Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Casa Pitesti

- - - - -
  • Please log in to reply
1233 replies to this topic

#37
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmaddy23, on 21 noiembrie 2014 - 20:02, said:

Cat despre tevi, inteleg ca pot sa fac un fel de camin de vizitare in casa?



nu inteleg..care e treaba cu caminul de vizitare?

#38
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmaddy23, on 20 noiembrie 2014 - 20:57, said:

Nu, nu i-am dat toti banii, mai avem sa-i dam.

Acum sa va intreb altceva, ca nu mai am incredere in el absolut deloc. In jurul tevilor mi-a lasat un pic de loc in care nu a pus beton, este bine asa? Nu intra umezeala acolo, avand in vedere ca abia la primavara/vara o sa mai continuam? Nu a lasat la toate, nu am inteles de ce. O sa fac o poza cand o sa se usuce.

       Am citit de doua ori in graba ceea ce ai scris. Stii cu ce am ramas? Cu imaginea ta, de beneficiar stresat, muncit, ingandurat, coplesit de problemele generate de un constructor...pe banii tai. Zici ca mai ai bani sa-i dai? Aveti contract? Daca nu aveti contract, astepti sa termine tot si ii dai papucii... Lucrarea ta e sub asteptarile proiectului, nu este vina ta ce s-a intamplat cu betonul de la statie, sau cu alte cele. D-aia se numeste el constructor si face contracte, pentru ca are niste indatoriri fata de tine. Se pare ca "n-a avut". Atunci nici tu nu mai ai. Restul de bani eu i-as pastra in loc de penalizari. Unde scrie ca un constructor execrabil trebuie platit pana la ultimul cent? Sa-si asume greselile. Dar nu prin buzunarul tau.

    

View Postmaddy23, on 20 noiembrie 2014 - 19:28, said:

Inclin sa cred ca firma habar nu a avut de toate astea. In acte scria clar calitatea si cantitatea. Altfel nu cred ca imi dadeam eu seama, desi acum, gandindu-ma, era mai subtire decat b250-ul de la temelie (pe care l-am verificat) si mai gros decat 150-ul din pamant. Banii mi i-am recuperat pentru ca dupa ce l-am confruntat pe constructor, a inceput sa se balbaie si a plecat, spune el la firma sa lamureasca lucrurile. Evident ca nu mi-au ajuns cei 3 metri si a trebuit sa mai aduca 2, din care am mai platit 1 m si 1 m a fost diferenta de la 250 la 200.
Firma de betoane se numeste Nest.
Acum faptul este consumat, pe mine ma intereseaza sa nu am probleme din cauza ca nu a fost folosit betonul din proiect.

       Bineinteles ca la fiecare cifa tu ai platit transport cateva sute de lei, nu? Tot din cauza unui constructor care se pare ca nu stie ce face si nu se poate organiza. Decat sa continui ceva cu un asemenea constructor, mai bine iei o pauza, te reculegi dupa sansa nefericita pe care ai avut-o cu constructorul si cauti altul. Dar, si e bine sa fii atent la ce-ti spun: nu va mai grabiti sa construiti sub presiunea unor termene pe care le-ati gandit in ceea ce priveste mutatul la aceasta casa. Acela e ultimul lucru la care trebuie sa va ganditi. Casa asta vreti sa fie cea pe care ati visat-o, ati muncit pentru banii pe care ii veti cheltui. Atunci faceti totul cum trebuie. Luati un constructor care va garanteaza in scris niste lucruri, nu verbal. Banii se dau tot asa, sub semnatura. Si nu inainte de treaba, ci dupa ce constati ca lucrarile efectuate sunt conforme cu proiectul. Altfel iti rezervi dreptul de a nu-i plati manopera. Iar daca se ocupa de aprovizionare, platesti doar facturile pe care le vezi.

         Puneti punct unei colaborari care din primii pasi a fost o dezamagire ptr voi.

#39
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Multumesc mult pentru comentariu, chiar m-a uns pe suflet. Banii se strang greu, cu sacrificii si altii isi bat joc de munca ta. Sunt perfect de acord cu tine. Eu de asta l-am angajat, pentru ca nu ma pricep. Dar el nu o sa isi asume niciodata greselile si iti spun sincer ca mi-ar fi si frica daca ar fi sa nu-i dau banii. Eu cred ca acest om este manat numai de dorinta de a fura. Toate deciziile au fost luate pe acest principiu, nu ca sa lucreze bine sau sa fim noi multumiti. Sunt multe lucruri pe care nu le-am povestit aici. Ca sunt dezamagita este putin spus. A profitat de naivitatea si nestiinta noastra. Cel putin am invatat ceva din toata treaba asta. Evident ca nu vom mai lucra cu el, nici nu vreau sa il mai vad.
Cat despre grabit, desi m-as muta azi daca as putea, nu o sa se intample prea curand pentru ca nu mai avem cu ce. O sa fie foarte greu, dar o luam usor usor, si speram ca, intr-o buna zi, visul nostru va deveni realitate.

View Postcasadivino, on 21 noiembrie 2014 - 20:19, said:

nu inteleg..care e treaba cu caminul de vizitare?
As vrea ca la teava din imagine, sa pot avea acces din interiorul casei pentru ca ar fi mai usor de intretinut. Ea se duce sus la etaj, este pentru singura baie de acolo.

Attached Files


Edited by maddy23, 21 November 2014 - 21:38.


#40
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
daca tii neaparat sa ai acces pune-i o piesa de curatare..

[ http://www.eradiatoare.ro/pics/mediu/9817_4064_prd.jpg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
E perfect, exact de ce am avea nevoie. Uite cum imi sunteti voi de ajutor Posted Image

#42
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmaddy23, on 21 noiembrie 2014 - 21:59, said:

E perfect, exact de ce am avea nevoie. Uite cum imi sunteti voi de ajutor Posted Image
Posted Image

#43
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Mi-a venit o idee nastrusnica. De fapt ma macina demult, ca m-a mancat curiozitatea sa vad cum fac si altii case. Mai am de facut in spate, dupa cum spuneam, o anexa/bucatarie de vara/spatiu depozitat sau ce o fi. Are si o terasa fara acoperis si un blat direct afara sa gatesc acolo, in gradina. Plus o baie mica. La noi nu se gasesc prefabricate pentru realizarea unei fundatii? Nu m-ar deranja deloc sa experimentez pe casuta asta minuscula, in cazul in care ar fi mai ieftin, evident...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ax4X1z-SBjM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Am gasit ceva aici, dar nu spun preturi. http://www.spatiulco...-object_id=2860
Si daca ar fi sa se poata realiza, cine imi face mie asa ceva? Ca pe Doreii mei i-am intrebat si s-au uitat la mine de parca as fi fost sarita de pe fix. Sau sunt?

Edited by maddy23, 22 November 2014 - 03:42.


#45
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asa se construieste...
dar ai vazut ce utilaze au?
Crezi ca sunt multe societati comerciale in RO cu asa infrastructura?

Nu nu esti!
Exsista asaceva si in RO!

#46
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Filmuletul asta m-a impresionat foarte mult si l-am vazut cred de 10 ori, dar astia sunt firma mare, au bani, lucreaza repede. L-am pus aici numai pentru partea de fundatie, unde din cate imi dau eu seama pun si ei ciment in pamant ca noi, apoi formeaza elevatia din niste chestii mici si intr-adevar, apoi pun placa cu un utilaj. Dar sa fie mai mare decat pompa de ciment, de care m-am speriat prima data cand am vazut-o la mine in curte?

Nu stiu.. mi se pare super tare. Chiar daca ar fi ca materialele sa fie la fel de scumpe, tot iesi mai ieftin. Se lucreaza repede, normal manopera ar trebui sa fie mai ieftina, nu mai fura astia cuie si lemn si toate cele, nu mai e stresul atat de mare, nu mai faci drumuri atat de multe si tot asa. E mai curat si mi se pare si mai frumos. Chiar o sa ma interesez.

Edited by maddy23, 22 November 2014 - 13:32.


#47
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postmaddy23, on 21 noiembrie 2014 - 13:05, said:

Mda... stau sa ma gandesc, ca cine stie ce tampenie mi-a mai facut. Va atasez niste poze.

Sub placa au pus stratul de refuz de ciur sau ti-au zis ca merge si balast?

#48
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postmaddy23, on 22 noiembrie 2014 - 13:08, said:

Filmuletul asta m-a impresionat foarte mult si l-am vazut cred de 10 ori, dar astia sunt firma mare, au bani, lucreaza repede. L-am pus aici numai pentru partea de fundatie, unde din cate imi dau eu seama pun si ei ciment in pamant ca noi, apoi formeaza elevatia din niste chestii mici si intr-adevar, apoi pun placa cu un utilaj. Dar sa fie mai mare decat pompa de ciment, de care m-am speriat prima data cand am vazut-o la mine in curte?

Nu stiu.. mi se pare super tare. Chiar daca ar fi ca materialele sa fie la fel de scumpe, tot iesi mai ieftin. Se lucreaza repede, normal manopera ar trebui sa fie mai ieftina, nu mai fura astia cuie si lemn si toate cele, nu mai e stresul atat de mare, nu mai faci drumuri atat de multe si tot asa. E mai curat si mi se pare si mai frumos. Chiar o sa ma interesez.


Aia nu stiu ce pret ti-ar face tie sa iti execute casa!

#49
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postmaddy23, on 22 noiembrie 2014 - 13:08, said:

Filmuletul asta m-a impresionat foarte mult si l-am vazut cred de 10 ori, dar astia sunt firma mare, au bani, lucreaza repede. L-am pus aici numai pentru partea de fundatie, unde din cate imi dau eu seama pun si ei ciment in pamant ca noi, apoi formeaza elevatia din niste chestii mici si intr-adevar, apoi pun placa cu un utilaj. Dar sa fie mai mare decat pompa de ciment, de care m-am speriat prima data cand am vazut-o la mine in curte?

Nu stiu.. mi se pare super tare. Chiar daca ar fi ca materialele sa fie la fel de scumpe, tot iesi mai ieftin. Se lucreaza repede, normal manopera ar trebui sa fie mai ieftina, nu mai fura astia cuie si lemn si toate cele, nu mai e stresul atat de mare, nu mai faci drumuri atat de multe si tot asa. E mai curat si mi se pare si mai frumos. Chiar o sa ma interesez.

Nu folosesc nimic special la fundatii, ci doar boltari din beton. Cum in UK nu sunt cutremure construiesc usor si cu prefabricate. La noi ar fi mult mai scump.
Pentru o anexa poti face o elevatie din boltari fara probleme, mai ales daca structura superioara este din materiale usoare(lemn, metal). In Ro sunt construite multe case ale caror elevatii sunt facute din boltari, in special cele cu zidarie portanta. Astfel se elimina cateva etape de lucru si santierul este mai curat.

P.S. Daca nu puteti sa tineti in frau santierul, apucati-va de va luati un diriginte. Urgent! Si scapati de mesterii actuali.

Edited by Alxdava, 22 November 2014 - 23:59.


#50
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002

View Postticusor, on 22 noiembrie 2014 - 19:12, said:

Sub placa au pus stratul de refuz de ciur sau ti-au zis ca merge si balast?

Este prima data cand aud aceste termen. Au pus balast.


View PostAlxdava, on 22 noiembrie 2014 - 23:58, said:

Nu folosesc nimic special la fundatii, ci doar boltari din beton. Cum in UK nu sunt cutremure construiesc usor si cu prefabricate. La noi ar fi mult mai scump.
Pentru o anexa poti face o elevatie din boltari fara probleme, mai ales daca structura superioara este din materiale usoare(lemn, metal). In Ro sunt construite multe case ale caror elevatii sunt facute din boltari, in special cele cu zidarie portanta. Astfel se elimina cateva etape de lucru si santierul este mai curat.

P.S. Daca nu puteti sa tineti in frau santierul, apucati-va de va luati un diriginte. Urgent! Si scapati de mesterii actuali.
Noi l-am avut pe unul caruia i-am platit manopera si el a venit cu oamenii lui. El este cel care a incercat sa ne pacaleasca si ne-a facut probleme. Oamenii erau cat de cat ok. Se poate spune ca a fost diriginte?

Cat despre anexa, o sa fie tot din caramida dar pe un singur nivel. Nu gasesc prea multe informatii despre prefabricatele astea din beton si tot ce gasesc par a fi pentru constructii mari.

Attached Files


Edited by maddy23, 23 November 2014 - 01:22.


#51
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Maddy?

Attached File  huh cat.jpg   7.29K   12 downloads

Nu stii ce-i ala diriginte de santier?

Attached File  maxresdefault.jpg   36.56K   16 downloads

Nu ca ar fi o garantie, dar macar sint mai cu perdea daca ai un diriginte bun.
Pai de aia fac astia asa cu tine....

Attached File  images (1).jpg   9.15K   16 downloads

#52
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Se pare ca nu stiu Posted Image
Bineinteles ca de aia fac asa cu mine, cu noi, ca amandoi suntem paraleli Posted Image

Invatati-ma cum si ce trebuie sa fac

Edited by maddy23, 23 November 2014 - 01:23.


#53
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Fara ofensa

https://www.google.n...ntier definitie

O persoana competenta si autorizata, aleasa de tine, fara legatura cu constructorul(foarte important!) care supravegheaza lucrarile. Si care evident e platita.

de exemplu
http://forum.softped.../#entry15645304

Edited by viotl, 23 November 2014 - 01:52.


#54
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postmaddy23, on 23 noiembrie 2014 - 01:21, said:

Se pare ca nu stiu Posted Image
Bineinteles ca de aia fac asa cu mine, cu noi, ca amandoi suntem paraleli Posted Image

Invatati-ma cum si ce trebuie sa fac

1. Te duci la Inspectia in constructii(ISC) si ceri o lista cu dirigintii de santier. Daca nu poti merge, cauta pe internet pe cei din orasul tau. Mai poti intreba in santierele cu constructii mai mari, eventual facute de catre stat. Acolo sigur vei gasi pe cineva. Negociezi pretul( de pe la 1000 de lei in sus pt toata lucrarea) si stabilesti ritmul de vizitare. Acesta este f important pt ca te poate lasa sa astepti exact cand te doare mai tare.

2. Boltarii de care vorbesc ii poti gasi in orice magazin mare gen Dede..., Prakti..., Bricost... etc. Sunt in sectiunea constructiilor, adica acolo unde gasesti zidaria, cimentul, adezivii. Arata ca niste caramizi, doar ca au goluri mai mari si sunt facuti din beton, deci culoare gri. Daca iti trebuie proiect pt anexa, vorbeste cu structuristul care iti poate recomanda dimensiunea potrivita.

Edited by Alxdava, 23 November 2014 - 01:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate