Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Despre Tractorul Belarus 1025.3

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Deschid acest topic pentru cei interesati sau curiosi sa afle mai multe despre tractorul Belarus (varianta fabricata la Minsk nu TAG-ul romanesc).

Mai exact este vorba de modelul 1025.3 (110 cp) si vreau sa precizez ca scopul acestui topic nu este de a ridica in slavi sau de a critica acest utilaj ci este pur si simplu informativ. Pe mediul online nu prea se gasesc impresii si pareri concrete despre Belarus si in plus de asta mai multa lume m-a rugat sa ofer detalii despre tractor deci voi incerca sa fiu cat mai scurt si la obiect. In general lumea fuge de el si are o reclama destul de proasta datorita numeroaselor probleme cauzate de calitatea mai slaba a pieselor componente dar exista si o parte buna in sensul ca pretul de achizitie iti permite sa mai cumperi si altceva pe langa el plus ca piesele si intretinerea nu costa mult.

Am sa incerc sa descriu aici la finalul fiecarei campanii atat lucrarile pe care le fac cu el cat si problemele/defectiunile intampinate si costul interventiilor.

-Campania nr 1-
*********************************************************************
Lucrari efectuate:

Arat :______90 ha
Disc :______50 ha
Tocator :___55 ha
---------------------------
Total :____195 ha

[2 revizii efectuate ; una la 50 ore si a doua la finalul campaniei (aprox 300 ore)] - costul unei revizii 1.000 ron

**********************************************************************

Defectiuni:

- problema la sistemul hidraulic --> tractorul nu mai ridica plugul --> am schimbat niste garnituri rupte dar problema s-a repetat la scurt timp in sensul ca garniturile continuau sa se rupa asa ca am schimbat piesa cu totul (800 ron - pe garantie) --> dupa ceva timp s-a intamplat din nou...aceasi problema -->am pus o garnitura mai groasa si momentan merge bine.

- siguranta arsa la proiectoare

- furtun sistem hidraulic plesnit (40 ron)

- masca laterala a motorului (din plastic) s-a crapat din cauza ca aripa fata atinge atunci cand intorci la capete pe teren denivelat (am lipit-o)

- consum de ulei (motorul inca este nou deci e posibil sa fie din cauza rodajului...mai vedem)

- pierderi ulei hidraulic - se va remedia la revizia de 500 ore (schimbare piesa problema - tot pe garantie)

(mentionez ca nu ma pricep la mecanica si nu pot da detalii in termeni foarte tehnici...reparatiile au fost efectuate de tractorist si firma care asigura service-ul)
********************************************************************

Inchei cu un clip in care il puteti vedea cum merge la diverse lucrari :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E6hLPR6KY80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
ceva noutati?Posted Image

#3
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Am sa fac un update la urmatoarea revizie (500 ore). Momentan Belarusul are 350 ore si este in vacanta pana incepe campania de primavara. Posted Image

#4
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Sa ai noroc de el dar la orele astea deja sa inceapa sa faca figuri hidraulic nu mi se pare corect la tractor nou si deja umbli la hidraulic ca incepe sa zamuie sau sa curga.Oricum sa ai noroc de el si fara incidente.

#5
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Multumesc de urari Tudor.
Intradevar problema cu hidraulicul a fost un episod neplacut si sper ca s-a rezolvat prin schimbarea garniturii cu una mai solida. Am mai povestiti pe un alt topic despre un prieten care a avut o problema asemanatoare tot cu un tractor nou care nu putea sa ridice plugul si de aceea nu vreau sa trag nici un fel de concluzie pana nu fac cu el macar 1000 de ore (tractorul in cauza era un Fendt 927 Vario).

Nu am pretentia de la el sa mearga ca un Fendt ci doar sa isi faca treaba pentru care l-am cumparat si pana in momentul de fata s-a descurcat bine si sper sa o tina tot asa.

#6
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014
Nici eu nu am pareri bune despre Belarus 1025.dintre toti detinatorii pe care ii cunosc toti au avut probleme cu cest tractor din primul an.
Daca sa alegi din seria Belarus mai bine ar fi 892 sau 1221.
Chiar daca cindva Belarusul era considerat destul de reusit  ,insa incepand de prin 2010 calitatea tractoarelor produse este destul de proasta.
O ruda de a mea detine 7 tractoare Belarus .Care au fost cumparate in 2002 sunt destul de reusite nu a avut probleme cu ele ,insa a cumparat anul trecut un 1025 si un 892 si sa defectat chiar din prima luna motorul si cutia de viteze.

#7
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Am facut zilele trecute revizia de 500 de ore.

De la ultima revizie si pana acum singura defectiune a fost o conducta de ulei fisurata in timpul discuirilor din primavara. Am alamit-o si nu a fost nevoie sa o schimb.

Am rezolvat si problema aceea mai veche : "pierderi ulei hidraulic - se va remedia la revizia de 500 ore (schimbare piesa problema - tot pe garantie)" - piese cu pricina era un danfus si a fost schimbat pe garantie.

Costul reviziei a fost de 2.200 RON (toate filtrele si toate uleiurile schimbate plus manopera si transportul care se platesc si ele).
In primavara a fost folosit in principal pentru discuit si putin pentru transport si imprastiat ingrasaminte cu MA-ul.

Urmatoarea postare va fi la revizia de 1.000 ore

#8
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Un pret de achizitie (maca aproximativ) al tractorului se poate ?

#9
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
La cate ore schimbi uleiul in motor ?

De exemplu, la Valtra N123 o revizie este cam ~2000RON si reviziile de 1000 ore sunt ~4500 RON.

#10
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

 tavktm, on 25 mai 2015 - 08:22, said:

Un pret de achizitie (maca aproximativ) al tractorului se poate ?

A costat 23.500 euro cu factura externa (Ungaria).

 savantu, on 25 mai 2015 - 09:59, said:

La cate ore schimbi uleiul in motor ?

Pana acum am schimbat uleiul de motor de 3 ori la fiecare revizie (50,250,500 ore)...nu stiu cand va fi urmatorul schimb dar cel mai probabil la 750 ore. Am sa cer o parere si la service pe tema asta.
Valtra 123 are un prieten de-al meu si mi l-as fi luat si eu dar nu am avut bugetul necesar la momentul respectiv.

#11
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
am facut si eu Vladutz zilele astea revizia de 500ore cu 892-meu ( deja facusem 530 cand a venit ).
A mers foarte bine in campania asta l-am folosit la discuit , semanat ,plus erbicidat cu metul de 15 m. A mers cateva zile la rand cate 15ore zilnic, sunt multumit dar concluzii la 1000ore.
Am schimbat uleiul motor, filtru motorina ,spalat centrifuga si schimbat un semering reductor roata fata mustea putin fiind in garantie am cerut sa fie schimbat.
As fi vrut sa schimb uleiul transmisiei plus hidraulicul dar au zis sa le fac la 750ore. Tu cum ai procedat la al tau ce uleiuri ai inlocuit......



#12
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Am schimbat toate uleiurile : motor,cutie si hidraulic.

La al tau merg ingustate rotile ? Eu am incercat treaba asta dar intra prea la limita pe randuri...mai ramane spatiu cat un deget intre plante si roata...din pacate ii trebuie roti inguste .

#13
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
eu am reglat semanatoarea gaspardo la 75 cm ca sa pot intra cu bellarusul ,acum am fost in camp si sunt cam ingrijorat cu porumbul est rasucit la frunze nu arata bine deloc.

#14
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu am vazut la cineva cum avea ingustate rotile la un 1025.3 si prasa porumb cu el. Am si vorbit cu el la telefon dar nu am reusit sa le ingustez suficient cat sa il pot baga fara emotii prin cultura...Ma gandeam ca la al tau sunt cuciucurile mai inguste.

Si eu stau cu emotii mari la porumb si floarea soarelui. Daca nu prind ploaie nici acum am terminat-o cu 2015.

#15
bilyxxx

bilyxxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2015

 Vladutz_ddd, on 24 mai 2015 - 22:32, said:

Am facut zilele trecute revizia de 500 de ore.

De la ultima revizie si pana acum singura defectiune a fost o conducta de ulei fisurata in timpul discuirilor din primavara. Am alamit-o si nu a fost nevoie sa o schimb.

Am rezolvat si problema aceea mai veche : "pierderi ulei hidraulic - se va remedia la revizia de 500 ore (schimbare piesa problema - tot pe garantie)" - piese cu pricina era un danfus si a fost schimbat pe garantie.

Costul reviziei a fost de 2.200 RON (toate filtrele si toate uleiurile schimbate plus manopera si transportul care se platesc si ele).
In primavara a fost folosit in principal pentru discuit si putin pentru transport si imprastiat ingrasaminte cu MA-ul.

Urmatoarea postare va fi la revizia de 1.000 ore

vladutz, cat te-au costat manopera si transportul pentru revizie ca la mine astea doua sint mai scumpe decat kitul de revizie (ulei+filtre) , ceea ce nu mi se pare deloc normal

#16
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Am atasat factura de la revizia de 500 de ore.
Nu stiu daca se intelege dar manopera este 300 ron iar transportul 290 ron (la transport este inclusa cazarea o noapte + cei 500 km dintre TL si DJ)

Attached Files


Edited by Vladutz_ddd, 16 June 2015 - 22:42.


#17
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Ce consum ai avut la arat?

#18
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Consumul depinde de tipul solului.
La mine este un teren greu si am consum de 25 l/ha la fel ca si restul tractoarelor care lucreaza aici...New Holand,Fendt,Valtra...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate