Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Somaj dupa concediu de crestere al copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
Buna . Am o problema si nu am gasit raspuns exact la problema mea .
In 17 ianuarie 2015 fetita noastra implineste 2 ani .
eu muncesc iar nevasta mea e in ccc .
locul de munca in care a muncit , sa desfiintat. adica firma .
am inteles ca poate sa ia somaj.
ce acte trebuie sa faca si cand trebuie sa depuna dosarul?
eu nu vreau sa iau o luna concediu pe care sunt obligat sa-l iau, cum pot sa renunt la el ?
multumesc oricaruia-mi raspunde.

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 redfany, on 18 noiembrie 2014 - 21:49, said:

Buna . Am o problema si nu am gasit raspuns exact la problema mea .
In 17 ianuarie 2015 fetita noastra implineste 2 ani .
eu muncesc iar nevasta mea e in ccc .
locul de munca in care a muncit , sa desfiintat. adica firma .
am inteles ca poate sa ia somaj.
ce acte trebuie sa faca si cand trebuie sa depuna dosarul?
eu nu vreau sa iau o luna concediu pe care sunt obligat sa-l iau, cum pot sa renunt la el ?
multumesc oricaruia-mi raspunde.
pur si simplu, luna care este a ta nu o mai iei...dar stii ca se scade sotiei.......

#3
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
adica sotia va primi banuti doar pentru 23 de luni de stat cu cea mica, nu 24 ?

#4
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Acum 10 ani am fost in aceias situatie si a fost nevoie de angajare pentru o zi si a doua zi sotia a fost data in somaj, nu se putea da din concediu direct in somaj !

#5
lungus1708

lungus1708

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2014
se face decizie de revenire din concediu si in aceeasi zi si decizia de incetare cu art 65 alin 1, pt a putea intra in somaj. trebuie ca firma sa elibereze adeverinta de stagiu pt ultimele 12 luni lucrate,adica lunile de dinaintea suspendarii contractului pt cci.

#6
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 baghera2, on 19 noiembrie 2014 - 08:04, said:

adica sotia va primi banuti doar pentru 23 de luni de stat cu cea mica, nu 24 ?
da, asta daca renunti si tu l-a luna respectiva, deci nu mai ia bani nici unul din voi ultima luna ..
parere: luna respectiva trebuie luata de tatal copilului..daca nu se pierde si banii raman statului (si nimeni nu iti spune)Posted Image

#7
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
multumesc mult de raspunsuri
vad ca mai sunt persoane in problema asta.
mai am si cateva intrebari si nelamuriri.
unde trebuie sa anunt ca nu vreau sa iau o luna de concediu?
care sunt pasi exacti , de exempu ce acte trebuie sa intocmesc ca sa fie complect dosarul?
cand trebuie depus ?
va rog sa ma ajutati , ca am intrebat multa lume si nimeni nu a mai avut aceeia-si problema .

 lungus1708, on 19 noiembrie 2014 - 15:52, said:

se face decizie de revenire din concediu si in aceeasi zi si decizia de incetare cu art 65 alin 1, pt a putea intra in somaj. trebuie ca firma sa elibereze adeverinta de stagiu pt ultimele 12 luni lucrate,adica lunile de dinaintea suspendarii contractului pt cci.
firma nu mai este , sa desfiintat anul asta prin iunie.
aici ii baiul , ca nu stiu unde sa ma duc sa cer acte si dovezi.

#8
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 redfany, on 19 noiembrie 2014 - 21:30, said:

multumesc mult de raspunsuri
vad ca mai sunt persoane in problema asta.
mai am si cateva intrebari si nelamuriri.
unde trebuie sa anunt ca nu vreau sa iau o luna de concediu?
care sunt pasi exacti , de exempu ce acte trebuie sa intocmesc ca sa fie complect dosarul?
cand trebuie depus ?
va rog sa ma ajutati , ca am intrebat multa lume si nimeni nu a mai avut aceeia-si problema .
daca nu vrei sa iei tu concediu.. nu trebuie sa anunti pe nimeni...pur si simplu nu-l iei, nu anunti pe nimeni si atat..
in schimb ca vrei, te razgandesti, anunti la servici, trebuie sa faci dosarul la fel cum l-a facut si sotia si depus la primarie dar mai devreme cu cel putin 2 luni sa ii se termine sotiei concediul crestere copilPosted Image

#9
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
am mai deschis un topic dar nu am primit raspuns asa ca scriu si aici .

Am o mica problema si vreau sa ma documentez ca sa nu fie prea tarziu.
Sotia mea a fost in concediu de crestrea copilului pana in luna aceasta 17 decembrie dupa care firma a reangajat-o pentru o luna urmand ca postul ei sa se desfiinteze luna viitoare.
Asadar va fii data in somaj , iar inainte de ccc a avut un an de serviciu deci cu tot ccc ar veni 3 ani .
Sotia mea este insarcinata in 1 luna din nou si vreau sa stiu daca mai poate benificia la sfarsitul somajului din nou de ccc.
Presupun ca va lua 6 luni somaj iar 2 luni va ramaine descoperita.
Dar daca gaseste de lucru sezionera ( la o pensiune am vorbit deja, pana sarcina va devenii mai mare) sau firma la care lucra o poate sa o mai tina doua luni . si apoi intra in somaj are dreptul in continoare de indemnizatie?
Si eu muncesc dar vreau sa ia ea ca sa putem creste cei trei copii (cu tot cu cel care va venii, Stefan sau Stefania) mai usor .
ce acte ar trebui, si ce trebuie sa fac sa iasa bine?

#10
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Daca poate sa o mai tina 2 luni firma la care a mai fost, sau daca se mai poate angaja pe perioada determinata inca 2-3 luni ( sau daca poate pana intra in prenatal?) apoi sa intre iar in somaj pt 6 luni, ar fi ok, cu conditia sa nu aiba intreruperi intre ccc-angajari-somaj mai mult de 14 sau 15 zile consecutive ( mi se pare ca zile calendaristice, nu lucratoare), in ultimele 12 luni...aveti grija daca o angajati in alta parte sa ii faca acte inca de la inceput, sa nu aveti surprize neplacute...succes!

Edited by delores, 19 February 2015 - 11:22.


#11
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am citit si eu pe ici pe colo si am cautata si am gasit aici un raspuns la problema asemanatoare care o am si eu.
nevasta mea e insarcinata si patroana ei a angajat-o pentru o perioada, fara intrerupere , dupa care vrea sa-si ia somaj ca nu prea poate sa munceasca si sa ai be grija si de cei mici si sa duca sarcina , care si ea e cu probleme.
dar nu stiu cum e de facut .
firma la care muceste, are sediul in resedinta de judet si noi stam in o alta localitate si avem fortele de munca in alt oras.
din somaj , poate intra in ccc din nou, si daca da ce acte trebuie sa facem ?

#12
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 redbotos, on 01 martie 2015 - 21:19, said:

am citit si eu pe ici pe colo si am cautata si am gasit aici un raspuns la problema asemanatoare care o am si eu.
nevasta mea e insarcinata si patroana ei a angajat-o pentru o perioada, fara intrerupere , dupa care vrea sa-si ia somaj ca nu prea poate sa munceasca si sa ai be grija si de cei mici si sa duca sarcina , care si ea e cu probleme.
dar nu stiu cum e de facut .
firma la care muceste, are sediul in resedinta de judet si noi stam in o alta localitate si avem fortele de munca in alt oras.
din somaj , poate intra in ccc din nou, si daca da ce acte trebuie sa facem ?
cel mai bine incercati si vorbiti la primaria de care apartinetiPosted Image

ca o parere...mai intai, sa intre in concediul medical !

#13
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016
Am si eu o intrebare:
Sotia este in ccc. Ar trebui sa se intoarca la servici in luna ianuarie 2018.
Colegii o anunta ca urmeaza restructurari in firma, in lunile martie-aprilie 2018.
Intrebarea este: daca se intoarce la servici in ianuarie, poate fi restructurata in aprilie? (din punct de vedere legal)
Multumesc.

Edited by Malus_Dacus, 04 November 2017 - 09:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate