Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Maner rupt geam termopan Aplast

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
De cava timp geamul se inchidea mai greu dar azi a cedat si am ramas cu manerul in mana de la geam.Va rog help mee .
[ http://s28.postimg.org/o23j3di2h/2014_11_09_17_19_58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s28.postimg.org/ouasgbbnd/2014_11_09_17_20_49.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s28.postimg.org/sp9l555fd/2014_11_09_17_21_17.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
se schimba usor, d'ont worry!

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sa venim sa-l schimbam noi sau care este ideea pana la urma?

sa facem cheta sa-l si cumparam?

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Da Aplastul in judecata!
Manerul ala trebuia sa te rupa, nu tu manerul.

#5
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
@Dany_Darke nu e problema din partea mea ca vine cineva acum si imi face cadou un maner

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca si pt 5 lei ne cersim pe aici, ce pretentii sa mai avem de la altii?

#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 alexalb, on 09 noiembrie 2014 - 17:31, said:

De cava timp geamul se inchidea mai greu dar azi a cedat si am ramas cu manerul in mana de la geam.Va rog help mee .
Mai frate,da trasesi cu naduf nu alta!! Posted Image .Ce porcarie de termopan ai de il deschizi cu ranga?OMG!. Macar s-a rupt maneru' cand era geamul inchis?Daca da,lasa-l asa ca vine iarna.Bafta Posted Image

Edited by Adi blondu, 09 November 2014 - 18:46.


#8
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
nu mai radeti , ca si eu am patit la fel anu trecut.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cand vezi ca merge greu, il poti desface si prelucra oleaca, daca vezi ca nu ai nici o sansa, atunci il schimbi din timp, ma repet, pt 5 lei, deja e prostie

#10
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
problema rezolvata doar ca trebuie sa chem pe cineva sa regleze geamul (nu ma pricep ca nu am vazut niciodata ) de aceea sa rupt si manerul ca am fortat inchiderea .

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
s-a rupt pt ca nu era reglat si nici nu e greu de facut.

ai balamale claseice, sau din acele pt rabatat? daca geamul se rabateaza, vezi ca la balamua de jos, care este mai speciala, ai un imbus in exterior, acela iri regleaza miscarea laterala a geamului, iar tija verticala, este pt reglarea inaltimii. tot de acolo iti va regla si cel ce va veni de la frma specializata.

daca deviatia este prea mare sau mai sunt si alte probleme la acel geam, atunci acel reglaj este de prisos

#12
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
sa rezolva a venit cineva specializat si la rezolvat .Multumesc pentru sfaturi.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cum l-a reglat, sunt si eu curioasa acum, poate e ceva nou si mai adaug la bagajul de cunostinte

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Se calează. E mai ușor de făcut, decât de explicat.
În principiu, se scot baghetele și se mai pun cale, ca să se ridice cerceveaua, apoi se mai fac reglaje fine cu imbusul din feronerie, ca să închidă bine și să nu "agațe" pe nicăieri.

Edited by Digix, 11 November 2014 - 22:38.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
baghetele nu sunt montate pe cercevea? care e rostul de a le da jos?

stiu de cale, ca sunt si pt reglarea geamului cale speciale (2 plastice), dar si pt cercevea stiu ca sunt, insa nu stiu rostul demontarii baghetelor in cazul de fata.


oricum, in principiu, este ceea ce am sup si eu mai sus, doar ca nu am mentionat calele

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Pe vremuri se mai foloseau cale reglabile, dar acum nu mai folosim, ci doar cale de dimensiuni diferite.
Nu ai acces la cale, care sunt sub marginea sticlei, dacă nu scoți baghetele.

E mai important calatul decât reglajul, pentru că uneori se poate rezolva problema doar din calare, fără să se mai umble la feronerie, iar uneori geamul e atât de lăsat, că nu te mai ajută doar reglajele feroneriei fără să calezi.

Edited by Digix, 11 November 2014 - 23:10.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

Quote

Nu ai acces la cale, care sunt sub marginea sticlei, dacă nu scoți baghetele.

pai asta stiam, dupa cum am si zis, stiu de calele pt sticla. insa initiatorul dorea sa regreleze "geamul", nu sticla efectiv


Quote

uneori se poate rezolva problema doar din calare, fără să se mai umble la feronerie, iar uneori geamul e atât de lăsat, că nu te mai ajută doar reglajele feroneriei fără să calezi.

adica poti regla un "geam" prin calarea sticlei? fara sa fie musai nevoie de reglajul feroneriei??? mi se pare cam ciudat si chiar te-as ruga sa-mi explici cum se poate face asa ceva.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Păi umblând la sticlă, se poate sălta cerceveaua. Dacă nu ar fi calate cercevelele, adică efectiv sticla de pe ele, geamul nu ar putea fi făcut să funcționeze corespunzător. Nu s-ar păstra unghiurile de 90 de grade ale cercevelei, care s-ar lăsa de la partea cu mânerul, sub greutatea sticlei.

Folosind-se rigiditatea sticlei, se ridică colțul cercevelei de la partea opusă balamalei.

Dacă te uiți cu atenție, vei vedea în filmuleț, cum se ridică efectiv cerceveaua când se introduce ultima cală, cea de sus, la minutul 1:24.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u5ZuV5Il540?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 11 November 2014 - 23:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate