Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Usile din sticla pentru apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dizzy_ein

dizzy_ein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.01.2014
Salut,

De curand am cumparat un apartament si acum trebuie renovat de la 0: dat jos gresie, faianta, pus parchet, raschetat peretii , varuit, schimbat usile, instalatie electrica noua, instalatie sanitara, pus centrala......in esenta un car de bani, ceea ce era de asteptat .
Si acum a venit la etapa usilor: nu ne-am gandit mai din timp la partea asta si acum zugravul ne spune ca in vreo saptamana ar trebui sa fie puse usile (asta ca sa poata el continua cu var) - suntem constienti ca e cam greu sa fie gata in cateva zile, dar macar 2 saptamani e mai bine decat la anul.
Din ce-am cercetat piata, sunt o gramada de modele si tocmai din aceasta cauza suntem indecisi. In primul rand, ne trebuiesc usi care sa fie rezisente la zgarieturi - sau care se repara usor si la care se poate schimba geamul in caz ca se sparge.
Mie cel mai mult imi plac usile din sticla cu geam sablat pentru ca arata foaaaarte elegant si in plus e mult mai multa lumina in casa, dar ar trebui totusi si o izolare fonica , si in plus, rezistenta sa nu se sparga daca se imping copiii in usa.
Prietenul meu e de parere ca ar trebui sa punem unele de calitate si daca nu merita cele din 500 lei, atunci mai bine punem unele din lemn masiv, dar nu le suppooooort pentru ca:
- sunt lucioase
- se potrivesc cu un mobilier tot din lemn masiv si nu vreau sa ma conditioneze la asa ceva
- eu chiar vreau sa pun usi din sticla (eventual securizata, daca trebuie izolare fonica) , si atunci nu are rost sa investesc in niste usi pe care dupa 5 ani max. vreau sa le dau jos
-

1. usile chinezesti la 290-340 lei (de pe Valea Cascadelor)
2. usi care par sa fie mai bune la 490 lei (goale pe dinauntru dar nu mai stiu ce au, in orice caz vanzatoarea spunea ca nu e autocolant) (tot de pe Valea Cascadelor)
4. usi bellacasa la 600 lei (tot de pe Valea Cascadelor)
5. usi din furnir natural care dureaza o gramada sa se faca (tot de pe Valea Cascadelor)
6. usi din lemn masiv - cel mai ieftin la vreo 900 lei si vin probabil inainte de craciun
7. usi din sticla probabil la vreo 800-900 lei - fara nici un fel de securizare
8. usi din sticla securizata - cel mai ieftin 1600 lei

Voiam sa intreb: voi ce-ati ales, de ce, si daca si-a pus cineva usi din sticla : izoleaza fonic? Rezista daca se imbranceste vreun copil?

#2
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Usi din PVC cu geam termopan sau din tamplarie aluminiu cu geam termopan. Tin o viata.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Fara indoiala e o chestier de gust (si de buget). Eu insa nu mi-as pune usi de sticla, cel putin nu in toata casa, ci, cel mult/doar la sufragerie, Oricum lumina (asa cum spui tu) vine de la geam, de pe peretele de fatada si nu din interiorul casei. Deci nu prea ai ce mare cantitate de lumina sa iti vina de pe un hol (la intrarea in sufragerie de exemplu).

Cat o fi ea de sablata usa, nu poate sa iti confere o intimitate (mai ales la dormitor sau baie) la fel de buna ca una plina.

Pentru lucios, daca te deranjeaza prea tare/mult, exista varianta unei folii care o poti pune peste, schimband astfel asectul (model, culoarea, textura, material, luciu etc).


PS. La sufragerie ar mai exista si varianta fara usa! Doar o arcada. Careia i se pot monta (sau nu) niste spoturi luminoase.

#4
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 roflorin, on 26 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Usi din PVC cu geam termopan sau din tamplarie aluminiu cu geam termopan. Tin o viata.

Subscriu
Am la casa asa ceva, mai ales usa de la baie care e cu oglinda.

#5
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
In apartamentul in care stau sunt montate usile astea http://www.portadoor...,p1,m5,s10.html.
In speta minimax grila mica.

Sunt montate de dinainte de 2003. Inca rezista. Tine cont ca am copii mici. (la 2 din 4 a trebuit sa relipesc grilele, dupa nenumarate si fara mila izbituri ale usilor prestate de juniori), iar una are garnitura nitel avariata, ca pe vremuri aveam o matza care se intindea pe colo.
Avand in vedere ca geamul incepe de pe la 70 cm, e putin probabil ca geamul sa fie spart de copii mici. Faptul ca are grila aia din lemn ajuta sa disperseze energia de la eventuala lovitura sau, in caz de se sparge geamul impiedica sa se imprastie si sa cada bucati (rama e lipita peste geamul intreg).

Daca asta crezi tu ca poate fi problema, cumpara usi, si dupa montare schimba geamul cu plexiglass. Poti renunta la modelul cu grila. Posibil sa pice usa si sa iti ramana plexiglassul intact.

Edited by Batranelul, 26 November 2014 - 15:41.


#6
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Esti atat de nehotarat si ai atat de putin timp la dispozitie, incat topicul asta mai mult te va incurca.
Mai bine cauti sfaturi de la prieteni la care sa poti vedea usi montate si folosite. Te va ajuta mai mult.
Foaia de usa de sticla este obligatoriu groasa de 8 sau 10 mm, ca sa reziste la socuri. Dar nu va izola la fel de bine ca o foaie de usa obisnuita.
Exista si usi din lemn masiv cu design modern.
Succes !

#7
dizzy_ein

dizzy_ein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.01.2014

 paznicmare, on 26 noiembrie 2014 - 15:32, said:

Subscriu
Am la casa asa ceva, mai ales usa de la baie care e cu oglinda.

Cam cat v-au costat si acum cat timp?

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
600 usa termopan cu sticla mata,a pus o colega serviciu in primavara ...fara hartii....

#9
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 dizzy_ein, on 26 noiembrie 2014 - 15:45, said:


Cam cat v-au costat si acum cat timp?
Eu le-am pus la pret de producator
Un var al meu are fabrica de termopane si am platit doar materialele
Acum doi ani in vara 3500 euro
Sunt PVC imitatie stejar auriu cu pachet sticla termopan

#10
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
E simplu, usi transparente pentru camerele comune unde nu te deranjeaza sa vezi sau sa auzi ce se intampla inauntru, usi pline pentru camerele private. Daca vrei sa faci economie, usile de sticla mai ieftine nu izoleaza bine fonic.
Usa de sticla la living, sa ai si ceva lumina pe hol in caz ca ti-e lene sa o aprinzi cand mergi la baie, usi de lemn la dormitoare pentru izolare fonica, la fel pentru baie, in caz ca agati ceva pe usa, sa nu se vada dinafara prosoape sau mai stiu eu ce minunatii.

 roflorin, on 26 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Usi din PVC cu geam termopan sau din tamplarie aluminiu cu geam termopan. Tin o viata.
Fara suparare, dar alea nu sunt usi de interior de apartament.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate