Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O parere despre Gps Mio

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Salut, am cumparat de la altex un gps mio spirit 6900 EU LT si as vrea sa stiu daca e pentru masina sau pentru camion. ce semnifica LT? LT este LifeTime?

Edited by flavius18, 13 November 2014 - 21:54.


#2
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Intrebi asta după ce deja l-ai cumpărat? :)) Normal trebuie sa aibă si camion si turism.

#3
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
in disperarea mea sa-l prind redus nu am mai stat sa citesc Posted Image. gresala mea.
deci, LT este lifetime ? si vine de la lifetime updates?

Edited by flavius18, 13 November 2014 - 21:59.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E pt. masina, GPS-urile cu functie de camion sar lejer de 1000 lei.
LT = LifeTime Update

#5
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
multumesc Gumball pentru raspuns. al meu este 6900 EU LT si m-am speriat crezand ca am ales alt model. l-am luat acu de la altex cu BF. sper ca maine sa ajunga.

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cat dureaza LifeTime?

#7
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
citisem ca max. 4 ori pe an cat rezista dispozitivul.
sunt curios daca este mai bun ca vechiul meu gps garmin 2545 lm

Edited by flavius18, 13 November 2014 - 22:24.


#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Acum cativa ani am luat un Mio cu 5 ani actualizari GRATUITE ! In 5 ani mi-a actualizat doar cateva "limbi" de care nu aveam nevoie ! In plus dadea destule rateuri ! Deci nu mai merg niciodata pe Mio !

#9
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Am eu un gps mio c320 (pna), de mai bine de 8 ani. Folosesc aplicatia igo primo cu hartile here din 2014. Am si miomaps si sigyc. I-am facut unlock si nu stau la mana producătorului.

#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 FAP, on 14 noiembrie 2014 - 01:25, said:

Acum cativa ani am luat un Mio cu 5 ani actualizari GRATUITE ! In 5 ani mi-a actualizat doar cateva "limbi" de care nu aveam nevoie ! In plus dadea destule rateuri ! Deci nu mai merg niciodata pe Mio !
nu aparatul in sine este problema, ci cei care fac hartile. asa pot spune si eu ca la vechiul meu garmin in vara cand am fost in Germania mi-a aratat portiunea construita nou in Ungaria iar la intoarcere ma trimetea in porumb nu o mai vedea.

#11
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
cine are mio spirit 6900 ? se merita cumparat?

#12
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
am renuntat la comanda de la altex cu privire la la gps mio s6900... din ce am citit pe net nu e atat de bun.
gumball3000 ai gps wayteq ? daca da m-ar interesa cateva pareri. cat de bine indica strazile, ce soft merge pe el cel mai bine, etc.

#13
claudiu754

claudiu754

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.12.2014
Buna ziua!As dori si eu sa achizitionez un GPS pentru masina,si m-am oprit la:MIO 495 LM si MIO SPIRIT 4950 EULT,ambele au harti actualizate pe viata,full europa,mio 495 are chipset SIRF STAR III cu instant Fix II,400 Mhz,TMC,bateria este integrata nu inlocuibila,Li-Ion,720 mAh,mem.interna 128mB,men interna ROM 4gb,accepta card micro SD

iar celalalt MIO SPIRIT 4950 eult -care are ecranul la fel de 4,3 inch,are actualizare pe viata a bazei de date  pentru radare fixe,,TMC,in schimb are chipset samsung 6443 tot la 400 Mhz,dar in schimb nu am gasit detalii complete despre RAM,spatiu stocare preinstalat,capacitatea bateriei,e baterie sau acumulator e integrata sau inlocuibila,nu gasesti nimic.Astept o recomandare,pe care sa il achizitionez pe MIO 495 sau MIO SPIRIT 4950 eult,care e mai performant si cel mai bun raport pret/calitate,practic mai pe scurt care dintre ele isi merita banii?

Edited by claudiu754, 22 December 2014 - 13:23.


#14
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
si eu am vrut sa cumpar mio desi am avut inainte garmin, si nu stiam ce gps sa aleg mio sau garmin. dupa lungi cautari pe net am ramas la concluzia ca cel mai bun ramane garmin si iti recomand sa cumperi garmin. revenind la gps alese de tine iti spun sa alegi 4950 pentru simplu motiv ca este versiune mai noua, sau 6900. insa mai asteapta ca sigur vor mai baga oferte cu reduceri.

#15
claudiu754

claudiu754

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.12.2014

 flavius18, on 22 decembrie 2014 - 19:06, said:

si eu am vrut sa cumpar mio desi am avut inainte garmin, si nu stiam ce gps sa aleg mio sau garmin. dupa lungi cautari pe net am ramas la concluzia ca cel mai bun ramane garmin si iti recomand sa cumperi garmin. revenind la gps alese de tine iti spun sa alegi 4950 pentru simplu motiv ca este versiune mai noua, sau 6900. insa mai asteapta ca sigur vor mai baga oferte cu reduceri.

Deci vasazica 4950 e versiune mai noua,sa mai astept...nu prea mai am rabdare...in fine voi incerca...multumesc mult pentru sfat si promptitudine.

#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 Razvan_N, on 13 noiembrie 2014 - 22:17, said:

Cat dureaza LifeTime?

Mi-a trimis cineva o poza de pe feisbuc, se pare ca in decembrie 2014 postarea mea de mai sus a facut
furori (sa zicem) pe pagina lui Iuda Za Roadrunner (captura de ecran de pe Softpedia).
Bineinteles, niste baieti veseli s-au bucurat "ce prosti e unii, domne", pai cum adica cat dureaza lifetime, adica toata viata, bei fraiere!

Nu ma deranjeaza atunci cand se rade la o gafa de-a mea; ba chiar vreau sa particip. Dar ma deranjeaza cand
se rade "superior" si nu se stie de fapt cum stau lucrurile.

"Lifetime" e un termen corporatist care inseamna ce vrea compania respectiva sa insemne. Clientul se gandeste
ca inseamna ce i-ar placea lui sa insemne (adica va primi update-uri cata vreme ii functioneaza GPS-ul, sau
eventual chiar cati ani mai are el personal de trait). Nu e deloc asa.

Iata doua exemple, de la doua companii cat se poate de serioase, Magellan si TomTom:

"For maps and traffic data, "lifetime" is defined as the life of the product or 3 years, whichever is reached first"
http://support.magel...kbarticleid=799

Asta de la TomTom e chiar interesanta, aflam ca lifetime dureaza pana se termina (cand TomTom nu mai scoate
update-uri pentru modelul vostru, inseamna ca lifetime s-a terminat):

"Lifetime is the useful life of the device, which means the period of time that TomTom continues to support your device
with software updates, services, content or accessories. A device will have reached the end of its life when none of these are available any more."
http://uk.support.to...9/locale/en_gb/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate