Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Rezumat Prima Casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
Buna ziua !
Am intrat pe aceasta sectiune si am inceput sa citesc. Sunt asa de multe si nu stiu daca am timp sa citesc. In plus am observat ca foarte multe probleme nu mai sunt de actualitate. Trebuie sa iau o decizie cat mai repede posibil. Asa ca va rog sa-mi spuneti cat mai pe scurt.

Daca ar fi sa faceti din nou creditul ce ati face si ce nu ati mai face ? Ce banca ati alege ?

Am observat ca suma totala acordata difera, ca sa nu mai vorbesc de DAE.

multumesc

o zi buna !

#2
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
La PC nu prea e diferenta de dobanda intre banci, asa ca nici DAE nu difera semnificativ. Cel mai bine e sa mergi la 2-3 banci si sa ceri toate informatiile posibile: documente, sa faca un calcul, pasii de urmat etc

Edited by Spadan, 07 November 2014 - 10:41.


#3
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
din documentele primite  sunt diferente semnificative
nu prea inteleg de unde vin

Edited by anush, 10 November 2014 - 09:47.


#4
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Din faptul ca in simularile bancilor nu se foloseste, de obicei, valoarea indicelui ROBOR din aceeasi zi.

#5
Andrei_TSR

Andrei_TSR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2014
Banci cu dobanzi ok pe care le recomand sunt :  ING si BCR

Ce trebuie sa te interesezi la banca:

Cat e dobanda lor si ce alte asigurari te obliga sa faci si daca te obliga sa le faci la ei.

Dobanda ( Nu ar trebui sa depaseasca 5% ) = Dobanda_Bancii ( 2-3% e rezonabil ) + ROBOR  ( Acum mi se pare ca e vreo 2,5%  se schimba din 3 in 3 luni )

Dobanda Bancii ar trebui sa fie maxim 3% . Daca primesti salariul la banca ar trebui sa-ti faca ceva reducere.

Unele banci te obliga sa faci asigurarea de viata si la casa la ei.


Ce mai trebuie sa stii:

Creditul trebuie facut musai in LEI ( BRD - cea mai nasoala banca da ceva credit si in Euro dar este ORIBIL )

Creditul maxim acordat (pt locuinta NOUA ) e vreo 65000 euro ( un pic mai putin pt apartamente )

Nu poti vinde locuinta 5 ani de cand ai cumparato. Asigurarea de viata pt 1 din proprietari ( banca ca si beneficiar ) si asigurarea basic a locuintei e obligatorie.

Nu trebe sa fiti insurati, poti sa iei credit cu prietena, verisorul etc...

Rata lunara poate fi maxim vreo 70% din salariul tau ( sau suma salariilor daca iei si cu altcineva creditul ... )

"Circul cu actele" dureaza aproximativ 3 luni. O sa ai nevoie de cateva zile libere de la servici (sa zicem 5 zile de concediu puse deoparte ) ca sa mergi la notari si banci si intalniri cu proprietarul sau cine iti vinde apartamentul/casa de multe ori :)

Circul cu birocratic e inevitabil la Prima casa din cauza colaborarii bancilor cu FNGCIMM ( Statul  este garant la o parte din credit ).

Diferenta intre un Credit Ipotecar la o banca si Prima casa e cam 1-2% La dobanda si se obtine mai repede. Dar la vreo 65000 euro luati pe 30 ani,  in loc de vreo 1200-1300 lei pe luna o sa fie 1300 - 1400 si in parerea mea merita circul cu prima casa.

Ar trebui sa ai un 5000 - 10000 lei pusi deoparte pentru ACTE si ce-ti mai trebuie. ( La Cumparare lasi la Notar ceva bani ... )

Ar trebui sa stii bine ce cumperi ca sunt multe case noi construite aiurea dar asta este alta treaba.

Aici ar trebui sa vezi cam la ce banci sa mergi sa ceri oferta: www.vreaucredit.ro/credite-imobiliare/prima-casa/


SURSA: Eu cu SO am luat in credit Prima Casa cu ING in Timisoara la sfarsitul lui 2014.
Aveam de ales intre BCR si ING ( Cele mai faine rate si banci ok care aveau inca fonduri pe la sf anului )
BCR e ok ca Nu te obliga sa faci asigurarile la ei si daca aduci salariul la ei era Dobanda era de vreo 2,3% + ROBOR ( Ok ). In TSR sunt foarte profi si eficienti in lucrul cu FNGCIMM si Prima Casa.
ING am ales, pentru ca aveam deja salariul la ei ne-a dat Dobanda  de 2% + ROBOR + asigurarile la ei ( Sunt cam scumpe la ei cu aprox 20-30 lei pe luna dar noi am zis ca a meritat sa avem toate darile in un singur loc ). A fost primul an cand faceau Prima Casa si s-au miscat  cam greu cu birocratia ca tot cereau clarificari la sefi si FNGCIMM si nush-cine.

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
In mare parte ai dreptate. Dar:
- nicio banca nu te obliga sa iti faci asigurare de viata.
- nicio banca nu da credit in euro pentru prima casa. Ce are BRD in euro e credit imobiliar.
- eu la BRD am marja bancii 2% + robor(in momentul in care am contractat robor era 1.4%). Nu am facut nicio asigurare de viata. La fel, asigurarea locuintei nu am facut-o cu ei. Am facut-o printr-un broker pentru ca era mai ieftin.
Dobanda de 2% e pt ca am salariul la ei. Standard e 2.5%

Edited by nonameshadow, 12 May 2015 - 10:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate