Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Asigurare obligatorie+facultativa locuinta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Buna,

Voi unde ati facut cele doua asigurari impuse pt Prima Casa si cat ati platit? Trebuie sa o facem si noi pana luni-marti, si incep sa caut oferte.
Cei de la banca(ING)au o oferta prin care primul an e gratis PAD-ul, dar astept sa imi zica si cat e cea facultativa la ei.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
padul, ca e obligatoriu si cu proceduri cat de cat impuse, il faci unde vrei. oricum, acolo s-au bagat in primul rand asiguratori slabi.
pentru facultativa, cauta un asigurator serios, groupama, de exemplu.

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Acum depinde si ce anume vrei sa-ti asiguri cu cea facultativa....
Degeaba iti zic eu ca ma costa 1000lei asigurarea pe an pentru ca eu stau la casa si nu am aceleasi riscuri ca tine si tu nu ai aceleasi riscuri ca mine.
Pe langa riscurile asigurate, valoare politei difera in functie de suprafata construita, zona, anul in care a fost construita locuinta....

#4
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Pai asigur ce imi cer cei de la banca, respectiv: "polita facultativa de asigurare a imobilului + PAD cesionate in favoarea statului roman reprezentat de Ministerul Finantelor Publice si a ING Bank a drepturilor derivand din acestea, proportional cu procentul de garantare (50% ING Bank si 50% statul Roman) - se va prezenta de catre imprumutat dovada notificarii cesiunii catre asigurator. Riscurile asigurate pe polita facultativa sunt cel putin:  incendiu, explozie, trăsnet, căderea de corpuri de tipul aeronavelor sau părţi ale acestora pe proprietatea asigurată, furtună, coliziune cu autovehicule (inclusiv vehicule), cutremur de pământ şi incendiu ca urmare a cutremurului, grindină, inundaţie, viitură, greutatea stratului de zăpadă sau de gheaţă, avalanşă de zăpadă, prabusiri de corpuri, alunecare de teren, prăbuşire de teren, scurgerea accidentală a apei din conducte sau sisteme sprinkler, vandalism asupra cladirilor, greve, revolte, tulburări civile."

Imobilul este un ap. cu 2 cam, de 54 mp, Bucuresti zona Piata Sudului, an 1982.
Vroiam niste preturi estimative pt imobile asemanatoare, ca sa nu ma duc cu pretul cel mai mare, eu am un prieten care lucreaza la Allianz si astept oferta de la el dar stiu ca in general sunt scumpi :)

#5
2pak

2pak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.02.2008
Eu am luat de la Generali PAD + Facultativa, am dat 418 pe ambele, cu plata integrala (reducere 15%), la o valoare asigurata de 58000E, bloc din '76, 3 camere, 70mp.

Edited by 2pak, 07 November 2014 - 14:31.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
chiar nu gasesti un broker in drumul tau?

#7
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Oferta bancii(ING) este 330 lei/an insa nu mi-a dat oferta detaliata, doar ca "cuprinde ceea ce trebuie".
Ma gandesc sa nu aiba cumva fransiza, adica in caz de ceva sa trebuiasca sa scot si eu bani din buzunar sa despagubesc banca.
La Allianz mi-a facut cineva o oferta si a iesit 577 cu un plus de asigurare bunuri in valoare de 2000 eur(asta i-am zis eu sa adauge sa vad cat ar fi n plus, daca tot dau niste bani lunar de ce sa nu-mi asigur si bunurile din casa) cu reducere pt plata integrala pana la 430 lei. Practic ING imi ofera cu 330 lei fara bunuri si Allianz 430 cu bunuri in val. de 2000 eur, in plus ING mi-au spus ca au o oferta in care PAD-ul e gratis primul an, deci ar iesi o diferenta destul de mare intre oferta ING 330 lei asig. fac.+pad in primul an si ulterior din anul urmator 330lei+20e pad=410 lei si la Allianz 410(fara bunuri)+20eur pad-ul=500 lei.
Nu prea stiu ce sa aleg, sa vad daca reusesc sa fac rost de oferta detaliata de la ING ca sa vad exact ce cuprinde...

#8
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Cred ca ar mai fi de mentionat faptul ca asigurarea impusa de banca (nu PAD-ul) acopera, cel putin in cazul meu, toate riscurile. Cu alte cuvinte daca va inunda vecinul, ar trebui sa puteti recupera niste banuti de acolo.

@n25cris, la mine fransiza este in suma egala cu suma asigurata de PAD.

Edited by AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, 15 April 2015 - 10:14.


#9
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
Salutare,

Urmeaza sa finalizez si eu actele saptamana viitoare(sper).

Sunt pe aici persoane care au facut o analiza serioasa a asigurarilor de pe piata? La ce concluzii ati ajuns? Ce companie e serioasa?  
Ma intereseaza o companie ieftina pt un apartament de 2 camere, dar care nici sa nu ma lase in "curu gol" daca se intampla vreo nenorocire...

#10
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Apeleaza la un broker si iti gaseste cea mai buna varianta.
De exemplu eu in primul an am avut la allianz si anul acesta am facut la generali.

Pretul difera in functie de valoarea evaluata si de ce riscuri vrei sa iti acopere.

#11
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
oky doky. ms de info. cam la ce pret se ridica o asigurare pt un apt de 2 camere? ai vreo idee? sau sunt mai multi factori care decid pretul?

#12
fioroassa

fioroassa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.03.2016
La mine mi-a zis ca am asig obligatorie si inca o asig de vreo 200ron/an.

Edited by fioroassa, 05 April 2016 - 13:16.


#13
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postklax1987, on 05 aprilie 2016 - 12:18, said:

oky doky. ms de info. cam la ce pret se ridica o asigurare pt un apt de 2 camere? ai vreo idee? sau sunt mai multi factori care decid pretul?

Nu conteaza numarul de camere. Conteza pretul la care a fost evaluat si riscurile acoperite. Exemplul meu: apartament evaluat la 48000 asigurarea a costat 280 lei si pe langa riscurile datorate calamitatilor naturale am ales sa acopar si cazurile de daune produse de avarii la intalatia de apa, furt prin efractie, daune produse vecinilor, raspundere civila. Bonus beneficiez si de despagubiri in caz ca imi fura cheile si trebuie sa sparg usa sau in cazul in care anulez o plecare in calatorie. :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate