Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

apartament prin -prima casa-?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013
cei care ati luat un apartament sau casa prin acest credit imi puteti scrie si mie pasii ce trebuie urmati si cat timp dureaza de la momentul cand duci adeverinta de salariat pana te muti in apartamentul cumparat?

cat avans trebuie sa am eu si cati bani ma mai costa pe parcurs pana la aprobare daca as dori sa iau un credit la un apartament de 35.000 euro

salariul meu e de 2500 lei pe perioada nedeterminata iar al sotiei de 900 lei pe perioada de 3 luni-se reanoieste contractul la 3 luni

ceva sfaturi , idei ,orice

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Stai linistit. Al doilea salariu este mic.
Nu poti anticipa ce se intampla cu salariul tau. Daca ramai fara slujba nu veti putea plati ratele din salariul sotiei.

#3
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

View Postmihai!, on 23 noiembrie 2014 - 16:30, said:

Stai linistit. Al doilea salariu este mic.
Nu poti anticipa ce se intampla cu salariul tau. Daca ramai fara slujba nu veti putea plati ratele din salariul sotiei.

eu lucrez la stat intr-un domeniu unde nu se vor face disponibilizari niciodata iar salariul meu peste 5 ani se va duce aproape de 3000 lei deoarece creste odata cu vechimea
cand ne-am hotarat nu am luat in calcul si salariul ei atunci cand am facut o simulare cu platile ce urmeaza sa le avem
salariul ei ma intereseaza doar daca poate fi luat in considerare cand aplicam la credit

la banca am inteles ca m-as incadra undeva la 39.000 euro
insa as vrea sa aud si cateva cuvinte de la cei care au luat prin PRIMA CASA

Edited by m_adi, 23 November 2014 - 16:42.


#4
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
salariul sotiei nu cred ca se ia in calcul, pentru ca nu este pe perioada nedeterminata.

#5
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Te incadrezi foarte usor la suma respectiva. Asta depinde de la banca la banca.
Daca nu ai alte rate, chirii, deschideri de cont, carduri de credit ar trebui sa poti sa ajungi cu rata undeva la ~50% din venitul net (asta ar insemna aproximativ 1250 ron - si acest procent depinde de la banca la banca).

La o astfel de rata te vei incadra la aproximativ 50000 euro (echivalentul in lei la 220.000 ron)

Dar cel mai bine mergi la bancile la care doresti sa faci creditul si iti vor spune ei la ce suma maxima te incadrezi.

Ceea ce trebuie sa iei in considerare la prima casa este ROBOR-ul. Tendintele sunt de crestere si mai putin de scadere. La fiecare 3 luni ratele vor creste sau vor scadea fata de ultimele 3 luni.
Iti recomand sa iei in considerare si o crestere mai mare a robor-ului (de exemplu adaugi 5%) si vezi daca vei face fata cu ratele.

Edited by emillian, 23 November 2014 - 19:41.


#6
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

View Postemillian, on 23 noiembrie 2014 - 19:39, said:

Te incadrezi foarte usor la suma respectiva. Asta depinde de la banca la banca.
Daca nu ai alte rate, chirii, deschideri de cont, carduri de credit ar trebui sa poti sa ajungi cu rata undeva la ~50% din venitul net (asta ar insemna aproximativ 1250 ron - si acest procent depinde de la banca la banca).

La o astfel de rata te vei incadra la aproximativ 50000 euro (echivalentul in lei la 220.000 ron)

Dar cel mai bine mergi la bancile la care doresti sa faci creditul si iti vor spune ei la ce suma maxima te incadrezi.

Ceea ce trebuie sa iei in considerare la prima casa este ROBOR-ul. Tendintele sunt de crestere si mai putin de scadere. La fiecare 3 luni ratele vor creste sau vor scadea fata de ultimele 3 luni.
Iti recomand sa iei in considerare si o crestere mai mare a robor-ului (de exemplu adaugi 5%) si vezi daca vei face fata cu ratele.

mda.interesant raspuns cu cresterea aceea de 5%

#7
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
Fratele meu abia ce si-a luat si el apartament de cam o luna, de 31.000 euro. Din ce am inteles rata lor e pe la 600 lei in conditiile in care amandoi au salariu undeva pe la 1000 lei pe luna. Ca avans au avut in jur de 10.000 lei daca nu ma insel. Din momentul cand au inceput actele si pana au luat cheia la apartament a durat cam 3 luni. Din pacate mai multe detalii nu am.

Edited by Costi87, 24 November 2014 - 00:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate