Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

interfata diagnoza

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012
Salut,am o interfata elm 327 si ma chinui cu driverul pentru ca nu mi-o recunoaste windowsul.
Am windows xp sp3 in momentul cand o conectez la laptop imi apare "found new hardware" cu numele ei dar in device manager tot cu semnul intrebarii (vezi foto)
Ce drivere sa mai descarc?ca am instalat 2 dar n-au nici un efect.
Daca detine cineva aceasta interfata si a reusit sa-i dea de cap il rog sa ma indrume si pe mine cum a facut-o.

Attached Files



#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Interfata era conectata la masina? Ea se alimenteaza cu 12V din mufa obd, fara alimentare, n-o recunoaste windowsul.

#3
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
1.Ai compactul care vine cu interfata?
2. Daca ti-a vazut-o win xp Faci setup de pe compact si ar trebui sa se instaleze si sa dispara semnul (?).
3. Daca ai doar driverele pe CD atunci acolo unde apare (?) in Device Manager dai click dreapta si Update driver.

#4
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Posibil s-a rescris cipul FTDI, pentru rezolvare este mai greu de explicat si trebuiesc ceva cunostinte de pc.

#5
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012

View Postrumegus, on 26 noiembrie 2014 - 17:36, said:

Interfata era conectata la masina? Ea se alimenteaza cu 12V din mufa obd, fara alimentare, n-o recunoaste windowsul.
Nu,nu era conectata la masina doar la laptop.Deci sa fie asta cauza?

View PostGeorgeGeo, on 26 noiembrie 2014 - 17:43, said:

1.Ai compactul care vine cu interfata?
2. Daca ti-a vazut-o win xp Faci setup de pe compact si ar trebui sa se instaleze si sa dispara semnul (?).
3. Daca ai doar driverele pe CD atunci acolo unde apare (?) in Device Manager dai click dreapta si Update driver.
Nu am practic nici un cd cel care mi-a adus-o mi-a spus ca se gasesc pe internet ce-mi trebuie

#6
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Cum sa nu o vadă daca ai printscreen in primul post? Nu ai nevoie de alimentare. Da un google cu elm327 driver, dezarhivezi, update driver...

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vezi ca-s mai multe versiuni cu elm327. Ai nevoie de driver si-un soft de diagnoza compatibil cu el. Alimenteaza-l cu 12V, daca n-ai masina la indemana. Unele softuri pot lucra doar pe anumite porturi COM, daca-s ocupate (de bluetooth, de ex), va trebui sa le muti/redenumesti in device manager.

#8
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012

View Postelectro2006, on 26 noiembrie 2014 - 19:55, said:

Cum sa nu o vadă daca ai printscreen in primul post? Nu ai nevoie de alimentare. Da un google cu elm327 driver, dezarhivezi, update driver...
Am dat le-am instalat dar tot asa imi arata cred ca dau cu ea de pamant,am mai intalnit device-uri capoase dar asta le intrece pe toate,nu-mi sta in fire sa vin pe SP sa ma plang ca nu gasesc un driver dar asta ma scoate din sarite.

View Postrumegus, on 26 noiembrie 2014 - 20:11, said:

Vezi ca-s mai multe versiuni cu elm327. Ai nevoie de driver si-un soft de diagnoza compatibil cu el. Alimenteaza-l cu 12V, daca n-ai masina la indemana. Unele softuri pot lucra doar pe anumite porturi COM, daca-s ocupate (de bluetooth, de ex), va trebui sa le muti/redenumesti in device manager.
Aici nu mai stiu ce sa mai zic...

L.E Am vreo 6 drivere diferite in momentul acesta pe desktop,toate click dreapta update driver & shit tot nu vrea...Posted Image

L.E am uitat sa spun ca am dezactivat BT si am lasat COM3 port liber.

Edited by username1234, 26 November 2014 - 21:16.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Deci: n-ai soft, n-ai masina. Ce incerci sa faci cu interfata aia? COM-ul ti-l alegi, sau ti-l autodetecteaza softul, functie de softul folosit, nu trebuie sa alegi tu unul la nimereala. Manevra ce ti-am zis-o, o aplici cand softul poate lucra doar cu COM1-COM5, si toate-s ocupate de alte aplicatii.

#10
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012

View Postrumegus, on 26 noiembrie 2014 - 21:37, said:

Deci: n-ai soft, n-ai masina. Ce incerci sa faci cu interfata aia? COM-ul ti-l alegi, sau ti-l autodetecteaza softul, functie de softul folosit, nu trebuie sa alegi tu unul la nimereala. Manevra ce ti-am zis-o, o aplici cand softul poate lucra doar cu COM1-COM5, si toate-s ocupate de alte aplicatii.
M-am uitat la un tutorial pe youtube si ala nu s-a folosit de masina;Daca te uiti in poza n-am nici un COM ocupat/vizibil.Din cate stiu trebuia sa-i aloce automat un COM port indiferent ca este driver sau nu;era la fel cu semnul intrebarii...
Iti dai seama...cate drumuri am de facut de la masina si in casa...ca nu merge ceva fugi pe net urca et4 coboara...iisuse cristoase.
Am instalat zeci de fise dar la niciuna nu mi-a trebuit mufa infipta in masina ca sa pot instalat un f***t de driver.

Edited by username1234, 26 November 2014 - 21:48.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De aia ti-am spus sa alimentezi interfata prin mufa OBD2, cu 12v, sa nu cobori la masina pe frigul asta. Cand totu-i ok, softul vede interfata, gaseste portul COM si-ti da eroarea ca nu se poate conecta la masina, are rost sa cobori. Tot n-ai spus ce soft incerci sa folosesti, ce versiune de elm ai.

#12
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
S-a rescris cipul ftdi, trebuiesc făcute drivere in funcție de vid si pid. Daca nu ai idee nu te mai munci degeaba. Te pot ajuta, in limita timpului, prin teamviewer, intr-o zi. Da un pm cu numărul de telefon.

Edited by electro2006, 26 November 2014 - 22:04.


#13
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012

View Postrumegus, on 26 noiembrie 2014 - 22:00, said:

De aia ti-am spus sa alimentezi interfata prin mufa OBD2, cu 12v, sa nu cobori la masina pe frigul asta. Cand totu-i ok, softul vede interfata, gaseste portul COM si-ti da eroarea ca nu se poate conecta la masina, are rost sa cobori. Tot n-ai spus ce soft incerci sa folosesti, ce versiune de elm ai.
De unde 12v?Sunt pe laptop?Incerc cu ecuscan

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu stiu daca merge, ecuscan foloseam pe vremuri pt Fiat, cu interfata vag kkl. Incearca scantool, scanmaster, easyOBD2. 12v iei dintr-o sursa, baterie, de unde sa stiu eu ce ai tu prin casa. pinii + si -  ii gasesti pe net, dupa OBD2 pinout.

#15
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012

View Postrumegus, on 26 noiembrie 2014 - 22:28, said:

Nu stiu daca merge, ecuscan foloseam pe vremuri pt Fiat, cu interfata vag kkl. Incearca scantool, scanmaster, easyOBD2. 12v iei dintr-o sursa, baterie, de unde sa stiu eu ce ai tu prin casa. pinii + si -  ii gasesti pe net, dupa OBD2 pinout.
Ok,o sa incerc si variantele urmatoare,12v am nspemii de surse doar ca nu eram sigur la ce te refereai.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Atentie sa nu faci scurt la pinii alaturati. Daca n-ai papuci adecvati, ajung doua fire dezizolate, in paralel cu pinii, peste care tragi izolatia de pe un cablu. Era bine de stiai ce versiune elm ai. Am vazut chinezarii ce ziceau ca-s 1.5, dar erau 1.4. Totusi, la ce masina vrei sa-l folosesti? Cei ce le vand spun ca-s universale, practic la putine masini pot fi utilizate. si la alea, limitat.

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
interfata NU trebuie alimentata la 12v pentru a fi recunoscuta / instalata corect, pentru chip este suficienta alimentarea prin USB. Terminati cu prostiile, nu mai sfatuiti oamenii aiurea.

Pentru initiator: identifica Vendor ID si Product ID (vezi aici: http://www.makeuseof...ndor-device-id/) si apoi cauta device-ul corect si driverele pentru el.

http://www.pcidatabase.com/

Ar fi utila o dezinstalare a device-ului actual, eventual incercarea pe un alt port USB si apoi pe un alt computer.

#18
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
"cel care mi-a adus-o" ,a avuto instalata la el ?
Daca da, :are acelasi sistem Windows ?
Daca da, foloseste programul acesta pe care il rulezi de pe un stik pe calculatorul lui pentru a gasi driverele care au functionat cu interfata.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate