Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

instalatie stropit pentru motosapa/motocultor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare, sunt legumicultor pe o suprafata maricica si fiindca dureaza foarte mult stropitul cu atomizorul, as vrea sa imi construiesc o instalatie de stropit ceva de genul Attached File  Remorca-de-stropit-si-tratat_1660332_1236449833.jpg   19.65K   92 downloads care sa o pot tracta cu motocultorul meu de 7 cai Attached File  o-macalb7502014_1.jpg   69.18K   81 downloads.
Vreau sa pastrez costurile constructiei mici asa ca voi folosi una din pompele mele de apa loncin de 4 bari si un butoi de tabla de 220 litri care este plastificat pe dinauntru.Ar mai trebui furtunele , duzele si cadrul.
A construit cineva asa ceva? distanta minima vreau de 5 metri  ca sa prind macar 4 randuri.Credeti ca pompa de apa ar face fata si la presiune? e pompa de apa curata in 4 timpi de 4 bari cu 700 litri pe minut cu racord de 2 toli.
Ma gandesc ce fel de furtun trebuie sa folosesc si ce fel de duze dar deasemenea si ce racord de la butoi la pompa!Imi trebuie reductii ? daca da de ce dimensiune la iesirea spre duze?Deocamdata sunt la stadiul de proiect asa ca orice ajutor e binevenit! multumesc

#2
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pompa de apa sigur va face fata ca si presiune si debit,in schimb vei avea o problema cu ,coroziunea pompei.De asemenea ai nevoie de un sistem de reglare a presiunii foarte precis,de asta depinde cantitatea de solutie pulverizata pe unitatea de timp,coroborata cu dimensiunea diuzei.

#3
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postgcom61, on 19 noiembrie 2014 - 19:54, said:

.De asemenea ai nevoie de un sistem de reglare a presiunii foarte precis,de asta depinde cantitatea de solutie pulverizata pe unitatea de timp,coroborata cu dimensiunea diuzei.

Zi-mi te rog cum ar trebui sa arate acest sistem de reglare a presiunii si ce ar trebui sa contina. multumesc

#4
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
cred ca te refereai la asa ceva.

I.3.1.1. Masini cu pulverizare hidraulica.

Schema functionala a unei masini de stropit cu pulverizare hidraulica cu jet proiectat se prezinta in figura I.1.
   Dispersarea hidraulica se realizeaza prin trecerea fortata a pesticidelor lichide prin orificii calibrate. Picaturile rezultate sunt proiectate direct pe sol sau pe plante.
Attached File  image002.jpg   15.83K   86 downloads
Fig. I.1.  Schema functionala a unei masini de stropit
cu pulverizare hidraulica

Lichidul din rezervorul 1, este aspirat de pompa 4 prin robinetul 2, filtrul 3 si dirijat la corpul de distributie 5, prevazut cu manometrul 6 si supapa de reglare a presiunii 8. Din corpul de distributie, o parte din lichid, este transmis in rezervor prin robinetul 7,pentru agitarea lichidului , iar o alta parte este dirijat spre rampa de stropit 10, prin robinetul9.
Aceste masini se folosesc pentru tratamente cu erbicide la presiuni de 2–5 bari si pentru tratamente cu insecto-fungicide la presiuni de 5–50 bari in culturi  de camp.
Reglarea debitului de lichid se realizeaza prin: modificarea presiunii de lucru actionand asupra supapei 8, sau prin utilizarea unor duze cu  sectiune de trecere diferita, care pot realiza debite de lichid de 1-4 G.P.M.
Dimensiunile particulelor dispersate depind de presiunea lichidului si geometria orificiului (duzei) care are diametre intre 0,5 si 3 mm. Se obtin astfel picaturi cu diametrul intre 150 si 350 µm.
Pentru a se asigura cresterea gradului de depunere a particulelor de lichid pe suprafata supusa tratamentului, particulele de lichid sunt supuse unei turbionarii suplimentare, cu ajutorul unui ventilator

cred ca asa ceva imi trebuie la piesa numarul 5  Attached File  DISTRIBUITOR CU 5 SECTII SI MANOMETRU-600x400.jpg   40.82K   78 downloads

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca,cumperi diuze,cumpara pt furtun(intre ele) si minim cu 2 capete(diuze) de pulverizare.In felul asta ai 2 debite de substanta distribuita cu aceeasi presiune de lucru.Materialul gasit este ok

#6
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
diuze cu 2 capete care se activeaza separat prin invartire ?

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Exact...

#8
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Sau se poate face asa ceva si iesi mult mai ieftin. Numai ca trebuie alimentat mai des. Ori manual sau tras de motocultor. Bare cu diuze din alea se gasesc gata ansamblate l a magazinele de specialitate, speciale pentru masinile de stropit de umar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SbWPBBloZyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AC5aPo-FQfQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciprian_vladis, 22 November 2014 - 20:28.


#9
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
pai sunt deja la al doilea atomizor si vreau sa scap de reumplerea deasa al atomizorului avand in vedere ca stropesc saptamanal cu cate 300-350 litri de solutie plus ca dureaza foarte mult si de aici ideea de a-mi face un butoi tractat de motocultor .

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ideea lui Ciprian este (cred)ceva mai ieftina. Trebuie sa adaptezi sau sa construiesti o pompa cu piston sau membrana care sa fie actionata de roata sau chiar si moto;insa la moto,deja vei avea turatie mai mare si de aici necesar supapa de suprapresiune.Eu as incerca sa confectionez o pompa cu piston din ppr si intre cama(biela) de pe roata si piston,intercalat un arc,care se va comprima numai atunci cand presiunea va fi mare.Recomandarea mea ar fi sa folosesti un butoi din plastic,pt a evita interactiunea dintre chimicale si fierul unui butoi din tabla.
Mai poti confectiona o supapa de suprapresiune tot din ppr,reglabila,asta in cazul cand vrei sa nu te complici cu sistemul din mazgaleala mea,care cred ca ar fi si mai simplu...

Attached Files


Edited by gcom61, 23 November 2014 - 11:21.


#11
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor, am decis sa merg pe varianta care am desris-o, pompa o am, butoiul de tabla are interiorul cauciucat deoarece a fost folosit pentru produse corozive, mai am de cumparat diuzele care sunt 25 lei bucata, corpul de distributie care e undeva la 250 lei cu tot cu manometru si furtunul, aleg aceasta varianta deoarece avand pompa separat am presiune constanta indiferent de viteza de deplasare si sper ca datorita corpului de distributie,furtunului de presiune si a diuzelor profesionale sa iasa o instalatie profesionala .Ceea ce as vrea sa stiu este cate diuze imi trebuie la o lungime a bratelor de 5 m si cum fac legaturile la corpul de distributie!Adica la ce diuze trebuie sa duc furtunele din corpul de distributie! Va multumesc

#12
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
ceva mai simplist si modul de ansamplare:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XTMkGn3umSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
multumesc, exact ceea ce voiam!

#14
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006
Ai reusit sa termini instalatia de stropit? Cum iti merge?

#15
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

View Postgcom61, on 23 noiembrie 2014 - 11:10, said:

Ideea lui Ciprian este (cred)ceva mai ieftina. Trebuie sa adaptezi sau sa construiesti o pompa cu piston sau membrana care sa fie actionata de roata sau chiar si moto;insa la moto,deja vei avea turatie mai mare si de aici necesar supapa de suprapresiune.Eu as incerca sa confectionez o pompa cu piston din ppr si intre cama(biela) de pe roata si piston,intercalat un arc,care se va comprima numai atunci cand presiunea va fi mare.Recomandarea mea ar fi sa folosesti un butoi din plastic,pt a evita interactiunea dintre chimicale si fierul unui butoi din tabla.
Mai poti confectiona o supapa de suprapresiune tot din ppr,reglabila,asta in cazul cand vrei sa nu te complici cu sistemul din mazgaleala mea,care cred ca ar fi si mai simplu...
Gcom61, poti sa detaliezi cum as putea confectiona o pompa cu piston din ppr ?
multumesc

#16
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Vreo idee de cum as putea face pompa ieftina din ppr pentro o motosapa motocoditoare? mersi

#17
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Un desen sumar am pus mai sus,ca si idee.Executia este cea mai grea.

#18
LAURENTIUPAVEL83

LAURENTIUPAVEL83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2017
Salutare
Ma gandesc si eu la un proiect asemanator de ceva timp dar pentru stropit via.
Ideea e, daca pot folosi o pompa angrenata de priza motocultorului  si cum nu sunt un expert in ''ale mecanici'' va intreb pe voi dilema pe care o am.
daca pompa este angrenata de priza de putere a motocultorului asta inseamna ca o sa bage solutie in instalatie in permanenta?

sau mai bine cumpara asa ceva?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DRF0EhIhpdo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LAURENTIUPAVEL83, 14 December 2017 - 21:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate