Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Microsoft Lumia 535

- - - - -
  • Please log in to reply
1060 replies to this topic

#19
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
mult prea des scoase pe piata...
De ce nu inteleg ei ca lumea asteapta calitate la pun pret corect ?
retorica intrebarea..mneah.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCristianLC, on 11 noiembrie 2014 - 11:33, said:

In opinia mea, orice WP mai scump decat Lumia 735/730 e irelevant, cu exceptia lui 1020 pentru pasionatii de fotografie cu telefonul. 535, daca va avea un pret decent la noi, nu vad de ce nu ar avea succes
Crezi ca 930 nu face poze vizibil mai bune decat orice WP mai ieftin decat 730? Sau ca nu se misca mai bine? Sau ca nu are alta calitate a constructiei? Cine vrea mai mult si isi permite, isi ia telefoane mai scumpe. Astea ieftine fac si ele cam acelasi lucru, doar ca ceva mai incet/prost. Daca pui asa problema, si Loganul face acelasi lucru ca si Passatul.

Teoretic pretul de lansare e sub 630.

View PostMihai_3, on 11 noiembrie 2014 - 11:37, said:

De ce nu inteleg ei ca lumea asteapta calitate la pun pret corect ?
retorica intrebarea..mneah.
A, si la asta nu e corect pretul pentru ca e prea mic? ;)

#21
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postutopium, on 11 noiembrie 2014 - 11:34, said:


Mda, nu te poti teleporta la fel cum faci un Androidul sau iOS-ul, nu? ;)
Bine, o afirmație ca a ta nici nu meritã replicã pentru cã popularitatea sistemului ãsta de operare în segmentul telefoanelor scumpe ca dracul e micã.

Cifrele spun totul la atâția ani de la lansare.

Edited by LeopardSurd, 11 November 2014 - 11:54.


#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Pretul tinde sa fie irelevant,  daca vrei niste lucruri si nu le ai.
Poate sa fie si gratis, pt. ca tot nu il iei daca nu are ce doresti.

Am vazut 520 nou la putin peste 300 lei, si cu buton de camera foto ( 535 este castrat de acest buton !!!), dar nu se imbulzeste lumea pt. ca:

- e mare carcasa chiar si la 520,  dar mite la asta cu ecran de 5", care e cretin de mare pt. un telefon, stupid de mic pt. o tableta.
- are rezolutia arhaic de mica, 480p ( 535 are 540p, tot un fas, mai ales pe 5")
- are doar 512 MB RAM ( exista 525, cunoastem)
- nu are LED pt camera ( chiar si daca nu folosesti aproape niciodata, provoaca o scarba imensa castrarea unui rahat de LED)
- dual core cu frecventa modesta ( 535 are quad, dar tot cu frecventa modesta)
- GPU slabutz, de asta are si rezolutia mica, ca sa nu sughita prea tare...
- acumulator stupid de mic, 1,3-1,4 Ah ( 535 are 1,9, care este inca sub-mediocru)
- camera modesta.
- lansat cu win 8 fara file manager si alte lucruri de un minim bun simt)
- dupa update merg mai greu si chiar si cu win 8 mai trebuie resoftate unele la putin timp dupa ce au fost luate, deci departe de vrajeala cu stabilitatea si fiabilitatea deosebita....B.S. de doi lei.
- constructie destul de slaba, butoane ieftine, etc.
- lipsa tratament antireflex ( e drept ca numai Samsung pune o spalaceala de tratament AR, ba chiar si ei fac asta numai la modelele mai pricopsite)

Edited by loock, 11 November 2014 - 12:21.


#23
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Si totusi s-a vandut ca painea calda. Asa din "carti" e naspa, mai ales ca este ieftin si nu cumva sa rada preteni de tine. Al meu merge perfect cu aia 512 RAM(stiu, nu da bine la specificatii), nu stie cei ala restart, GPS-ul merge perfect si uite ca ma tine si bateria 8 zile.

#24
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Nu merita achizitionat daca nu are:

- modul 4G
-modul NFC
-Bluetooth 4.0 , complet functional
-Wi-Fi Direct

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostCGDBZ, on 11 noiembrie 2014 - 12:20, said:

Si totusi s-a vandut ca painea calda. Asa din "carti" e naspa, mai ales ca este ieftin si nu cumva sa rada preteni de tine. Al meu merge perfect cu aia 512 RAM(stiu, nu da bine la specificatii), nu stie cei ala restart, GPS-ul merge perfect si uite ca ma tine si bateria 8 zile.

Aici vorbim de smartphone, nu de un simplu telefon, si vorbin de software-ul existent in prezent, asa cum e el optimizat mai mult sau mai putin prost.

Asa pot sa zic si eu ca Nokia 1100 merge excelent cu bateria originala din 2003, ( 11 ani)  se aude tare si bine, are semnal, si rezista sa dai cu el de preti si asfalt cat vrei, nici macar nu-i sare capacul, si nici nu se sparge.

Am cunostinte cu lumia 520, unul se jura pe el, si alti 2 l-au dus la resoftat dupa 2 saptamani de nou, chit ca nu s-au jucat nici macar o secunda pe el, pt. ca muncesc si nu au timp de asa ceva.
Altul avea de gand sa ia unul, ( poate un 525 sau 635), si i-a cazut un Lumia 800 de la numai 65 cm, pe pardoseala din lem moale, si s-a facut praf ecranul, nu doar digitizerul, tot ecranul, si nu se mai aprinde deloc, motiv pt. care a cam renuntat sa mai ia ceva, si s-a intors la o vechitura.

Edited by loock, 11 November 2014 - 12:33.


#26
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Da, cum sa nu , si vecinu are un android....., dar sa revenim la 535. Se gasesc pe undeva date mai amanuntite despre camera(eu nu am gasit)?

#27
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostTeophileos, on 11 noiembrie 2014 - 12:26, said:

Nu merita achizitionat daca nu are:

- modul 4G
-modul NFC
-Bluetooth 4.0 , complet functional
-Wi-Fi Direct
Pentru 650 lei cat ar trebui sa coste la noi ma intreb cate telefoane au ce vrei tu.

Edited by OriOn20, 11 November 2014 - 12:32.


#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View Postloock, on 11 noiembrie 2014 - 11:59, said:

Am vazut 520 nou la putin peste 300 lei, si cu buton de camera foto ( 535 este castrat de acest buton !!!)
Bine ca are iPhone buton de camera la pret de 5 ori mai mare decat 535 ... a ... stai un pic ;)

#29
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postloock, on 11 noiembrie 2014 - 12:26, said:

Aici vorbim de smartphone, nu de un simplu telefon, si vorbin de software-ul existent in prezent, asa cum e el optimizat mai mult sau mai putin prost.

Asa pot sa zic si eu ca Nokia 1100 merge excelent cu bateria originala din 2003, ( 11 ani)  se aude tare si bine, are semnal, si rezista sa dai cu el de preti si asfalt cat vrei, nici macar nu-i sare capacul, si nici nu se sparge.

Am cunostinte cu lumia 520, unul se jura pe el, si alti 2 l-au dus la resoftat dupa 2 saptamani de nou, chit ca nu s-au jucat nici macar o secunda pe el, pt. ca muncesc si nu au timp de asa ceva.
Altul avea de gand sa ia unul, ( poate un 525 sau 635), si i-a cazut un Lumia 800 de la numai 65 cm, pe pardoseala din lem moale, si s-a facut praf ecranul, nu doar digitizerul, tot ecranul, si nu se mai aprinde deloc, motiv pt. care a cam renuntat sa mai ia ceva, si s-a intors la o vechitura.
Nici nu trebuie dus la resoftat.
Exista Nokia Recovery sau poti sa ii dai hardware reset pur si simplu.

Oricum chiar daca s-au dus cu el la resoftat de unde stii ca a avut nevoie de asa ceva?

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View PostOriOn20, on 11 noiembrie 2014 - 12:32, said:

Pentru 650 lei cat ar trebui sa coste la noi ma intreb cate telefoane au ce vrei tu.
L-o fi confundat cu vreun telefon de 1000+ lei

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Poate sa coste si 6 lei la liber, si sa si aibe wi-fi direct si alte alea, daca nu are un singur lucru din multele chestii absolut normale pe care le astepti, sute de milioane de oameni nu o sa-l ia.

Edited by loock, 11 November 2014 - 12:37.


#32
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postutopium, on 11 noiembrie 2014 - 12:34, said:

Bine ca are iPhone buton de camera la pret de 5 ori mai mare decat 535 ... a ... stai un pic Posted Image
Vb. de aifon 5C nuuu?

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
520 are buton de camera si costa 300 si ceva de lei, insa nu are LED...( un LED luat engross costa infim)

Reper, sunt multe lucruri care trebuie sa fie incluse, altfel nu intereseaza, indiferent de pret.

Poate sa coste si 6 lei, nu fac colectie de plasticarai in casa.

Edited by loock, 11 November 2014 - 12:40.


#34
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postloock, on 11 noiembrie 2014 - 12:39, said:

520 are buton de camera si costa 300 si ceva de lei, insa nu are LED...( un LED luat engross costa infim)

Reper, sunt multe lucruri care trebuie sa fie incluse, altfel nu intereseaza, indiferent de pret.

Poate sa coste si 6 lei, nu fac colectie de plasticarai in casa.
Lumia 520 la lansare costa putin peste 700 lei.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostOriOn20, on 11 noiembrie 2014 - 12:41, said:

Lumia 520 la lansare costa putin peste 700 lei.

Exact, si au facut economie la un LED care costa infim.

Plus toate celelalte.

E ca Loganul ala de 5000 E, care nu are bec in porbagaj...( insa telefonul este mult mai putin fiabil fata de Logan)
Problema e ca la Logan poti sa-i pui bec, dar la telefon nu este asa de rezonabila tunarea...

Cei care fac strategii de vanzare pt. deviceurile contemporane, isi imagineaza ca sunt smecheri, si asa e viata concurentiala dura.

Ghici ce, piata de consmatori raspunde inmiliardit mai dur.
Mai concret, pot sa si le bage-n coor !, probabil de asta le si fac asa de mari, pt. ca au gaoaza labartata, ( dar ii zgarie butonul de camera...)

Edited by loock, 11 November 2014 - 12:50.


#36
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Eu nu ma ocup de design si nu stiu cat au economisit ei prin renuntarea la led.
Dar daca ledul este ceva infim ai impresia ca si un buton de camera tot infim este?

Totusi Lumia 520 a fost lansat la inceputul lui 2013.

Parca tu spuneai

Quote

Poate sa fie si gratis, pt. ca tot nu il iei daca nu are ce doresti.

Pt. tine ledul este ceva suprem desi mie sincer mi se pare ca este mai importanta senzorul foto.
Lumia 520 face poze decente pt. cat costa.

Edited by OriOn20, 11 November 2014 - 13:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate