Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

In Spania !

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Florin03402261

Florin03402261

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2014
salut tuturor !! Imi cer scuze pentru greseli , dar va scriu de pe telefon !!
Va scriu din spania vreau sa ma ajutati cu o parere ..
Sunt aici de aproximativ un an !! Poveshes in romania a fost ca am ramas fara familie , si am vrut sa schimb ceva in viata , credeam ca aici va fi altfel !
M-am inselat cu economiile care le aveam , reusesc sa platesc chiria tel etc !! Aici nu imi mai gasesc de munca ! Am muncit ca ospatar , numai vreau sa muncesc in domenou asta pentru ca muncesti multe ore putini bani deci practic raman fara viata .. Doar muncesc , vrun sfap ce sa fac ? Ma gandeam sa ma intorc in romania desi stiu ca viata e mult mai grea . Mie economiile mi se termina cam la sfarsit de an . As vrea totusi sa raman aici sa gasesc de munca nustiu cace vro parere ca ce as putea munci !! Multumesc

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da si tu un edit si pune un titlu corespunzator

#3
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Inginer salubritate publica scrie pe tine!

#4
El_Dorado129

El_Dorado129

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.04.2014
Se pare ca tie nu iti place munca. In Romania nu fug cainii cu covrigii in coada, si nici in Spania, dupa cum bine ai vazut chiar si tu.
Macar in Spania ai mai multe sanse sa iti gasesti un loc de munca fie si cu ziua. In Romania nu prea mai ai astfel de sanse.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Chiar daca doare raspunsul meu sunt un om sincer si iti spun ca esti un trantor
Asa ca indiferent unde te duci tot atat vei castiga
Argumente am destule dar nu stau sa le expun

Edited by petre69, 07 November 2014 - 19:20.


#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Usor de acuzat pentru inii care isi traiesc viata pe forum. In Spania de munca e imposibil de gasit.

View Postnealsmith, on 07 noiembrie 2014 - 19:18, said:

Inginer salubritate publica scrie pe tine!
In Spania mesria asta e de vis: de la 2.000 de euro in sus si lucrezi numai 4 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Imposibil de ajuns acolo, sunt copii de spanioli instariti cu ceva relatii care fac meseria asta.

@Florin: sfatul meu: vino in Romania si fa o scoala de meserii, una privata si serioasa de genul scolilor de meserii din Timiosara, Brasov si Bucuresti. Primesti bursa pe toata durata studiilor si ai sanse mari apoi de angajare. Apoi lumea iti e deschisa inclusiv Germania, firmele care au infiintat astfel de scoli pentru asta le-au infiintat, ca sa isi gaseasca personal.
Evita cacaturile din fonduri europene, cursurile de reconversie profesionala gratuite sau cu plata. Alea sunt balarii.

Edited by Tipiric, 07 November 2014 - 19:33.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Incearca sa tii capul deasupra apei pana trece criza, unde poti!

#8
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
In Spania e greu de gasit de munca. Tine-te de munca ce o ai ca in Romania nu vei fi platit mai bine. Fa economii daca poti si schimba tara. Am auzit ca Elvetienii o duc bine! Eu sunt in Madrid de peste 3 ani, sa vedem cand gasesc de lucru!

Edited by Jm3k3ritza, 07 November 2014 - 19:43.


#9
tzd

tzd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 26.01.2005
@Florin, m-am intors si eu dupa un an petrecut in Spania, din cu totul alte motive si dupa ce am trait acolo in conditii total diferite. Vreau sa-ti spun ca la o discutie cu un spaniol, atunci cand l-am intrebat de ce au rata somajului atat de ridicata, raspunsul lui a fost "pt. ca oamenii nu sunt calificati". De aici poti trage singur concluzia... Iti doresc succes si mergi pe varianta cea mai buna pt. tine! Posted Image

#10
Florin03402261

Florin03402261

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2014
Eu am muncit pentru un restaorant aici intr-o zona de bogatasi tot in madrid sunt !! Dar am muncit
6 luni si ma platit doar 3 ultimele nu ma mai platit !! Deci cine zice ca in afara nu sunt furturi .. Sunt o gramada !! De asta nici nu mai vreau sa merg de ospatar !! Munceam de luni pana duminica 14 h pe zii ..

Eu am muncit pentru un restaorant aici intr-o zona de bogatasi tot in madrid sunt !! Dar am muncit
6 luni si ma platit doar 3 ultimele nu ma mai platit !! Deci cine zice ca in afara nu sunt furturi .. Sunt o gramada !! De asta nici nu mai vreau sa merg de ospatar !! Munceam de luni pana duminica 14 h pe zii ..

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce sa zic?

#12
Florin03402261

Florin03402261

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2014

View Postnealsmith, on 07 noiembrie 2014 - 19:18, said:

Inginer salubritate publica scrie pe tine!
mi-as dori eu .. Aici sunt platiti foarte bine :)

View PostEl_Dorado129, on 07 noiembrie 2014 - 19:18, said:

Se pare ca tie nu iti place munca. In Romania nu fug cainii cu covrigii in coada, si nici in Spania, dupa cum bine ai vazut chiar si tu.
Macar in Spania ai mai multe sanse sa iti gasesti un loc de munca fie si cu ziua. In Romania nu prea mai ai astfel de sanse.
Apreciez raspunsu tau !! Avand in vedere ca in romania am avut grija de 2 firme una de catering si una de rent car !! Si munceam de luni pana duminica fara liber fara pauza .. Cu doar 5 h de somn pe zii !! Aici am muncit iar 6 luni ca un nebun mia ajuns si mie m-am enervatttt

View PostEl_Dorado129, on 07 noiembrie 2014 - 19:18, said:

Se pare ca tie nu iti place munca. In Romania nu fug cainii cu covrigii in coada, si nici in Spania, dupa cum bine ai vazut chiar si tu.
Macar in Spania ai mai multe sanse sa iti gasesti un loc de munca fie si cu ziua. In Romania nu prea mai ai astfel de sanse.
Apreciez raspunsu tau !! Avand in vedere ca in romania am avut grija de 2 firme una de catering si una de rent car !! Si munceam de luni pana duminica fara liber fara pauza .. Cu doar 5 h de somn pe zii !! Aici am muncit iar 6 luni ca un nebun mia ajuns si mie m-am enervatttt

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Stiu romani in Madrid care sunt acolo de cel putin 16-17 ani, au toate actele necesare si mega exeperienta in campul muncii, ghici ce, nu isi gasesc o slujba.
Pe langa o meserie o limba straina e aur. Pana si prostovanii aia de spanioli au inteles asta si s-au apucat de limbi straine.

Cei care au ramas fara serviciu dupa 2008 nu si-au mai gasit nici pana in ziua de azi desi stiau o meserie destul de bine. Unii au plecat in Israel, altii au ramas in Spania si isi mai cauta si acum.

#14
Florin03402261

Florin03402261

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2014
Este primul meu post pe vrun forum de socializare !! Asa ca nu am venit aici pe forum ca sa imi pierd timpu !! Doar ca nu mai stiu ce sa fac m-am blokat de cand sunt aici nu imi iesi nimic bine !! Doar pierd nu castig !!

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ei, lasa, ca vreo doua cratime tot ti-au iesit bine!

Edited by gumball3000, 07 November 2014 - 19:55.


#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Dupa doar 6 luni ai renuntat ,atunci nu te mira
Insistenta si consistenta sunt unele din cheile succesului
Cand mergi intr-o tara straina mai e si stransul din dinti ,cu timpul te vei lamuri

#17
Florin03402261

Florin03402261

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2014
Eu aveam in gand sa plec !! Vro idee ? Und as putea gasi de munca !? Si eu ma gandeam la germania dar cred ca niciodata no sa invat limba !!!

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostTipiric, on 07 noiembrie 2014 - 19:54, said:

Cei care au ramas fara serviciu dupa 2008 nu si-au mai gasit nici pana in ziua de azi desi stiau o meserie destul de bine. Unii au plecat in Israel, altii au ramas in Spania si isi mai cauta si acum.
Pentru ca atau pe ajutoare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate