Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cum pot profita de picarea pietei imobiliare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Se pare ca rata la credite este mai mica decat chiria:  http://www.imobiliar...-mai-ieftin_db/
Cu toate ca un cuplu cu salariul minim poate face credit si cumpara, cu toate ca rata e mai mica azi decat chiria sau macar comparabila, preturile continua sa scada !

Noi nu vedem ceva ce este chiar sub ochii nostri, si de importanta vitala pentru piata imobiliara: oferta este uriasa in comparatie cu cererea, desi sunt pompati bani masiv pentru marirea cererii. Teoretic orice roman care sta in chirie ar trebui sa faca credit pentru a plati mai putin, si foarte multi fac asta, insa si asa preturile tot scad.

Dobanzile sunt aproape de zero, cand se vor mari cu jumatate de procent rata celor cu credite va creste cu 50 lei si vor fi executati siliti 200 oameni in bucuresti, acele 200 apartamente scoase la vanzare vor genera o reactie in lant si preturile vor reveni la normal, adica pe jumatate din cat sunt acum. Mi se pare o informatie extrem de importanta pentru cel ce se gandeste daca sa cumpere sau nu, dar in special pentru cel ce vrea sa vanda.

Ne apropiem de punctul critic in care preturile vor scadea brusc, poate mai sunt zile, saptamani sau luni, dar el este foarte aproape. Cum se poate profita de aceasta informatie ?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sa vinzi acum si sa stai cu chirie?

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 10:39, said:

...
Nu vreau sa fiu prea rau, dar nu te puteai rezuma la un singur subiect?

#4
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 10:39, said:

preturile vor reveni la normal, adica pe jumatate din cat sunt acum.
Vise. Mai exact preturile se vor prabusi in orasele ce se depopuleaza, si vor ramane la fel in orasele pe val ( pe termen mediu ). Alta discutie va fi paritatea apartamente vechi/apartamente noi.

Edited by AMDG, 20 November 2014 - 11:06.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai era unul care ne ameninta de 5 ani ca se prabusesc preturile si asteapta sa-si ia o locuinta in toate mintile la 10-20k (si in Bucuresti daca nu ma insel).
Intre timp lumea da si aproape 12k pe un Sandero...

#6
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Nu are cum sa se prabuseasca preturile in Bucuresti.
Bucurestiul nu e Lupeni, unde sunt apartamente abandonate de li s-au furat si cercevelele de la geamuri.

#7
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Stai sa pice piata imobiliara.... Insa nu a picat. Daca ai bani ,cumpara ce iti place la momentul cind gasesti.Este si un efect de turma pe piata imobiliara ,dar nu e chiar general valabil. Pina la urma fiecare locuinta are un pret de vinzare si depinde de vinzator daca lasa din pret ,daca vrea.

#8
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Pentru mine chestiunea de dezbatut nu e "cand se prabuseste piata imobiliara - maine, saptamana viitoare sau in ajunul Craciunului? - ci "de ce si-ar dori un om normal la cap una ca asta?" :scratchchin:

O astfel de prabusire ar avea loc doar in conditii exceptionale - crah economic, crize internationale majore, razboi, etc. Moment in care ar deveni nerelevant tot acest wishful thinking. Perfect, ti-ai luat casa la pretul derizoriu visat de tine ani in sir. Dar uita-te putin in jur. Se prabuseste sandramaua, care mai e castigul pentru tine?

O atitudine normala mi se pare a fi cautarea insistenta, metodica a oportunitatilor pe care le ofera piata si fara mai stiu eu ce meltdown mai prognosticheaza unii si altii. Dar asta cere timp si efort, e mult mai usor sa postezi pe forumuri si sa te rogi, doar-doar o da Domnu' :rolleyes:

In alta ordine de idei, nu bagati niciodata in seama ce debiteaza surse ca imobiliare.ro Aia mint dupa cum respira. Ideea de baza e sa reaprinzi in randul populatiei eligibile ideea ca e nashpa in chirie dar e bine sa fii dator la camatarii institutionali si legali pentru tot restul vietii. :proud:

#9
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 Hider141, on 20 noiembrie 2014 - 10:48, said:

Nu vreau sa fiu prea rau, dar nu te puteai rezuma la un singur subiect?

Sunt doua subiecte diferite. Aici vreau sa discutam idei despre cum se poate profita de pe acest fenomen. Acolo se discuta cauzele si durata fenomenului.

Ca si la scoala, matematica te invata despre numere, iar fizica te invata cum sa folosesti numere ca sa explici un fenomen al naturii. Du-te la ministerul invatamantului si zi-le sa faca din matematica si fizica aceeasi materie, ca pentru tine sunt acelasi lucru.

 TheWarrior, on 20 noiembrie 2014 - 11:04, said:

Nu are cum sa se prabuseasca preturile in Bucuresti.
Bucurestiul nu e Lupeni, unde sunt apartamente abandonate de li s-au furat si cercevelele de la geamuri.

 AMDG, on 20 noiembrie 2014 - 10:53, said:

Vise. Mai exact preturile se vor prabusi in orasele ce se depopuleaza, si vor ramane la fel in orasele pe val ( pe termen mediu ). Alta discutie va fi paritatea apartamente vechi/apartamente noi.

Deci deja exista orase unde prabusirea s-a produs. Nu mai e mult nici pentru Bucuresti.

 gumball3000, on 20 noiembrie 2014 - 10:43, said:

Sa vinzi acum si sa stai cu chirie?

Ideea e foarte buna. In afara de asta insa, cum altfel se mai pot face bani de pe urma acestei informatii ?

#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 11:41, said:

Deci deja exista orase unde prabusirea s-a produs. Nu mai e mult nici pentru Bucuresti.
Nu are cum sa se prabuseasca. Ce se construieste nu are cum sa scada sub pretul de constructie, ca doar antreprenorii nu fac munca patriotica.
Apartamentele vechi tin pretul cu cele noi.
Am un coleg a luat acum 2 ani cu 68000 un apartament de 3 camere bloc vechi la Dristor in gura metroului.
Nu are cum sa scada mai mult, ca inseamna ca la Pacii in Militari in bloc nou ar trebui sa coste ceva echivalent 50000.
Conteaza mult locatia. Bucurestiul de la un cap la altul are 20km.

Cum spunea si @Kith, doar daca intervin alte probleme sa cada preturile dezastruos, dar Bucuresti si Ilfov e inima economiei.
Dupa cum vad, scad dobanzile si la lei si daca se da drumul la creditare poate sa mai si cresca preturile, totul depinde de cum merge economia.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu se prăbuşeşte nimic  :)

Dar dacă vrei să iei pentru ca apoi să închiriezi, mai bine mai stai doi ani.

Bineînţeles, dacă ai bani plasaţi bine şi nu ai scoate mai mult din închiriere.

Sînt variante și variante, fiecare trebuie să își facă calcule personale.

#12
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
venind din partea unei firme care se ocupa cu tranzactii imobiliare, scepticismul e la maxim. Sau ar trebui sa fie.

#13
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

 TheWarrior, on 20 noiembrie 2014 - 11:50, said:

Am un coleg a luat acum 2 ani cu 68000 un apartament de 3 camere bloc vechi la Dristor in gura metroului.
Nu are cum sa scada mai mult, ca inseamna ca la Pacii in Militari in bloc nou ar trebui sa coste ceva echivalent 50000.
Conteaza mult locatia. Bucurestiul de la un cap la altul are 20km.
Cat costa acel apartament in 2007-2008? Cumva spre dublu? A scazut pana la 68.000 cu cat l-a cumparat prietenul tau? A scazut. De ce nu mai poate sa scada?

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 11:41, said:

Sunt doua subiecte diferite. Aici vreau sa discutam idei despre cum se poate profita de pe acest fenomen. Acolo se discuta cauzele si durata fenomenului.
Ca si la scoala, matematica te invata despre numere, iar fizica te invata cum sa folosesti numere ca sa explici un fenomen al naturii. Du-te la ministerul invatamantului si zi-le sa faca din matematica si fizica aceeasi materie, ca pentru tine sunt acelasi lucru.
In primul rand eu nu te-am jignit si nici nu ti-am adresat cuvinte care sa duca la jigniri/flame. Asa ca te rog sa nu-mi mai vorbesti asa, fiindca nu suntem nici prieteni de catarama, nici nu avem aceiasi parinti.
OK?
Iar in al doilea rand, avand in vedere ca ambele subiecte contin acelasi mesaj, cu diferenta de 0,1%, puteai sa te rezumi la unul singur.

Edited by Hider141, 20 November 2014 - 12:03.


#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 iseteqiube, on 20 noiembrie 2014 - 12:01, said:

Cat costa acel apartament in 2007-2008? Cumva spre dublu? A scazut pana la 68.000 cu cat l-a cumparat prietenul tau? A scazut. De ce nu mai poate sa scada?
Corect, a costat dublu, dar nu are cum sa mai scada sub pretul celor noi construite la periferie.
Stiu pe cineva, a luat acum o luna apartament cu 2 camere, 45000 la capatul Militariului. Probabil, 3 camere e vreo 60000.
Nu cred ca se compara Militari la autostrada cu Dristor.
e ca si cum am compara mere ionatane cu dude acre.

#16
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 Hider141, on 20 noiembrie 2014 - 12:03, said:

In primul rand eu nu te-am jignit si nici nu ti-am adresat cuvinte care sa duca la jigniri/flame. Asa ca te rog sa nu-mi mai vorbesti asa, fiindca nu suntem nici prieteni de catarama, nici nu avem aceiasi parinti.
OK?
Iar in al doilea rand, avand in vedere ca ambele subiecte contin acelasi mesaj, cu diferenta de 0,1%, puteai sa te rezumi la unul singur.

Cum adica nu m-ai jignit, tu ai incercat sa ma minti ca ar fi aceasi discutie. Iar aceasi parinti sau prieteni e si normal sa nu avem Posted Image

 TheWarrior, on 20 noiembrie 2014 - 12:07, said:

Corect, a costat dublu, dar nu are cum sa mai scada sub pretul celor noi construite la periferie.
Stiu pe cineva, a luat acum o luna apartament cu 2 camere, 45000 la capatul Militariului. Probabil, 3 camere e vreo 60000.
Nu cred ca se compara Militari la autostrada cu Dristor.
e ca si cum am compara mere ionatane cu dude acre.

Pai scade si pretul celor de la periferie, si cel al celor vechi din centru. Si tot scade de vreo 5 ani atat in Militari cat si in Dristor. Ce nu inteleg sunt scepticii care vreti sa ma convingeti ca nu va fi vreo scadere mare de pret.

Eu vreau sa dicutam despre cum se poate profita din scaderea de pret, pentru mine e o certitudine. Ca altii nu cred si vor rata aceasta oportunitate, pe mine asta nu poate decat sa ma bucure insa nu e o scuza pentru voi sa faceti off topic. Ati deturnat acest topic de la siubectul sau: profitul. Macar pastrati pentru voi scepticismul si lasati aici sa se discute despre cei ce vor sa profite de aceasta oportunitate.

Edited by urgenta, 20 November 2014 - 12:26.


#17
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 11:41, said:

Deci deja exista orase unde prabusirea s-a produs. Nu mai e mult nici pentru Bucuresti.
Tara asta se prabuseste demografic, insa nimeni nu va dori sa stea intr-un oras fantoma. Bucurestiu va deveni provincie pentru Bruexelles, si e sigur ca se va dezumfla, cum e sigur ca orasele din vest se vor ridica din cauza investitiilor straine si a renuntarii la statul hipercentralizat in care suntem.

#18
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 12:24, said:

Eu vreau sa dicutam despre cum se poate profita din scaderea de pret, pentru mine e o certitudine. Ca altii nu cred si vor rata aceasta oportunitate, pe mine asta nu poate decat sa ma bucure insa nu e o scuza pentru voi sa faceti off topic. Ati deturnat acest topic de la siubectul sau: profitul. Macar pastrati pentru voi scepticismul si lasati aici sa se discute despre cei ce vor sa profite de aceasta oportunitate.
Eu cred ca scaderile vor continua,
insa pt a profita de ele e nevoie sa ai unde sa stai, sa nu ai nevoie de altceva, si ... sa ai bani.

E irelevant daca pretul cade cu inca 30% in 5 ani, daca nu reusesti sa strangi ceva bani intre timp (pt a putea profita de oportunitate peste 5 ani)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate