Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cubic Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#1
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Poate cineva sa ofere mai multe detalii legate de ansamblul din titlu? - https://www.cubicres...amente-cubic-4. Nu este reclama, chiar sunt interesat de achizitia unui apartament in acest complex si as vrea sa fac o comparatie cu cele din Scandinavia (West Park).

#2
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Pozele lor de pe sait spun totul despre acel complex: luxs, eleganțză, rafeenament.

Poza idilică de pe sait:

[ https://www.cubicresidence.com/application_uploads/items/3/aace49c7d8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Realitatea:

[ https://www.cubicresidence.com/application_uploads/items/3/045117b0e0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by albastru, 04 November 2014 - 14:35.


#3
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Evident ca nimeni nu crede in pozele de proiect :)

#4
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Ia te uită ce spațiu dedicat unui fantastic banner există în locul în care, conform schițelor, s-ar afla un superb părculeț:

[ https://www.cubicresidence.com/application_uploads/items/3/255ea887b8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Îți dai seama ce frumos este noaptea dacă ai geam cu vedere spre ultima reclamă luminoasă la Farmacia Inimii, Maximia sau chiar la singurul premier care a redus taxele? Un vis feeric. Nu mai spun de spațiile generos de inexistente de parcare.

Edited by albastru, 04 November 2014 - 14:44.


#5
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Acolo este un banner cu reclama complexului. Nu am intrebat ce se va întâmpla cu el pe viitor. Dpdv calitativ mi s-au părut cam ca Scandinavia, poate chiar putin peste. Nu e nimeni pe forum care sa fi cumparat un apartament de la ei? La minusuri as trece băile, care sunt mici (sub 4 m2).

P.s.: Ii rog pe cei care locuiesc prin Prelungirea Ghencea sau care au informatii din zona sa-mi spun cam care sunt problemele cu utilitățile, (apa, curent, gaze) cât de des pică, etc.

Edited by specgogu, 05 November 2014 - 14:22.


#6
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Ok, dacă nu e banner cu farmacia proștilor Cangrena cu ce schimbă situația? E de preferat prostia aia în locul unui părculeț? Ce alte chestii nu sunt în realitate precum în schițele lor colorate?

#7
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
A aparut si locul de joaca intre timp.

Attached Files



#8
andalu

andalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2014
Hello!

Si eu sunt interesata de achizitionarea unui apartament intr-un complex al acestui dezvoltator, care momentan este in faza de proiect. Ca idee, am fost azi sa vad cum arata acest cubic 5 si ca tot existau nelamuriri, vin cu o fotografie recenta a parculetului de joaca.  http://tinypic.com/r.....32znayf/8  
Acum vreo saptamana am vazut si case din Cubic 4, acum se faceau finisajele interioare. MI-au lasat chiar o impresie buna,  totul pare de foarte buna calitate. Atunci se incepeau lucrarile la gradinile caselor, toate fiind deja vandute.

Astept feedback daca exista vreun proprietar printre noi!

Ms

Edited by andalu, 28 November 2014 - 12:49.


#9
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Cubic 5 este doar de case. In Cubic 4 sunt apartamentele terminate, iar acum se lucreaza la spatiile din exterior. Arata din ce in ce mai bine. Astazi puneau gazonul in jurul blocului. Din punct de vedere al materialelor (gresie, faianta, parchet, videointerfon, etc.) pot spune ca sunt peste concurenta, in schimb la apartamentele finisate mai trebuie rectificate mici detalii (lavabila este pe alocuri in diferite nuante, etc.) si nu s-a lucrat foarte ingrijit. Pana acum este bine ca oamenii sunt receptivi si amabili si incearca (unde se poate) sa rectifice problemele aparute. Cumparatorii beneficiaza de garantie 1 an pentru remedierea viciilor ascunse.

In baie faianta este montata doar pe 2 pereti, ceilalti 2 fiind finisati cu lavabila pentru baie (probabil cu teflon).

Gasiti poze pe site-ul lor la pagina "Stadiu construcție".

Edited by specgogu, 28 November 2014 - 23:54.


#10
andalu

andalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2014
M am încurcat în cifre:D  Da, la cubic 4 am fost,de acolo e poza cu parculetul.  dar și la 5 cel cu case am fost cu 2 săptămâni în urma. Pana la urma achiziționați apartament? Care e rezultatul comparativ intre cubic și Scandinavia?
Eu vreau sa cumpăr în cubic 6 și sa folosesc șoseaua Alexandriei ca traseu spre centru. Știți cum e traficul în zona de obicei?
Ma mai interesează daca străduțele alea pe acolo: Ghidigeni,Mărgelelor, Cristalului, se deszapezesc iarna?
Ms anticipat :)

#11
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Am vizionat destul de multe din zona, printre care Novum, Latin, Ghencea 71, Avangarde (Prel. Ghencea si Militari), Scandinavia, etc... Dintre toate cel mai mult mi-au placut Cubic si Scandinavia, iar dintre cele 2 a ramas Cubic :)

Scandinavia avea avantajul ca era deja locuit, camerele erau putin mai bine compartimentate, baia mai mare, balcon generos, aer conditionat inclus. In schimb mi-a placut mai mult Cubic datorita materialelor folosite, faptului ca in acelasi pret suprafata locuibila a apartamentului (fara balcon) este mai mare, contoarele de gaz nu sunt la vedere pe palier, scara arata mai bine, paza, bariera (promisa, nu este inca montata), etc. Consider ca ambele (Scandinavia si Cubic) sunt variante bune... mai departe conteaza gustul fiecaruia si zona. La Scandinavia va mai fi santier o lunga perioada de timp, am inteles ca se vor mai construi cateva blocuri. Despre Cubic 6 nu stiu nimic si nici despre dezapezirea acelor stradute.

#12
mdanefs

mdanefs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2014
Buna ziua,

Am achizitionat un apartament in acest bloc, locuiesc de aproximativ 1 luna, SFATUL meu este CASCATI ochii si nu semnati nimic (proces verbal predare-primire) pana nu verificati absolut tot sa functioneze corect.
Totul trebuie scris si semnat de Cubic, orice problema. in felul acesta mai aveti sanse sa se rezolve ceva....
Nu am destul timp, dar voi mai detalia problemele cat de curand. va rog faceti probe la orice innainte

#13
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Poti sa dai mai multe detalii, te rog?

#14
mdanefs

mdanefs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2014
Va salut,
Pentru domnul ""specgogu"", intradevar Cubic este peste tot ce am gasit si eu in piata ca si calitate a materialelor, in schimb, impresia care o da acum pe ultima suta de metri este ca au ramas fara bani, si toate micile finisari pe care le mai au de facut le fac de mantuiala. Bariera de la intrare care este in proiect nu se mai face, garantia de un an de zile :( ?! este cam cu semnul intrebarii, deoarece nu sunt deloc receptivi la rezolvarea problemelor care apar... si apar , te rog sa ma crezi.
Nu vreau sa te fac sa nu cumperi, doar vreau sa va atrag atentia sa fiti foarte atenti la ce cumparati. Sa nu dati avans pana nu depistati toate problemele apoi sa puneti sa se rezolve, apoi sa dati avans.
Ca sa zic si de bine: mobilier baie (cada, chiveta, baterii, etc) sunt de buna calitate, gresie faianta la fel, parchet foarte bun, usile de la camere si de la intrare - la fel foarte ok in raport cu ce am vazut pana acum, pretul pe apartament este si el destul de ok avand in vedere ce se gaseste in piata.
Fiti atenti la: centrala, senzor de gaz, TERMOPANE, scurgerile din baie, usile sa se inchida corect, ventilator baie.
Inainte de a cumpara, dati drumul la centrala la maxim (caloriferele), bagati senzorul in priza si asteptati 30 min macar sa vedeti ce se intampla. Daca scade presiunea in centrala = teava sparta pe undeva prin perete (acest lucru s-a intamplat).
Umpleti ghiuveta cu apa, apoi dati drumul la apa din ghiveta,vedeti daca refuleaza apa prin sifonul din pardoseala = lipsa anumite piese la sifon sau sifonul infundat (intamplata si asta).
Blocul este OK da fiti va rog foarte atenti inainte sa semnati procesul verbal de receptie, pentru ca "viciile ascunse" in perioada de garantie de un an se rezolva FOARTE GREU.
Daca mai ai intrebari te rog sa le scrii, te astept ca vecin !!! :)

#15
lovendall

lovendall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2014
Buns seara,
Sunt pe cale de a cumpara un apt cu 2 camere in acest ansamblu, am dosarul in fond. Am vizitat de cateva ori blocul si aparatmentul dar nu am verificat niciodata cele enumerate de dumneavoastra. Spersanu fie probleme, ati depistat problemele astea dupa ce ati semnat procesul verbal sau inainte?
Cu ocazia asta va adresez si cateva intrebari sper sa nu fie cu suparare.
Banuiesc ca de o luna sti vazut destul sau suficient cat sa ne impartasiti si viitorilor vecini.
Inafara de aceste probleme ce ar mai fi, legat de condiitiile de trai, probleme cu intrerupere de gaz, energie electrica, cablu tv, internet.
Cum este izolatia blocului atat termic cat si fonic? Sunt multe intrebari ce se pot pune dar as scrie prea mult.

Detaliati dvs ce ati constat in neregula in aceasta luna petrecuta in Cubic.

Va multumesc anticipat.

#16
nicuvasile2008

nicuvasile2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.11.2010
ma gandesc sa cumpar si eu in 2,3 luni acolo-eu as opta pt 2 camere...sper sa reusesc sa fac cateva vizite in urmatoarele 2 saptamani;voi reveni cu detalii despre cele vazute/verificate

#17
silveos

silveos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2005
Salut.
Scriu aici pentru ca nu am gasit (inca) un post separat pentru Cubic 5.
A fost cineva la vizionare si ce pareri aveti?

Eu as fi interesat de achizitia unei case din Cubic 5 dar as vrea mai multe detalii; orice aveti e binevenit. Eventual daca e cineva care s-a mutat, sa imi dea un nr. de tel pe privat sau sa impartaseasca pareri ar fi excelent.

Nu fac niciun fel de reclama, dar calitatea pe care am gasit-o la vilele astea e chiar peste medie. Pretul e si el mare, dar cel mai mult mi-a placut arhitectura caselor.

Va astept cu pareri sau un telefon ceva, sa ne auzim; poate devenim vecini. :)

#18
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
despre casele alea din "spatele" complexului, stie cineva ceva?
am dat o fuga pe acolo, unele erau ocupate, altele insa nu, inca se mai lucra la ele - maruntisuri...
n`am apcuat sa vb cu nimeni oficial, era duminica dupa amiaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate