Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Comparatie tv LG 40UB800V vs Philips 40PUS6809

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ioana0919

ioana0919

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2014
Buna,

Va rog ajutati-ma si pe mine in legatura cu achizitia unui tv. Am doua modele favorite, acelasi pret dar configuratii diferite:
http://www.compari.r...809-p236762117/
LG 40UB800V = funtie DivX
Philips 40PUS6809= functie 3D
In cazul in care imi achizitionez philips pot reda filme direct de pe stick? Tinand cont ca nu are acea functie DivX.
Multumesc anticipat!

#2
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
Din start as spune LG
am 2 si ambele ruleaza mkv si sunt dintr-o categorie de pret inferioara. imi vine greu sa cred ca lg-ul asta nu citeste mkv.
cu ambele poti vedea filme de pe stick.
in general ce iei de pe net e in format mp4 sau mkv, mai rar avi.
philips nu mai e ce-a fost.
intra pe site-urile emag, cel, pcgarage  etc, ca probabil le gasesti pe acolo.
si pune intrebare strict la produsul in cauza. si iti raspund chiar vanzatorii.

Edited by ducipalu, 18 November 2014 - 01:17.


#3
ioana0919

ioana0919

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2014

 ducipalu, on 18 noiembrie 2014 - 01:16, said:

Din start as spune LG
am 2 si ambele ruleaza mkv si sunt dintr-o categorie de pret inferioara. imi vine greu sa cred ca lg-ul asta nu citeste mkv.
cu ambele poti vedea filme de pe stick.
in general ce iei de pe net e in format mp4 sau mkv, mai rar avi.
philips nu mai e ce-a fost.
intra pe site-urile emag, cel, pcgarage  etc, ca probabil le gasesti pe acolo.
si pune intrebare strict la produsul in cauza. si iti raspund chiar vanzatorii.
Insa in ceea ce priveste 3d-ul, nu ar fi mai okay philips-ul in aceasta privinta? Doresc foarte mult si aceasta functie, insa la lg nu am gasit aceeasi functie in raport pret/dimensiune.

#4
avoided

avoided

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2013
Ambele TV-uri au panel identic - il cheama V400DK1-KS1 si este produs de Innolux (CMI) in Taiwan (nu China).
Panel-ul este de tip S-MVA (da, atipic pentru un LG) are un contrast destul de bun si un refresh nativ de 100Hz. Per total destul de ok pentru un TV de buget relativ redus.
Eu as merge pe LG ca integrator pentru ca are soft-ul mai stabil si pentru ca Philips-ul este facut de Vestel - nu are vreo legatura cu Philips, doar au cumparat brand-ul.

Daca vrei TV 4K in locul tau m-as uita si la:
Televizor LED Ultra HD 4K 3D, 121 cm, PANASONIC TX-48AX630E
...este best-buy-ul momentului de la distanta pentru TV-uri 4K de diagonale medii.
40" cat ai ales tu este cam mult prea mic pentru 4K.

___________________
Disclaimer / Semnatura:
Link-urile postate de mine catre magazinele online romanesti contin un redirect printr-o platforma de afiliere ce poate introduce tracking cookies.

Edited by avoided, 18 November 2014 - 02:53.


#5
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
http://www.altex.ro/...-cm-lg-40ub800v

super pret

sau asta..

http://www.altex.ro/...-cm-lg-42lb670v

#6
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
Samsung sau LG. Uita-te sa aiba sunet DTS, refresh de 200 sau 400.

Exemple:
Smart 4K, CMR 200 https://www.avstore....ng-ue-40hu6900/
Smart 3D, CMR 400 https://www.avstore....ung-ue-40h6500/

#7
avoided

avoided

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2013

 cephalophodes, on 18 noiembrie 2014 - 09:34, said:


42LB670 este un IPS mediocru in cea mai buna zi a lui.
In plus este doar FullHD si @ioana0919 mentionase modele 4K.

 cristian-p, on 18 noiembrie 2014 - 09:52, said:

Samsung sau LG. Uita-te sa aiba sunet DTS, refresh de 200 sau 400.

Exemple:
Smart 4K, CMR 200 https://www.avstore....ng-ue-40hu6900/
Smart 3D, CMR 400 https://www.avstore....ung-ue-40h6500/

Partinirea pentru o marca sau alta nu prea isi are sensul in ziua de azi. Dupa cum am exemplificat mai sus exista foarte multe asemanari intre modele de la producatori diferiti.
"Refresh"-ul mentionat de tine nu are nicio legatura cu refresh-ul real, nativ. Este doar refresh-ul de "marketing".
Ca exemplu sa stii ca ai dat recomndare de TV 4K cam cel mai prost model posibil - 40HU6900.
Are un refresh nativ de doar 50Hz, nu reproduce deloc bine miscarea si mai multe poti citi aici la fra'su mai mare:
http://www.digitalve...20439/test.html
http://www.hdtvtest....01405233782.htm

Celalalt, 40H6500 are un panel cu refresh nativ 100Hz dar este doar un FullHD.

#8
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Salut.Am cumparat aseara un lg ub800v din altex,cu 1999 lei plus 280 lei extra garantie pt inca doi ani.
Inca nu l-am conectat la multe,doar pe cablu tv,web,youtube,facebook si cu galaxy note 4 prin screen mirroring si merge de minune de clar si frumos.Si-a facut un update de vreo 500mb nu stiu pt ce!Trebuie sa vad ce mai stie ai eventual sa-i mai cumpar cabluri hdmi sau ce o sa mai am nevoie.Telecomanda Magica este unica de inteligenta si nu am mai vazut asa ceva.Imagine si sunet clar si sunt multumit de achizitie.As fi vrut un samsung 4k,dar cand am vazut lg-ul,am decis instanat.Mai am un lg FHD de 32 inch si nu am avut probleme cu el.Din pacate doar pe alb,dar este ok.

#9
aviarul

aviarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2014

 lelu68vio, on 23 noiembrie 2014 - 10:54, said:

Salut.Am cumparat aseara un lg ub800v din altex,cu 1999 lei plus 280 lei extra garantie pt inca doi ani.
Inca nu l-am conectat la multe,doar pe cablu tv,web,youtube,facebook si cu galaxy note 4 prin screen mirroring si merge de minune de clar si frumos.Si-a facut un update de vreo 500mb nu stiu pt ce!Trebuie sa vad ce mai stie ai eventual sa-i mai cumpar cabluri hdmi sau ce o sa mai am nevoie.Telecomanda Magica este unica de inteligenta si nu am mai vazut asa ceva.Imagine si sunet clar si sunt multumit de achizitie.As fi vrut un samsung 4k,dar cand am vazut lg-ul,am decis instanat.Mai am un lg FHD de 32 inch si nu am avut probleme cu el.Din pacate doar pe alb,dar este ok.

Ai incercat filmele online prin cablu de net sau wireless ? Vreau sa cumpar acest model si inca nu sunt decis .Daca ma poti ajuta cu mai multe informatii si daca citeste mkv.
Multumesc

#10
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Nu prea am incercat multe ca nu am timp.Merge prin wirelles filme online,am incercat browser-ul,yutube,facebook,skipe merge perfect.Telecomanda virtuala este perfecta..tot ce trebuie.Telefonul imediat il gaseste si filmariile 4k facute cu telefonul,se vad cristal!Nu am incercat inca multe,dar Duminica il mai butonez.La pretul care l-am dat pe el este cea mai buna investitie intr-un televizor.Mkv ar trebui sa citeasca.Comenzile vocale merg aproape bine in functie de cum pronunti.Ma mai uit prin el numai zi-mi exact ce vrei sa sti.Sincer nici nu ma prea pricep la el si nici nu is prea curios.Eu sunt cu telefoanele..hehe.
Am cablu facut pt internet dar nu l-am pus..am probat doar prin wifi.Diseara il pun si ms ca mi-ai adus aminte.Sanatate!

Edited by lelu68vio, 28 November 2014 - 13:27.


#11
radu17e

radu17e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2007
Salut si mersi de informatiile postate aici.

Observatie:
- Am vazut televizorul 40UB800V la mediagalaxy expus langa alte LG-uri ( lb650 / lb731) toate ruland acelasi clip.
   Nu stiu care erau setariile "din fabrica" dar la lb731 culoriile si nivelul de negru erau indubitabil mai bune.
   Cei din magazin au zis ca nu pot sa schimbe setariile ca este pe mod "default".
Intrebare:
  - La culori nu am dubii ca merg facute mici imbunatatiri din setari, insa la nivelul de negru... ce spuneti, se poate repara din setari ???
    Ca nu as achizitiona TV de 2000 Ron care nu are calitatea de negru buna.

info: mai am un LG de 32" LB5610, si pe intuneric nivelul de negru se observa ca nu este grozav.

#12
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Nu stiu cat de negru trebuie sa fie,dar eu il vad foarte negru.Are tot felul de setari.Mai am un lg fhd 32LS5600 si pun cate o poza cu text.Ma-am uitat si pe telefon cu super amoled si mi se pare aproape la fel negrul.Acum este un serial si nu ma pot apropia de el.Cum am zis..Duminica il butonez.
Prima img este de la cel UHD iar urmatoarea este de la cel FHD.
Se itelege...sunt doar poze.

Attached Files



#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca vrei sa vezi cat este de negru reda o poza cu un cer instelat noaptea, in camera unde este intuneric complet, nu trebuie sa se vada decat stelele sa nu poti distinge ecranul tv sau cat de mare este imaginea, trebuie sa vezi doar puncte luminoase.
Daca vezi ecranul pica testul de negru.AMOLED nu are nici cea mai vaga legatura cu cel mai avansat LCD-LED ca nivel de negru.

#14
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Parțial corect. Dacă dorești un adevărat test ochiometric vizavi de acest aspect, fac aceeași operațiune menționată de FC72 cu mențiunea ca dezactivezi absolut toate controalele și preset-urile gen "dinamic contrast, negru foarte adânc" și backlight-ul în poziția normala de vizionare nu pe minim.

Edited by Calin_fdx, 30 November 2014 - 13:59.


#15
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Nu inteleg cum poate fi un tv de 40'' 4k (din ce vad..nativ nu FULL HD upscalat) doar 2000 de lei. Si Smart si cu telecomanda ... celebra. Are cumva vreun panou entry level ? Preturile TV urilor 4k este foarte mare in acest moment. Ne poate lamuri cineva ?

Edited by paulgsm, 30 November 2014 - 14:04.


#16
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Pai era 2999 la altex..de blackfriday a fost 1999 Deci 1000 mai putin.Alfel nu cumparam tv pt ca aveam doua fhd tot lg,dar la pretul ala nu am vrut sa-l ratez.Eu is multumit de el,macar ca nu-mi plac tv-urile.Negrul eu il vad negru profund si cred ca nici nu am umblat pe la setariile imagine.Ii dau un factory reset si vreau sa ma conving singur.Nu prea pot de nevasta cu indienii ei...hehe
Eu ma uit la cel fhd mai rar...nu ma atrage.


#17
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Se poate face print screen la ecran??Daca da cum?

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La ce iti trebuie print screen sa vedem nivelul de negru?
Uite un exemplu de diferente intre 2 tehnologii LCD, MVA stanga IPS dreapta.Ambele monitoare sunt calibrate si afiseaza performanta nativa.
Un OLED va arata doar arma si catifeaua, fara sa poti sti cat de inalt este ecranul(treaba asta o poate face si plasma Kuro).

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate