Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Web Services via URL pentru liste negre si gri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ZMeulIahim

ZMeulIahim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.04.2006
Salut,

Incerc sa gasesc un serviciu web sau o baza de date  cu toate persoanele din lume (nume,prenume) care sunt in listele de teroristi, liste negre, liste gri etc.
Stiu ca bancile folosesc un astfel de serviciu web via URL prin care verifica daca un client pe care il adauga in sistem face parte din una dintre aceste liste.
Am si eu nevoie de un astfel de serviciu sau o astfel de lista ( free sau contra-cost nu conteaza).
Am tot cautat pe net, dar nu am gasit nimic pana acum.
Stiti cumva unde pot sa gasesc asa ceva?

Am un site, unde oamenii se pot inregistra si vreau sa stiu daca persoanele care se inregistreaza fac parte dintr-o astfel de lista.

Multumesc anticipat!

Cu stima,
Mihai

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Si prin ce anume identifici tu persoana respectiva?
La banca esti fata in fata cu o persoana careia ii arati buletinul. De pe buletin citeste CNP-ul, seria si numarul.
Asadar nu poti fenta decat daca falsifici buletinul.
Tu cum anume planuiesti sa faci verificarile astea?

#3
ZMeulIahim

ZMeulIahim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.04.2006

View Postsergiu_spooky, on 03 noiembrie 2014 - 17:10, said:

Si prin ce anume identifici tu persoana respectiva?
La banca esti fata in fata cu o persoana careia ii arati buletinul. De pe buletin citeste CNP-ul, seria si numarul.
Asadar nu poti fenta decat daca falsifici buletinul.
Tu cum anume planuiesti sa faci verificarile astea?

In fiecare lista (neagra, gri), la banca se verifica dupa nume si prenume: Ex: daca numele tau se potriveste in proportie de 90% cu un nume din lista neagra, cei din centrala bancii de la departamentul de Compliance, primesc un email si verifica manual acea persoana. Daca se intampla sa fie doar o asemanare de nume, atunci isi dau acordul, iar cei de la ghiseu pot continua cu adaugarea clientului.

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
OK, ai la dispozitie serviciul asta web. CUM anume faci tu verificarea manuala?
Presupunem ca ceri toate datele necesare. Ce anume iti garanteaza tie ca ele sunt reale? Repet, la banca persoana de la ghiseu se uita la tine si apoi la poza de pe buletin. Tu cum o sa faci asta?

#5
ZMeulIahim

ZMeulIahim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.04.2006
Pai si la mine principiul e oarecum acelasi ca la banca.
Site-ul acesta va fi pentru un ONG iar cei care aplica la ei pe site, aplica pentru un card special. Vor trebui sa uploadeze si o copie de CI si vor trebui sa mearga sa-si ridice cardul. Acest ONG va oferi locuri de munca pentru persoanele din alte tari (emigranti).
Eu doar trebuie sa le implementez aceasta functie in site, in functie de algoritmul lor de potrivire al numelor. Prea putin ma intereseaza pe mine cum verifica ei manual mai departe.
Am nevoie de aceasta lista doar sa le fac verificarea, pentru ca nici ei nu au idee de unde sa o ia.

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Am inteles, scuze de off-topic da tare imi parea ca pe tine defapt nu te-ar ajuta lista aia.
Nu exista o singura lista. Oricine e liber sa publice asa ceva oricand, chiar periodic. World Bank: http://web.worldbank...=&supp_country=

Practica se numeste "naming and shaming".
Pentru chestii financiare (credite, facturi neplatite) bancile din Romania au o baza de date comuna _privata_ si probabil colaboreaza si cu alte banci mari din afara tarii.
Nu cred ca are voie nimeni sa faca publice asemenea informatii si bancile au acordul guvernului care monitorizeaza toata treaba.

#7
ZMeulIahim

ZMeulIahim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.04.2006
Merci mult omule!

"naming and shaming" - o sa tin minte expresia asta. La cat am cautato...clar nu o mai uit.

:D

Merci inca odata!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate