Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Modem Speedport W 724V

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#55
mickys

mickys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.03.2015

 Tehnicianul1970, on 10 martie 2015 - 00:18, said:

...tu-i mama lui de "Goagal"... este si greu de cautat! Nu-ti trebuie NAT pentru a accesa niste camere de supraveghere ci de Port Forwarding!
Ia "baga" un ochi in atasamentul asta la pagina 60... si sa vezi "minunatie"!

Multumesc.
Dar este o alta problema.
Acest router pe care il am este simplu W724V, nu este nici type A, nici B si nici Ci, cel pentru care mi-ai trimis manualul. Sa nu crezi ca nu am cautat pe "Goagal" cum ii zici tu, dar am citit pe forum un mesaj postat de tine cum ca ai legat 2 routere si ai fost nevoit sa faci 2 NAT-uri.
Eu stiu ca nu este propriu zis NAT, dar la HUAWEI este in meniul de setari aceasta functie si acolo exista "PORT MAPPING" care la acesta ar fi "PORT FORWARDING".
Trimit atasata si o imagine.
Da-mi o idee, daca te-ai batut si de cazul asta, daca nu cer sa mi-l schimbe.
Merci inca odata. Salut.

Mai mult.
Comentariul de mai jos a fost postat de adrian_ro, ID:863,069 si asta este un motiv in plus pentru care am intrebat de NAT.
"M-am plictisit sa astept un firmware care sa si mearga cum trebuie, am cumparat un al doilea router WiFi (ieftin, Edimax) si am scapat de toate belelele.
Am conexiune la viteza maxima intre dispozitivele locale (cu parametrii de subnet complet configurabili), un "back-bone" 192.168.x.y/z intre cele doua routere si routerul intern declarat ca DMZ pentru port forwarding. IPTv si VoIP au ramas direct din routerul Telekom iar un port Internet legat doar la uplink in cel de-al doilea router. Asta il face un fel de bridge doar ca nu trebuie configurat ca atare (pentru ca nu se poate).
Singurul dezavantaj e ca fac dublu-NAT inutil pe conexiunile externe dar pot trai cu asta. Oricum la 100Mbps si latency din reteaua Telekom nici nu se simte.
Pacat ca am un echipament relativ OK din care folosesc doar interfata VDSL din cauza unui firmware execrabil. Partea buna e ca ma pot muta oricand la alt ISP fara sa mai schimb nimic in setup-ul local
."
Sper ca pana la urma sa ma descurce cineva.
Merci.

Ca urmare trimit si eu un atasament, si acum sa vezi minuatia de care ai zis. Router-ul asta se pare ca nu stie.

Attached Files



#56
carageav

carageav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.12.2014
de ce ai nevoie sa scrii acolo?! ai un range de porturi atat de mare incat nu poti sa le treci unul cate unul? eu de exemplu am forwardat portul 88 public catre 80 privat astfel: 88-88 apoi 80-(aici l-a trecut el automat 80 fara sa fie nevoie sa-l scriu eu).

#57
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 carageav, on 10 martie 2015 - 22:24, said:

de ce ai nevoie sa scrii acolo?! ai un range de porturi atat de mare incat nu poti sa le treci unul cate unul? eu de exemplu am forwardat portul 88 public catre 80 privat astfel: 88-88 apoi 80-(aici l-a trecut el automat 80 fara sa fie nevoie sa-l scriu eu).
Carageav... eu nu mai zic nimic! I-am dat mura-n gura... ce vreau sa-i spun este ca... retelistica NU se invata pe Softpedia,pentru asta exista carti.Pe acest forum se cere ajutorul,se ofera... dar apare ceteodata potrivirea cu proverbe din batrani: Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista! Eu NU sunt D-zeu,sunt un simplu user,am incercat sa-l indrum... mai are nevoie sa-si mai completeze cunostintele, recunosc... si eu invat cate ceva in fiecare zi... prin meseria ce o am,nici eu nu m-am nascut invatat dar Mickys mai are inca multe de completat in bagajul de cunostinte. Eu,cu cat mi-am propus l-am ajutat dar repet,trebuie sa-si mai imbunatateasca cunostintele! Modemul merge perfect,are TOT ce-i trebuie! Nu trebuie sa stau sa-i raspund la ce nu se descurca,nu-mi place tonul in care mi-a raspuns dar nu ma atac,eu am raspuns numai unei solicitari!
Prietene,daca nu te descurci,daca incurci termenii si functiile, NU este problema mea,este strict problema ta,este rezolvabila si daca nu poti si nu poti a te descurca, cumpara un amarat de router, pune Speedport-ul in bridge si foloseste-te de functiile noului router,poate le are mai clare!
Ca fapt divers,eu am UPC si NU am vrut modem-router de la ei. Mi-au dat modem foarte bun,este un model de Cisco,nu chinezariile Telekom si mi-am cumparat eu routerul care l-am vrut (tot chinezesc ca astazi... mai tot ce este electronic se fabrica-n China) si l-am configurat cum l-am vrut si in functie de ce-am avut nevoie! Fa si tu la fel daca este cazul!
Si cu asta am terminat ce am avut de spus vis-a-vis de userul Mickys. PUNCT!

Edited by Tehnicianul1970, 10 March 2015 - 23:37.


#58
mickys

mickys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.03.2015

 Tehnicianul1970, on 10 martie 2015 - 23:28, said:

Carageav... eu nu mai zic nimic! I-am dat mura-n gura... ce vreau sa-i spun este ca... retelistica NU se invata pe Softpedia,pentru asta exista carti.Pe acest forum se cere ajutorul,se ofera... dar apare ceteodata potrivirea cu proverbe din batrani: Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista! Eu NU sunt D-zeu,sunt un simplu user,am incercat sa-l indrum... mai are nevoie sa-si mai completeze cunostintele, recunosc... si eu invat cate ceva in fiecare zi... prin meseria ce o am,nici eu nu m-am nascut invatat dar Mickys mai are inca multe de completat in bagajul de cunostinte. Eu,cu cat mi-am propus l-am ajutat dar repet,trebuie sa-si mai imbunatateasca cunostintele! Modemul merge perfect,are TOT ce-i trebuie! Nu trebuie sa stau sa-i raspund la ce nu se descurca,nu-mi place tonul in care mi-a raspuns dar nu ma atac,eu am raspuns numai unei solicitari!
Prietene,daca nu te descurci,daca incurci termenii si functiile, NU este problema mea,este strict problema ta,este rezolvabila si daca nu poti si nu poti a te descurca, cumpara un amarat de router, pune Speedport-ul in bridge si foloseste-te de functiile noului router,poate le are mai clare!
Ca fapt divers,eu am UPC si NU am vrut modem-router de la ei. Mi-au dat modem foarte bun,este un model de Cisco,nu chinezariile Telekom si mi-am cumparat eu routerul care l-am vrut (tot chinezesc ca astazi... mai tot ce este electronic se fabrica-n China) si l-am configurat cum l-am vrut si in functie de ce-am avut nevoie! Fa si tu la fel daca este cazul!
Si cu asta am terminat ce am avut de spus vis-a-vis de userul Mickys. PUNCT!

Sorry,
daca s-a ajuns la concluzia "nu-mi place tonul in care mi-a raspuns dar nu ma atac,eu am raspuns numai unei solicitari!". Nu vad unde, am recitit mesajul si chiar sunt nedumerit. Dar daca ai simtit cumva ceva in neregula iti garantez ca nu a fost cu intentie, nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Voiam numai un pic de ajutor. Dupa cum am mentionat, manualul pe care l-am primit nu-mi este de nici un ajutor.
Dar, pe de alta parte, chestia cu "mura in gura" ... ??? Ai putea eventual sa reformulezi.
Dumnezeule, daca esti acolo si ma auzi sau ma citesti, nu vreau sa-mi bagi in traista, dar te rog indruma-ma, dar nu cu informatii care nu ma ajuta, ba mai mult, ma incurca.

#59
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015

 mickys, on 09 martie 2015 - 12:45, said:

Salut.
Ma poate ajuta cineva cu router-ul asta?
Nu gasesc in setari functia NAT si obligatoriu am nevoie ca sa pot accesa un DVR - sistemul de supraveghere video.
Am IP fix de la (Rom)Telekom, am avut si eu un HG658 pe care l-am configurat foarte usor la vremea respectiva, dar a murit saracu' si mi-au dat un sppedport.
Multumesc anticipat.

Fiind un router care permite să conectezi la el mai multe echipamete, tu având o singură adresă de IP routabilă în Internet, acesta a fost setat de către Telekom să facă NAT. Nu ai ce setare să faci pentru NAT.

Sistemul de supraveghere vrei să-l accesezi prin pagina WEB (portul 80) sau cu altă aplicaţie, pe un alt port?

Edited by internetmax, 11 March 2015 - 03:49.


#60
kozolika

kozolika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2007
Salutare!

Am primit acest modem. Nu reusesc nici cum sa activez port forwarding-ul. Daca setez un port forwarding e degeaba pentru ca tot blocat ramane, am incercat si DMZ, tot fara succes. Firmware: 09081601.00.027
Apreciez orice sfat, mersi.

#61
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007

 kozolika, on 19 martie 2015 - 17:09, said:

Salutare!

Am primit acest modem. Nu reusesc nici cum sa activez port forwarding-ul. Daca setez un port forwarding e degeaba pentru ca tot blocat ramane, am incercat si DMZ, tot fara succes. Firmware: 09081601.00.027
Apreciez orice sfat, mersi.

Salut,

Acceseaza LINKULpaginii de suport tehnic de pe Facebook al Telekom Romania, furnizeaza cat mai mult date despre contul tau de abonat si modem (inclusiv serie) si solicita upgrade de firmware si mai incerca odata ulterior setarile.

#62
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce modem pot cumpara si de unde pentru a putea functiona la telekom ??
eu am unul vechi din 2008 din acelea care nu sunt wireless.si as vrea unul nou dar nu stiu ce sa cumpar.
ei la telekom imi da gratuit doar daca imi maresc si abonamentul cu 17 lei si nu as vrea.
sau daca platesc 8 lei chirie pe luna..si iarasi nu as vrea.
daca cumpar unu de pe olx tot din acela de la ei ? merge?
ca mi-a zis un om de la ei ca alea nu merg ca sint blocate ca nu si-au platit aia abonamentul....si sar putea sa il cumpar degeaba....

#63
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007
In mod normal ar trebui sa mearga cumparate de pe OLX dar ar trebui sa iti dea seria pentru a verifica cu operatorul lor daca este sau nu blocat in vreun fel. De cumparat nou poti cumpara de principiu orice router care are suport pentru ADLS,dar iarasi ar fi bine sa verifici cu operatorul de pe zona ta daca modelul ales este compatibil sigur inainte sa il comanzi.

Edited by mNiosu, 24 March 2015 - 09:22.


#64
adrianp_ro

adrianp_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.05.2014

 mNiosu, on 15 ianuarie 2015 - 19:01, said:

Ultimul update 033 permite modificarea clasei de IP in oricare se doreste si permite Port Binding la alegere pe toate cele 4 porturi.
Updateul de firmware se face doar accesand serviciul clienti, telefonic sau pe Facebook, nu este publica imaginea, probabil sa nu o poata modifica baietii destepti.

Neajunsuri la versiunea curenta:

- Nu mai pot face port forwarding decat la TCP, la UDP nu mai salveaza.
- Nu merge in continuare decat 2.4 sau 5Ghz alternativ desi routerul este dual band;
- Specificatiile tehnice ale acestui router arata ca toate porturile LAN sunt gigabit dar merg doar pe 100Mb. Probabil este limitat artifical din firmware de Telekom Romania.
- Nu exista obtiune pentru dezactivarea sau schimbarea filtrarii routerului (in afara de port binding).

News!
Port forwarding pe UDP merge (la versiunea 033) dar e o porcarie in interfata Web (nu afisaza). Daca verifici XML de configurare (Saving -> ...config) porturile UDP setate sunt acolo.

In alta ordine de idei, cred ca ma mut la alt ISP. Sunt ceva de groaza, nu ca ceilalti ar fi mai breji.
De cand cu modemul asta nu mai mergea VoIP. Adica cine suna pe numarul meu primea tot timpul "ocupat".
Am facut reclamatie si ...mi-au resetat modemul la "factory settings". Am pierdut timp sa refac setarile iar VoIP tot asa!
M-au sunat sa ma intrebe "daca sunt multumit", i-am ... pe romaneste si iar au resetat modemul remote.
Dupa un timp ma trezesc din nou cu modemul resetat. Acum chiar ca-mi venea sa-i tai in bucati. Dar primesc un apel (merge telefonul!!!) prin care imi spun ca era ceva defect (!) si s-a rezolvat. Surpriza a fost sa gasesc versiunea 033 instalata.
M-am spariat un pic de chestia cu forward pe porturile UDP dar le-am setat primele (inaite de TCP), am citit salvarea configuratiei si.. erau acolo.
N-am avut timp sa verific si celelalte belele. Oricum, dupa ce o sa le scada cota de piata si mai jos decat este acum, probabil ca o sa inceapa sa acorde ceva mai multa atentie echipamentelor si clientilor in general. Pentru moment eu sunt aproape decis sa-i las cu calitatea lor germana cu tot.

#65
robert334

robert334

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2015
Salut, am primit si eu astazi un modem deasta, si as dori sa va intreb de ce nu pot reusii sa leg un amarat de telefon fix la el in portul pt telefon? am conectat tot si nu se intampla absolut nimic!
  
Respect!

#66
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Atât timp cât nu ai setat VoIP nu ai ce să faci cu fixul în el.

#67
robert334

robert334

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2015

 KyKyKyKy, on 26 aprilie 2015 - 20:48, said:

Atât timp cât nu ai setat VoIP nu ai ce să faci cu fixul în el.

Si cum se seteaza acest VoIP?

#68
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă ești abonat VoIP la Alonia sau CallRomânia cu un utilizator și parolă, iar dacă ai VDSL 100 Mbps sau linie VoIP de la Telekom, atunci vin direct setate

#69
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 03.04.2009
Mai exista posibilitatea sa vad parametrii liniei cu acest modem?

#70
szaboadrian

szaboadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.01.2012
Salut, m-ar interesa daca as putea folosi acest router cu firmware-ul de la Telekom in reteaua rds..
sau chiar sa conectez router-ul ce-l acum la acesta prin lan. adica cred ca ar fi mai simplu, reteaua fiind deja configurata pe router-ul vechi.. doar bag cablul si gata..
sau nu se poate? :(

#71
ionutkok

ionutkok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.03.2007
Buna ziua. A reusit cineva sa seteze acest router sa mearga pe RDS ? Sau are cineva un firmware mai nou pentru el incat sa pot debloca porturile 3 si 4? Am incercat firmware de la DE (Vers. A, B, C) si nu se poate instala . Singurul lucru care l-am reusit a fost sa il fac repetor pus pe cablu in portul 1 dupa routerul actual. Multumesc

#72
kronikom

kronikom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008
Va salut! Am net de la Telekom ( VDSL - 20 MB/s) si folosesc Speedport W724V. Nu sunt multumit deloc de semnalul wi-fi in apartament. Mi-am luat un TP-LINK Archer C9 ( am vrut sa renunt la Telekom si sa strec la o fima de cartieir). M-am razgandit intre timp.
Va rog mult, ma ajutati cu setarile necesare pentru a lega TP-LINK-ul la Speedport, astfel incat sa merg cu 2 routere, iar wi-fi-ul sa fie de la TP-LINK?

Ce setari trebuie facute in meniul Speedport-ului? ( 192.168.1.1)

Va multumesc mult tuturor celor care va implicati in solutionarea problemei!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate