Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Alineatul

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Alexandrina

Alexandrina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.05.2007
Buna seara,

Ma poate ajuta cineva cu o informatie..???

Se poate vorbi despre alineat in poezie? Se poate face afirmatia....fiecare vers incepe cu alineat?


Mersi de ajutor.

#2
Alexandrina

Alexandrina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.05.2007
Eu credeam ca nu se poate vorbi despre alineat in poezie. Dar baiatul meu a venit de la scoala cu chestia asta scrisa pe caiet..."fiecare vers incepe cu alineat". Am consultat intr-adevar o alta profesoara de limba romana si mi-a spus ca nu se vorbeste de alineat in poezie.
Ce e drept, este ca nici pe net nu am gasit nimic legat de acest subiect...
Ok, scriem versurile unele sub altele, central, dar asta inseamna ca sunt scrise cu alineat?

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Eu stiam ca fiecare vers incepe cu majuscula, dar nici asta nu este o regula ci mai degrabga o obijnuinta.

Edited by MarianG, 18 November 2014 - 19:08.


#4
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 MarianG, on 18 noiembrie 2014 - 19:08, said:

Eu stiam ca fiecare vers incepe cu majuscula, dar nici asta nu este o regula ci mai degrabga o obijnuinta.
Al naibii neomodernism...l-a obisnuit pe Nichita Stanescu sa scrie versurile cu litera mare doar cand marcheaza inceputul unei idei.

#5
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013

 Alexandrina, on 18 noiembrie 2014 - 18:40, said:

Eu credeam ca nu se poate vorbi despre alineat in poezie. Dar baiatul meu a venit de la scoala cu chestia asta scrisa pe caiet..."fiecare vers incepe cu alineat". Am consultat intr-adevar o alta profesoara de limba romana si mi-a spus ca nu se vorbeste de alineat in poezie.
Ce e drept, este ca nici pe net nu am gasit nimic legat de acest subiect...
Ok, scriem versurile unele sub altele, central, dar asta inseamna ca sunt scrise cu alineat?
Problema in sine mi se pare de o importanta coplesitoare; este de-a dreptul naucitoare si are implicatii devastatoare.
Abia acum imi dau sema ca am citit poezii fara sa stiu exact de unde incepe primul vers...
Ma intreb, oare ce putem face in situatia asta?

#6
Alexandrina

Alexandrina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.05.2007
ok, multumesc pentru nimic..Ca de obicei, doar bataie de joc si pierdere de timp pe forumuri....

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

 Alexandrina, on 18 noiembrie 2014 - 18:40, said:

Eu credeam ca nu se poate vorbi despre alineat in poezie. Dar baiatul meu a venit de la scoala cu chestia asta scrisa pe caiet..."fiecare vers incepe cu alineat". Am consultat intr-adevar o alta profesoara de limba romana si mi-a spus ca nu se vorbeste de alineat in poezie.
Ce e drept, este ca nici pe net nu am gasit nimic legat de acest subiect...
Ok, scriem versurile unele sub altele, central, dar asta inseamna ca sunt scrise cu alineat?

Regulile de asezare in pagina sunt, din punct de vedere al unui tehnoredactor, astfel.
Alineatul la textul obisnuit, in functie de corpul de litera, dimensiunea paginii, intre 5-15 mm, in principiu aliniere justify.
La poezii, dublul alineatului de la text daca este inercalata intr-un text.
Daca este o carte exclusiv de poezii, se stabileste o distanta in functie de lugimea versurilor, in asa fel incat sa se evite pe cat posibil ruperea versului pe al doilea rand. In acest caz alinierea textului se face stanga.

#8
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Alexandrina, on 18 noiembrie 2014 - 18:17, said:

Buna seara,

Ma poate ajuta cineva cu o informatie..???

Se poate vorbi despre alineat in poezie? Se poate face afirmatia....fiecare vers incepe cu alineat?
Mersi de ajutor.

Da. Dupa cum se stie cred, rindul poeziei se numeste vers...fiecare vers e scris cu alineat, iar versul e grupat in strofa. Intre strofe, spatiu liber, ca de obicei. Este pilotul finantat de Uniunea Europeana. Faci abstractie de rest si te duci direct la pagina 27, la poezia lui Alexandru Donici . http://www.isjcj.ro/...III_cursant.pdf

Asa se dau si testele ptr. clasa a II-a.  http://1-4-copalnic-...asaII_final.pdf

Edited by Astro-Liv, 18 November 2014 - 21:23.


#9
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Ce am găsit pe net: pag. 44 --> http://manuale.edute...scendia-Edp.pdf
Deci se poate vorbi de alineate într-o strofă.

[ http://s24.postimg.org/g23abd1at/Image_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by afh, 18 November 2014 - 21:21.


#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 MarianG, on 18 noiembrie 2014 - 19:08, said:

Eu stiam ca fiecare vers incepe cu majuscula, dar nici asta nu este o regula ci mai degrabga o obijnuinta.

suntem pe topic de...romana!

 Alexandrina, on 18 noiembrie 2014 - 18:40, said:

Eu credeam ca nu se poate vorbi despre alineat in poezie. Dar baiatul meu a venit de la scoala cu chestia asta scrisa pe caiet..."fiecare vers incepe cu alineat". Am consultat intr-adevar o alta profesoara de limba romana si mi-a spus ca nu se vorbeste de alineat in poezie.
Ce e drept, este ca nici pe net nu am gasit nimic legat de acest subiect...
Ok, scriem versurile unele sub altele, central, dar asta inseamna ca sunt scrise cu alineat?

sigur nu, alineat inseamna ca nu respecta linia textului.

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Cred că se dă definiția aia în lipsa uneia mai bune. Un text, în română, începe mereu cu alineat. Nu există „de la capăt”. Ori continui alineatul/paragraful, caz în care rîndul următor începe de la margine, ori treci „de la capăt” cu alineat. Avînd în vedere treaba asta, coroborată cu faptul că versurile se scriu pe rînduri independente (adică fiecare vers se scrie „de la capăt”, cum ar veni „dai Enter” după fiecare), rezultă că versurile se scriu cu alineat. N-ar avea cum altfel, fiindcă „de la margine” nu există în scrierea română. Deși, tocmai pentru poezie, ar putea fi introdus acest concept. Oricine scrie versuri le scrie de la margine, nu lasă alineat. Cred.

#12
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Alexandrina, on 18 noiembrie 2014 - 18:17, said:

Se poate vorbi despre alineat in poezie? Se poate face afirmatia....fiecare vers incepe cu alineat?
Nu toți folosim cuvintele cu aceleași sensuri. Pentru profesoara băiatului alineat înseamnă puțin altceva decît pentru dumneavoastră. Mai exact, probabil pentru dumneavoastră alineat înseamnă spațiul introdus la începutul unui rînd pentru a marca un paragraf nou. Pentru profesoară același cuvînt probabil înseamnă trecerea la un rînd nou. Și mai există și un al treilea sens, și anume acela de paragraf, adică tot textul unui paragraf se poate numi alineat, de unde și sensul special folosit în legătură cu legile: un alineat este o secțiune a unui articol de lege, care primește ca nume o literă a alfabetului, de exemplu spunem articolul 5 alineatul c.

Nu există nici o autoritate a limbii care să stabilească cine are dreptate. Singurul lucru important e să ne înțelegem între noi, chiar dacă limba e imperfectă.

Etimologic, alineat vine prin intermediul limbii franceze (cuvîntul alinéa) de la formula latinească a linea. Ea se folosea în dictări, pentru a indica celui ce scrie că vorbitorul dorește să înceapă un paragraf nou, deci era o comandă de a sări la începutul rîndului. Nu însemna că trebuie lăsat un spațiu gol, ci doar că fraza următoare trebuie scrisă de la începutul rîndului, lăsînd rîndul anterior incomplet. În latină linea înseamnă „linie”, iar la origine de fapt înseamnă „[fir de] in”, pentru că firele de in erau folosite la a marca linii, de exemplu în tîmplărie sau construcții. De la același linea vin și alte cuvinte românești: in, ie, linie. Deci a linea înseamnă „la linie”, mai exact la linia verticală după care se aliniau începuturile rîndurilor, cea care se desenează și acum în caietele școlarilor mici. Obiceiul de a introduce un spațiu acolo a apărut mai tîrziu, dar numele comenzii s-a păstrat.

Asta ar însemna că, cel puțin etimologic vorbind, profesoara are dreptate, cu observația că argumentele etimologice au valoare mai mică decît argumentele care țin de uz. Sensul lui alineat care e preferat în dicționare (inclusiv în cele franțuzești, de unde am împrumutat noi cuvîntul) este acela de spațiu pus la începutul rîndului, pe lîngă sensul de paragraf, în timp ce sensul de „rînd nou” nu figurează în dicționare. Deci uzul îngrijit vă dă dreptate dumneavoastră. Dar nu are rost să ne luptăm în dreptăți, ca și cum limba ar fi un tribunal. E mai bine să încercăm să ne dăm seama cînd alții folosesc cuvintele cu alte sensuri decît noi și să nu încercăm să ne războim unii cu alții.

Ca observație secundară, în poezie există totuși și versuri care conțin un alineat în sensul dumneavoastră, adică versuri care încep mai în interiorul paginii decît restul, de obicei pentru că sînt mai scurte ca număr de metri (de silabe) și deci se abat de la ritmul celorlalte versuri. Iată două exemple, din Eminescu și Coșbuc:

Somnoroase păsărele
Pe la cuiburi se adună,
Se ascund în rămurele –
      Noapte bună!

Flămînd și gol, făr-adăpost,
Mi-ai pus pe umeri cît ai vrut,
Și m-ai scuipat și m-ai bătut
      Și cîine eu ți-am fost!
Ciocoi pribeag, adus de vînt,
De ai cu iadul legămînt
Să-ți fim toți cîini, lovește-n noi!
Răbdăm poveri, răbdăm nevoi
Și ham de cai, și jug de boi
      Dar vrem pămînt!

Edited by AdiJapan, 19 November 2014 - 05:00.


#13
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

Nu toți folosim cuvintele cu aceleași sensuri. Pentru profesoara băiatului alineat înseamnă puțin altceva decît pentru dumneavoastră. Mai exact, probabil pentru dumneavoastră alineat înseamnă spațiul introdus la începutul unui rînd pentru a marca un paragraf nou. Pentru profesoară același cuvînt probabil înseamnă trecerea la un rînd nou. Și mai există și un al treilea sens, și anume acela de paragraf, adică tot textul unui paragraf se poate numi alineat, de unde și sensul special folosit în legătură cu legile: un alineat este o secțiune a unui articol de lege,
Aici toate mamele dar si toate profesorele din Romania, sint "tufa de Venetia", dupa dvs. Si observ, avem alineate pentru parinti cu alt inteles si alte alineate ptr. profesori cu alt inteles. De parca cuvintul alineat, nu are toate la un loc, ca sa nu fie stiute si de toti profesorii Romaniei. Si de ce profesoara s-ar referi numai la rindul nou (care dupa dvs. nu il gasim in dictionare!!!!) si nu ar judeca si ca mama ?  

Si nu ma inebuniti ? Nu toti folosim cuvinte cu aceleasi sensuri ? Asta in ce priveste prostia fiecaruia. Deci daca vorbesc despre cadenta intr-o poezie trebuie sa ma gindesc, la sensul cadentei, de ... cite lovituri de pistol am tras intr-o ora.

Quote

Sensul lui alineat care e preferat în dicționare (inclusiv în cele franțuzești, de unde am împrumutat noi cuvîntul) este acela de spațiu pus la începutul rîndului, pe lîngă sensul de paragraf, în timp ce sensul de „rînd nou” nu figurează în dicționare. Deci uzul îngrijit vă dă dreptate dumneavoastră.
Da, intradevar de unde sa stie profesoara si de spatiu pus la inceput de rind pentru vers (profesori care au predat Lermontov, nu au existat in Romania) ... dreptatea este de partea mamei, vad.

In care dictionare nu figureaza rindul nou ? Nu am stiu ca sintem atit de ...inapoiati in scolile romanesti. Va anunt ca de MULT timp exista, acest lucru in dictionare (de la neologisme in sus). Si anume.. Alineat : Fragment de text sau poezie cuprins intre doua rinduri... sau rind intr-un text care incepe mai dinauntru decit celelalte sau pasaj dintr-un articol de lege, etc. etc. Si inainte de franceza, avem latina, ptr. a linea, care inseamna acel...de la capat.

Quote

Ca observație secundară, în poezie există totuși și versuri care conțin un alineat în sensul dumneavoastră, adică versuri care încep mai în interiorul paginii decît restul, de obicei pentru că sînt mai scurte ca număr de metri (de silabe) și deci se abat de la ritmul celorlalte versuri. Iată două exemple, din Eminescu și Coșbuc:
Somnoroase păsărele
Pe la cuiburi se adună,
Se ascund în rămurele –
      Noapte bună!

Un vers scurt, nu se pune neaparat la sfirsitul unui rind. Asta ca sa vedeti cite cunosc profesorii, deci nu avem cum sa fie numai sensul mamei aici. Si nu este numai ptr. ca sint mai scurte ca metri, ci si datorita cadentei si daca se schimba intelesul din acel vers.

Vers scurt la inceput si datorita faptului ca se pastreaza intelesul, dar si pentru ca se incepe cu alt alineat scurt din interior (vez Lermontov mai jos).

Una din cele mai frumoase poezii din lume, este: Demonul de Mihail Lermontov, care arata c-am asa:

Din nestemate-ti voi zidi
Palate fara de pereche;
M-oi cufunda in mari, ca vintul,
Voi sageta spre stele-n zbor,
Ti-oi darui intreg pamintul -
Iubeste-ma!...

              Si-atunci, usor,
Atinge gura-i arzatoare
De gura ei care zvicnea;
Cu vorbe ademenitoare
La rugaminti ii raspundea...

#14
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Offf...

 Astro-Liv, on 20 noiembrie 2014 - 11:46, said:

Aici toate mamele dar si toate profesorele din Romania, sint "tufa de Venetia", dupa dvs.
N-am zis așa ceva niciodată și nici nu mi-a trecut prin cap.

 Astro-Liv, on 20 noiembrie 2014 - 11:46, said:

Si observ, avem alineate pentru parinti cu alt inteles si alte alineate ptr. profesori cu alt inteles.
N-am zis așa ceva.

 Astro-Liv, on 20 noiembrie 2014 - 11:46, said:

De parca cuvintul alineat, nu are toate la un loc, ca sa nu fie stiute si de toti profesorii Romaniei.
Cuvîntul o fi avînd mai multe sensuri (pe care de altfel le-am și înșirat), dar aici vorbim de un context dat, nu de mai multe. În acel context cuvîntul are un singur sens. Problema e că are un sens pentru profesoara de care vorbim și alt sens pentru mamă. De aici a apărut neînțelegerea.

Și apropo, nu vorbeam deloc de toate profesoarele și de toate mamele din țară. Vă rog să nu-mi mai atribuiți afirmații pe care nu le-am făcut. Sper că nu vă cer prea mult.

 Astro-Liv, on 20 noiembrie 2014 - 11:46, said:

Si nu ma inebuniti ? Nu toti folosim cuvinte cu aceleasi sensuri ? Asta in ce priveste prostia fiecaruia. Deci daca vorbesc despre cadenta intr-o poezie trebuie sa ma gindesc, la sensul cadentei, de ... cite lovituri de pistol am tras intr-o ora.
Vorbiți peste puterea mea de înțelegere.

 Astro-Liv, on 20 noiembrie 2014 - 11:46, said:

In care dictionare nu figureaza rindul nou ?
În nici unul. Definiția principală care se dă în dicționare este cea de „rînd care începe mai în interior”. Este alt sens decît „rînd nou”.

Profesoara a spus Fiecare vers începe cu alineat. Enunțul e ambiguu, dar oricum nu se potrivește cu definiția principală, pentru că iată ce-ar ieși: Fiecare vers începe cu rînd care începe mai în interior. Profesoara fie a vrut să spună că fiecare vers începe cu un spațiu, fie că fiecare vers începe pe un rînd nou.

În total avem următoarele sensuri posibile pentru alineat:

1. un rînd scris cu un spațiu la început
2. un spațiu sau un decalaj la începutul unui rînd
3. un rînd nou
4. un paragraf (care începe cu un rînd decalat)
5. o secțiune de articol de lege

M-am uitat mai bine la dicționarele de la dexonline și am văzut că lipsesc definițiile 2 și 3, iar definiția 4 e dată prost (se înțelege că un paragraf nu se poate numi alineat decît dacă mai urmează după el încă un paragraf, deci ultimul paragraf dintr-un text nu se poate numi niciodată alineat).

 Astro-Liv, on 20 noiembrie 2014 - 11:46, said:

Un vers scurt, nu se pune neaparat la sfirsitul unui rind.
Nici n-am zis că s-ar pune neapărat la sfîrșitul unui rînd.

 Astro-Liv, on 20 noiembrie 2014 - 11:46, said:

Si nu este numai ptr. ca sint mai scurte ca metri, ci si datorita cadentei si daca se schimba intelesul din acel vers.
Eu n-am zis „numai”, ci „de obicei”. (Partea cu „se schimbă înțelesul din acel vers” n-am înțeles-o.)

Doamnă dragă, ce-ar fi să citiți cu atenție ce scriu înainte de a mă corecta sau completa? Ce-ar fi să nu mai inventați afirmații pe care nu le fac, să nu mai scoateți din burtă, să nu-mi mai puneți vorbe în gură? Comentariul dumneavoastră e plin de minciuni despre ce aș fi zis eu. V-ați făcut din asta un obicei. E o trăsătură a dumneavoastră de caracter? Sau faceți asta numai cu mine?

#15
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Offff, aman si eu. Mai ales ca vad romanii nu au nici dictionare, in care sa vada ce inseamna un alineat...ma gindesc cum oare li se da copiilor la scoala, in final.

Quote

..probabil pentru dumneavoastră alineat înseamnă spațiul introdus la începutul unui rînd pentru a marca un paragraf nou. Pentru profesoară același cuvînt probabil înseamnă trecerea la un rînd nou...
N-am zis așa ceva niciodată și nici nu mi-a trecut prin cap..
  Prin ceea ce ati spus aici, o mama nu se poate intelege cu o profesoara, in final, in ce priveste lectiile unui copil, Si asta ptr. ca atribuim, o alta insemnatate ptr. parinte si o alta ptr. profesoara. Ma gindesc de ce ar fi fost greu ca ambele sa gindeasca la fel. Poate ptr. ca...dupa dvs. nu exista dictionare in care romanii sa stie ce este in final, un alineat.

Quote

Nici n-am zis că s-ar pune neapărat la sfîrșitul unui rînd. Eu n-am zis „numai”, ci „de obicei”. (Partea cu „se schimbă înțelesul din acel vers” n-am înțeles-o.)
Tocmai ptr. ca nu ati spus, unde in alta parte s-ar MAI PUTEA PUNE, am pus-o si eu. Si poate ramine aici scrisa, cred si ptr. altii, cum ca este folosita si la inceput. S-au e gresita si asta ptr. dictionarele lipsa? Dvs. nu ati pus "numai", iar eu nu am pus" numai", ptr. dvs.  Ci NUMAI ptr. ca, este si din cauza cadentei. Atunci cind schimbati intelesul unui vers, se lasa spatiu ptr. rind, cind el este scurt, daca insa pastrati intelesul, il puteti folosi si la inceput. Sa zicem, in poezia data de dvs...

Somnoroase păsărele
Pe la cuiburi se adună,
Se ascund în rămurele - aici se schimba intelesul versului, de la ascunsul in ramurele, va duce-ti la ...noapte buna, nu au legatura intre ele ... deci alineat-spatiu ptr. vers scurt      Noapte buna,
si tot asa ..................................

Quote

Și apropo, nu vorbeam deloc de toate profesoarele și de toate mamele din țară. Vă rog să nu-mi mai atribuiți afirmații pe care nu le-am făcut.
Ba da, atita timp cit continuati sa afirmati, ca nu exista rind nou, sau spatiu la inceputul unui rind, in nici un dictionar din tara cel putin. Cu scuzele de rigoare, dar implicati tot restul lumii aici. Bine am inteles de la inceput, cred.

Quote

În nici unul. Definiția principală care se dă în dicționare este cea de „rînd care începe mai în interior”. Este alt sens decît „rînd nou”.
Profesoara a spus Fiecare vers începe cu alineat. Enunțul e ambiguu, dar oricum nu se potrivește cu definiția principală, pentru că iată ce-ar ieși: Fiecare vers începe cu rînd care începe mai în interior. Profesoara fie a vrut să spună că fiecare vers începe cu un spațiu, fie că fiecare vers începe pe un rînd nou.

În total avem următoarele sensuri posibile pentru alineat:
1. un rînd scris cu un spațiu la început
2. un spațiu sau un decalaj la începutul unui rînd
3. un rînd nou
4. un paragraf (care începe cu un rînd decalat)
5. o secțiune de articol de lege

M-am uitat mai bine la dicționarele de la dexonline și am văzut că lipsesc definițiile 2 și 3, iar definiția 4 e dată prost (se înțelege că un paragraf nu se poate numi alineat decît dacă mai urmează după el încă un paragraf, deci ultimul paragraf dintr-un text nu se poate numi niciodată alineat).
Profesoara a spus fiecare vers se incepe cu alineat, dar enuntul e ambiguu ptr. dvs, tin sa cred si numai. Ptr. ca altfel ar iesi asa, despre oricare alineat in scoli... Profesoara a spus intregii clase: Copii nu cautati nicaeri, ptr. ca in dictionare nu ve-ti gasi si este de prisos sa va intrebati si mamele, ptr. ca ele CRED ca alineat, este a incepe mereu cu un spatiu, ptr. un rind.

Dar de ce va lipsesc dvs. nr. 2 si 3, nu inteleg? De ce am mai pune definitia data de dvs. ca ...spatiu sau decalaj la inceput de rind? Nu e de prisos? Ati citit bine ce scrie? http://www.dictio.ro/dex/alineat

Scrie asa:

Quote

Rând într-un text care începe mai dinăuntru decât celelalte pentru a arăta trecerea la altă idee;
Nu e acelasi lucru, cu al dvs. in ce priveste spatiu sau decalaj, ptr. inceputul unui rind? Oare ce citesc romanii, in dictionarele astea?

Si ptr. nr. 3...adica, rind nou ... avem asta, nu este de ajuns? Scrie:

Quote

..fragment de text cuprins între două rânduri..
Un fragment de text, scris intre doua rinduri, nu cred ca il scriti neaparat numai cu spatiu ptr. inceput de rind (faceti abstractie de... scrise in acest fel) ptr. ca altfel ar iesi exact ce scriti mai sus...adica TOTI ROMANII, ar scrie fragmente de texte cu SPATII si DECALAJE, de la capete de rinduri. Vai de noi !!!!

Dvs:

Quote

Doamnă dragă, ce-ar fi să citiți cu atenție ce scriu înainte de a mă corecta sau completa? Ce-ar fi să nu mai inventați afirmații pe care nu le fac, să nu mai scoateți din burtă, să nu-mi mai puneți vorbe în gură? Sau faceți asta numai cu mine?
Cu atentie citim si nu cred ca inventam. Nu incercati sa fiti luat drept o...victima... Este un site, unde putem sa ne spunem parerea asupra unui lucru scris de cineva, mai ales cind sint scrise la extreme de -a sti- sau -a nu sti-, ceva, fiecare dintre noi. Si cred ca asta faceti si dvs.

Quote

iar definiția 4 e dată prost (se înțelege că un paragraf nu se poate numi alineat..
Definitia 4, nu este data prost. Nu am timp acum, revin sa spun de ce... dar mai intii uitati-va ce ati scris mult mai sus, ca altfel va negati si pe dvs. Dar nici o grija, sint o persoana intelegatoare, adica va las pe dvs. sa va plictisiti primul (adica sa dominati). Cu respect. Posted Image

Edited by Astro-Liv, 23 November 2014 - 15:37.


#16
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Prin ceea ce ati spus aici, o mama nu se poate intelege cu o profesoara, in final, in ce priveste lectiile unui copil, Si asta ptr. ca atribuim, o alta insemnatate ptr. parinte si o alta ptr. profesoara. Ma gindesc de ce ar fi fost greu ca ambele sa gindeasca la fel.
Ați înțeles prost ce-am spus. Nu mai are rost să încerc să vă explic; foarte probabil veți înțelege din nou tot prost.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Poate ptr. ca...dupa dvs. nu exista dictionare in care romanii sa stie ce este in final, un alineat.
Minciună.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Se ascund în rămurele - aici se schimba intelesul versului, de la ascunsul in ramurele, va duce-ti la ...noapte buna, nu au legatura intre ele ... deci alineat-spatiu ptr. vers scurt
Nu se schimbă înțelesul versului. Versul are același sens ca atunci cînd a fost scris, acum un secol și ceva. Ați vrut probabil să spuneți că versul următor trece la altă idee. Dar vă exprimați cam împiedicat.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Ba da, atita timp cit continuati sa afirmati, ca nu exista rind nou, sau spatiu la inceputul unui rind, in nici un dictionar din tara cel putin. Cu scuzele de rigoare, dar implicati tot restul lumii aici. Bine am inteles de la inceput, cred.
Nonsens.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Profesoara a spus fiecare vers se incepe cu alineat, dar enuntul e ambiguu ptr. dvs, tin sa cred si numai. Ptr. ca altfel ar iesi asa, despre oricare alineat in scoli... Profesoara a spus intregii clase: Copii nu cautati nicaeri, ptr. ca in dictionare nu ve-ti gasi si este de prisos sa va intrebati si mamele, ptr. ca ele CRED ca alineat, este a incepe mereu cu un spatiu, ptr. un rind.
Nonsens.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Dar de ce va lipsesc dvs. nr. 2 si 3, nu inteleg? De ce am mai pune definitia data de dvs. ca ...spatiu sau decalaj la inceput de rind? Nu e de prisos? Ati citit bine ce scrie? http://www.dictio.ro/dex/alineat
Scrie asa:

Quote

Rând într-un text care începe mai dinăuntru decât celelalte pentru a arăta trecerea la altă idee;
Nu e acelasi lucru, cu al dvs. in ce priveste spatiu sau decalaj, ptr. inceputul unui rind? Oare ce citesc romanii, in dictionarele astea?
Diferența dintre „decalaj” și „rînd care începe decalat” este la fel ca diferența dintre „ochi verzi” și „persoană care are ochi verzi”. Dumneavoastră însă nu vedeți această diferență. Îmi pare rău, nu vă pot ajuta.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Si ptr. nr. 3...adica, rind nou ... avem asta, nu este de ajuns? Scrie:

Quote

..fragment de text cuprins între două rânduri..

Diferența dintre „rînd nou” și „fragment de text cuprins între două rînduri” este la fel ca diferența dintre „o sarcină nouă” și „perioada dintre două sarcini”. Iarăși, dacă nu înțelegeți ditamai diferența e peste puterile mele să vă ajut.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Definitia 4, nu este data prost. Nu am timp acum, revin sa spun de ce...
Mă cuprinde înfiorarea. Sînt gata să pariez că urmează să debitați o nouă serie de prostii (scrise la fel de agramat ca pînă acum). Ce mă întreb eu e dacă o faceți involuntar sau ca să-mi puneți răbdarea la încercare.

#17
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Convenabil, ca intotdeuna ptr. dvs. Noi sintem impiedicatii si cei care nu inteleg nimic, dar si mincinosii. Minciuna este a noastra, ptr. declaratia dvs....cum ca IN NICI UN DICTIONAR, nu exista rind nou si numai dvs si o profesoara in toata Romania, cunoaste asta.

Quote

Nu se schimbă înțelesul versului. Versul are același sens ca atunci cînd a fost scris, acum un secol și ceva. Ați vrut probabil să spuneți că versul următor trece la altă idee. Dar vă exprimați cam împiedicat.
Imi pare f. rau, dar SE SCHIMBA intelesul versului, atunci cind ptr. dvs.... se trece la o alta idee ptr. el. O alta idee, inseamna alt inteles ptr. vers. Profesoara poate intreba ce inteles are versul lui Eminescu sau a lui Puskin, ca explicatie ...nu trebuie neaparat sa spuna, ce idee are. Nu incercati sa-mi vorbiti de definitia lui ca inteles, ptr. ca nu la asta ne referim.

Adi a scris:

Quote

Profesoara a spus Fiecare vers începe cu alineat. Enunțul e ambiguu, dar oricum nu se potrivește cu definiția principală, pentru că iată ce-ar ieși: Fiecare vers începe cu rînd care începe mai în interior. Profesoara fie a vrut să spună că fiecare vers începe cu un spațiu, fie că fiecare vers începe pe un rînd nou.
Nonsens. Invat bine? Din ce scriti ar iesi: Copii care nu cunosc, privesc doar definitia principala, pe care o scrie dictionarul si vin absolut toti, cu temele GRESITE la scoala. Ori ii inscriem pe toti direct la filologie (litere, sau unde vreti)  pentru a putea intelege, la ce s-a referit profesoara.

Adi:

Quote

-un spațiu sau un decalaj la începutul unui rînd...Diferența dintre „decalaj” și „rînd care începe decalat” este la fel ca diferența dintre „ochi verzi” și „persoană care are ochi verzi”.
Nu inteleg de ce trebuie pus extra acest lucru, ptr. un alineat, atita timp cit un decalaj este o distantare TOT IN SPATIU, sensei.

Ptr. tema aceasta: Fragment de text cuprins între două rânduri..ati scris:

Quote

Diferența dintre „rînd nou” și „fragment de text cuprins între două rînduri” este la fel ca diferența dintre „o sarcină nouă” și „perioada dintre două sarcini”.
Deci in concluzie, noi nu putem scrie un fragment dintr-un text, cuprins intre doua rinduri, adica cel de-al doilea rind, ca un RIND NOU. Asta dupa dvs. nu se poate, nu este admis, se vede.


              Azi s-a deschis sezonul de vinatoare
sint atit de fericita, am plecat cu o arma Beretta
dar m-am intors cu una Hatsan. Ca sa vezi.   
----Fragment dintr-un text, scris pe doua rinduri, adica cu rind nou. A, da, am inteles, trebuia sa dau altfel, fragmentul. Posted Image  

Si noi ne infricosam, la cum le scriti. De exemplu:

Adi:

Quote

iar definiția 4 e dată prost (se înțelege că un paragraf NU se poate numi alineat..
dar tot Adi:

Quote

Și mai există și un al treilea sens, și anume acela de paragraf, adică tot textul unui paragraf se poate numi alineat,, de unde și sensul special folosit în legătură cu legile

Fara doar si poate si eu am obosit, dar stiu...dupa dvs...pot sa cred ce vreau. Asta am sa si fac. Vise placute.Posted Image

Edited by Astro-Liv, 23 November 2014 - 19:08.


#18
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

va duce-ti la ...
Dacă tot te-ai decis să sfidezi limba română, măcar nu o mai face cu litere îngroșate. Așa iese imediat în evidență faptul că n-ai ce căuta într-o discuție despre o limbă pe care nu o stăpânești și pe care nici nu încerci să o înveți, ci doar să o analizezi superficial.

Și problema nu e că nu stăpânești bine limba română, ci că (probabil) nu cunoști nici o limbă mai bine decât româna. Ceea ce îți limitează foarte mult orizonturile pentru că nu poți comunica eficient în nici o limbă din lume. Dacă lucrurile stau altfel te rog să mă corectezi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate