Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Alineatul

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Rabbit, on 24 noiembrie 2014 - 00:19, said:

Şi problema nu e că nu stăpâneşti bine limba română, ci că (probabil) nu cunoşti nici o limbă mai bine decât româna. Ceea ce îţi limitează foarte mult orizonturile pentru că nu poţi comunica eficient în nici o limbă din lume. Dacă lucrurile stau altfel te rog să mă corectezi.
Nu asta cu limbile e problema ei, ci una mai gravă. Nu-mi dau încă seama care anume, dar e una din două: fie faptul că nu poate raționa coerent, fie faptul că nu-și poate transmite gîndurile inteligibil. Îmi pare rău pentru ea, dar pe mine problema ei mă depășește și n-o pot ajuta decît eventual semnalîndu-i efectele. Există specialiști care ar putea încerca s-o ajute (nu știu cu ce șanse de succes).

Iar de corectat probabil că vă va corecta, dar nu înseamnă că a și înțeles ce anume i-ați spus.

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Revenind la subiect, cred că toată problema se reduce la faptul că alineat apare în uz cu mai multe sensuri, iar neînțelegerile apar atunci cînd vorbitorul și interlocutorul se gîndesc la sensuri diferite.

Reiau lista mea de sensuri și dau și exemple, ca să se vadă mai bine diferența dintre sensuri:

1. un rînd scris cu un spațiu la început
Ex.: ?

2. un spațiu sau un decalaj la începutul unui rînd
Ex.: Primul rînd din paragraf trebuie scris cu alineat introdus de la tastatură sub forma a cinci spații.

3. un rînd nou
Ex.: Următoarea frază n-o scrieți în continuare, ci cu alineat.

4. un paragraf (care începe cu un rînd decalat)
Ex.: Scrie despre orașul tău o compunere alcătuită din trei alineate.

5. o secțiune de articol de lege
Ex.: La articolul 13 după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins: [...]

Mi-e greu să dau un exemplu pentru sensul 1, care e tocmai sensul principal din dicționarele românești actuale. Nu înțeleg de ce primul rînd dintr-un paragraf ar avea un nume special. Înțeleg să aibă nume special spațiul acela sau faptul de a sări la un paragraf nou, dar primul rînd nu are nimic aparte.

#21
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Scrisesm ceva despre problema lui Astro dar am sters pentru ca s-a revenit la esenta topicului.

ps.Scuzati-ma!

Edited by Ulpiatraiana, 24 November 2014 - 08:19.


#22
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 AdiJapan, on 24 noiembrie 2014 - 08:15, said:

Revenind la subiect, cred că toată problema se reduce la faptul că alineat apare în uz cu mai multe sensuri, iar neînțelegerile apar atunci cînd vorbitorul și interlocutorul se gîndesc la sensuri diferite.

Reiau lista mea de sensuri și dau și exemple, ca să se vadă mai bine diferența dintre sensuri:

1. un rînd scris cu un spațiu la început
Ex.: ?

2. un spațiu sau un decalaj la începutul unui rînd
Ex.: Primul rînd din paragraf trebuie scris cu alineat introdus de la tastatură sub forma a cinci spații.

3. un rînd nou
Ex.: Următoarea frază n-o scrieți în continuare, ci cu alineat.

4. un paragraf (care începe cu un rînd decalat)
Ex.: Scrie despre orașul tău o compunere alcătuită din trei alineate.

5. o secțiune de articol de lege
Ex.: La articolul 13 după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins: [...]

Mi-e greu să dau un exemplu pentru sensul 1, care e tocmai sensul principal din dicționarele românești actuale. Nu înțeleg de ce primul rînd dintr-un paragraf ar avea un nume special. Înțeleg să aibă nume special spațiul acela sau faptul de a sări la un paragraf nou, dar primul rînd nu are nimic aparte.

Pai e normal, cum sa intelegeti de ce intr-un paragraf primul rind este special, atita timp cit nu puteti sa imi puneti un exemplu pentru sensul nr. 1, adica de rind scris cu un spatiu la inceput. O stiu si copii care dau dictate in clasele primare. Este vorba de TRECEREA la o alta IDEE (asta pentru ex. la nr. 1) si de tot acelasi lucru pentru un paragraf (adica introducerea unui nou subiect).

Quote

1. un rînd scris cu un spațiu la început
Ex.: ?
  Sensul din dictionarul actual, este TRECEREA la alta idee, pentru rindul scris cu un spatiu la inceput. Si avem:
Aici sint texte scurte cu ortograme, din dictate sensei. Pentru trecere la alta idee si rind cu spatiu. Ca forma pentru exemplul dvs.din nr. 1 http://www.didactic....-pentru-dictare  Exemplu:

Quote

Meciul
            Chiriac şi Marcel vor să joace un meci de baschet. Ei
îi cheamă şi pe Achim, Lucica, Mircea şi Cecilia.
            După cincisprezece minute, scorul este zece la cinci
pentru echipa lui Chiriac.
         Pe Lucica o cheamă unchiul ei. Meciul încetează. Copiii nu se
ceartă. Ei se despart în pace până la o nouă întrecere.

Dar daca dvs. nu le intelegeti, adica cind se trece la o alta idee, in final, le puteti scrie asa: http://sainvatamdist...ru-dictare.html

Quote

2. un spațiu sau un decalaj la începutul unui rînd
Ex.: Primul rînd din paragraf trebuie scris cu alineat introdus de la tastatură sub forma a cinci spații.
Este acelasi lucru ca primul. Si am impresia ca lumea cunoaste (stiu eu.. pentru tastaturi) si First Line Indent si Indents and Spacing...for that.

Quote

3. un rînd nou
Ex.: Următoarea frază n-o scrieți în continuare, ci cu alineat.
Da, s-a dat mai inainte ca exemplu, un fragment dintr-un text, pentru asta. Deci NU a scris-o nimeni in continuare, ci DE LA CAPAT, ca rind nou. Ma mir ca s-a stiut si asta.

Azi s-a deschis sezonul de vinatoare
sint atit de fericita, am plecat cu o arma Beretta
dar m-am intors cu una Hatsan. Ca sa vezi.

Dupa cum observati in text, fraza urmatoare nu am scris-o in continuare, ci cu alineat....deci de la capat ca rind nou. Cum ne spunea invatatoare, inainte de '89 (ca la dvs.)  "...copii continuam dictatul si acum alineat, DE LA CAPAT, cu rind nou".

Quote

4. un paragraf (care începe cu un rînd decalat)..Nu înțeleg de ce primul rînd dintr-un paragraf ar avea un nume special.
Pentru ca introduce un nou subiect. Se poate intelege de oriunde asta:  

Quote

Paragraful are doua functii majore: introduce un nou subiect (sau aspect al unui subiect) si il dezvolta si face vizual si logic distinctia dintre noul subiect fata de cel anterior si fata de cel care urmeaza. Ca si un eseu in intregul sau, paragraful are o structura care include o propozitie ce introduce subiectul, o dezvoltare a acestei propozitii si o concluzie.

Impartirea in paragrafe nu tine doar de o mecanica a tehnoredactarii. Spatierea textului prin introducerea paragrafelor este, in primul rand, un proces de ordonare logica a afirmatiilor si a argumentelor aduse. Prin intermediul lor, se realizeaza o harta vizuala a procesului de gandire si reflectie din spatele documentului, iar lectorul este ajutat sa navigheze mai usor prin acesta. Paragraful ajuta la comunicarea ideilor.
http://castigaproces...ragrafe-scurte/

Quote

va duce-ti la
Rabbit, greseli or fi, totusi am mai scris inca odata despre asta. personal imi place sa scriu ptr. dvs... despartit totul (nu-l consider ca- voi). Dar poti sa imi spui analfabeta, nu-i bai. As dori insa, ca jignirile sa aiba limite, daca se poate, pentru ca pe celalalt top, am observat nebunia mea pentru dvs. e de o forma... Posted Image  Cu respect.

Edited by Astro-Liv, 24 November 2014 - 16:43.


#23
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 Astro-Liv, on 24 noiembrie 2014 - 16:14, said:

personal imi place sa scriu ptr. dvs... despartit totul
E mai grav decât credeam. De fapt cred că e cea mai emo atitudine pe care am văzut-o pe forumuri în ultimii ani buni.

 AdiJapan, on 24 noiembrie 2014 - 07:43, said:

Există specialiști care ar putea încerca s-o ajute (nu știu cu ce șanse de succes).

Edited by Rabbit, 24 November 2014 - 20:51.


#24
vichy

vichy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.07.2008

 Alexandrina, on 18 noiembrie 2014 - 18:40, said:

Eu credeam ca nu se poate vorbi despre alineat in poezie. Dar baiatul meu a venit de la scoala cu chestia asta scrisa pe caiet..."fiecare vers incepe cu alineat". Am consultat intr-adevar o alta profesoara de limba romana si mi-a spus ca nu se vorbeste de alineat in poezie.
Ce e drept, este ca nici pe net nu am gasit nimic legat de acest subiect...
Ok, scriem versurile unele sub altele, central, dar asta inseamna ca sunt scrise cu alineat?
Cred ca se face o confuzie intre ortografia unei poezii si tehnoredactare. Cuvantul Paragraph din sistemul de tehnoredactare anglo-saxon  este tradus uneori de tehnoredactori si tipografi prin alineat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate