Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Problema Centrala Termica Ferroli

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#469
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
Am o centrala Ferroli blueHelix Tech 25A cu pompa modulanta.
are cineva idee cum pot face pompa sa mearga mai tare ?

Banuiesc ca daca centrala merge pe minim si pompa merge tot pe minim.
As vrea sa meraga flacara pe min si pommpa mai tare.

Edited by PescarPro, 09 January 2019 - 14:56.


#470
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Bănuiești greșit, default pompa este setată să crească temperatura pe tur cu 2 grade/min. De ce vrei sa meargă pompa mai tare?

#471
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
mi se pare ca nu am suficient debit prin calorifere si ar fi solutia cea mai simpla ( sa nu ma mai complic cu butelie de egalizare si alta pompa)

#472
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006

 PescarPro, on 10 ianuarie 2019 - 10:09, said:

mi se pare ca nu am suficient debit prin calorifere

Ce ai constatat de ai tras aceasta concluzie?

#473
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 PescarPro, on 09 ianuarie 2019 - 14:43, said:

are cineva idee cum pot face pompa sa mearga mai tare ?
Teoretic trebuie sa-i dai de undeva 10Vcc pe firele de modulare ca sa mearga tot timpul la maxim.
Ideal ar fi sa gasesti setarile prin care sa obti treaba asta. Depinde ce instalatie ai si de ce ai fi nemultumit.

#474
MCatalin82

MCatalin82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2015
Bună ziua! Puteți măcar să-mi spuneți dacă centralele DivaCondens ar trebui să scoată o cantitate vizibilă de condens în aceste zile?

#475
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Diva Condens nu este o centrala cu condensare. Este o centrala clasica, cu recuperator pe cos. Asa ca este incerta cantiattea de condens pe care o poate scoate recuperatorul de caldura.
Mai depinde si pe ce temperatura ai setat centrala. Ca daca ai setat turul la mai mult de un 55grd, nu mai prea are cum sa faca condens recuperatorul.

Edited by florin71_skoda, 11 January 2019 - 15:54.


#476
MCatalin82

MCatalin82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2015
Multumesc! Ati citit postarea mea anterioara! Nu are rost sa reiau.

#477
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La centrala cu pompa care merge continuu, este foarte posibil sa scapi daca schimbi pe placa, releul care alimenteaza pompa. Cind sa ars pompa, se pare ca sau lipit contactele acelui releu, datorita sarcini prea mari pe ele (scurcircuit in pompa).
Se poate verifica cu un aparat de masura si centrala scoasa din priza.
Cei de la servis nu schimba relee, ca schimba placa cu totul. Ca sa-i schimbi releul, trebuie sa apelezi la un electronist.

#478
MCatalin82

MCatalin82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2015
Multumesc! E posibil sa se fi mai ars si altceva in afara de acel releu, ma refer la faptul ca ambele centrale nu mai scot picatura de condens nici daca setez temperatura pe 50 sau 52 grade? Inainte le tineam chiar pe 58 grade si curgea ceva iar acum indiferent de temperatura aleasa nu iese nimic. Sa se fi dus si recuperatoarele de caldura sau tot ceva pe placa? Cel de la service mi-a promis ca vine sa faca niste masuratori dar ma tot amana, de-asta va sacai cu intrebari.


#479
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
Ferroli Domiproject 24D. Vechime 6 ani. Problema presiune in circuitul de incalzire
De la instalare am avut pierderi mici de presiune, sa zicem 0.2 bar la 2 luni. Nu am detectat scurgeri, si am completat cu apa, actionand robinetul de umplere de 3-4 ori pe iarna cu mare precautie, cate 3-5 secunde, nu mai mult. Ecartul de presiune intre instalatie aproape rece si stabilizat calda (65 - 70 grade), nu mai mare de 0.7 - 0.8 bar
In nov. 2017 am constatat ca pierde mai mult...0.2 bar / 2..3 sapt. Am completat cu apa pana pe la 1.4 bar cu instalatia rece. La cald a crescut mult, dar nu catastrofal...pana pe la 2.6 bar.
Analiza cu scchema in fata, logica, legile gazelor, etc. Prima mea concluzie a fost ca intr-un fel sau altul am pierdut aer din vasul de expansiune de la bun inceput, si (din nesttinta) am bagat apa binisor peste necesar, astfel incat am micsorat sensibil volumul partii cu aer a vasului (ceea ce explica si un ecart mai mare intre rece si cald)
Depresurizat partea cu aer din vas (prin ventil). Golit din instalatie cca 0.7 litri printr-un aerisitor de calorifer (pana cand picurarea s-a redus la mai nimic) . Inchis aerisitorul, refacut presiunea in partea de aer, indicatie pe manometru 1.1 bar (rece). Ventilul verificat cca 10 min cu spuma de barbierit - nu pierde. Nu am reusit sa-l demontez, e strans foarte tare. In continuare functionare normala, cu un ecart de 0.6 - 0.7 bar. Dar in 3 sapt, iar am pierdut 0.4 bar. Represurizez cu aer din nou, totul e ok, dar din nou pierd treptat 0.3 bar in 3 sapt.
Nu cred ca am membrana sparta. Credeti ca se poate identifica o astfel de pierdere de aer cu vasul demontat, represurizat si bagat in cada de baie? Tehnicienii de service fac chestii de genul asta ?
Nu voi repara eu, dar e bine sa stiu. Am avut de-a face si cu tehnicieni slabi.
Sugestii?
Multumesc mult.
C. T.

#480
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Ai făcut o varză.

Cel mai sigur, refacerea pernei de aer dintr-un vas de expansiune( indiferent de tipul centralei) se face prin introducerea de aer în acel ventil in timp ce cealaltă intrare este liberă. Îți trebuie o pompa de umflat roțile și un manometru.

Sigur, poti încerca variante în care crezi ca poți aproxima presiunea pernei de aer dar, de obicei, iese ca mai sus - nu merge :D

#481
MCatalin82

MCatalin82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2015
E posibil ca atunci când s-au ars pompele din cauza fluctuatiilor de tensiune, la centralele DivaCondens de care am scris mai sus, să se fi ars si altceva? Ma refer la faptul ca ambele centrale nu mai scot picatura de condens nici daca setez temperatura pe 50 sau 52 grade. Inainte le tineam chiar pe 58 grade si curgea ceva iar acum indiferent de temperatura aleasa nu iese nimic. Sa se fi dus si recuperatoarele de caldura sau ceva pe placa electronica? Cel de la service mi-a promis ca vine sa faca niste masuratori dar ma tot amana. Multumesc!

#482
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
M-am trezit și eu in seara asta cu un zgomot ciudat la centrala termică Ferroli - FER.
Specific faptul că de 2 zile am un calorifer care picura pe la robinetul de retur. Am închis căldură la el, dar tot picura. Până să rezolv cu robinetul a apărut zgomotul asta la centrală.
Mă poate îndruma cineva în privința zgomotului? E o problemă din centrală?

Video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BeuEFQjlGWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#483
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007

 zolak, on 10 ianuarie 2019 - 18:18, said:


Ce ai constatat de ai tras aceasta concluzie?

Acum in ele intra apa la 40 de grade si iese la 25.
Ma gandeam ca daca maresc debitul se vor incalzi mai bine si apa va iesi undeva pe la 30-35 de grade

#484
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Da nu este mai simplu sa bagi apa la 55-60 si ai caldura mai multa fara sa faci nici o modificare in instalatie?

#485
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
E simplu dar nu cred ca e si economic.
Nu am de ce sa depasesc 50 de grade.

#486
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Daca în casă temperatura este cea pe care o dorești tu atunci nu are rost sa mărești temperatura pe tur. Însa dacă ți-e frig atunci trebuie s-o mărești :)

Ecartul de temperatura de 15 gr între tur și retur este foarte bun, merge și chiar mai mare pentru centralele în condensație. Este normal ca la o temperatura de 40/25 să nu fie radiatoarele calde in partea de jos, orice temperautră sub 35 gr o să o percepi ca fiind rece.

 PescarPro, on 22 ianuarie 2019 - 20:12, said:


Acum in ele intra apa la 40 de grade si iese la 25.
Ma gandeam ca daca maresc debitul se vor incalzi mai bine si apa va iesi undeva pe la 30-35 de grade
Daca  marești debitul cantitatea de căldură cedată va fi mai mică și o să obții exact contrarul a ceea ce vrei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate