Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

GPS drumetii montane

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Arpi28

Arpi28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.01.2009
Buna ziua, as dori cateva sfaturi pentru a-mi achizitiona un GPS pentru drumetii montane, nu foarte scumpe. Am inteles ca mai bune sunt cele de la Garmin...Doresc sa va mai  intreb cum se pot uploada harti pe aceste GPS,daca sunt gratuite sau contra cost.(harti montane cu toate traseele,marcaje,etc.) si de unde merita cumparate? Nu m-ar interesa neaparat sa aiba posibilitate pentru foto, wireless,touchscreen, doar sa fie ok cu hartile. Multumesc mult.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
smartphone
Garmin in 2014 e o gluma proasta.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
https://www.rqa.ro/p...t_id=39&cat_id=
Ai acolo si lista aparatelor compatibile.

#4
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Iti trebuie ceva offroad ca http://ruggedroutes.com/
Alea de drum gen igo, garmin r.o.a.d nu merg
mai avea garmin niste apare dedicate pt offroad dar nu stiu cat de bune sunt pe la noi

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postf300, on 20 noiembrie 2014 - 00:59, said:

smartphone
Garmin in 2014 e o gluma proasta.
Ce-a facut?!?! si dupa doua ore nu mai ai nici GPS nici smart(cica)phone ca sa anunti pe cineva ca tocmai te-ai ratacit. In conditii de deplasare in aer liber (montane) este foarte periculos ce recomanzi. On topic, mergi pe Garmin, acum nu stiu ce inseamna ieftin pentru tine. Unul nou cu harti la zi costa cam 700 lei. Daca nu, ia cu tine harti bune. Eu am folosit metoda asta 20 de ani pe vremea cand GPS-ul nu exista iar hartile se gaseau greu si tot nu am patit nimic.

#6
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postalexpet, on 20 noiembrie 2014 - 05:50, said:

Ce-a facut?!?! si dupa doua ore nu mai ai nici GPS nici smart(cica)phone ca sa anunti pe cineva ca tocmai te-ai ratacit. In conditii de deplasare in aer liber (montane) este foarte periculos ce recomanzi. On topic, mergi pe Garmin, acum nu stiu ce inseamna ieftin pentru tine. Unul nou cu harti la zi costa cam 700 lei. Daca nu, ia cu tine harti bune. Eu am folosit metoda asta 20 de ani pe vremea cand GPS-ul nu exista iar hartile se gaseau greu si tot nu am patit nimic.
mai bine ii dai o bere unui salvamont si iti explica traseele din zona.

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
NU smartphone!

Caz real: plimbare la munte, doua masini, doua smart-uri, unul voda unul cosmo. La o intersectie au pierdut semnalul ambele => am ocolit vreo 30 km...

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Si eu iti recomand tot Garmin - fie un GPS dedicat, gen Montana, fie softul de la Garmin pe un smartphone, ca sa nu cari mai multe dispozitive. INSA, trebuie neaparat o solutie pentru reincarcare pe drum. Si sa nu se bazeze pe internet, ca sa n-ai treaba cu semnalul de telefonie (poti opri partea de telefon, wireless etc.)
La un drum lung, Montana te ajuta mult pentru ca merge si cu baterii obisnuite pe care le poti schimba.
Eu am Garmin Mobile XT pe un telefon cu Symbian, sunt niste harti faine de munte, curbe de nivel, tot ce trebuie (cel putin pentru Bucegi, in alta parte nu l-am folosit).

Edited by Razvan_N, 20 November 2014 - 07:39.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@babalaul

- destule telefoane pot mult peste doua ore; nu inteleg de ce crezi ca daca astia cu gps-urile pun laolalta un procesor, display, microsd, baterie, etc cumva bat legile fizicii sau au vreun secret pe care astia care fac telefoanele nu l-au gasit (si sint destule telefoane actuale care pot HD video, una dintre cele mai "consumatoare" chestii posibile pe un smartphone, in jur de sau peste 12 ore)

- daca ai oricum un smart si vrei sa ai telefon pe o perioada mai indelungata si te streseaza bateria oricum trebuie sa ai si un battery pack sau un alt telefon "dumb" ca rezerva. Daca adaugi si GPS-ul dedicat deja e ridicol.

- am vazut destule dedicate Garmin la prieteni, abandonate prin sertare. Initial parea o idee bun; in final sa ai inca o scula de incarcat, updatat, carat sucks

@FreeThinker

EVIDENT ca iti pui si (cel putin) un program offline, nu stai sa te bazezi pe google maps. Eventual unul bazat pe www.openstreetmaps.org , dati o tura pe acolo sa vedeti daca va satisfac.

#10
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014

View PostRazvan_N, on 20 noiembrie 2014 - 07:35, said:

Eu am Garmin Mobile XT pe un telefon cu Symbian, sunt niste harti faine de munte, curbe de nivel, tot ce trebuie (cel putin pentru Bucegi, in alta parte nu l-am folosit).
Confirm!
Si eu pe un Nokia E-72 utilizat in aceeasi zona fara probleme.

#11
Gulden_Draak

Gulden_Draak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.05.2014
Eu nu am reusit sa prind semnal cu nokia e72 de la sateliti in sub 15 minute. Cred ca are cel mai prost gps de pe un telefon produs vreodata.

Asa ca nici nu mi-am mai batut capul sa caut softuri si harti.

#12
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Eu nu am reusit niciodata sa stau un sfert de ora pt a lua GPS-ul semnal de la sateliti ca pe alte telefoane. Si crede-ma, am avut destule (si acum am 4 si, cu exceptia acelui E-72 pe care il pastrez mai mult ca ma bazez pe el din motive de autonomie baterie si receptie semnal, niciunul mai vechi de doi ani sau mai ieftin de 1500 RON)
Parerea sau experienta ta nu se constituie intr-o regula sau un adevar universal valabil. Bine cel putin ca ai avut bunul-simt sa te exprimi la modul "Cred ca..."

Edited by stefanesc, 20 November 2014 - 08:50.


#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Iar s-a umplut de copii ce recomanda smartphone....
Pe scurt: Cele mai bune harti offroad pe Romania, sunt R.O.A.D. Astea merg doar pe anumite aparate Garmin.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am recomandat si eu R.O.A.D. in trecut, pe primul loc (mai sint sigur pe undeva threadurile).
DAR asta era acum ceva ani - dati un ochi pe openstreetmap si o sa vedeti ca este bara-la-bara [edit: nu ma refer sa va dati cu browserul in padure, exista programe off-line, doar sa vedeti cum sint hartile]. Tinind cont de limitarile R.O.A.D. ... fiecare face ce vrea.

La smartphone NU ma refeream la Nokia alea vechi, N, E, etc. Alea da au un chip exceptional de prost pentru GPS (ma rog, e combinat cu nu stiu cite alte chestii, nu mai au device-urile chip dedicat pentru GPS in ziua de azi), in fine E PROST. Fara internet (pentru "A"-ul din A-GPS; fie din cauza de acoperire, fie ca sinteti in roaming, etc) va vine sa dati cu telefonul de pamint.

Edited by f300, 20 November 2014 - 09:13.


#15
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
Eu am folosit acum mai multi ani gps tuner, pe un pda mio cu windows mobile. Hartile le luam prin captura de ecran din google earth, se calibrau cu un soft tot de la gps tuner de pe site si apoi le incarcam in aparat. Am mers in delta si s-a descurcat binisor.

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Omul a intrebat de o solutie ieftina iar voi (aia cu smartfonu) recomandati telefoane de 1000 de euroi. Sunt unii care nu inteleg ca scula dedicata este scula dedicata. Faptul ca preferi sa o ti in sertar de lene sau pentru ca nu au loc tigarile si bautura in bagaj...asta-i alta poveste. Si nu in ultimul rand o tura buna de munte tine minim 10 ore, iar daca ai probleme chiar mai mult, ei.... si fix atunci ai nevoie de telefon bine incarcat. A, atunci scoti 'dumb-ul'?(pe care eventual ai uitat sa-l incarci, cum am mai vazut) pai si nu-i tot aia? inca o scula dupa tine? numai ca in loc sa ai doua scule bune fiecare la ceva o sa ai doua chestii, una care s-a descarcat si una care nu-i buna. In fine, fiecare face cum vrea. Salvamontul sa traiasca....

Edited by alexpet, 20 November 2014 - 09:59.


#17
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postf300, on 20 noiembrie 2014 - 07:37, said:

@babalaul



nu am zis-o cu rautate. chiar am zis-o pe bune.

#18
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
si eu tot pe bune...si fara rautate, chiar din contra, am dat un sfat fix la fel cum vorbesc cu fimiu. Dar nu-i bai, viata este prea scurta ca sa invatam din greselile altora, fiecare trebuie sa se friga nitel. Asa am facut si eu candva.

Edited by alexpet, 20 November 2014 - 10:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate