Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cubic Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#217
razvalbu

razvalbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2016
Multumesc frumos pentru raspunsuri @Boguslav si @oliviam19. Apreciem aceste informatii!

#218
lcn23

lcn23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2013
Salutare,

Sunt si eu interesat de o casa in zona (zona pe care o cunonsc bine, nu o luasem deloc in calcul pana acum - prelungirea care nu se mai lateste, gen :D); am reusit sa vizionez o casa si am ramas cu o impresie general buna (complex,curatenie, spatiu de joaca, piscina, oameni foarte ok), insa:

- str Toamnei o sa aiba vreodata o banda pe sens?
- exista vreo promisiune ca se va asfalta in 2 - 3 ani strada Maracineni?
- PUZ-ul permite constructia in zona a cladirilor P+3 retras sau exista posibilitatea sa apara constructii de P+10 in spatele caselor?
- usile de interior mi s-au parut slabute, or fi Pinum, insa fac un zgomot destul de mare in broasca pe care nu l-a indentificat si sunt lufturi destul de mari intre fetele tocului.
- plintele in toata casa au fost montate foarte, foarte prost, nu sunt la acelasi nivel, adezivul dintre ele a fost dat in strat gros si s-a murdarit,  nu inteleg de ce nu s-a optat pentru plinta din MDF
- drumul spre si dinspre serviciu este o povara sau v-ati obisnuit?
- am intrebat despre cheltuielile cu mentenanta complexului si mi s-a spus ca ar trebui sa fie in jur de 100 lei, teoretic suma cred ca ar fi suficienta, oare o fie cea corecta?
- despre izolatia acoperisului ce parere aveti?


Multumesc si as aprecia niste raspunsuri obiective.

#219
alexivan80

alexivan80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2016
Salut,
la cateva intrebari pot sa te ajut eu:
din cate stiu vor fi 2 benzi, acum cateva saptamani au terminat cu iluminatul; in zona nu se fac blocuri, blocurile se fac la strada sau mai apropiat de strada, din ratiuni comerciale; ca exista zgomot la o broasca nu inseamna ca e proasta, ci ca trebuie unsa sau reglata; adezivul se curata; mentenanta eu zic ca nu o sa depaseasca 150 de lei, tine doar de noi ce si cum cheltuim; noi nu am avut probleme cu izolatia si nu cred sa fie, au trecut suficiente ploi; drumul difera in functie de ruta si ora aleasa, eu o iau pe Alexandriei si fac 30-35 minute pana in centru. Bafta!

#220
lcn23

lcn23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2013
Multumesc pentru raspuns @alexivan80. In zona, efectiv in jurul complexului poate nu se fac, insa am inteles ca undeva la 500 - 700 distanta cubic o sa fac un nou complex cu blocuri de pana la 7 etaje, o fi adevarat, o fi zvon, habar nu am. Vanzarea la ce curs s-a facut, cursul BNR din ziua efectuarii tranzactiei sau s-a stabilit deja pretul in lei de la data semnarii antecontractului? Acel BNR + 2%  solicitat mi s-a parut foarte abuziv.

#221
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014
Zilele trecute am trecut prin cartier cu gandul de a achizitiona una dintre vilele situate în acesta.
  Sunt incantata, oarecum de ceea ce am vazut, insa, am cateva nelamuriri pe care care le prezint, in ideea ca m-ati putea ajuta:
- referitor la suprafata utila:
  - sub nicio forma din calcule nu ies cei 124 mp;
  - pe site-ul celor de la cubic rezidence se vorbeste despre un minim de 40 mp teren. Din prezentarea care mi-a fost facuta a reiesit ca unele care au 20 si un pic de mp teren. Exista posibilitatea negocierii pretului, avand in vedere ca cei 89.900  euro sunt pentru suprafata utile de 124 mp cu un teren de minim 40, iar situatia de fapt este alta?
As aprecia daca ati putea sa va aplecati asupra situatiilor prezentate mai sus.
O zi buna va doresc!

Edited by ADIADA, 25 September 2016 - 11:12.


#222
Boguslav

Boguslav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.12.2015

 lcn23, on 22 septembrie 2016 - 17:34, said:

Multumesc pentru raspuns @alexivan80. In zona, efectiv in jurul complexului poate nu se fac, insa am inteles ca undeva la 500 - 700 distanta cubic o sa fac un nou complex cu blocuri de pana la 7 etaje, o fi adevarat, o fi zvon, habar nu am. Vanzarea la ce curs s-a facut, cursul BNR din ziua efectuarii tranzactiei sau s-a stabilit deja pretul in lei de la data semnarii antecontractului? Acel BNR + 2%  solicitat mi s-a parut foarte abuziv.
Si cu ce te deranjeaza daca apar blocuri la cca 500 de m de gardul tau?  Intelegeam sa te ingrijorezi daca apareau la 5 m.
Iar aia cu curs BNR +2% ... nu stiu ce sa zic. Tu poti sa cumperi Euro la cursul BNR de undeva?

 ADIADA, on 25 septembrie 2016 - 11:09, said:

Zilele trecute am trecut prin cartier cu gandul de a achizitiona una dintre vilele situate ĂŽn acesta.
  Sunt incantata, oarecum de ceea ce am vazut, insa, am cateva nelamuriri pe care care le prezint, in ideea ca m-ati putea ajuta:
- referitor la suprafata utila:
      - sub nicio forma din calcule nu ies cei 124 mp;
      - pe site-ul celor de la cubic rezidence se vorbeste despre un minim de 40 mp teren. Din prezentarea care mi-a fost facuta a reiesit ca unele care au 20 si un pic de mp teren. Exista posibilitatea negocierii pretului, avand in vedere ca cei 89.900  euro sunt pentru suprafata utile de 124 mp cu un teren de minim 40, iar situatia de fapt este alta?
As aprecia daca ati putea sa va aplecati asupra situatiilor prezentate mai sus.
O zi buna va doresc!

Unii dezvoltatori trec si terasele in suprafete, probabil ca de aici acei 124 m.
Noua ne-a placut atit de mult ca, sincer, habar nu am nici la ora asta citi metri patrati utili am cumparat.
Ochiul nostru a fost calat pe altceva si nu pe cifre.
Vis-a-vis de alea doua vile cu curtea ,,scurtata" din cauza caii de acces din strada Toamnei am intele acum ceva timp ca aveau pret mai mic dar...depinde acum si cu cine ati vorbit voi la vizionare. Cu agentul sau cu cel de la paza care mai dau cheia la cite un vizitator?
Vila noastra are 50 mp de curte, de exemplu, si nu avem cea mai mare curte comparativ cu vecinii.

 lcn23, on 13 septembrie 2016 - 21:40, said:

Salutare,

Sunt si eu interesat de o casa in zona (zona pe care o cunonsc bine, nu o luasem deloc in calcul pana acum - prelungirea care nu se mai lateste, gen :D); am reusit sa vizionez o casa si am ramas cu o impresie general buna (complex,curatenie, spatiu de joaca, piscina, oameni foarte ok), insa:

- str Toamnei o sa aiba vreodata o banda pe sens?
- exista vreo promisiune ca se va asfalta in 2 - 3 ani strada Maracineni?
- PUZ-ul permite constructia in zona a cladirilor P+3 retras sau exista posibilitatea sa apara constructii de P+10 in spatele caselor?
- usile de interior mi s-au parut slabute, or fi Pinum, insa fac un zgomot destul de mare in broasca pe care nu l-a indentificat si sunt lufturi destul de mari intre fetele tocului.
- plintele in toata casa au fost montate foarte, foarte prost, nu sunt la acelasi nivel, adezivul dintre ele a fost dat in strat gros si s-a murdarit,  nu inteleg de ce nu s-a optat pentru plinta din MDF
- drumul spre si dinspre serviciu este o povara sau v-ati obisnuit?
- am intrebat despre cheltuielile cu mentenanta complexului si mi s-a spus ca ar trebui sa fie in jur de 100 lei, teoretic suma cred ca ar fi suficienta, oare o fie cea corecta?
- despre izolatia acoperisului ce parere aveti?


Multumesc si as aprecia niste raspunsuri obiective.

Raspuns la intrebarile la care nu ai primit inca...raspuns:
- drumul e o povara la fel ca peste tot in Bucuresti.
Am facut un calcul de timp versus distanta de la noua casa la noul sediu de la firma comparativ cu vechea casa ( Drumul Taberei - Complex Orizont) si fostul sediu ( Plevnei - Complex Orhideea). Rezultatul, la ora de virf...tot aia!
Si aici mai am speranta ca se va largi prelungirea Ghencea , ca b.dul Timisoara sigur nu se va mai largi prea curind. :-)
- aia cu cheltuielile de mentenanta...e o poveste intreaga.
Nimeni nu-ti poate da in clipa asta un cost real fiindca nu exista. Nu poti merege nici pe principiul ca la Cubic X costa nu stiu cit fiindca difera suprafata de parc, odata, si dupa aia retine ca nu toate complexele au piscina. Asa ca, pina nu om fi Asociatia De Proprietari Cubic 6, nu poti afla cu siguranta cit or sa fie costurile suplimentare.
Acoperisul e in regula, cel putin pina acum, la mine, dupa o iarna si o vara petrecute sub el ( noi am cumparat vila la sfirsitul anului trecut,).

#223
lucciosu

lucciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.08.2016
Pot sa dau si eu un feedback tinand cont ca am vizionat o casa. Din punctul meu de vedere, casele sunt construite bine, cu finisaje putin peste medie, camerele arata bine. Deci, dpmdv, casele isi merita banii. O problema pentru mine, este fereastra de la dormitorul cu vedere spre curte, care are deschiderea putin cam jos si mai exista si un fel de prag sau pervaz. Un copil nesupravegheat poate sa cada destul de usor. (Replica agentului a fost ca daca am copil tre' sa ma uit dupa el mereu, chiar si in casa, mie personal mi-a displacut). In rest totul frumos, n-am alte comentarii.
Pentru mine, O MARE PROBLEMA o reprezinta locatie. Muncesc in Pipera, de asta precizez ca PENTRU MINE este o problema. Mentionez ca in momentul cand am fost la vizionare, drumul din spate nu era accesibil doar intrarea prin Prel. Ghencea ( nu stiu daca acum au dat drumul). Am fost la vizionare sambata, in jurul orei 11.00 si am facut de la Hanul Drumetului, aprox 45 de minute. Pentru mine este extrem de mult, strada foarte aglomerata, daca mai prinzi si autobuz in fata e cam nasol. Strada de acces din Prelungirea Ghencea, iarasi nu prea imi placea, cam ingusta la momentul respectiv.
All in all, case bune, zona cam naspa, nu prea vad pe unde ar mai putea largi strada. Depinde de buget, pretentii si zona unde munciti. Daca se munceste in partea de vest , gen west park sau cum s-o chema, este ok

#224
Carmen1107

Carmen1107

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.07.2016
De jumatate de an ma uit la pozele celor de la Cubic Residence, pentru ca voiam sa ii achizitionez mamei mele un apartament cu doua camere si trebuia sa fie ceva special, dar aveau numai cu 4 camere disponibile, asa ca nu prea ma ajutau. Alaltaieri am intrat aici si am vazut ca au mai construit un ansamblu, Cubic 7, unde au si garsoniere si apartamente cu 2 si 3 camere. Voi ajunge in tara peste 2 saptamani abia, asa ca daca merge cineva sa le vada, poate lasa cateva detalii si impresii. Multumesc! Posted Image

#225
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007
Salut. Nu am regasit pe site cubic 7. Poti te rog sa dai mai multe detalii despre cubic 7.
Multumesc

#226
Carmen1107

Carmen1107

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.07.2016
Aici am citit https://www.cubicres...agina/stiri.htm ca participa la un targ imobiliar si ca au un nou proiect. :D

#227
Boguslav

Boguslav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.12.2015
Da, au un nou proiect, Cubic 7.
Numai ca acel 7 este de la 2017 cred fiindca deocamdata construiesc gardul. Cladirile nu exista

 Carmen1107, on 21 octombrie 2016 - 12:58, said:

De jumatate de an ma uit la pozele celor de la Cubic Residence, pentru ca voiam sa ii achizitionez mamei mele un apartament cu doua camere si trebuia sa fie ceva special, dar aveau numai cu 4 camere disponibile, asa ca nu prea ma ajutau. Alaltaieri am intrat aici si am vazut ca au mai construit un ansamblu, Cubic 7, unde au si garsoniere si apartamente cu 2 si 3 camere. Voi ajunge in tara peste 2 saptamani abia, asa ca daca merge cineva sa le vada, poate lasa cateva detalii si impresii. Multumesc! Posted Image
Eu nu stiu unde ai vazut tu Cubic 7 construit fiindca nu exista. Este doar pe hirtie, cum se zice. Abia acum șe apuca de el asa ca pina la anu in vara nu cred ca vei putea vedea ceva terminat ,,la cheie"

#228
Carmen1107

Carmen1107

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.07.2016
Buna! Acum am citit mai cu atentie. Oricum, vad ca au mai adaugat niste detalii aici https://www.cubicres...iru-cubic-7.htm . O sa mai am rabdare pana vor fi gata locuintele. Daca mai aflati alte lucruri despre Cubic 7, va rog sa mai impartasiti si pe aici, ca eu sunt decisa sa cumpar un apartament acolo. Multumesc! Posted Image

#229
msm28

msm28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2017
Exista doritori de achiziție a unui ap în noul complex Cubic? La Cubic 7 .știu ca au început construcția pt primul bloc despre care se spune ca va fi gata în toamnă , însă sunt zvonuri cum ca nu ar avea bani sa termine. Cei care stiy informații despre Cubic 7 ,rog sa posteze! Mulțumesc!

#230
Dienel

Dienel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2017
Buna!

Eu si sotul meu suntem interesati sa cumparam un apartament cu 4 camere la etaj in Cubic 6.. cele cu gradina nu mai sunt disponibile. Ar fi prima casa pe care am cumpara-o..ne puteti da cateva sfaturi in acest sens? Nu putem zice ca stim exact ce sa urmarim la achizitionarea unei locuinte, mai ales intr-un complex rezidential nou. De asemenea, momentan nu avem masina si lucram in zona Afi Cotroceni..cum vi se pare distanta cu transportul in comun?

Ne-ar ajuta tare mult o parere din partea celor ce locuiesc aici.

Multumim!

#231
alexivan80

alexivan80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2016
Buna. Distanta fata de serviciu este mica, avem vecini care lucreaza in Pipera si s-au mutat aici si nu toata lumea are masina. Nu am auzit sa fie probleme la apartamente.

#232
Dexpika

Dexpika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2017
Buna. M.am gandit sa scriu si eu aici, desi nu stiu daca mai citeste cineva. Ne.am mutat intr.un apartament in cubic 4 si deocamdată nu am mijloc de transport. E cineva care circula spre centru si cu care as putea imparti cheltuielile de transport?

#233
Artist77

Artist77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2018

 alexivan80, on 24 august 2017 - 09:03, said:

Buna. Distanta fata de serviciu este mica, avem vecini care lucreaza in Pipera si s-au mutat aici si nu toata lumea are masina. Nu am auzit sa fie probleme la apartamente.

Buna
Vreau sa cumpar un apartament in cubic 6 si doresc sa stiu mai multe detalii despre distanta.
Fara masina cum se ajunge la statia ratb cea mai apropiata?
Dar iarna, se dezapezeste drumul, se poate circula fara probleme?
Canalizarea si apa rece este din reteaua apa nova Bucuresti?
Sunt probleme cand ploua mult, face fata canalizarea?
Alte probleme "ascunse" exista?
Taxiul vine pana acolo?
Dar comanda de pizza?
Multumesc


#234
GuLL1v3R

GuLL1v3R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2008
Salutare, observ ca-i mort topicul pe ici, cineva care s-a mutat în cubic 7 si ne poate da cateva detalii/informatii ?

Multumesc.








Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate