Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Doresc sa adopt pisicuta birmanez...

Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD I...

Unealta de frezat metal

Recomadare casca bicicleta
 Telefon pentru bunicu' (telef...

Refresh?

Problema digi-online.ro pe alta r...

Nu pot posta
 Bataie roata dreapta in viraj

Panasonic HDC-SD909

Securitate la logare/inregistrare

Google email - autentificare 2way
 Inadaptații social

Produse gratis din China

Azorel la gratar

Esecul eliberarilor conditionate

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Softpedia la Game Connection Europe 2014, Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

RaduHaulica

RaduHaulica

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 886,426
Bongiorno. Softpedia a ajuns la Game Connection, I repeat, Softpedia a ajuns la Game Connection. Europe 2014. S-a si intors, si acum iata-ma laudandu-ma.

Pentru prima data de la infiintarea conventiei, destinata in principal interactiunilor de tip business-to-business, si mai putin artificiilor, secventelor de gameplay inselatoare si crearii de sperante care sa fie inselate cand apare jocul, am reusit sa ne infiltram, pentru a vedea (si raporta) ce face lumea civilizata cand are mai mult chef de uitat la potentiali bani decat la felul in care nu vor arata jocurile cand sunt gata.

In umbra falnicelor E3 si Gamescom, Paris Game Week isi vede si el de treaba, fiind al doilea mare eveniment international legat de jocuri, dupa considerentul fluxului de fiinte umane care nu gasesc ceva mai interesant de facut acasa (250k anul trecut, 275k anul acesta).

Aceasta editie a Game Connection, avand loc in Paris, la Pavilionul 4 din cadrul Paris expo Porte de Versailles, a dat mana in mod destul de armonios cu Paris Game Week, permitandu-le participantilor sa double dip si sa isi clateasca ochii si cu oameni imbracati ciudat care se prefac ca sunt bazaconii imaginare, dupa incheierea sesiunilor de dat mana protocolar, evident.

Pentru ca scopul meu a fost sa iau pulsul distractiei la Game Connection, m-am ferit de aglomeratia inumana de peste drum mai abitir decat calul Nazgulului de Ozana cea limpede si frumos curgatoare, si mi-am vazut de treaba, dand cercuri incintei mai ceva ca un vultur.

Zborul meu se desfasura mai mult la nivelul solului decat prin vastele bolte ceresti, asa ca am reusit sa vad ceea ce se intampla de obicei dupa perdea pe la alte manifestari culturale de acest gen. In principal, oameni discutand si dezbatand.

De la dezvoltatori de aplicatii, jocuri si servicii de infrastructura pana la cei care vor sa injecteze bani in proiectele altora pentru a-i inmulti ulterior, toata lumea forfoteste si face schimb de carti de vizita, sau sta cuminte asteptand urmatoarea intalnire.

Fiind un eveniment B2B, nu erau prea multe chestii la care sa casti gura plin de evlavie si patruns de sentimente mistice, asa ca mi-am facut datoria de cronicar si am imortalizat o sumedenie de pareri, proiecte si alte minuni, pe care urmeaza a le publica in viitorul apropiat.

Au fost prezente in jur de 1000 de companii, de la colosi gen Ubisoft, My.com si Focus Home Interactive pana la juniori cu speranta in ochi care prezinta bucurosi un prototip de joc pentru care spera sa obtina finantare etc.

Consensul celor prezenti este ca merita sa faci investitia de a te prezenta la Game Connection, pentru ca apuci sa vorbesti cu multi oameni care poate nu ti-ar raspunde la mailuri altfel. Plus ca o intalnire face-to-face valoreaza mult mai mult decat stihuri magistral ticluite intr-un email.

Toata lumea era incantata de sistemul eficient de matchmaking si de torentul turbulent de intalniri programate in fiecare zi, laudand organizarea si comparand-o pozitiv cu alte conventii asemanatoare.

E cam singurul eveniment din lume unde poti avea 30 de intalniri de afaceri in doar 3 zile, si datorita faptului ca ai la dispozitie doar 30 de minute pentru fiecare, in timpul programului cel putin, nimeni nu pierde timpul aiurea.

Intalnirile se stabilesc in avans prin aplicatia web dedicata, si in fiecare zi stii clar ce program ai si cand ai timp mort care trebuie umplut cu altceva. Intalnirile se fac ori la standul participantilor ori la punctele de intalnire special amenajate, si totul e sincronizat si mestesugit acordat pentru o experienta cat mai eficienta.

Gasesti harta halei la tot pasul, cu toti participantii listati alfabetic si toate standurile marcate, deci sansele sa pierzi timp cu logistica sau sa te ratacesti sunt mai mici decat probabilitatea sa gasesti un politician cinstit.

In afara de asta, diversi oameni cu ampla experienta in domeniu tin conferinte in salile adiacente, discutand pe tot soiul de teme, de la optimizarea codului pentru un multithreading mai eficient, promovarea produsului si atragerea de jucatori noi, pana la cum sa asamblezi un sales pitch cu sanse maxime de a capta interesul unui potential investitor.

Cele trei zile au zburat destul de repede, pentru ca pe prima am petrecut-o in mare parte pregatindu-le pe urmatoarele 2 dupa cazarea la hotel. Am tras o fuga pentru a-mi ridica legitimatia de jurnalist, am tras cu ochiul la festivitatea de deschidere, apoi am tras un pui de somn.

Nu prea apucasem sa dorm cu o seara inainte, si cum invingerea gravitatiei prin mijloace mecanice (take that Kelvin) s-a produs in zori, si ma astepta o zi plina, am decis ca nu moare Parisul daca nu ii bat trotuarele o seara, chiar daca va fi o rana in orgoliu in urma careia isi va reveni cu greu.

Ziua a doua a zburat destul de repede, m-am invartit pana am ametit in cautare de indivizi care sa cada victima microfonului, am facut poze ca un turist japonez si am vorbit destul cat sa il pot inlocui cu succes pe Busta Rhymes.

Dupa o scurta vizita la hotel spre seara, m-am plimbat de voie spre petrecerea de uns gatlejul presei si dat ocazia celor ce nu au avut destul timp in cursul zilei sa termine discutiile, dupa care am fugit cuminte la nani, pentru a avea energia necesara maratonului din ziua a treia.

Incursiunea celei de-a treia zile a fost scurta dar furibunda, intrerupta de decazare si parcarea bagajului la receptie. A doua runda a fost la fel de intensa, Game Connection nearatand urme de oboseala. Nici eu nu m-am lasat impins in corzi.

Calculand timpul necesar prinderii avionului de seara si introducand si timp prevazut pentru situatii neprevazute si paranoia, m-am desprins din formatie inaintea celorlalti participanti, condimentandu-mi ora petrecuta in trafic pana la Charles de Gaulle cu o discutie animata, legata de situatia socio-economica a Frantei, purtata cu taximetristul autohton.

Prevazator din fire, imi pregatisem pe ebook reader Metro 2033 pentru a-mi tine companie in momentele de taiat frunza la caini, in special asteptat imbarcarea in conserva plutitoare a mortii si trecut timpul pana la aterizare.

Cartea nu mi-a prea placut, ideea are potential dar are nevoie de un scriitor pentru a fi valorificata, nu de un blogger, si aplauzele la aterizarea pe Henri Coanda au fost doar mocnite, din fericire.

Attached Files

• Attached File  3 1.jpg   185.7K   51 downloads
  • Attached File  3 2.jpg   198K   51 downloads
  • Attached File  3 3.jpg   171.95K   49 downloads
  • Attached File  3 4.jpg   207.56K   44 downloads
  • Attached File  3 5.jpg   243.18K   44 downloads
  • Attached File  3 6.jpg   209.69K   42 downloads
  • Attached File  3 7.jpg   219.72K   39 downloads
  • Attached File  3 8.jpg   253.13K   33 downloads
  • Attached File  3 9.jpg   238.51K   34 downloads
  • Attached File  3 10.jpg   232.12K   30 downloads
  • Attached File  3 11.jpg   251.05K   27 downloads