Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Stil de logo

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
LucianMihai13

LucianMihai13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.06.2014
Salutare softpedia!

De curând am dat peste mai multe imagini cu anumite logo-uri, texte, badage etc. puse pe o carte, perete, clădire etc. ideea este că aș dori niște tutoriale cum să realizez și eu astfel de lucrări.
Exemple:
[ https://i.imgur.com/pnJkese.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/HR1sbDd.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LucianMihai13, 09 November 2014 - 17:45.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Te apuci si inveti photoshop/coreldraw.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Faci tutoriale Photoshop pana iti vine rau. Dupa un timp de prinzi ca de exemplu in cazul primului e un pattern de lemn + un innershadow pus din Blending Mode. Al doilea e si mai simplu. Berbecue cu negru, italia cu rosu' si desenat cu pen tool niste coarne pe alt layer si potrivite la locul ala.

#4
LucianMihai13

LucianMihai13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.06.2014

View Postpotae, on 09 noiembrie 2014 - 17:59, said:

Faci tutoriale Photoshop pana iti vine rau. Dupa un timp de prinzi ca de exemplu in cazul primului e un pattern de lemn + un innershadow pus din Blending Mode. Al doilea e si mai simplu. Berbecue cu negru, italia cu rosu' si desenat cu pen tool niste coarne pe alt layer si potrivite la locul ala.
Multumesc, stiu ca este un patern cu texture de lemn si acel logo are un layer style cu innershadow si cu innerglow etc.... am facut si eu deastea... Vezi chestia este ca eu vroiam sa stiu cum fac sa fie pozitionat textul in plan, adica sa fie asa oblic... (un exemplu cum am facut si eu jos)
[ https://i.imgur.com/2mLyUmE.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S: Cred ca in al doilea exemplu dupa ce a facut coarnele pe text le-a combinat pe amndoua intr-un smartobject pentru a le aplica layer style cu totul.

Edited by LucianMihai13, 09 November 2014 - 18:28.


#5
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cel mai important este sa stapanesti functia Pathfinder, invat`o si copiaza la greu alte logouri si`o sa vezi ce usor devine totul.

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ai citit asta?
http://forum.softped...ri/#entry332428

#7
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010

View PostLucianMihai13, on 09 noiembrie 2014 - 18:26, said:

Multumesc, stiu ca este un patern cu texture de lemn si acel logo are un layer style cu innershadow si cu innerglow etc.... am facut si eu deastea... Vezi chestia este ca eu vroiam sa stiu cum fac sa fie pozitionat textul in plan, adica sa fie asa oblic... (un exemplu cum am facut si eu jos)
[ https://i.imgur.com/2mLyUmE.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S: Cred ca in al doilea exemplu dupa ce a facut coarnele pe text le-a combinat pe amndoua intr-un smartobject pentru a le aplica layer style cu totul.
Luciane.....lucrurile sunt simple si pasii cam astia ar fi: lucrezi logo-ul in Illustrator sau Corel, il exporti cu alpha, PNG ori TIF, apoi deschizi Photoshopul, cauti o textura faina, iei  logo-ul il pui peste textura, click dreapta si Free Transform dupa care potrivesti logo-ul cum vrei!

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
mda...

multă lume pricepută, puțini meseriași
ori nu aveți proprietatea termenilor, ori sunteți puturoși, ori nu știți să căutați și să citiți informațiile necesare
logo cu Photoshop e ca dacia cu emblemă de merțan

din cauza unor deștepți ca voi, unii clienți trebuie să apeleze la serviciile altora pentru a putea face un logo reproductibil pe cutter plotter, pe serigrafie, pe laser etc

http://forum.softped...ri/#entry332428

#9
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010

View Postdacuburebista, on 19 noiembrie 2014 - 21:24, said:

mda...

multă lume pricepută, puțini meseriași
ori nu aveți proprietatea termenilor, ori sunteți puturoși, ori nu știți să căutați și să citiți informațiile necesare
logo cu Photoshop e ca dacia cu emblemă de merțan

din cauza unor deștepți ca voi, unii clienți trebuie să apeleze la serviciile altora pentru a putea face un logo reproductibil pe cutter plotter, pe serigrafie, pe laser etc

http://forum.softped...ri/#entry332428

  Bai baiatule ia argumenteaza matale cum suntem noi aia puturosi si dobitoci si esti tu ala destept,  stii sa citesti ori ba!
Scuza-ma dar inclin sa cred ca nu stii......fii atent si ia de invata......logo-ul il lucrezi intr-un program vectorial gen Illustrator ori Corel (sigur il poti face si in Photoshop daca logo-ul este destinat unui site web), apoi il importi in Photoshop ...eeee ia spune, a fost  greu?
De ce sa-l importi in Photoshop, pai e simpluuuuuu rauuuuu, fiindca in corel ori Illustrator nu poti niciodata sa obtii efectul ala pe logo, functiile de Inner Shadow sunt fix pix in softurile ale adica nu exista, dar in PS e altceva, atunci cand faci un logo te gandesti si la un mod de al prezenta clientului dar forma finala in care il vei livra si pe care iti iei si banii  va fi in format vectorial doar nu esti dobitoc sa ii dai psd-ul in care tu faci prezentarea fiinca stii ca omul ala nu are ce face cu el in format psd, poate doar sa il puna pe un site....DDDDDDDDDDDDDD
Cum spunea si gumball3000 Photoshop (pentru efecte) + Corel/Illustrator(pentru creatie).
Tu ai pus un link catre un post lung de un kilometru cand omul vroia sa stie cum obtine un efect ca cel din imaginea de mai sus!
Spor si bafta!

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postnicu27vls, on 20 noiembrie 2014 - 11:06, said:

  Bai baiatule ia argumenteaza matale cum suntem noi aia puturosi si dobitoci si esti tu ala destept,  stii sa citesti ori ba!
Scuza-ma dar inclin sa cred ca nu stii......fii atent si ia de invata......logo-ul il lucrezi intr-un program vectorial gen Illustrator ori Corel (sigur il poti face si in Photoshop daca logo-ul este destinat unui site web), apoi il importi in Photoshop ...eeee ia spune, a fost  greu?
De ce sa-l importi in Photoshop, pai e simpluuuuuu rauuuuu, fiindca in corel ori Illustrator nu poti niciodata sa obtii efectul ala pe logo, functiile de Inner Shadow sunt fix pix in softurile ale adica nu exista, dar in PS e altceva, atunci cand faci un logo te gandesti si la un mod de al prezenta clientului dar forma finala in care il vei livra si pe care iti iei si banii  va fi in format vectorial doar nu esti dobitoc sa ii dai psd-ul in care tu faci prezentarea fiinca stii ca omul ala nu are ce face cu el in format psd, poate doar sa il puna pe un site....DDDDDDDDDDDDDD
Cum spunea si gumball3000 Photoshop (pentru efecte) + Corel/Illustrator(pentru creatie).
Tu ai pus un link catre un post lung de un kilometru cand omul vroia sa stie cum obtine un efect ca cel din imaginea de mai sus!
Spor si bafta!



...ți-ai dat singur caracterizarea privind nivelul cunoștințelor tale despre LOGO...

#11
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010

View Postdacuburebista, on 20 noiembrie 2014 - 13:05, said:

...ți-ai dat singur caracterizarea privind nivelul cunoștințelor tale despre LOGO...

In definitiv realizarea unui logo este o munca de creatie, domnule, si implicit subiectiva, mie poate imi place logo-ul Coca-Cola, tie poate nu......Posted Image iar cunostintele mele despre LOGO sunt suficiente cat sa pot da omului un raspuns la intrebarea pe care o pune: "Vezi chestia este ca eu vroiam sa stiu cum fac sa fie pozitionat textul in plan, adica sa fie asa oblic..?."! Daca cunosti alta metoda de a obtine acele efecte fara Photoshop te rog uimeste-ne! Sigur pozitionarea logo-ului pe un plan, oricare ar fi el poate fi facuta si in Corel sau AI dar efectul de Inner Shadow.......

#12
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Voi chiar nu ati inteles cum sta treaba aici ...

1) Baiatul voia sa stie cum creezi un mock-up de prezentare pentru logo . Repet , doar de prezentare pe o textura de piele , lemn , pe o cana etc .

2) Logo-ul normal ca il creezi in format vectorial , pe urma il exporti si pe urma te joci cu el in Photoshop incercand sa simulezi imagini practice si vizuale pentru logo-ul unei companii de consultanta de ex.

3) @nicu27vls - esti pe langa rau . Poti face orice in illustrator , ba e chiar mai usor sa te joci cu planurile decat in photoshop . Dupa cum am spus , cel care a deschis toicul vrea sa invete cum sa realizeze mock-up-uri , nicidecum sa creeze un logo direct in photoshop .

on topic : Uite aici LucianMihai13 un tutorial foarte util pentru ceea ce vrei sa inveti tu . watch?v=I9_SR02HQIE

#13
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
Salut Vladutz, sunt pe langa rau, ai dreptate, lucrez in Cinema 4D si After Effects, dar mai deschid din cand in cand si Ai, Corel ori PS, asa cum am spus si eu poti aseza logo-ul pe un plan si in Ai, daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut, stiu asta, sunt deacord cu tine,  dar cum faci sa obtii efectul ala de Inner in Ai, asta nu stiu cum se face?

#14
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Click dreapta pe text -> create outlines .

selectezi textul -> in meniul de sus ai effects -> stylize -> inner glow

Dar iti spun sincer ca nu prea se foloseste asa ceva , cu efectul asta doar simulezi texturi , nu stiu cine ar vrea un logo transparent de genul..

Edited by Vladutz22, 24 November 2014 - 16:11.


#15
titiyo

titiyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.11.2005
Cuvintele magice pe care le cauti sunt "photoshop logo mockup templates". Am cautat si eu de curiozitate si cred ca o sa imi ramai dator cu o cola pentru ca am gasit eu pentru tine:

http://designrfix.co...ockup-templates
http://designscrazed...o-psd-mock-ups/
http://cgi.tutsplus....ckups--ae-28181

Edited by titiyo, 31 December 2014 - 09:03.


#16
LyKy

LyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2007

View PostVladutz22, on 24 noiembrie 2014 - 16:10, said:


Dar iti spun sincer ca nu prea se foloseste asa ceva , cu efectul asta doar simulezi texturi , nu stiu cine ar vrea un logo transparent de genul..

unu care nu are o treaba cu grafica....:)

#17
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
De ce , amice ?

#18
LyKy

LyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2007

View PostVladutz22, on 03 ianuarie 2015 - 14:51, said:

De ce , amice ?

haha...eu te aprobam :) // nu stiu cine ar mai folosi efecte de glowing asupra unui logo, cand toate brand.urile mari se axeaza pe ceva simplut...(maxim 2-3 culori, si elementul grafic cu care brandul se afiseaza.
wally ollins stie de ce! ;))) :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate