Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

de unde pescuiesc si eu un junior

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alex223

alex223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2012
am ramas complet surprins sau poate nu stiu eu unde sa caut. am nevoie de un junior si se pare a fi un adevarat chalange, am postat anunt pe bestjobs si am fost asaltat de web developeri care au lucrat la case de schimb valutar si foarte multi experti in ale wordpress-ului. Odesk-ul si elance-ul mi-a lasat un gust amar dupa o multitudine de Sir, si o gramada de freelanceri romani care au nevoie de 5 zile si cateva sute de dolari pentru un amart de form care ar fi gata in 20 de minute.

Acum stiu si eu de pe vremea studentiei ca erau destui de multi baieti isteti, dar au trecut ceva ani si nu stiu de unde sa incep.

Imi poate recomanda cineva ceva grupuri de facebook printre studenti unde as putea plasa un request. Orice sfat e mai mult decat binevenit, merci.

#2
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
In primul rand trebuie sa inveti ca munca se plateste. Asta este principalul motiv pentru care noi, freelancerii, devenim FREElanceri, si nu mai stam sclavi sub patron, pentru ca ne-am saturat de sclavie contra salarii de luat paine pe datorie de la chiosc si de replici de genu "fa si tu saitu' asta cu 5000 de produse si primesti 50 de lei prima de paste". Dai o suma de bani proportionala cu volumul muncii depuse, si atunci mai vorbim. Si apoi, daca tot e ceva atat de simplu de facut, de ce nu faci singur? Posted Image

Edited by BWD, 18 November 2014 - 03:38.


#3
alex223

alex223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2012
Cu siguranta faci parte din categoria freelanceri obraznici, dar ai puncat exact esentialul. Sunt perfect de acord cu suma de bani proportionala cu volumul de munca, dar tocmai asta e problema, nu am gasit pe nimeni onest, sa zica da, asta e munca de 3 ore, dar eu o sa o fac in 3 zile ca sa imi justific banii pe care ii cer.

Anyway, nu despre bani era vorba, in funtie de cunostinte cred ca $500+/luna pentru un part time si un % din profitul platformei cand e finalizata cred ca e mai mult decat onest, dar voi FREElanceri preferati sa prindeti un fraier pe Odesk si sa il jecmaniti de cateva sute, doar pentru simplu fapt ca nu vb romaneste. Pe multi nu ii intereseaza daca "patronul" risca niste bani in afacerea respectiva, targhetul e cati mai multi fraieri, sa intre banii pe payoneer sa o poata arda cool, ca de, sunt freelanceri.

#4
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Nu, fac parte din categoria freelanceri sinceri. Cu riscul de a ma repeta, daca treaba dureaza 3 ore, de ce nu o faci chiar tu?

Ceva nu se potriveste aici.

P.S.: Si nu intotdeauna e vorba despre timpul de lucru. Mai este vorba si despre faptul ca face treaba cineva care SE PRICEPE. La o reprezentanta auto, o verificare tehnica completa si realizata corect poate dura cateva minute, dar nu costa 20 de lei.

Edited by BWD, 18 November 2014 - 04:52.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca esti programator si stii ca tu faci acel task in 2 ore atunci te inteleg, altfel n-ai de unde sa stii ce volum de munca e intr-un amarat de form ce la suprafata face doar doua lucruri.
Daca dai peste incepatori si ai rabdare cu ei, prinzi si preturi mici, dar nu prea poti avea pretentii.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postalex223, on 18 noiembrie 2014 - 04:23, said:

Cu siguranta faci parte din categoria freelanceri obraznici, dar ai puncat exact esentialul. Sunt perfect de acord cu suma de bani proportionala cu volumul de munca, dar tocmai asta e problema, nu am gasit pe nimeni onest, sa zica da, asta e munca de 3 ore, dar eu o sa o fac in 3 zile ca sa imi justific banii pe care ii cer.

Anyway, nu despre bani era vorba, in funtie de cunostinte cred ca $500+/luna pentru un part time si un % din profitul platformei cand e finalizata cred ca e mai mult decat onest, dar voi FREElanceri preferati sa prindeti un fraier pe Odesk si sa il jecmaniti de cateva sute, doar pentru simplu fapt ca nu vb romaneste. Pe multi nu ii intereseaza daca "patronul" risca niste bani in afacerea respectiva, targhetul e cati mai multi fraieri, sa intre banii pe payoneer sa o poata arda cool, ca de, sunt freelanceri.
Freelanerii seriosi si buni au deja clienti, rar isi cauta alte proiecte si atunci numai cand e ceva deosebit si interesant. Asa ca e ceva mai greu in a gasi freelanceri ok decat altii neOK care sunt nevoiti mereu sa caute.
Freelancerii mai au si alte proiecte nu numai proiectul tau. Poate ca fac o treaba simpla in timp scurt dar trebuie sa aiba acel timp sau sa abandoneze alte proiecte care si ele au deadline. Te grabesti si vrei treaba livrata repede? Atunci trebuie sa platesti extra.
Nici un freelancer nu va lucra pentru tine part time (cat inseamna part-time mai exact?) pe 500 de dolari cand poate face lejer 2.000$ lucrand tot part time. Nici un freelancer nu va lucra pe promisiuni viitoare de genul % din afacere care poate sa nu fie nici o afacere ci un faliment sau o promisiune desarta. Nu, freelancerului nu ii pasa ca ai riscat tu bani intr-o afacere intrucat nu e a lui. De asta nu gasesti tu freelancer, toti se feresc de astfel de clienti.
Pe odesk si alte site-uri asemanatoare deja s-a imputit treaba, sunt prea multi habarnisti care "lucreaza" pe seminte si prea multi clienti care nu stiu ce vor si au pretentia sa lucrezi mult si bine dar pe seminte.
Freelancerii ii poti cauta pe site-urile unde se deruleaza proiecte open source, sau pe blogurile personale, facebook si alte comunitati de programatori.

Edited by Friskey, 18 November 2014 - 05:11.


#7
alex223

alex223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2012
Eu nu caut un freelancer sa lucreze pe promisiuni, caut un freelancer onest, exact asta e cuvantul onest. Daca imi dai o adresa de mail o sa iti prezint pe scurt proiectul, sa vezi ce am cerut eu pentru $500/luna si cum s-au aruncat freelanceri la mi de dolari. Cum sa continui eu discutia cu un freelancer care din start, nici nu analizeaza bine proiectul si el se arunca sa ma pacaleasca?

#8
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postalex223, on 18 noiembrie 2014 - 05:52, said:

Eu nu caut un freelancer sa lucreze pe promisiuni, caut un freelancer onest, exact asta e cuvantul onest. Daca imi dai o adresa de mail o sa iti prezint pe scurt proiectul, sa vezi ce am cerut eu pentru $500/luna si cum s-au aruncat freelanceri la mi de dolari. Cum sa continui eu discutia cu un freelancer care din start, nici nu analizeaza bine proiectul si el se arunca sa ma pacaleasca?

eu credeam ca respectul se castiga, nu ...se impune!.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postalex223, on 18 noiembrie 2014 - 05:52, said:

Eu nu caut un freelancer sa lucreze pe promisiuni, caut un freelancer onest, exact asta e cuvantul onest. Daca imi dai o adresa de mail o sa iti prezint pe scurt proiectul, sa vezi ce am cerut eu pentru $500/luna si cum s-au aruncat freelanceri la mi de dolari. Cum sa continui eu discutia cu un freelancer care din start, nici nu analizeaza bine proiectul si el se arunca sa ma pacaleasca?
Simplu: negociand.
Si freelancerul cauta onestitate iar cu persoane necunoscute nu exista asa ceva, intotdeauna se pleaca de la premiza unei posibile tepe. Pe internet nici macar contracte nu se pot face asa ca procentajul dintr-un presupus viitor profit e un vis care numai un idiot crede ca va deveni realitate.

Edited by Friskey, 18 November 2014 - 07:18.


#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Si eu sunt pe oDesk si sunt uimit de cati indieni sunt. Am vazut un tip din Spania, unul din Suedia si unul din Serbia si cam atat. Din India, mii. Am vazut si o multime de proiecte a caror descriere e lacunara. M-am lansat la unul ca sa constat ca ce vroia era putin altceva decat a scris. Nu-i problema. I-am cerut sa-mi dea fie access la FTP si baza de date, fie sa-mi dea fisierele ce compun site-ul plus structura tabelelor sa-l rulez local. Din vreo 50 de indieni, am, cica, castigat eu, insa tipul a disparut de doua zile. Cine stie?

Pe de alta parte un formular intr-o pagina HTML cu PHP in spate e o treaba simpla. Daca e Wordpress, atunci s-a terminat treaba. Aveam nevoie de un formular de contact pentru un blog Wordpress banal. Ca sa faci (si sa nu apelezi la un plug-in), ai nevoie de mult timp dedicat pentru a intelege arhitectura.

Edited by RedDev, 18 November 2014 - 08:09.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Abordarea "de unde pescuiesc" mi se pare ca explica intrucatva pozitia initiatorului.

#12
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

Quote

de unde pescuiesc si eu un junior

Eu am am zis ca esti pedofil si cauti o „prospătură”.

#13
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,647
  • Înscris: 20.11.2005

View Postalex223, on 18 noiembrie 2014 - 05:52, said:

Eu nu caut un freelancer sa lucreze pe promisiuni, caut un freelancer onest, exact asta e cuvantul onest. Daca imi dai o adresa de mail o sa iti prezint pe scurt proiectul, sa vezi ce am cerut eu pentru $500/luna si cum s-au aruncat freelanceri la mi de dolari. Cum sa continui eu discutia cu un freelancer care din start, nici nu analizeaza bine proiectul si el se arunca sa ma pacaleasca?

hai că pe mine m-ai făcut curios. ai PM

#14
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
La fel si pe mine. Da un PM...

#15
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010

View Postalex223, on 18 noiembrie 2014 - 04:23, said:

Cu siguranta faci parte din categoria freelanceri obraznici, (..)

Cu siguranta faci parte din categoria sefilor insuportabili...

#16
alex223

alex223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2012

View PostVladutz22, on 24 noiembrie 2014 - 21:10, said:


Cu siguranta faci parte din categoria sefilor insuportabili...

pot sa iti schimb eu parerea? ai citit ai comentat si te-ai intors la rutina ta zilnica. Nu ai sa sti niciodata daca eu sunt seful insuportabil sau nu, ce sa ii faci, e democratie.

Offtopic: Din pura curiozitate, daca aveai drept de vot pe cine ai fi votat?

#17
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Cum ti-ai dat cu parerea despre un coleg , mi-am dat si eu cu parerea despre tine . Nu ti se pare democratic ?

raspuns la off topic : cu Macovei , pe urma cu Iohannis . ce relevanta are?

#18
alex223

alex223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2012
ba da, nu eram sigur daca ai sau nu dreptul la vot. anyway, am luat aminte de sfatul colegului tau si l-am facut singur, pacat chiar avem nevoie de un spare hand in echipa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate