Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Dependenta de analgezice

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lex404, on 11 noiembrie 2014 - 21:25, said:

De aia Posted Image
Si pentru ca era prescris in prostie pentru orice. Acum il iei cand chiar ai nevoie daca ti-l da medicul. Imi pare foarte normal.
Sunt altele mai naspa cum ar fi aulinul si la fel il iei si fara reteta....
Antibiotice la fel iei fara reteta de la orice farmacie...
Ca tot ziceai de reteta pentru algocalmin...faza e ca nici un medic nu mai prescrie algocalmin...nici macar paracetamol.
Am avut ocazia sa aud un medic pediatru care a facut gargara ca cineva a dat unui copil de 7 ani paracetamol...la naiba am crescut cu paracetamol de la 6-7 ani si nu am mai murit.
Dar astazi se practica prescrierea de medicamente scumpe si mai putin eficiente decat alea ieftine.

Edited by I2O, 11 November 2014 - 21:53.


#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Alinuta, in ce zona a capului se manifesta mai des durerile? Durerea e ascutita, pulsatorie sau ca o senzatie de presiune?
Cand ai dureri, cum ai spune ca te simti mai confortabil - culcata, sau verticala? Mai precis, daca stai culcata si te ridici senzatia de durere se intensifica, sau se amelioreaza?
Ce varsta ai si ce inaltime/greutate? Porti ochelari? Ai un aliment pe care-l consumi in mod regulat - si ai putea sa-l asociezi cu durerile? Fumezi?

Stiu, sunt multe intrebari. Eu am suferit mult timp de asa ceva, grav. Cu dureri care tineau si cate 4-5 zile, zi si noapte, fara sa mai cedeze nici cu algocalmin, ibuprofen sau paracetamol.
Singurul mod in care se atenuau usor pentru perioada scurte era algocalmin injectabil, devenisem maestru in autoinjectarea lui. Si doare rau....

In cazul meu analizele erau bune, am fost la tot felul de medici, nimeni nu mi-a ndicat o cauza. Asa ca am inceput sa tin un soi de jurnal in care inregistram tot ce am facut/consumat in zilele ...dureroase.
Dupa ceva timp, am centralizat datele. Concluzia a fost ca majoritar am consumat dulciuri sau derivate, am fumat, am petrecut mult timp la calculator si am mancat o singura data pe zi.

Am inceput sa fac teste. Am redus(nu eliminat) cantitatea de zahar, am inceput sa mananc regulat, am taiat o ora de la calculator si am trecut la plimbari, am renuntat la fumat.


Dupa vreo saptamana am simtit efectele, timp de cateva luni n-am mai avut dureri, decat foarte rar si cu intensitate mica. Am fumat apoi o tigara. A doua zi dimineata....durere de cap.
Am inteles ca anumite lucruri, singure sau impreuna imi cauzau problemele.

Acum mi se mai intampla foarte rar - in general cand e ceata si asta de la o sinuzita latenta care se activeaza din cand in cand din cauza umezelii.

Incearca si tu sa-ti faci o analiza de genul asta si s-ar putea sa ai surprize placute.

#21
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
florinel - sunt normala din punct de vedere biologic in raportul varsta/inaltime/greutate :) nu dau alte detalii.
Incerc oarecum sa mai slabesc putin cu toate ca nu-s grasa, sunt in limite normale dar am mai vrea minus cateva kg.
-ca si alimentatie de regula am grija ce mananc, evit grasimile, incerc sa evit pe cat pot dulcurile - dar DA, mai mamanc dulcuri cu zahar rafinat.
- calculatorul nu am ce-i face --- stau la munca numai la PC :((
- nu fumez

Durerile apar de cele mai multe ori pe o parte, apoi imi cumprind tot capul.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Incearca sa mananci diversificat in fiecare zi. In aceeasi zi si fructe si legume, si carne/peste..etc. Incearca sa iti impui un ritm ordonat de masa, zilnic. Evita dulciurile si produsele cu stimulanti (cafea, ceai negru...etc) seara !
Vezi ca si dulciurile creaza dependenta ! NU renunta brusc la ele, redu-le treptat cantitatea si muta-le mai spre dimineata, eliminandu-le seara.
La fiecare 45-50 minute de stat la calculator, fa miscare 10 minute afara, de preferat la lumina naturala si priveste la lucruri /obiecte mai departate de 6 m. Daca nu poti iesi, coboara/urca 2-3 etaje si stai 5 min la fereastra.
Daca stai mult timp la lumina artificiala - incearca sa-ti pui becuri de 4500-5500K.

Primul pas pentru renuntarea la dependenta. Cand te doare capul si esti acasa, nu lua medicament - fa un dus cald- o sa vezi ca mai amelioreaza durerea. Eventual ia o aspirina efervescenta inainte de dus. Culca-te la timp(adica atunci cand ti-e somn).

Ar putea sa fie ceva vascular la tine .... sau chiar o sinuzita nedescoperita.

Edited by florinel, 12 November 2014 - 13:04.


#23
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011

 florinel, on 12 noiembrie 2014 - 13:00, said:

Incearca sa mananci diversificat in fiecare zi. In aceeasi zi si fructe si legume, si carne/peste..etc. Incearca sa iti impui un ritm ordonat de masa, zilnic. Evita dulciurile si produsele cu stimulanti (cafea, ceai negru...etc) seara !
Vezi ca si dulciurile creaza dependenta ! NU renunta brusc la ele, redu-le treptat cantitatea si muta-le mai spre dimineata, eliminandu-le seara.
La fiecare 45-50 minute de stat la calculator, fa miscare 10 minute afara, de preferat la lumina naturala si priveste la lucruri /obiecte mai departate de 6 m. Daca nu poti iesi, coboara/urca 2-3 etaje si stai 5 min la fereastra.
Daca stai mult timp la lumina artificiala - incearca sa-ti pui becuri de 4500-5500K.

Primul pas pentru renuntarea la dependenta. Cand te doare capul si esti acasa, nu lua medicament - fa un dus cald- o sa vezi ca mai amelioreaza durerea. Eventual ia o aspirina efervescenta inainte de dus. Culca-te la timp(adica atunci cand ti-e somn).

Ar putea sa fie ceva vascular la tine .... sau chiar o sinuzita nedescoperita.


multumesc mult pentru recomandari
pe unele le aplic in viata de zi cu zi, pe altele urmeaza  :)
treaba cu aspirina nu stiu daca tine - ar fi interesant daca nu cumva as putea trata aceasta dependenta  placebo (sa merg la un medic si sa-mi da super medicamentul minune care de fapt sa fie o aspirina cu o concentratie infima de acid acetilsalicilit. Eu cred ca asa functioneaza treaba in homeopatie, dar asta este alta discutie.


sa stii ca vascular ar putea fi deoarece in perioada durerilor maxime mi se unfla putin mainile, picioarele ---ma simt "umflata".

sinuzita nedescoperita- nu categoric fiindca am facut investigatii. Nu este.

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
N-ai pentru ce sa-mi multumesti. Stiu ce inseamna sa traiesti cu durerile de cap, asa ca cea mai buna multumire o sa fie cand o sa intri aici si o sa ne spui ca lucrurile se amelioreaza.

Sa stii ca treaba cu aspirina chiar functioneaza. De multe ori am fost uimit sa constat ca nu-mi trecea capul de la analgezice, dar ma lasa rapid dupa 2 aspirine. Eu am stomacul rezistent, deci luam comprimate "netamponate", clasice - astea mi s-au parut cele mai eficiente. Nu-s chiar rele nici la gust, acrisoare - le crantaneam bine si apoi un pahar de apa.
Am mai descoperit ca ajuta dusul cald, care are si efecte vasodilatatoare. Dupa un timp le-am combinat - luam aspirina si dupa vreo 10-15 min dus, cu mai multa insistenta pe zona capului care ma durea. Eu zic ca merita sa incerci, in cazul meu avea eficacitate foarte buna - daca nu imi trecea complet, atunci durerea se diminua considerabil, suportabil.

Alte cauze probabile la care merita sa arunci o privire:
- felul in care dormi si suportul pe timpul somnului. Adica saltea si perna/perne potrivite. Zona cervicala e destul de sensibila, mai ales daca munca ta presupune mult timp la calculator, fara miscare . Si de la zona cervicala poti sa ai dureri serioase de cap si sa nu stii de ce. Recomandat e sa folosesti o saltea (cat) mai ferma si sa incerci mai multe tipuri de perne. Pentru mine, cea mai buna perna a fost una gasita la Lidl "perna ortopedica" din ceva spuma vascoelastica. Exista variante de la dormeo, insa cred ca sunt nejustificat de scumpe.
Poti incerca si sa mergi la cateva sedinte de masaj - nu stiu exact cum se cheama, probabil un medic iti va recomanda mai bine - unde se maseaza zona cervicala si muschii de langa coloana pe lungime.
- expunerea la frig sau la caldura. Neaparat protejat capul de frig sau caldura/soare direct.

Daca spui ca ti se umfla mainile/picioarele - mare grija la consumul de sare. Nu doar sare efectiva ci si din alimente/apa.Carnea are si ea un anumit procent de sare, apa plata contine si ea, deci e posibil sa inghiti prea multa sare fara sa-ti dai seama. Daca pe linia genetica ai cazuri cu boli cardiovasculare e bine sa verifici asta.

Atentie. Daca te stii cu probleme de coagulare a sangelui(adica daca te tai sangerezi foarte mult) nu exagera cu algocalminul si nici cu aspirina.

Edited by florinel, 15 November 2014 - 20:53.


#25
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014
Vezi ca au efecte adverse.

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ia incearca sa bei zilnic 3 pahare de palinca inainte de mese ....asa bea o vecina dea mea si spune ca nu mai simte nici o durere...

#27
Justin2345

Justin2345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.03.2016

 alinutza79, on 15 noiembrie 2014 - 11:20, said:



multumesc mult pentru recomandari
pe unele le aplic in viata de zi cu zi, pe altele urmeaza  Posted Image
treaba cu aspirina nu stiu daca tine - ar fi interesant daca nu cumva as putea trata aceasta dependenta  placebo (sa merg la un medic si sa-mi da super medicamentul minune care de fapt sa fie o aspirina cu o concentratie infima de acid acetilsalicilit. Eu cred ca asa functioneaza treaba in homeopatie, dar asta este alta discutie.


sa stii ca vascular ar putea fi deoarece in perioada durerilor maxime mi se unfla putin mainile, picioarele ---ma simt "umflata".

sinuzita nedescoperita- nu categoric fiindca am facut investigatii. Nu este.

Mai traiesti ? :) Ai reusit sa scapi de analgezice? Au facut ceva daune de-a lungul timpului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate