Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...
 Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...

Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...
 Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Incident in trafic

Intrebare despre cod programe .exe

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

nicello

nicello

Junior Member

• Grup: Members
Buna seara tuturor, in primul rand !

As dorii sa stiu daca se poate... ( caci nu prea cred ) sa obtin codul unei aplicatii .exe. Stiu ca suna putin ciudat, dar probabil ati mai auzit de asa ceva. Am cautat si pe google si pe youtube si n-am gasit nimic concret... care sa-mi satisfaca curiozitatea.
Un exemplu: sa luam calculatorul de la windows care este programat intr-un anumit limbaj. Ce vreau eu de la el este codul sau, practic instructiunile care le urmeaza ( stiu ca nu e mare lucru sa faci un program de calcul, dar am dat un exemplu, si pentru mine este un mare lucru sa fac un program de calcul ca cel oferit de windows Posted Image ). Daca nu ma insel ceea ce vreau eu este un proces de decompilare... daca prin compilarea unor instructiuni rezulta un program prin decompilare de ce n-ar rezulta... instructiunile?
Intelegeti voi ce vreau...

P.S: Poate ca suna cam noob si prostesc, dar asta e... imi asum criticile, aveti mila

paulicaFX

paulicaFX

Member

daca e scris in .net e usor, daca nu nu prea ai cum, decat la un nivel super nasol si greu de inteles.

tatarduka

tatarduka

Senior Member

• Grup: Senior Members
Si in .NET poate fi destul de complicat daca programatorul nu vrea ca tu sa vezi codul.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
varsa bani si te uiti la ce vrei

https://www.hex-rays...cts/decompiler/

Grid_Controller

Grid_Controller

Junior Member

@OP

programele - multe din ele - sunt scrise inclusiv in C++   (dar si in alte limbaje)

si Linux e tot un C++

pe scurt povestea sta cam asa:

1) scrii cod intr-o interfata de programare
2) apoi il compilezi  - adica il traduci pt codul masina ---> rezulta acel exe

daca iei Eclipse Kepler pt C++ si scrii un codulet pt ,,hello world", cand ii dai ,,run",  daca te duci in folderul Workspace, ai sa vezi un mic exe numit ,,hello world"  (prespunand ca ai lasat numele de default)

in sens invers insa, poate fi mult mai greu, deoarece, pe buna dreptate, coderii isi apara programele - multe pot contine licente etc

pana la urma -e efortul tau!   de ce altul sa iti fure munca si apoi, poate sa si faca bani si tu sa iei zero ?!?!

sau iei acel decompiler :P

personal insa, din moment ce, ca si minte esti incepator, incepe mataluta sa te ,,joci" nitel cu programarea

C++ e un punct grozav de inceput, pt a invata sa gandesti in cod

si muuult mai tarziu vei avea grija decompilarii

Edited by Grid_Controller, 19 November 2014 - 21:43.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

orice decompilare a unui exe va da o varianta de cod dar asta nu inseamna ca va da codul sursa

dani.user

dani.user

Guru Member

Cum arata o rezolvare a unei probleme de BAC din prisma calculatorului?

Grid_Controller

Grid_Controller

Junior Member

View PostMooF2010, on 19 noiembrie 2014 - 21:53, said:

orice decompilare a unui exe va da o varianta de cod dar asta nu inseamna ca va da codul sursa

da, exact!

si nu inteleg de ce ii trebuie sincer

cand inveti suficient de bine programare, poti invata ce face un soft si cum, doar vazandu-l in actiune  - adica reverse engineering

born2lose

born2lose

Senior Member

View Postnicello, on 19 noiembrie 2014 - 21:18, said:

Un exemplu: sa luam calculatorul de la windows care este programat intr-un anumit limbaj. Ce vreau eu de la el este codul sau, practic instructiunile care le urmeaza ( stiu ca nu e mare lucru sa faci un program de calcul, dar am dat un exemplu, si pentru mine este un mare lucru sa fac un program de calcul ca cel oferit de windows
chiar presupunand ca reusesti sa obtii sursa, nu vei intelege cum functioneaza atata timp cat tu nu poti scrie ceva asemanator. cea mai buna metoda de a invata este sa faci cu mana ta.

nicello

nicello

Junior Member

View PostGrid_Controller, on 19 noiembrie 2014 - 22:10, said:

da, exact!

si nu inteleg de ce ii trebuie sincer

cand inveti suficient de bine programare, poti invata ce face un soft si cum, doar vazandu-l in actiune  - adica reverse engineering

Dupa cum am spus, era doar o curiozitate... nu-mi trebuie neaparat Posted Image mai visez si eu noaptea cate ceva... si ma gandesc ziua asupra acelui lucru.

Se poate inchide topicul, va multumescPosted Image

Edited by nicello, 20 November 2014 - 21:24.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate