ,kruger ,ca nu l-a traznit pe ateu ,mai practic de atat nu se mai poate ! daca nu facea si-l traznea de-l facea varza ,era practic ? doamne ajuta sa nu-mi iau vreun avertisment ,na ! ia sa vedem m-ajuta ori nu ? apara-ma doamne !

Edited by ---robocop, 28 November 2014 - 15:38.


#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
singurul lucru pe care omul il pierde daca nu asculta, sau il cîștigă daca asculta, e viata lui.

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpierre_de_timp, on 28 noiembrie 2014 - 15:34, said:

mantuit si salvat de ce anume?
Attached File  jesus-let-me-in.jpeg   118.24K   19 downloads

#16
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
O poza cat o mie de cuvinte. Posted Image

Bineinteles ca mesajul ei e gresit, dar problema e ca pe el se bazeaza crestinismul fals reprezentat de multe milioane de oameni.


View Post---robocop, on 28 noiembrie 2014 - 15:37, said:

pai e practic raspunsul ,kruger ,ca nu l-a traznit pe ateu ,mai practic de atat nu se mai poate
Deci faptul ca si-a facut semnul crucii l-a scapat de trazneala? Man, ti-am cerut de 2 ori pana acum sa raspunzi serios. Adica Dumnezeu era gata gata sa il trazneasca pe ateul ala, dar cand l-a vazut facandu-se semnul crucii s-a razgandit...asta crezi tu?

Edited by kruger, 28 November 2014 - 15:46.


#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 15:44, said:

O poza cat o mie de cuvinte. Posted Image

Bineinteles ca mesajul ei e gresit, dar problema e ca pe el se bazeaza crestinismul fals reprezentat de multe milioane de oameni.

Reflecta invatatura voastra, a celor care credeti in chinul vesnic constient.

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mesajul este cat se poate de corect, dar problema e ca indoctrinarea religioasa suceste mintea, logica si ratiunea omului...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate