Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

GPS drumetii montane

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
GPS bun offline gratuit ai pe Lumia. Eu am avut Nokia Lumia 710 si acum am 520 si nu am avut probleme cu GPS-ul dar l-am folosit doar in orase si nu stiu ce trasee montane sunt pa hartile de la Nokia.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca te referi la programe gratuite exista pe orice platforma.

#21
Arpi28

Arpi28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.01.2009
Va salut. mersi mult pt. sfaturi,dar as exclude in totalitate smartphonurile. Programul,care cat de cat a fost ok pe smartphone, a fost Oruxmap, pe ici-colo sunt cateva trasee marcate si merge si fara net. Eu doresc sa va intreb despre GPS-uri gen eTrex, Dakota,Montana,sau altele.

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt 3 chestii diferite: aparatul, softul si hartile. Degeaba-ti iei un aparat bengos, daca el vine cu-n soft care are, sau accepta, doar harti pt SUA sau Australia.

#23
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Chiar acum m-am uitat pe telefon(L520) si nu are nici-un fel de trasee montane(ma refer la trasee ce le faci la pas) ci doar drumurile circulabile(nu forestiere). Pentru trasee montane trebuie ceva mai specializat si nu cunosc asa ceva. Chiar mai facut curios sa caut daca se gaseste vre-un program cu asa ceva pentru telefon, nu strica sa fie acolo ca nu se stie niciodata cand ai nevoie.

#24
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View PostArpi28, on 20 noiembrie 2014 - 11:22, said:

Va salut. mersi mult pt. sfaturi,dar as exclude in totalitate smartphonurile. Programul,care cat de cat a fost ok pe smartphone, a fost Oruxmap, pe ici-colo sunt cateva trasee marcate si merge si fara net. Eu doresc sa va intreb despre GPS-uri gen eTrex, Dakota,Montana,sau altele.


Arpi!
Eu folosesc cu succes pentru drumetii produsele Garmin dedicate, initial Garmin GPSMAP 60CSX, iar acum folosesc GPSMAP 62S. Am experienta in folosirea lor de multi ani de zile.
Folosesc cu succes atat la noi in Carpati, cat si in Tatra sau in Alpi. Cu accumlatorii  sau baterii de calitate pot folosi cam doua zile de tura cu display-ul oprit, numai cand vreu sa vad ceva se aprinde. Sunt rezistente la soc, la apa, ai posibilitatea sa incarci harti gratis de calitate f. buna. La nevoie se pot folosi si pentru navigare in masina, insa aici nu prea exceleaza.
Am incercat si varianat smartphone, (momentan am un Samsung S5), dar prefer Garmin-ul pentru rezistenta, pentru durata de folosire cu un set de accumlatori, are antena exterioara care este un avantaj f. mare in zone acoperite cu vegetatie(paduri), sau vai adinci. Nu pierde semnalul unde in unele zone smartphonul nu mai are semnal GPS de mult. In plus i-mi este mila sa tarasc dupa mine un telefon peste douzeci de milioane pe stanci, zone accidentale.
Nu cunosc produsele mai noi de Garmin cu touch, dar dupa cum am citit sunt si ele f. bune, insa sunt mai scumpe.
Daca crezi ca te orientezi in directia acesta, pot sa te ajut, dai un PM. Sunt convins ca sunt aici si alte persoane pe forum cu multa experienta cu GPS-uri montane, care pot sa te ajute.

Drumuri insorite!

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGulden_Draak, on 20 noiembrie 2014 - 08:42, said:

Eu nu am reusit sa prind semnal cu nokia e72 de la sateliti in sub 15 minute. Cred ca are cel mai prost gps de pe un telefon produs vreodata.
Ca fost posesor de Nokia E-72 pot să confirm ce spui, dar să te şi laud; al meu nu mi-a aflat poziţia decât după 30 minute!
Un telefon foarte bun, dar un navigator execrabil, cu Nokia Maps (cu altceva offline n-a vrut să meargă).
Mă rog, pe display-ul ăla mititel navigaţia GPS era o glumă de 1 aprilie.

Edited by PSC, 18 May 2015 - 11:03.


#26
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Ce parere aveti de Garmin Foretrex 401? Care sunt avantajele, dar mai ales dezavantajele?
[ http://media.rei.com/media/cc/99948875-6755-4fd3-9e3b-629a4cad5059.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
razvan1503

razvan1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.04.2009
Eu folosesc pentru drumeții un Garmin etrex 30 pot să spun că se descurcă foarte bine fata de un smartphone mai ales în văi și în zonele cu pădure deasa localizarea e mult mai precisă. Exemplu am fost la o tura cu bicicleta intr-o zonă montană  cu un prieten care tot încerca sa ma convingă că telefonul lui e mult mai bun decât gps-ul dedicat. La sfârșitul turei a constatat că telefonul pierduse în multe zone semnalul gps si daca nu aveam gps-ul meu o cam sfeclea plus ca a rămas și fără baterie.
Garmin foretrex e bun doar dacă vrei să înregistrezi track-ul pe unde ai mers dar nu poți pune hărți pe el. Eu îți recomand să cauți un garmin Dakota 10 sau 20 s-ar putea să găsești second la un preț foarte bun si au avantajul că poți încarcă hărți osm gratuite gen open mtb maps sau open hiking maps care sunt foarte detaliate pentru drumeții

#28
Makino

Makino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2008
Recomand Garmin 450 sau 550 / 550 T dar gasesti produse din generatia noua la Garmin !
Il folosesc destul de des in drumetiile din Austria / Italia. Maps-uri descarcate si instalate de pe wiki  dupa ce-am instalat  BaseCamp (soft) de la Garmin.
Trasee / Route imi descarc de aici.

#29
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Daca as lua un garmin etrex 35 touch si l-as folosi prin orase din europa s-ar asemana cu maps de la google in sensul ca as gasi obiectivele turistice care ma intereseaza? Ce harti ar trebui sa utilizez pentru asta?N-as vrea sa tot utilizez telefonul pentru gps in toate orasele as face trasee si le-as urma (pe jos bineinteles) pe de gps(nu mai stau cu telefonul in mana.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Pe mine P30 Pro mă poziționează la demisol la 2 metri de geam acoperit cu lamele metalice. Deci nu pricep ce fel de ciufte de telefoane s-au testat pe aici..

#31
cypryx

cypryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.03.2013

Buna
Se poate un sfat pt achizitie gps portabil pt munte? Ceva profesional.
Oare cei de la Salvamont ce tip de gps utilizeaza?
Ma uitam la Garmin montana dar nu stiu care?
Multumesc

Edited by cypryx, 14 January 2024 - 00:15.


#32
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
In 2024 nu prea merita. Exista aplicatia MAPY.cz care functioneaza offline si e si gratis. Dupa ce o instalezi, descarci hartile care te intereseaza. Folosit de +2ani pe trasee turistice. Ar mai fi si muntii nostri, dar e pe bani.

#33
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Eu recomand OSMAND.

Merge offline. Are toate traseele marcate din tara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate