Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Despre calciu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostUlpiatraiana, on 08 decembrie 2014 - 08:07, said:

De fapt ai spus asa:

Laptele praf de soia din farmacii sau spitale nu faci colici ci de la cel de alimentara.Cel de farmacii au primit copiii mei cind au fost internati cu rotavirus.
Copilul este deja diversificat si alergic nu are cum sa fie pentru ca in unele produse este introdusa si soia.In cazul in care era alergic la soia organismul ar fi reactionat.Chiar si in unele mancaruri pentru bebelusi este introdusa soia.

Gravidele vegetariene si femeile vegetariene care alapteaza consuma foarte multa soia pentru ca din asta isi iau proteinele.
Cu alte cuvinte,soia nu este interzisa ci nu este indicata persoanele cu dereglari hormonale/ovare polichistice si alte problmeme ale ariei de reproducere pentru continutul mare de fitoestrogeni.Dar daca stai sa gindesti asa ar trebui sa renuntam si la uleiul de masline/usturoi etc.

Cred ca s-a referit la japonezi.In perioada bushido nu au consumat produsese lactate pentru era interzisa carnea de orice vaca/oaie/porc etc.Nu avea animale,nu aveau nici lapte.Dar orezul/peste si toate minunile care le consuma ei din ocean contin calciu.Acum se bea la greu,cel putin copiii mei la scoala primesc lapte/iaurt/lapte batut.Laptele batut e un pic diferit fata de al nostru,ei prefera varianta bulgareasca.
Pina la urma si-a revenit bebe?

Da, de fapt am spus acel lucru. Care e diiferenta, nu inteleg?

Nu incercati sa ne ametiti, cum ca anumite produse de la farmacii nu produc colici. Va rugam f. mult, PIna si excesul de vitamina D (tot de la farmacie) tot colici renali poate provoca. Apoi, laptele de soia, poate produce colici si asta deoarece copilul vecinului sau al oricarui alt om, nu l-ati NASCUT dvs. Cred ca am fost inteleasa aici.

Si altceva sa ai o intoleranta la lactoza (nu puteti digera zaharul din lapte din cauza deficitului) ca sa poti sa bei lapte soia si altceva sa fii alergic la ea. Eu nu am spus ca nu e buna soia. Si nu cred ca o sa ne faceti pe toti vegetarieni, dar nici cu ACELEASI CELULE. Hai sa exclud si gustul, asta ptr. cine il si...poate inghiti. Mai avem si astfel de teme pentru gravide, da in fine. Si la urma urmei, fiecare face ce doreste cind este gravida sau alapteaza.

Revin sa spun, ca daca nu exista mamica, se pot creste copii si cu LAPTE DE ... MAGAR (daca aveti). Este cel mai apropiat de cel matern. Recomandam tot din el, produse OKIROI... si pentru cei sensibili sau cu probleme de piele. Cleopatra sa traiasca, care se scalda in el. Posted Image

Edited by Astro-Liv, 09 December 2014 - 17:50.


#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View PostUlpiatraiana, on 11 decembrie 2014 - 00:56, said:

。。。
ダメ!うるさいですか。。。
PS・日本語わかる?

Nu va mai atacati inutil...


ps. japonezii inca au intoleranta la lapte. Copiii primesc lapte mult inca din hoikuen tocmai pentru a scapa de asta. boku no ototo a scapat, doar ta'su nu suporta laptele. :harhar:

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostAstro-Liv, on 09 decembrie 2014 - 17:42, said:

Da, de fapt am spus acel lucru. Care e diiferenta, nu inteleg?

Nu incercati sa ne ametiti, cum ca anumite produse de la farmacii nu produc colici. Va rugam f. mult, PIna si excesul de vitamina D (tot de la farmacie) tot colici renali poate provoca. Apoi, laptele de soia, poate produce colici si asta deoarece copilul vecinului sau al oricarui alt om, nu l-ati NASCUT dvs. Cred ca am fost inteleasa aici.

Si altceva sa ai o intoleranta la lactoza (nu puteti digera zaharul din lapte din cauza deficitului) ca sa poti sa bei lapte soia si altceva sa fii alergic la ea. Eu nu am spus ca nu e buna soia. Si nu cred ca o sa ne faceti pe toti vegetarieni, dar nici cu ACELEASI CELULE. Hai sa exclud si gustul, asta ptr. cine il si...poate inghiti. Mai avem si astfel de teme pentru gravide, da in fine. Si la urma urmei, fiecare face ce doreste cind este gravida sau alapteaza.

Revin sa spun, ca daca nu exista mamica, se pot creste copii si cu LAPTE DE ... MAGAR (daca aveti). Este cel mai apropiat de cel matern. Recomandam tot din el, produse OKIROI... si pentru cei sensibili sau cu probleme de piele. Cleopatra sa traiasca, care se scalda in el. Posted Image
Poate de magareata.
Dar e foarte greu sa il gasesti e mai la indemana laptele de capra care este la fel de apropiat de cel uman.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,450
  • Înscris: 30.10.2003
Revenind la calciu, desi nu i-am dat lapte vreo 3 saptamani dintii ii cresc intr-o veslie. Eu ii dau pastile de vitamina D, e recomandata pentru copii. Oricum soarele nu l-am mai vazut de vreo 3 saptamani, iar la radio am inteles ca 60 % din nemti au probleme cu calciu, nu sunt destule zile cu soare in Germania.

Pentru cei care intreaba de copil, tocmai a dat iar in enterocolita.
Noi: - Si ce sa mance? Regim?
Doctorul: - Nu, manca normal ce mancati si voi.
Noi: - Si cu laptele?
Doctorul: - Foarte putin, fara prea mult lapte si fara sucuri de portocale sau lamaie.
Noi: - Noi ii dadeam de regim (orez, mar ras, etc. Asa ne-a zis doctorul din Romania)
Doctorul: - Aaa, asa se stia inainte, dar acum s-a aflat ca flora din stomac se reface mai repede daca manca normal.
Noi: Posted Image Posted Image

#23
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostI2O, on 11 decembrie 2014 - 02:44, said:

Poate de magareata.
Dar e foarte greu sa il gasesti e mai la indemana laptele de capra care este la fel de apropiat de cel uman.

Poti sa-i spui si magar, nu este o problema nici cind esti un reporter. Nu esti dat afara, daca vei scrie articolul asa. http://www.romaniatv...vere_52790.html

Laptele de capra nu este la fel de apropiat de cel uman. ca cel de MAGAR. Laptele de capra, nu il oferiti unui copil pina la un an si asta ptr. ca prezinta diferente fata de cel uman, chiar si fata de cel de vaca. Dar ca sa nu le mai insir eu, se poate citi oriunde. Vitaminele nu corespund unui sugar, Lactoza este mai mica si tptusi nu reprezinta alternativa nici la laptele de vaca in cazul intolerantei la lactoza. Atentie si la mineralele din el, plus la agaugarea de vitamine ptr. cel alimentar. Dar se poate intreba si un medic, fara doar si poate. http://www.nutrition...ptele-de-capra/

Laptele de magar poate fi oferit si la bebelusii care prezinta alergii la laptele de vaca (proteine care le contine si cel praf). Este cel mai apropiat de cel uman si foarte bogat in calciu, de aceea  este recomandat copiilor mici. Contine si Lysozeme, o enzima care ajuta copii contra infectiilor gastro. Insa o magarita da un litru de lapte pe zi, pe cind o vaca da 9-10 l. parca. Plus ca la magari, laptele poate fi muls, numai cit micutul sta linga mama, deci vreo 5-6 luni de la nastere.

Si daca puteti sa invatati copii de la o virsta sa nu traiasca numai cu sucuri, chiar si naturale, ci si cu APA. Un copil de 7 ani, are nevoie de un litru si jumatate pe zi. Si e bine sa il invatati de mic si FARA PERNA. Sa nu fie prezenta nici la 6 ani, adica.

Quote

iar la radio am inteles ca 60 % din nemti au probleme cu calciu, nu sunt destule zile cu soare in Germania.
De aceea si la ei se recomanda mereu gravidelor, fosfor, fier, calciu, acid folic, sub control serios de diabet pe timp de sarcina, dar si vitamina D (pe cale bucala) ptr. copii mici. Ceva normal popoarelor nordice.

Edited by Astro-Liv, 12 December 2014 - 18:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate