Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Vodafone Romania lanseaza VoLTE

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5502 replies to this topic

#433
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postemanu900, on 07 februarie 2018 - 17:39, said:

O veni si Volte-le ala candva.

Mai repede sunt sanse sa intram in Schengen.

#434
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
CU Skype, Hangouts, Viber, si avand minusuri fata de acestea, VoLTE nu reprezinta ceva necesar, primordial. Trebuie lucrat doar la marirea acoperirii 4G.

#435
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Vowifi nu e rau insa.

View PostMembruAnonim, on 07 februarie 2018 - 17:42, said:

Bun, dar nici la 2G nu cred ca vor renunta. Abia prin vara 2017 au upgradat GPRS-ul la EDGE.

Pe acelasi principiu, vine si VoLTE cam pe cand 3G-ul o sa fie imbatranit deja. :)
Mai bine zis cand 4G-ul o sa fie imbatranit deja sa vina Volte. Sau nici atunci ca doar au anuntat ca au renuntat la ideea de a lansa volte.

#436
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.03.2004

View PostMembruAnonim, on 07 februarie 2018 - 20:34, said:

CU Skype, Hangouts, Viber, si avand minusuri fata de acestea, VoLTE nu reprezinta ceva necesar, primordial. Trebuie lucrat doar la marirea acoperirii 4G.
Cineva foloseste aceste aplicatii ca in interes de serviciu?Sa fim serioși. Nu iti suni partenerii de afaceri pe Hangouts.
VoLTE in anul 2018 reprezinta un lucru necesar.

#437
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Acel necesar vine, in 2018, cu aparatura de aproximativ 1.000 lei (cam 250E). La Digi am vazut doua sub 1000, dar nu stiu cat de fiabile mai sunt dupa un an. Ce te faci daca nu poti da gramada banii astia (si nici nu imi permit un abonament care sa-mi ofere ofere un aparat la pret decent)?

E un plus, nu o necesitate.

#438
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View PostPololica, on 12 februarie 2018 - 10:23, said:

Acel necesar vine, in 2018, cu aparatura de aproximativ 1.000 lei (cam 250E)
Acesta este pretul de astazi. Insa peste cativa ani mai mult ca sigur vor exista si dipozitive mult mai ieftine.

Din moment ce reteaua nu se construieste/configureaza peste noapte, mi se pare normal ca la inceput sa fie pentru un numar redus de modele, iar pe masura ce lucrurile evolueaza serviciul va fi extins si pentru restul. Pe piata asiatica deja incep sa apara operatori LTE-only, asa ca in curand nu vom duce lipsa de terminale VoLTE ieftine. Vezi de exemplu JioPhone.



PS: Pana nu de mult si fibra optica pana-n casa era o utopie. Doar marile firme isi permiteau o conexiune prin fibra optica. In ziua de azi se trec abonamente de 30 Lei la FTTH fiindca e mai ieftin decat cu variantele anterioare (UTP sau coax). Cam asa pun pariu ca se va intampla si cu VoLTE: serviciul va fi mai ieftin pentru operatori decat mentinerea 2G/3G-ului.

PPS: Eu sunt mai nerabdator cu lansarea VoWifi la toti operatorii fiindca se vor rezolva asa mai usor golurile de semnal din interiorul cladirilor.

Edited by ddd333, 12 February 2018 - 11:00.


#439
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Si in Romania am avut (poate inca avem) un operator lte only: 2k telelcom.

Subscriu cu vowifi. Oricum Vodafone a zis ca nu lanseaza nici volte nici vowifi asa ca trebuie sa ne luam gandul sau sa mergem la concurenta.

#440
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
"Nemancatii" (in sensul bun, sa zicem) de romani au dus la valorile astea. La noi nu stiu daca a fost o crestere naturala a serviciilor. Au fost aduse servicii (si produse) slabe si au fost vandute scump. Au inceput sa se ieftineasca si sa se introduca noi servicii (VoLTE e unul din ele) si automat au inceput sa ceara cam toti, desi utilitatea, la ora actuala, nu stiu cat de buna e. Cred ca obiectivele ar trebui sa fie altele. Degeaba lansezi 5G, daca reteaua ta nu duce terminalele conectate la antene.

Eu folosesc Microsoft Lumia 640 LTE, telefon compatibil cu VoLTE si VoWiFi, dar in Romania, nici macar varful de gama Lumia 950 nu a primit serviciile astea, desi inca bate la fund telefoane Android dupa mai bine de 2 ani de la lansare.

Revenind la subiect, probabil VoLTE va fi lansat doar daca retelele 2G si 3G vor fi inchise (desi ma indoiesc in urmatorii ani).

#441
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Vodafone a rămas mult în urmă: nu oferă VoLTE/VoWiFi, acoperirea la metrou deficitară.

#442
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Volte si Vowifi nici macar nu o sa mai ofere, trebuie sa ne luam gandul, aia e clar. La acoperire mai putem avea sperante.

#443
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Aș zice că nici măcar la acoperire....

#444
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,191
  • Înscris: 07.08.2003
Din păcate Vodafone se transforma încet într-o companie de internet mobil.

#445
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Noul CEO, venit din Africa, nu vede asta că fiind o problemă, cel mai probabil. :|

#446
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,191
  • Înscris: 07.08.2003

View PostDieselCRDI, on 18 martie 2018 - 16:36, said:

Noul CEO, venit din Africa, nu vede asta că fiind o problemă, cel mai probabil. :|

Lasă că nici CEO al Telekom venit din Slovacia nu vede lipsa VOLTE o problema.

#447
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Corect!
Ăia sunt bătuți în cap: cer reducerea numărului de operatori de telefonie mobilă!

Edited by DieselCRDI, 21 March 2018 - 07:09.


#448
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009

View Postgump4, on 09 ianuarie 2018 - 22:37, said:

pana la urma chiar este important sa vorbim pe 4g? oricum Vodafone are HD la voce, consider ca nu e nevoie de voce pe 4g,,,
Stii cat conteaza la autonomia bateriei sa nu mai cada reteaua din 4G in 3G/2G in momentul apelului ? VoLTE aia face, te tine in convorbire doar pe 4G.

#449
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://s18.postimg.org/hftzaa455/Screen_Shot001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deja au si dezinstalat/dezactivat VOLTE din retea, cel putin de pe pagian oficiala asta au facut.
Posted Image
Trei ani minunati!

#450
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Mi se pare de-a dreptul jenant pentru Vodafone!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate