Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Totul despre emigrarea in Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostSoareceleJucaus, on 15 decembrie 2014 - 14:34, said:

Salariu mediu in UK e undeva la £26k, deci aprox 1600 lire/luna, si foarte multi traiesc cu banii astia.

In Dublin nu stiu cat e, dar 70k ia un director, sau cineva din middle management. Si majoritatea imigrantilor romani sunt probabil receptionari, femei de serivici, sau alte joburi de minimum wage care nu cred ca iau mai mult de 1000-1200 eur pe luna.
Dublin e foarte scump, mult prea scump. Probabil daca iei 7000 lei in Romania da ti-ar trebui 4000 eur in Dublin, sa iti mentii lifestyle-ul, in cazul in care platesti chirie.
http://www.numbeo.co...st&city2=Dublin

Din ce am observat eu, chiriile la o garsoniera in centru costa in general jumatate din salariu mediu net.

Sunt sigur ca sunt romani care iau 5000 luna, dar nu sunt reprezentativi, cel putin nu din ce am vazut in zborurile Ryanair/Blueair/Tarom.

Sunt inca romani care cred ca odata ce pleci afara in 3 ani iti iei 3 case in Romania si te pensionezi, nu e cazul, mai ales daca iti place 4G, iesiri in oras, masina, vicii.

Mai omule,tu unde traiesti? Cum dracu sa iei 1000-1200€ ? Pai atata e ajutorul social,cine crezi ca e prost sa mearga la munca pe banii astia? Eu imi caut de 2 luni pe cineva sa ma ajute la firma,dar sub €500/saptamana minim nu gasesc,greu si asa....

#74
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View Postady_77, on 15 decembrie 2014 - 20:34, said:

Mai omule,tu unde traiesti? Cum dracu sa iei 1000-1200€ ? Pai atata e ajutorul social,cine crezi ca e prost sa mearga la munca pe banii astia? Eu imi caut de 2 luni pe cineva sa ma ajute la firma,dar sub €500/saptamana minim nu gasesc,greu si asa....


Receptionist la 5 stele - 22k - aprox mai putin 1500 pe luna.
http://www.irishjobs...el-7449811.aspx

Chelnerita - 20k
http://www.bestjobs....esepantry-0.htm

Si se cere experienta.

O femeie de service nu cred ca ia atat, poate in jurul la 1,000.

Ca sa iei ajutor cand esti tanar si apt de munca trebuie sa dovedesti ca iti cauti, si nu poti sa refuzi joburi, si nu iti pune ajutorul in brate cum cobori din avion.

Edited by SoareceleJucaus, 16 December 2014 - 11:26.


#75
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzavalita2002, on 03 decembrie 2014 - 13:17, said:

90% din emigrantii romani de pe planeta (Vest) castiga 7-8 euro pe ora, minimul, restul sunt baietii din top cu lefuri mari de tot. Nu exista o clasa de mijloc formata din emigranti romani,
Cum sa nu existe, pai sunt o multime de IT-sti, ingineri, medici, cercetatori etc care s-ar incadra in respectiva clasa de mijloc...

View PostSoareceleJucaus, on 16 decembrie 2014 - 11:25, said:

Chelnerita - 20k
Acolo cuvantul cheie e tips.
Poate si la receptioner...

#76
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

Quote

Cum sa nu existe, pai sunt o multime de IT-sti, ingineri, medici, cercetatori etc care s-ar incadra in respectiva clasa de mijloc...


Aia sunt bogatzeii cu acte in regula. Middle class inseamna 2000-2500 net, nu de la 4000 in sus.

Edited by zavalita2002, 16 December 2014 - 12:55.


#77
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostSoareceleJucaus, on 16 decembrie 2014 - 11:25, said:

Receptionist la 5 stele - 22k - aprox mai putin 1500 pe luna.
http://www.irishjobs...el-7449811.aspx

Chelnerita - 20k
http://www.bestjobs....esepantry-0.htm

Si se cere experienta.

O femeie de service nu cred ca ia atat, poate in jurul la 1,000.

Ca sa iei ajutor cand esti tanar si apt de munca trebuie sa dovedesti ca iti cauti, si nu poti sa refuzi joburi, si nu iti pune ajutorul in brate cum cobori din avion.

Nu are rost sa ma contrez cu tine,in Dublin sunt plin de romance la cleaning, cam €500-€700 net pe saptamana.Pentru €1000 nu lucreaza nimeni,poate ceva cretin venit ieri,analfabet si la negru! Eu caut sa angajez pe cineva si nu gasesc la €500 pe saptamana cat pot oferi. Daca tu stii pe careva la €1000 as fi bucuros sa-i cunosc.

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzavalita2002, on 16 decembrie 2014 - 12:55, said:

Aia sunt bogatzeii cu acte in regula. Middle class inseamna 2000-2500 net, nu de la 4000 in sus.
Nu prea, conform aproape tuturor definitiilor middle class inseamna ce am zis eu (ok trebuia sa mai pun acolo si experti contabili, profesori, avocati, personal din transporturile aeriene, mici intreprinzatori etc etc). Deci persoane cu pregatire superioara, majoritatea cu profesii liberale, care au binisor peste 50.000 /an, unii si peste 100.000/ an.
Bogatii sunt aia care castiga sute de mii/ milioane pe an, au firme mari/ fabrici/ hoteluri, au domeniu la tara, vila sau penthouse la oras, umbla cu S-Klasse sau Bentley, au iaht, isi fac vacantele prin statiuni exclusiviste, isi permit sa inchirieze cand vrea muschiu' lor un private jet sau un elicopter. Alta mancare de peste...
Dar topicul nu despre asta e ci despre emigrarea in Irlanda.

Edited by Karhu, 16 December 2014 - 14:45.


#79
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

View Postady_77, on 16 decembrie 2014 - 13:16, said:


Nu are rost sa ma contrez cu tine,in Dublin sunt plin de romance la cleaning, cam €500-€700 net pe saptamana.Pentru €1000 nu lucreaza nimeni,poate ceva cretin venit ieri,analfabet si la negru! Eu caut sa angajez pe cineva si nu gasesc la €500 pe saptamana cat pot oferi. Daca tu stii pe careva la €1000 as fi bucuros sa-i cunosc.

http://www.independe...f-29535858.html

695 saptamanl brut, adica median (taind varfurile si pe cei cu welfare) probabil mult sub 600, deci sub 500 net. Raman placut suprins ca o femeie de servici face banii astia.:), ba chiar sare spre 700. Adica 3000 net lunar, cat un stagiar la Google IE. Putin, daca ne gandim ca un tamplar in... lemn face 500 euro pe zi. Pacat ca sectorul constructiilor e la pamant de vreo 6 ani. Probabil tamplarul ala ii face scaune lui Warren Buffet de Irlanda.

Oricum, tinand cont de cifra somajului, in statistica veniturilor ar trebui inclusi si cei ce traiesc din welfare, caz in care mia de euro lunar ar deveni un venit .... reprezentativ :). Daca introducem si explozia chiriilor din ultimul an, imi pare rau ca am  2 chirii in Bucuresti  si nu in Dublin :)

View PostKarhu, on 16 decembrie 2014 - 14:16, said:

Nu prea, conform aproape tuturor definitiilor middle class inseamna ce am zis eu (ok trebuia sa mai pun acolo si experti contabili, profesori, avocati, personal din transporturile aeriene, mici intreprinzatori etc etc). Deci persoane cu pregatire superioara, majoritatea cu profesii liberale, care au binisor peste 50.000 /an, unii si peste 100.000/ an.
Bogatii sunt aia care castiga sute de mii/ milioane pe an, au firme mari/ fabrici/ hoteluri, au domeniu la tara, vila sau penthouse la oras, umbla cu S-Klasse sau Bentley, au iaht, isi fac vacantele prin statiuni exclusiviste, isi permit sa inchirieze cand vrea muschiu' lor un private jet sau un elicopter. Alta mancare de peste...
Dar topicul nu despre asta e ci despre emigrarea in Irlanda.

Semantica ne-a invins. Cum i-ar placea lui avenirv sa spuna, una e upper middle class (la care te raportezi tu) si alta e amarata de clasa de mijloc - rezultanta a crizei. Aia face 40-50 k net  anual si in IE si in USA, per household (2 venituri, I mean)  si e vai de mama ei :(

#80
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postzavalita2002, on 16 decembrie 2014 - 19:48, said:

http://www.independe...f-29535858.html

695 saptamanl brut, adica median (taind varfurile si pe cei cu welfare) probabil mult sub 600, deci sub 500 net. Raman placut suprins ca o femeie de servici face banii astia.Posted Image, ba chiar sare spre 700. Adica 3000 net lunar, cat un stagiar la Google IE. Putin, daca ne gandim ca un tamplar in... lemn face 500 euro pe zi. Pacat ca sectorul constructiilor e la pamant de vreo 6 ani. Probabil tamplarul ala ii face scaune lui Warren Buffet de Irlanda.

Oricum, tinand cont de cifra somajului, in statistica veniturilor ar trebui inclusi si cei ce traiesc din welfare, caz in care mia de euro lunar ar deveni un venit .... reprezentativ Posted Image. Daca introducem si explozia chiriilor din ultimul an, imi pare rau ca am  2 chirii in Bucuresti  si nu in Dublin Posted Image



Semantica ne-a invins. Cum i-ar placea lui avenirv sa spuna, una e upper middle class (la care te raportezi tu) si alta e amarata de clasa de mijloc - rezultanta a crizei. Aia face 40-50 k net  anual si in IE si in USA, per household (2 venituri, I mean)  si e vai de mama ei Posted Image

Nu ma intereseaza cat au crescut chiriile,la fel cum nu intereseaza pe multi,am casa mea la fel cum au si altii.Chiriile au crescut in Dublin si cateva orase mari,daca au crescut inseamna ca au crescut si veniturile.Tu crezi ce vrei insa sunt firme de cleaning in Dublin ce angajeaza personal in draci,cunosc personal romance fe fac 6-700€ saptamanl net.
   Faza cu tamplarul ce face €500 e reala,nu trebuie sa fie avant mare in sectorul contructiilor( cu toate ca daca iesi un pic prin Dublin la plimbare s-au cam deschis santierele in ultimii doi ani).Cand a cazut sectorul constructiilor a crescut cel al renovarilor,pentru ca cererea de spatii de locuit e in permanenta crestere.Iar daca ala la google ie ia numai €3000 inseamna ca e habarnist,sa vina sa munceasca la mine ca ia mai mult daca se tine de treaba.

#81
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postady_77, on 16 decembrie 2014 - 22:59, said:


Nu ma intereseaza cat au crescut chiriile,la fel cum nu intereseaza pe multi,am casa mea la fel cum au si altii.Chiriile au crescut in Dublin si cateva orase mari,daca au crescut inseamna ca au crescut si veniturile.Tu crezi ce vrei insa sunt firme de cleaning in Dublin ce angajeaza personal in draci,cunosc personal romance fe fac 6-700€ saptamanl net.
   Faza cu tamplarul ce face €500 e reala,nu trebuie sa fie avant mare in sectorul contructiilor( cu toate ca daca iesi un pic prin Dublin la plimbare s-au cam deschis santierele in ultimii doi ani).Cand a cazut sectorul constructiilor a crescut cel al renovarilor,pentru ca cererea de spatii de locuit e in permanenta crestere.Iar daca ala la google ie ia numai €3000 inseamna ca e habarnist,sa vina sa munceasca la mine ca ia mai mult daca se tine de treaba.

Zi serios că știi tu femeie de servici care face 50000 de euro pe an.

#82
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmufa, on 16 decembrie 2014 - 23:22, said:

Zi serios că știi tu femeie de servici care face 50000 de euro pe an.

De unde ti-a iesit 50K pe an?
Oricum in Dublin la firmele de cleaning se plateste minim €10/ora.

#83
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postady_77, on 16 decembrie 2014 - 23:44, said:


De unde ti-a iesit 50K pe an?
Oricum in Dublin la firmele de cleaning se plateste minim €10/ora.

700*52=36400 net. Asta vine vreo 50k pe an. Sau pe acolo. Auzi, ia zi, asigurarare privată de sănătate are femeia aia de serviciu? Acolo, un 10-15% bonus anual? Mă gîndesc că la așa salariu beneficiile trebuie să fie pe măsură.

#84
or29544

or29544

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.11.2014
Va rog.

In principal tind sa fiu de acord cu tamplarul nostru - probabil face 5000 EUR pe luna net. Whatever. Insa threadul asta era destinat in principal programatorilor din Romania care vor sa se mute in Irlanda :)
Si intr-adevar, in luna care a trecut pot sa spun ca si salarul s-a mai echilibrat, insa tot trebuie sa astept pana la anul ca sa fiu sigur - dar imi mentin deocamdata pozitia rezervata: ca programator, in Romania tot cred ca ai putere de cumparare mai mare. Si aici includ bineinteles viciile. Ca programator in Romania - si asta nu are cum sa o inteleaga un tamplar - o duci fantastic. In Irlanda cred ca ai posibilitatea sa o duci fantastic dar nu chiar de la inceput. Si aici o sa rog programatorii din Irlanda/UK de pe acest thread sa confirme.

Repet, adresam postul programatorilor pentru ca diferenta puterii de cumparare eu inca o simt ca fiind mare si atunci cei care vor sa se mute aici trebuie sa stie cum stau lucrurile. Cel putin cum stau lucrurile la inceput. Deci da, e oarecum mizerie, sunt unele chestii ciudate in sistemul de taxe, totul e pe curent, exista homeless pe strada cum in Romania nu cred ca o sa existe vreodata - si de aceea subliniez aceste aspecte. Pentru ca simt ca partea financiara niciodata nu o sa concureze cu Romania - PENTRU PROGRAMATORI.

#85
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

View Postor29544, on 17 decembrie 2014 - 10:30, said:

Romania tot cred ca ai putere de cumparare mai mare. Si aici includ bineinteles viciile.
Chestia e ca in Ro nu prea gasesti nici pe departe abundenta de produse din vest.
Nu mai vorbesc de servicii si de calitatea lor.

View Postor29544, on 17 decembrie 2014 - 10:30, said:

Pentru ca simt ca partea financiara niciodata nu o sa concureze cu Romania - PENTRU PROGRAMATORI.
Eu zic ca la vreo 4000 - 5000 euro/luna, net, in vest te descurci mai bine decat cu 2000 euro/luna in Ro.
Grosso modo as zice ca x euro in vest sunt echivalenti cu 1.5x in Ro, insa nu mai mult

#86
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View Postzavalita2002, on 16 decembrie 2014 - 19:48, said:


The biggest percentage increase was noted in the construction sector, up 9.5pc to €718.18 a week, while the sharpest fall was in the accommodation and food services sector, where wages dropped 2.2pc to €305.57 a week.
si astea sunt cifre brute, deci aia din hoteluri iau in medie 1200 eur brut.
700 eur brut pe sapt e salariu mediu pt toata lumea. Si aici intra in statistici si aia cu 100k.


View PostKarhu, on 17 decembrie 2014 - 11:24, said:


Eu zic ca la vreo 4000 - 5000 euro/luna, net, in vest te descurci mai bine decat cu 2000 euro/luna in Ro.
Grosso modo as zice ca x euro in vest sunt echivalenti cu 1.5x in Ro, insa nu mai mult

Deci ala care pleaca de la 200 eur in Romania poate sa vina linistit...la 300?
Cred ca echivalentul 1.5x se aplica deja la salarii gen 2000-3000 eur, si poate la persoane singure sau cuplu unde amundoi castiga la nivelul ala.. si poate cand compari foste tari comuniste cu Romania.
Daca compari Londra/Dublin cu Bucuresti e trist. 1000 eur in Bucuresti nu e acelasi lucru cu 1500 in Dublin sau orice oras din UK.

Uitam un lucru - programatorii in Romania sunt favorizati fiscal.
Eu cand ma uit pe linkedin de joburi in Romania nu gasesc decat pt IT, chiar daca vreau sa ma intorc n-am unde.
Si de obicei sunt favorizati programatorii deja cu experienta 1-2 ani. Daca iesi de pe bancile facultatii nu te angajeaza nimeni cu mii de euro.
Iar din patura de absolventi in Romania cati se indreapta spre programare? putini cei capabili si cu noroc.

Dar sunt de accord programatorii sunt printre putinii din ROmania care pot sa aleaga linistiti sa nu emigreze, cel putin deocamdata cu beneficiile fiscale si cererea mare pentru ca Romania este inca oarecum competitiva, chiar si cu invatamantul nostru.


50k e un salariu considerat foarte bun, in marea majoritate a cazurilor un salariu unde un absolvent de facultate castiga banii astia dupa 2-3-4 ani in campul muncii - economisti, IT(mai sunt si altii in afara de programatori) oameni care muncesc de la 9 la 5 la un birou la caldurica cu sau fara stres.

Google are in general salarii mult mai mari decat piata, si habarnistii care ajung stagiari acolo de obicei sunt crema din universitati.

E la fel ca in Romania, unde doctorii stagiari castiga 300 eur si muncitoru pe santier ia 100 lei/zi, pe principiu asta toti ne-am lasa toti de scoala la 16 ani si ne-am face muncitori nu?

Exista meseriasi care castiga foarte bine, care au firme si sunt platiti la lucrare, dar sunt altele de luat in calcul, au investit in scule, altii au munca fizica intensa, venitul ala poate sa fie mare sau deloc, nu au beneficii, nu au concediu, si multe altele.
Iar daca unul a facut 500 eur la zi nu inseamna ca o sa ia 300 zile pe an banii astia timp de 5 ani.
Ai o lucrare acum si apoi 3 luni poate sa nu te mai cheme nimeni.

Asa au fost unii prin Spania in 2007 sau in Italia in 2005 cand le intrau bani pe toate partile , erau pe val si nu mai stiu pe unde sa scoata camasa, dupa ce si-au luat masini scumpe si-au facut vile sau mai rau credite prin Spania/Italia.

#87
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006
In cazul programatorului nostru, ca la orice emigrant proaspat ,mai e si aspectul emotional al emigrarii - ruperea de persoanele familiare lui, ceea ceea ce-l face sa se ocupe mai mult de aspectul financiar. In plus, nu intinerim, iar daca nu vrei sa ramai burlac trebuie sa te gandesti la o relatie/casnicie, care inseamna copii - asa ca IE poate fi pe termen mediu/lung o solutie mai buna decat RO (gradinite, scoli etc).
Nemaivorbind de ce inseamna sa incasezi pensie irlandeza, cheltuind-o in RO. :)

#88
or29544

or29544

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.11.2014
Da, sunt foarte de acord cu amandoi :)

Scoala in Romania pute - si nu ma poate nimeni contrazice. Ma plimbam la un moment dat cu sotia printr-o librarie de pe O'Connell si am fost fascinat de literatura scolara si manuale si carti scolare ce am putut vedea acolo. Si chiar in spatele nostru erau niste tineri cred ca de la facultate si povesteau despre niste materii si niste chestii care mie mi se pareau SF :) Deci da, scoala - I am all for it in Dublin.

Partea emotionala - iar sunt de acord. Sigur o sa imi mai ia vreun an sa ma rup complet de caldura din Romania. In Romania cumva stilul semi-comunist e cumva comod. Adica unele lucruri le ai by default. Nici apartamentele nu sunt neaparat scumpe (si aici iar vorbesc de IT). In Irlanda cred ca o sa trebuiasca sa mai stau vreo 5-6 ani sa imi permit apartament.

All in all, in timp cred ca o sa imi placa tot mai mult aici si o sa ma uit tot mai putin spre Romania. Da, este mizerie, saracie mult mai vizibila decat in Romania - dar si daca ai bani clar ai ce face cu ei. Magazinele care l-am vazut in Dublin sunt ani lumina in fata celor din Romania.

Ca veni vorba de scoala si copii - sunt curios putin cum sunt tratati copiii scolari emigranti, adica daca sunt discriminati sau nu - si iar m-a lovit ceva ciudat la un moment dat, si anume ca s-a facut un protest pro-avort. I mean...wtf...avortul ar trebui sa fie o chestie de mult admisa, votata si acceptata in mod universal. Adica mi se pare ca doar un stat relativ inapoiat ar refuza asa ceva. Dar in fine - probabil genul asta de discutii se preteaza pe alte forumuri :)

#89
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

Quote

Nu ma intereseaza cat au crescut chiriile,la fel cum nu intereseaza pe multi,am casa mea la fel cum au si altii

Ratele la casa sunt nitel mai mici decat chirile pe acelasi spatii (ca in toata lumea), insa de unde scoti avans la un 50 mp si 2700 e/mp ? In Bucale nici prin 2007 nu erau scorurile astea, iar acum iti iei la 3 statii de metrou de Unirii cu 1000 e/mp.

#90
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postor29544, on 17 decembrie 2014 - 12:19, said:

.. si iar m-a lovit ceva ciudat la un moment dat, si anume ca s-a facut un protest pro-avort. I mean...wtf...avortul ar trebui sa fie o chestie de mult admisa, votata si acceptata in mod universal. Adica mi se pare ca doar un stat relativ inapoiat ar refuza asa ceva. Dar in fine - probabil genul asta de discutii se preteaza pe alte forumuri Posted Image

in cele mai "inapoiate" state (cum sunt statele unite) enorm de multa lume este impotriva avortului. de aceea filmul lui mungiu premiat la cannes nu a avut nici un success in statele unite.
tine mult si de religie, crestinismul este impotriva avortului, precum si alte religii.
deci ceasca a avut dreptate sau nu ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate