Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

ASUS F550JK-DM112D sau Laptop ASUS 15.6'' G56JK-DM151D

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
crisxxx

crisxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.11.2014
Salut,am intrat si eu in posesia unui G56JK...este construit foarte bine,materiale de calitate,o senzatie placuta per total.O intrebare....poate cineva confirme ca display-ul este IPS?,pe display a avut lipit un sticker care spune ca e IPS dar daca ma uit la monitor properties il listeaza ca si un AUO36ED iar la o simpla cautare pe google acest ID apare la display-ul lui y50-70 si se pare ca e un TN,nu un IPS.Poate confirma sau infirma cineva acest aspect?
Multumesc,

#38
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
Se pare ca toti am luat teapa de la Asus, modelul g56jk dm156d are ecran TN, si nu IPS.
https://translate.go...t-text=&act=url
Oare asta inseamna Black Friday la romani?

#39
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si cine va pacalit? Magazinul? Producatorul?
Sau voi insiva ca nu stiti sa cautati un review inainte?
http://www.asus.com/...specifications/
Specificatiile sunt sfinte, nu descrierea, ce-i copy-paste de la alte modele. Oricum, nici aia nu e falsa, ca exista G56JK si cu ecran IPS, dar nu-i cazul la noi.


G56JR a fost varianta cu IPS.
G56JK vine cu 3 tipuri de ecrane: Full HD TN, Full HD IPS si HD TN.

Romanica noastra importa doar varianta cu Full HD TN cel mai probabil, nu prea vad eu IPS pe la noi.
Oricum, la pretul ala, teapa e sa-ti zici ca ti-ai luat teapa. Nu de alta, dar eu nu stiu ce ti-ai fi dorit mai mult.

In 3000 lei, ai luat: Quad, ecran mat, GPU-ul cel mai bun posibil in banii aia, constructia cea mai buna posibila in banii aia, ecran decent, chiar de-i TN, racire cum trebuie si sonorizare excelenta. Cartofi prajiti nu face, dar treceti peste.

Edited by georgik12, 24 November 2014 - 13:58.


#40
crisxxx

crisxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.11.2014
Pai nu stiu cum sa iti spun dar,al meu a venit cu sticker lipit pe display cum ca e IPS,iar in oferta magazinului era trecut la fel de clar ca vine cu display IPS....deci cumva amandoi...eu unul nu am spus ca e teapa..doar ca nu e normal sa se procedeze in acest fel...

#41
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Returneaza-l, conform garantiei de conformitate iti vei primi banii inapoi pentru ca ecranul nu este IPS, cum era trecut in specificatii.
Dar nu stiu daca-ti convine sa primesti banii la loc si sa ai altceva in banii aia, ca mai bun sigur nu gasesti.

#42
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cel mai simplu iti dai seama dupa unghiurile de vizualizare... TN-ul se intuneca si pierde culorile privit dintr-un unghi mai putin normal.

#43
sepukku

sepukku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2007
Fratilor, panoul e indiscutabil TN si inca unul de proasta calitate (220 nits, 400:1 contrast ratio). Va inteleg supararea, si eu l-am achizitionat de la emag la 2999 lei de BF. Sincer, am avut pana in ultimul moment o retinere in ceea ce priveste panoul, pentru ca nu poti gasi o asemenea configuratie niciunde in lume la banii respectivi (am cautat din SUA pana in India si Noua Zeelanda si inapoi, pe sute de situri si se pare ca NOI avem cel mai mic pret). Astfel, dezamagirea mea a fost mai mica decat a unora care erau convinsi de existenta unui ecran IPS.
Concluzionand si lasand la o parte frustrarea legata de panou, inselaciune sau "scamatorie financiara" a celor de la Asus, de 2999 lei + 150 lei un modul de 4GB RAM am primit mai mult decat m-as fi gandit cu 1-2 ani in urma sa sper ca as putea avea aici, in Romanica. Uitati-va la alte configuratii, de banii astia abia daca primiti un I7, ce sa mai discutam de constructie, placa video, racire, ecran fullhd (chiar daca ecranul e prost/execrabil), baterie 6 celule, performanta generala. Pe mine singurul lucru care ma scoate cu adevarat din minti, si am abia o zi de utilizare, sunt amprentele. Daca puneai o echipa de savanti timp de 10 ani sa inventeze un magnet de amprente mai ceva ca materialul/textura laptopului, am ceva dubii ca le-ar fi iesit mai bine.
Eu zic hai noroc si sa ne tina inca mult timp dupa expirarea garantiei.

#44
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
400:1 e contrast chiar ok.
Sa-ti zic ca X555-urile asus n-au nici 100:1? :D

#45
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Asta vroiam sa zic si eu, nu e IPS ecranul insa nici nu e de aruncat pe jos cu el. Multumit si eu de performantele laptopului.
georgik12: intre 850M si 840M de la N56 (stii tu povestea :) scot la WOT 10 fps in plus si mai jos si pe setarile High, inainte erau pe Medium la 840M.
Nu ma asteptam sa fie diferente asa mari si intre placile grafice, ma asteptam doar intre procesoare. Uite ca e de bine!

Edited by darktyroll, 03 December 2014 - 21:30.


#46
romania12

romania12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.03.2008
Eu din cate am bagat de seama la specificatii este mai bun ASUS F550JK-DM112D decat Asus G56JK-DM156D....deci :

ASUS F550JK-DM112D : + 8GB de RAM
                                         + GTX 850M 4GB DDR3
                                         + Pret la Altex 3100 Lei
                                         - Carcasa plastic



Asus G56JK-DM156D : - 4GB de RAM
                                      - GTX 850M 2GB DDR3
                                      - Pret Flanco 3500 Lei
                                      + Carcasa aluminiu


Deci la prima vedere si dupa parerea mea este mai bun F550JK decat G56JK mie unul mi-se pare prea mare compromisul in materie de RAM , Placa video si 500 de lei in plus pentru simplul fapt ca este cu carcasa de aluminiu.
In concluzie eu as opta pentru F550JK la prima vedere. Imi poate spune cineva cu ce este mult mai bun de merita achizitionat G56JK ca eu chiar nu reusesc sa imi dau seama Posted Image Posted Image ????
P.S: Am si o intrebare Posted Image  Carcasa este in intregime din aluminiu ( aici ma refer la partile exterioare cand acesta este inchis) sau doar portiunea de la tastatura ca eu am vazut multe laptopuri la care era specificat ca , carcasa este din aluminiu si cand in colo surpriza... este doar partea din interior si doar aceea din jurul tastaturii ( daca stiti la ce ma refer Posted Image )

#47
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
G56JK a fost la reducere de black friday la pretul de 3000 Ron, il bate din start pe F550. Carcasa este din aluminiu + partea de la tastatura. Partea de jos pe care sta laptopul este din plastic. Au fost 2 motive in plus fata de seria F, binenteles vb de 3000 Ron. Iar inca 4 gb ram sunt 150 Ron. Deci per total e mai bine, "am castigat o carcasa si o constructie mult mai buna."

Edited by darktyroll, 03 December 2014 - 23:16.


#48
romania12

romania12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.03.2008

View Postdarktyroll, on 03 decembrie 2014 - 23:15, said:

G56JK a fost la reducere de black friday la pretul de 3000 Ron, il bate din start pe F550. Carcasa este din aluminiu + partea de la tastatura. Partea de jos pe care sta laptopul este din plastic. Au fost 2 motive in plus fata de seria F, binenteles vb de 3000 Ron. Iar inca 4 gb ram sunt 150 Ron. Deci per total e mai bine, "am castigat o carcasa si o constructie mult mai buna."

Daca era totul din aluminiu hai ca poate ma incanta sa mai pun inca 500 de lei ( in senul ca rezista la socuri indiferent daca acesta pica pe fata sau pe spate) dar si placa video este la jumatate fata de F550JK. Ce intelegi prin constructie mai buna??? Sunt piesele mai de calitate sau constructia placii de baza?? Eu intreb deoarece vreau sa imi iau unul dintre cele doua la reducerile care vor urma de Craciun, dar asa la prima vedere mi-se pare mai bun F550JK si nu as vrea sa fac un upgrade foarte curand (cel putin un an). Deci care ar fi plusurile si minusurile ( in mare si mai explicit) dintre cele doua produse?

#49
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Citeste mai in spate te rog, nu sunt f multe pagini, o sa iti faci mai multe idei. Placa video nu e la jumate app, e doar marketing la placi de 2 sau 4 gb.

Edited by darktyroll, 03 December 2014 - 23:35.


#50
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Care ma la jumate?

GTX 850M poate sa aiba si 10GB VRAM, ca la fel de bine va merge ca atunci cand ai 2GB.
Nu-i placa video suficient de buna sa poti tu sa-i dai detalii ce folosesc mai mult de 2GB VRAM, stai linistit. Daca cantitatea de VRAM conta, isi lua toata lumea petarde de GT 630-uri cu 4GB VRAM la 300 lei si rupea jocurile in doua.

Daca o sa compari doar specificatiile alea amarate, n-o sa inveti niciodata diferenta intre seriile astea.
Cred ca e a 3`a oara cand repet doar pe aici.

Ce primesti in plus la G56JK?
Pai hai sa vedem, ca sunt ceva:
- ecran mat (tot TN, dar macar e mat si nu-ti faci freza in el cand e soare pe-afara)
- boxe Bang & Olufsen cu subwoofer extern inclus, nu un amarat de sistem stereo ce se aude ca din butoi
- constructie sanatoasa, nu plastic ieftin ce scartaie cam din toate colturile
- tastatura pe care scrii de placere, nu taste ieftine ce flexeaza daca apesi mai tare

Si nu aluminiu, ai doar pe capacul ecranului si-n jurul tastaturii.
Plastic vezi doar pe rama ecranului (ca totusi, antenele de la wireless trebuie ferite si ele de metale, zic si eu) si pe burta laptopului, ca daca ar fi full aluminiu, nu ti-ar placea temperatura carcasei.

Mi-as lua G56JK acum?
Probabil nu, cel putin nu daca-i mai mult de 3500 lei, cat zici ca-i la Flanco. Si nu mi-as lua din simplul fapt ca prin 4000 lei trebuie sa apare micutul G551, cu i7 Quad, vreo 8GB RAM si GTX 860M GDDR5, cu destul peste 850M GDDR3. Aaaa, si ecran IPS. :)

#51
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
PLEASE NOTE THAT THIS GRAPHICS CARD HAS 2 VARIANTS: DDR3 AND GDDR5. THIS IS THE DDR3 VARIANT.
This is the 4GB DDR3 variant of GeForce GTX 850M. In this edition, the frame buffer was doubled to 4GB though this will not boost its performance and can be addressed as a gimmick - marketing to lure consumers into paying more for the same product.
Sursa: http://www.game-deba...x-850m-2gb-ddr3

Edited by darktyroll, 03 December 2014 - 23:41.


#52
romania12

romania12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.03.2008

View Postgeorgik12, on 03 decembrie 2014 - 23:36, said:

Care ma la jumate?

GTX 850M poate sa aiba si 10GB VRAM, ca la fel de bine va merge ca atunci cand ai 2GB.
Nu-i placa video suficient de buna sa poti tu sa-i dai detalii ce folosesc mai mult de 2GB VRAM, stai linistit. Daca cantitatea de VRAM conta, isi lua toata lumea petarde de GT 630-uri cu 4GB VRAM la 300 lei si rupea jocurile in doua.

Daca o sa compari doar specificatiile alea amarate, n-o sa inveti niciodata diferenta intre seriile astea.
Cred ca e a 3`a oara cand repet doar pe aici.

Ce primesti in plus la G56JK?
Pai hai sa vedem, ca sunt ceva:
- ecran mat (tot TN, dar macar e mat si nu-ti faci freza in el cand e soare pe-afara)
- boxe Bang & Olufsen cu subwoofer extern inclus, nu un amarat de sistem stereo ce se aude ca din butoi
- constructie sanatoasa, nu plastic ieftin ce scartaie cam din toate colturile
- tastatura pe care scrii de placere, nu taste ieftine ce flexeaza daca apesi mai tare

Si nu aluminiu, ai doar pe capacul ecranului si-n jurul tastaturii.
Plastic vezi doar pe rama ecranului (ca totusi, antenele de la wireless trebuie ferite si ele de metale, zic si eu) si pe burta laptopului, ca daca ar fi full aluminiu, nu ti-ar placea temperatura carcasei.

Mi-as lua G56JK acum?
Probabil nu, cel putin nu daca-i mai mult de 3500 lei, cat zici ca-i la Flanco. Si nu mi-as lua din simplul fapt ca prin 4000 lei trebuie sa apare micutul G551, cu i7 Quad, vreo 8GB RAM si GTX 860M GDDR5, cu destul peste 850M GDDR3. Aaaa, si ecran IPS. Posted Image

Nu's expert asa ca mai bine intreb decat sa arunc o gramada de bani pe cine stie ce petarda si banii astia ii dau cu gandul ca fac o invetitie si sa ma pot folosi de el cel putin 3-4 ani de acum incolo. Am luat un samsung ( cu gandu ca vezi doamne e samsung) acum vre-o un an si ceva si bine-nteles cum a iesit din garantie cum sa si dus. Deci vreau sa iau ceva care ulterior nu o sa regret si care sa ma tina mai mult decat are el garantie :)

#53
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca e sa-ti pice, iti pica.
In 2 ani oricum nu te mai joci nimic cum trebuie, poate doar prin HD si rezolutii medii, ca pe Full HD 850M GDDR3 deja scartaie in ultimele titluri daca urci detaliile prea sus.

Vrei fiabilitate cat mai ok, sansa de upgrade si sa te tina mult?
Ia-ti desktop.

#54
romania12

romania12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.03.2008
Nu doresc sa achizitionez un desktop deoarece eu laptop-ul il voi folosi pe camion. Eu iau un laptop cu configuratie de gaming mai mult pentru World Of Tanks.
Pe mine ma intereseaza mai mult sa fie o placa video de 128, 4-8GB RAM, HDD 1TB sau si 512 de 7200 RPM, ecran mat (pt ca il folosesc in camion si o sa fie soare in cabina), si carcasa suficient de rezistenta care sa reziste la eventualele socuriPosted Image taste lumineta daca sunt bine...daca nu iar bine.... dar cam astea sunt cele mai importante pentru mine. Credeti ca pot gasi si altceva inafara de acestea?? Aaaaaa si am uitat bugetul este de maxim-maxim 3500 Posted Image

Edited by romania12, 04 December 2014 - 00:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate