Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Trecere de pe un sistem pe altul

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
tinoalbertino

tinoalbertino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.11.2006
Salutare!
Am două sisteme instalate,pe două HDD diferite: win7  si 8.1
Se poate trece de pe un sistem pe altul fără restart?

#2
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Tu nu ai incercat sa vezi? Sau nu ai gasit cum? Dupa tine, se poate sau nu?

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Nu prea ai cum, doar daca folosesti masini virtuale.

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Posttinoalbertino, on 27 noiembrie 2014 - 17:40, said:

Salutare!
Am două sisteme instalate,pe două HDD diferite: win7  si 8.1
Se poate trece de pe un sistem pe altul fără restart?

Nu categoric!
Daca vrei sa treci al alt sistem setezi in BIOS prioritatea hardului cu SO-ul respectiv.

#5
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
am W 8.1 proaspat instalat , 64 biti, pot instala W 7 32 biti pe alta partitie ? am citit mai multe tutoriale despre dual boot dar mereu se specifica ca W 8 se instaleaza ultimul. doresc un W pe 32 biti, nu am kituri de instalare la multe din programe pe 64 biti.

#6
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Se poate instala alt Windows pe alta partitie, dar nu stiu daca poti pune unu de 32bit si altu de 64, poti incerca.
Iar ordinea ca ultimul sa fie w8 nu cred ca e adevarata.
Spor la treaba.

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcsi1, on 03 decembrie 2014 - 13:20, said:

am W 8.1 proaspat instalat , 64 biti, pot instala W 7 32 biti pe alta partitie ? am citit mai multe tutoriale despre dual boot dar mereu se specifica ca W 8 se instaleaza ultimul. doresc un W pe 32 biti, nu am kituri de instalare la multe din programe pe 64 biti.
Si programele acelea nu ruleaza pe Windows 64?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ba ruleaza insa tu vrei ca ele sa fie instalate la comun,ceea ce aduca o gramada de probleme fiindca programele nu isi tin setarile si alea alea doar in Program Files.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De ceva vreme folosesc OS-uri (Win7, Win8.1) pe 64 de biti si n-am avut probleme cu aplicatii pe 32 de biti... poti detalia un pic?

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu am inteles ca tu vrei ca programele sa fie instalate doar odata si sa se execute de pe ambele sisteme de operare.Unele functioneaza,altele nu.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu nu vreau nimic. csi1 vrea sa instaleze win32 pentru ca nu are "kituri de instalare la multe din programe pe 64 biti". Cum poti instala si rula aplicatii win32 pe un Windows pe 64 de biti, ma intreb daca exista intr-adevar o problema (sigur, poate fi o problema de compatibilitate dar poate se rezolva si aia?)

#12
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

View PostTS030, on 04 decembrie 2014 - 23:08, said:

De ceva vreme folosesc OS-uri (Win7, Win8.1) pe 64 de biti si n-am avut probleme cu aplicatii pe 32 de biti... poti detalia un pic?

de exemplu GX Works 2  , Altium designer sau interfata de diagnoza de la masina.  am instalat si W7  dar nu gasesc drivere , nu merge nici macar usb-ul. nu mi-am mai batut capul ca au fost sarbatorile dar in 3 saptamani plec iar la munca(vapor) si trebuie sa rezolv cumva problema.

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Aha... inteleg ca versiunile mai vechi de GXWorks 2 au probleme de compatibilitate cu Win64. Atunci ramane fie sa treci la o versiune mai noua, fie sa instalezi Win32 pe o alta partitie/disc sau intr-o masina virtuala (VirtualBox e gratuit).
Hmm... Windows 8.1 include de asemenea suport pentru virtualizare - Hyper-V. Nu l-am testat insa.

#14
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
revin cu un feedback la problema postata mai sus, am fost tantalau ca nu am citit mesajul de eroare cand vroiam sa instalez ceva, era vorba ca lipsea net framework 3.5(w8.1 instaleaza automat 4.5). am bifat optiunea asta din control panel/programe , am descarcat 3.5-ul  si acum am toate programele care nu-mi mergeau.
oricum am si W7 instalat dar nu am mai intrat in el ca nu a fost nevoie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate