Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Declaratie de valoare + alte acte si detalii

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Salutare, am nevoie de putin ajutor aici... "need some help here.." ( de aceea am zis si "aici" ) .

Asa sarim peste momentul umoristic si trec direct la subiect, eu webdesigner.. prietena farmacista ultimu an la Carol Davila. Plan de viitor-> emigrare in italia , de ce? e pur si simplu o alegere persoana si ma incapatanez sa nu ascult si sa vad orice dovada si sfat despre cat de rau si greu este in Italia.

Eu vreau sa emigrez in Italia si basta.. si o voi face. Ok.. ma bucur ca m-am facut inteles, suntem doi oameni capabili cu meserii destul de interesante dar am inteles ca la mine in IT nu ar fi o problema, dar pentru prietena mea ar fi o problema in ai fi recunoscuta diploma din romania de farmacist.

In primul rand am nevoie de sfaturi, idei, opinii , hints, de la oameni care lucreaza in domeniu sau au legatura cu domeniul pharma in Italia. Am nevoie sa-mi spuneti efectiv ce stiti despre actele necesare pentru a putea fi angajat ca pharmacist in italia, am nevoie sa-mi spuneti daca exsita vre-o alta solutie chiar din romania, acorduri intre facultati n-am idee.. orice solutie si orice ar ajuta-o pe prietena mea sa nu faca 2 ani in plus de facultate pentru a ii fi recunoscute studiile e bine venita.

Consider ca timpul e cel mai important lucru dupa sanatate, nu banii.. si sa pierzi 2 ani din viata doar sa le demonstrezi ce stii si ce ai invatat, prefer sa imi bag un morcov in ass.. asta nu e o optiune.

Va raman indatorat anticipat si astept orice sfat legat de acte! nu de life in italy.

Toate bune!

Edited by regali, 11 November 2014 - 13:48.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
vad ca nimeni nu se inghesuie sa-ti raspunda!...
stai linistit la braila ca in italia nu unbla cainii cu covrigi in coada (daca aici nu te descurci sa-ti faci o situatie, afara cu atat mai putin, ca acolo nu-ti tine nimeni spatele si n-ai unde fugi si cere ajutor)

140 de licente daca are prietena ta tot la sters la cur vreun batran ajunge (asta daca are noroc, ca si acolo e concurenta)
uite cum va asteapta italienii cu locurile de munca exact pe voi!
din ce in ce mai slabe sanse ai chiar si cu munca necalificata in agricultura...

ca sa poti lucra la farmacie in italia trebuie in primul rand sa stii limba si vocabularul de specialitate, apoi trebuie sa existe cineva dispus sa te angajeze si un loc vacant... deja aici trecem in SFuri

#3
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

View PostNero-d, on 11 noiembrie 2014 - 14:32, said:

vad ca nimeni nu se inghesuie sa-ti raspunda!...
stai linistit la braila ca in italia nu unbla cainii cu covrigi in coada (daca aici nu te descurci sa-ti faci o situatie, afara cu atat mai putin, ca acolo nu-ti tine nimeni spatele si n-ai unde fugi si cere ajutor)

140 de licente daca are prietena ta tot la sters la cur vreun batran ajunge (asta daca are noroc, ca si acolo e concurenta)
uite cum va asteapta italienii cu locurile de munca exact pe voi!
din ce in ce mai slabe sanse ai chiar si cu munca necalificata in agricultura...

ca sa poti lucra la farmacie in italia trebuie in primul rand sa stii limba si vocabularul de specialitate, apoi trebuie sa existe cineva dispus sa te angajeze si un loc vacant... deja aici trecem in SFuri
Posted Image Sunt din braila dar locuiesc in bucuresti.

Tocmai asta am subliniat in topicul meu, nu am nevoie de sfaturi despre viata din italia. Eu vreau sa stiu cum rezolv cu actele cu recunoasterea diplomei cu integrarea in sistem, in colegiul pharma.. etc.
Nu vreau sa schimb subiectul topicului. Ok viata e de cacat si-n ro si in it, sa nu intram in detalii ca vorbim pana maine , dar pentru asta o sa deschid alt topic daca este cazul. (totusi sa ma fac inteles sa nu par complet nebun, altele sunt telurile mele, nu neaparat partea financiara, vorbim de cultura, civilizatie.. detalii fine, lucruri care in romania lipsesc cu brio) .

Sper ca sunt putin mai clar acum, daca nu vorbim in alta parte, aici inca astept vesti despre acte... integrare in sistem, cum, cand , unde?

Multumesc frumos!

Edited by regali, 11 November 2014 - 14:50.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postregali, on 11 noiembrie 2014 - 13:33, said:

o problema in ai fi recunoscuta diploma din romania de farmacist.
Vezi aici: http://www.efin.ro/m..._in_italia.html

View PostNero-d, on 11 noiembrie 2014 - 14:32, said:

ca sa poti lucra la farmacie in italia trebuie in primul rand sa stii limba si vocabularul de specialitate, apoi trebuie sa existe cineva dispus sa te angajeze si un loc vacant...
Pana aici, corect...

View PostNero-d, on 11 noiembrie 2014 - 14:32, said:

deja aici trecem in SFuri
Realitatea te contrazice. E plin in toata Europa Occidentala de medici si farmacisti romani.

#5
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009
Eu am intalnit o romanca ce lucra la o farmacie, dar cu parere de rau, nu stiu ce acte trebuie.
Daca vrei, o pot intreba, dar pe 14 noiembrie, ca e in alt oras si abia atunci am  drum spre.

Totusi, fii sigur ca emigrezi intr-un oras mare, ti-o spun din experienta.

#6
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

View Postsatanicgem, on 11 noiembrie 2014 - 14:56, said:

Eu am intalnit o romanca ce lucra la o farmacie, dar cu parere de rau, nu stiu ce acte trebuie.
Daca vrei, o pot intreba, dar pe 14 noiembrie, ca e in alt oras si abia atunci am  drum spre.

Totusi, fii sigur ca emigrezi intr-un oras mare, ti-o spun din experienta.
As aprecia enorm si ti-as ramane profund indatorat daca ma poti ajuta cu o informatie de acest gen direct de la sursa.
Exact ce as avea nevoie, de informatii de la un om care lucreaza in domeniu si stie exact care-s pasii.
Ca oras, am doua variante de inceput, Firenze sau Milano, la asta inca oscilez.
Fac o cerere publica pe forum Posted Image Te rog!! nu uita de mine! scrie pe o foaie ceva Posted Image tot ce poti sa aflii!

Multumesc!

Astept si alte sfaturi, pareri...

View PostKarhu, on 11 noiembrie 2014 - 14:56, said:

Vezi aici: http://www.efin.ro/m..._in_italia.html


Pana aici, corect...


Realitatea te contrazice. E plin in toata Europa Occidentala de medici si farmacisti romani.
Multumesc pentru info, chiar m-am pus sa studiez parte din link-uri sa vad cum sta treaba cu colegiul pharma si dimplome. Caut acum un formular tip sa vad exact cam ce cerinte sunt.

Edited by regali, 11 November 2014 - 15:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate