Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Casa Pitesti

- - - - -
  • Please log in to reply
1233 replies to this topic

#19
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
imi pare rau dar greseala a fost a voastra, beneficiarii
daca nu aveai contract cu el..., tu singura trebuia sa te ocupi de aprovizionare cu materiale, beton, cife, etc..

#20
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Da, stiu, asa este...
Nu ca vreau sa ma scuz, dar noi asa ne intelesesem, ca facem contract. A facut masuratorile, noi am fost plecati in week end si ne-am pomenit ca sunt gata sapaturile. La inceput tot intrebam de contract si ne spunea ca ni-l aduce, ca ni-l aduce si nu ne-a adus nimic. Apoi, ca sa fiu sincera, am si uitat de contract.
Ideea era ca noi nu avem timp si el trebuia sa se ocupe de aprovizionare si toate astea. Ca asa imi luam direct echipa si ma ocupam eu. Oricum, nu stiu cum sa fac, dar asa as vrea sa procedez de acum inainte, ca m-am convins cum e cu "constructorul"...

#21
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 maddy23, on 20 noiembrie 2014 - 20:07, said:

Da, stiu, asa este...
Nu ca vreau sa ma scuz, dar noi asa ne intelesesem, ca facem contract. A facut masuratorile, noi am fost plecati in week end si ne-am pomenit ca sunt gata sapaturile. La inceput tot intrebam de contract si ne spunea ca ni-l aduce, ca ni-l aduce si nu ne-a adus nimic. Apoi, ca sa fiu sincera, am si uitat de contract.
Ideea era ca noi nu avem timp si el trebuia sa se ocupe de aprovizionare si toate astea. Ca asa imi luam direct echipa si ma ocupam eu. Oricum, nu stiu cum sa fac, dar asa as vrea sa procedez de acum inainte, ca m-am convins cum e cu "constructorul"...
sper ca nu i-ati dat toti banii la final..Posted Image

#22
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Nu, nu i-am dat toti banii, mai avem sa-i dam.

Acum sa va intreb altceva, ca nu mai am incredere in el absolut deloc. In jurul tevilor mi-a lasat un pic de loc in care nu a pus beton, este bine asa? Nu intra umezeala acolo, avand in vedere ca abia la primavara/vara o sa mai continuam? Nu a lasat la toate, nu am inteles de ce. O sa fac o poza cand o sa se usuce.

#23
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 maddy23, on 20 noiembrie 2014 - 20:57, said:

Nu, nu i-am dat toti banii, mai avem sa-i dam.

Acum sa va intreb altceva, ca nu mai am incredere in el absolut deloc. In jurul tevilor mi-a lasat un pic de loc in care nu a pus beton, este bine asa? Nu intra umezeala acolo, avand in vedere ca abia la primavara/vara o sa mai continuam? Nu a lasat la toate, nu am inteles de ce. O sa fac o poza cand o sa se usuce.
sa nu ii mai dai retul..paaaaaa

despre ce tevi este vorba..? de canal/scurgere?

#24
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Da, tevile de canalizare.

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

 maddy23, on 20 noiembrie 2014 - 20:57, said:

Nu, nu i-am dat toti banii, mai avem sa-i dam.

Acum sa va intreb altceva, ca nu mai am incredere in el absolut deloc. In jurul tevilor mi-a lasat un pic de loc in care nu a pus beton, este bine asa? Nu intra umezeala acolo, avand in vedere ca abia la primavara/vara o sa mai continuam? Nu a lasat la toate, nu am inteles de ce. O sa fac o poza cand o sa se usuce.

Attached Files



#26
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Mda... stau sa ma gandesc, ca cine stie ce tampenie mi-a mai facut. Va atasez niste poze. Pe aia cu teava sub fundatie o stiu, m-am certat cu el 2 ore sa imi dea gaura in fundatie si nu a vrut sub nicio forma. Am lasat-o asa pentru ca oricum am o anexa la 15-20m de casa, de unde o sa vina alta teava pt canalizare si oricum ajungeam la 1-1.1m.

Attached Files



#27
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
De ce mama lu' peste prajit ti-a pus membrana hidro(cea mov) spre interior?!!! Sunt foarte curios sa aflu motivul desi il intuiesc cumva(sa nu i se rupa malurile cu pamant deasupra).

#28
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 maddy23, on 21 noiembrie 2014 - 13:05, said:

.. cine stie ce tampenie mi-a mai facut. Va atasez niste poze. Pe aia cu teava sub fundatie o stiu, ..
Si asta ca ti-a montat coturi la 90 grd la instalatia de scurgere - o stii?Posted Image  Eu chiar nu stiu de unde atata ... la "'mizerias''. Nu am cuvinte.Posted Image

De lipsa termoizolatiei verticale la elevatie nu mai zic nimic, caci probabil trebuie sa se mai scumpeasca de vre-o cateva ori resursele ca sa constientizam. Dar, nu o lua personal, caci nu numai la d-ta este asa, ci la majoritatea din tara. "'Noi muncim, noi nu gandim"".Posted Image

Edited by andreilesan, 21 November 2014 - 15:32.


#29
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002

 Alxdava, on 21 noiembrie 2014 - 15:09, said:

De ce mama lu' peste prajit ti-a pus membrana hidro(cea mov) spre interior?!!! Sunt foarte curios sa aflu motivul desi il intuiesc cumva(sa nu i se rupa malurile cu pamant deasupra).
Pai sa vezi explicatie. Dupa ce am sapat, a plouat si casa fiind foarte aproape de gardul vecinului si vecinul avand o teava prin care se scurge apa pluviala, malul s-a surpat. Mi-a spus ca pune membrana aia ca sa nu intre apa sub casa. Am intrebat si eu, ca si tine, pai atunci de ce nu la exterior, sa nu afecteze nici cimentul.  Mi-a spus ca nu, ca e mai bine asa ca mai important este sa nu intre sub casa. Oricum trebuie sa sapam acolo pt canalizare, si o sa pun atunci.

 andreilesan, on 21 noiembrie 2014 - 15:28, said:

Si asta ca ti-a montat coturi la 90 grd la instalatia de scurgere - o stii?Posted Image  Eu chiar nu stiu de unde atata ... la "'mizerias''. Nu am cuvinte.Posted Image

De lipsa termoizolatiei verticale la elevatie nu mai zic nimic, caci probabil trebuie sa se mai scumpeasca de vre-o cateva ori resursele ca sa constientizam. Dar, nu o lua personal, caci nu numai la d-ta este asa, ci la majoritatea din tara. "'Noi muncim, noi nu gandim"".Posted Image

A zis ca dam cu o solutie de la Mapei sau ceva de genul?! Cat despre coturile de 90 de grade... mi-a spus clar la inceput ca nu pune, ca nu e bine si apoi m-am trezit cu ele. Si asa faceau ca toate alea si aruncau cu chestii pe acolo cand le ziceam ca nu e ceva bine. trebuia sa insist sa mi le schimbe si pe alea dar am zis ca sunt mai mult pe verticala si am lasat-o balta Posted Image

Fratilor, ar trebui sa stati de vorba cu el, chiar si cand ii dovedesti clar ca a gresit, el tot o tine pe a lui. Vorbeste mult, deviaza de la subiect, te suceste si invarteste de uiti despre ce mama naibii vorbeai si te trezesti apoi ca nu ai lamurit nimic. Si chiar daca lamuresti, el face tot ca el sau cum ii convine la momentul respectiv. Cand mi-a pus teava de la wc la intrarea in casa, a facut ca toate alea ca el nu a gresit si pana in momentul asta ei spun ca ne-am razgandit noi. A avut si tupeul sa ne cera bani pt mucnitori pt munca de la schimbarea tevilor, pentru ca numai 2 din 5 erau bine. Asta dupa ce i-am spus de 10 ori sa ne cheme cand pune tevile si ne-a chemat... cand a terminat. Eu nu ma pricep la constructii, pot sa judec anumite chestii, dar in rest chiar nu ma pricep. Si asta mi-a mancat ficateii. O sa iasa un rahat cu o gramada de greseli :(

Iata si gaura din jurul tevilor. 3 din 5 sunt asa

Attached Files



#30
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Chestia din jurul tevilor iti poate fi de ajutor dupa ce ai ziduriel interioare facute.....
Si asta pentru ca poti sa deviezi teava unde vrei tu....
Nu e nici o problema......faci ce ai de facut cu teava si pe urma se toarna beton!

#31
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 maddy23, on 21 noiembrie 2014 - 16:11, said:

Pai sa vezi explicatie. Dupa ce am sapat, a plouat si casa fiind foarte aproape de gardul vecinului si vecinul avand o teava prin care se scurge apa pluviala, malul s-a surpat. Mi-a spus ca pune membrana aia ca sa nu intre apa sub casa. Am intrebat si eu, ca si tine, pai atunci de ce nu la exterior, sa nu afecteze nici cimentul.  Mi-a spus ca nu, ca e mai bine asa ca mai important este sa nu intre sub casa. Oricum trebuie sa sapam acolo pt canalizare, si o sa pun atunci.



A zis ca dam cu o solutie de la Mapei sau ceva de genul?! Cat despre coturile de 90 de grade... mi-a spus clar la inceput ca nu pune, ca nu e bine si apoi m-am trezit cu ele. Si asa faceau ca toate alea si aruncau cu chestii pe acolo cand le ziceam ca nu e ceva bine. trebuia sa insist sa mi le schimbe si pe alea dar am zis ca sunt mai mult pe verticala si am lasat-o balta Posted Image

Fratilor, ar trebui sa stati de vorba cu el, chiar si cand ii dovedesti clar ca a gresit, el tot o tine pe a lui. Vorbeste mult, deviaza de la subiect, te suceste si invarteste de uiti despre ce mama naibii vorbeai si te trezesti apoi ca nu ai lamurit nimic. Si chiar daca lamuresti, el face tot ca el sau cum ii convine la momentul respectiv. Cand mi-a pus teava de la wc la intrarea in casa, a facut ca toate alea ca el nu a gresit si pana in momentul asta ei spun ca ne-am razgandit noi. A avut si tupeul sa ne cera bani pt mucnitori pt munca de la schimbarea tevilor, pentru ca numai 2 din 5 erau bine. Asta dupa ce i-am spus de 10 ori sa ne cheme cand pune tevile si ne-a chemat... cand a terminat. Eu nu ma pricep la constructii, pot sa judec anumite chestii, dar in rest chiar nu ma pricep. Si asta mi-a mancat ficateii. O sa iasa un rahat cu o gramada de greseli Posted Image

Nu dispera, esti inca l-a inceput..! nu-i dracu asa de negru!
Problemele semnalate de tine se pot remedia..
Majoritatea meseriasilor de multe ori fac pe prosti si incearca sa te invarta cum vor ei..pe viitor sa faca tot ce le spui tu, chiar daca le spui sa faca un rahat atunci sa-l faca ca asa vrei tu si atat, sunt banii tai in joc.
Incearca cu viitoarea echipa de dorei sa stai pe langa ei.. sau cel putin treci in fiecare zi si vezi ce fac, in caz de ceva sa poti remedia imediat.

ps; sa nu se mai foloseasca coturi la 90 de grade pt. scurgeri

#32
mandy_cri

mandy_cri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2006
Bun si atunci pe cele la care nu am asa, le pot devia? Si  daca se strange apa acolo pana o sa pun eu zidurile, nu dauneaza?

#33
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Va rog sa ma scuzati, contul de mai sus este tot al meu, eram pe alt "device".

 casadivino, on 21 noiembrie 2014 - 17:36, said:

Nu dispera, esti inca l-a inceput..! nu-i dracu asa de negru!
Problemele semnalate de tine se pot remedia..
Majoritatea meseriasilor de multe ori fac pe prosti si incearca sa te invarta cum vor ei..pe viitor sa faca tot ce le spui tu, chiar daca le spui sa faca un rahat atunci sa-l faca ca asa vrei tu si atat, sunt banii tai in joc.
Incearca cu viitoarea echipa de dorei sa stai pe langa ei.. sau cel putin treci in fiecare zi si vezi ce fac, in caz de ceva sa poti remedia imediat.
ps; sa nu se mai foloseasca coturi la 90 de grade pt. scurgeri
Multumesc mult pentru incurajari! O sa fac tot posibilul sa ma duc acolo in fiecare zi si o sa va cer sfatul de cate ori am o nelamurire.

#34
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 mandy_cri, on 21 noiembrie 2014 - 17:42, said:

Bun si atunci pe cele la care nu am asa, le pot devia? Si  daca se strange apa acolo pana o sa pun eu zidurile, nu dauneaza?
da..merg deviate
incearca sa schimbi toate coturiile de 90, bine alea la care mai poti, ai acces..

pentru o iarna nu dauneaza ...totusi incearca sa acoperi ce poti cu folie sau in jurul teviilor poti baga spuma

#35
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Daca putem sa te ajutam cu cea mai mare placere!

#36
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002

 casadivino, on 21 noiembrie 2014 - 17:58, said:

da..merg deviate
incearca sa schimbi toate coturiile de 90, bine alea la care mai poti, ai acces..

pentru o iarna nu dauneaza ...totusi incearca sa acoperi ce poti cu folie sau in jurul teviilor poti baga spuma

O sa le acopar cum termina astia de facut curatenie, ca nu mai am chef de cearta. Pun pariu ca au ceva de comentat... Multumesc pentru sugestii!
Cat despre tevi, inteleg ca pot sa fac un fel de camin de vizitare in casa?

 BodCasa, on 21 noiembrie 2014 - 17:59, said:

Daca putem sa te ajutam cu cea mai mare placere!

Multumesc mult, ma bazez pe voi de acum inainte :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate