Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

costuri bonuri de masa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Spuneti-mi, va rog ,care sunt costurile suportate de catre angajator atunci cand acorda salariatilor tichete de masa.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://ro.benefits-r...tichete-de-masa
http://www.chequedej...te_de_masa.html

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde cat a negociat.
In general plateste 2-10% din valoarea bonului.

#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Aha! Deci nu plateste integral valoarea bonului plus costuri tiparire.

#5
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Pai normal ca le plateste. Cine te astepti sa le plateasca. Angajatorul plateste fix valoarea bonurilor (la care nu se adauga tva) si valoarea imprimatelor (in functie de cate bonuri faci)

#6
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Ma gandeam eu!
Oricum, valoarea bonurilor este deductibila.
Totusi nu inteleg de ce unii patroni acorda bonuri de 7 lei in loc de 9,35 cand ,peste tot unde am citit ,acordarea bonurilor este mai mult decat benefica.

Edited by varu_alin, 31 October 2014 - 11:41.


#7
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Pentru cine e benefica, si cat de benefica e?
Pt salariat?   poate, dar eu spun ca era mai bine sa-i dea patronul in mana banii respectivi. In rest , daca v-ai uita la cat timp pierdeti pe la casierii cand va incaseaza bonurile alea ... poate v-ati razgandi.
Pt angajator?  pai el tot da banii aia asa ca ar trebui sa i se rupa in paispe de felul in care ii da. Ba mai mult , cupoanele astea ii complica mai mult contabilitatea si casieria ... costuri ascunse care sunt tacit acceptate.
Pentru stat? La cat se complica contabilitatea cu tinerea evidentelor, nu cred ca e un beneficiu real al statului.
Singurii care raman sunt cei care tiparesc si manipuleaza cupoanele astea. Iar cine sunt astia ???
In concluzie dupa mine s-a facut exact aceeasi chestie cum s-a facut cu vinderea locuintelor dupa 90 : bizonului i s-a fluturat prin fata ochilor ca "uite ce VA DAM si cata grija are statul de voi" ca sa nu bage de seama ca de fapt ar fi trebuit sa zica '"UITE CE NE LUAM NOI".

#8
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009

View Postcrstn, on 31 octombrie 2014 - 12:19, said:

Pentru cine e benefica, si cat de benefica e?
Pt salariat?   poate, dar eu spun ca era mai bine sa-i dea patronul in mana banii respectivi. In rest , daca v-ai uita la cat timp pierdeti pe la casierii cand va incaseaza bonurile alea ... poate v-ati razgandi.
Pt angajator?  pai el tot da banii aia asa ca ar trebui sa i se rupa in paispe de felul in care ii da. Ba mai mult , cupoanele astea ii complica mai mult contabilitatea si casieria ... costuri ascunse care sunt tacit acceptate.
Pentru stat? La cat se complica contabilitatea cu tinerea evidentelor, nu cred ca e un beneficiu real al statului.
Singurii care raman sunt cei care tiparesc si manipuleaza cupoanele astea. Iar cine sunt astia ???
In concluzie dupa mine s-a facut exact aceeasi chestie cum s-a facut cu vinderea locuintelor dupa 90 : bizonului i s-a fluturat prin fata ochilor ca "uite ce VA DAM si cata grija are statul de voi" ca sa nu bage de seama ca de fapt ar fi trebuit sa zica '"UITE CE NE LUAM NOI".


Nu prea cred ca ai dreptate, deoarece orice angajat care primeste tichete de masa are asigurata o suma specifica pt o masa sigura oferita ca sa zic asa de angajator (exceptie fac cei care o primesc in sistem catering sau cantina). Pentru angajator e benefica totusi, pentru ca in general angajatii care sunt recompensati cu tichete de masa sunt mai multumiti decat cei nerecompensati cu... nimic. Nu cred ca se pune problema ca mai bine ar putea da aceeasi suma de bani (daca i-ar da ca suma) direct angajatului (decat varianta la negru) pt ca in legislatie exista si impozit- contravaloarea taxelor la buget, deci sunt scutite de taxe patronale si salariale. Desigur ca sunt deduse si asta implica contabilitate dar daca ai o contabila (clar nu e angajata doar pt asta) va sti cum sa faca acest lucru si garantat nu e o procedura atat de greoaie incat sa i se para complicata. Sincer in 2006-2007 puteam spune ca erau vanzatori care strambau din nas cand te vedeau cu tichetele in momentul efectuarii unei plati, acum a devenit o rutina, chiar nu am m-ai intalnit pe nimeni in ultimul timp (nu zic poate exista si exceptii). Cu siguranta ca in fiecare industrie vor exista si castigati de genul celor care le tiparesc dar eu le recunosc utilitate lor pentru angajat si sincer si pentru angajator.

Edited by stroescud, 10 December 2014 - 21:05.


#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postcrstn, on 31 octombrie 2014 - 12:19, said:

Pt salariat?   poate, dar eu spun ca era mai bine sa-i dea patronul in mana banii respectivi. In rest ,
daca-i intr-o luna patronul se decide sa-i dea bani in loc de bonuri....dupa inca o luna angajatul zice...pai sefu...da' niste bonuri de masa pe langa salariu nu primim si noi?
s-a cam impamantenit ideea ca salariul e salariul iar bonurile ceva pe langa.....
eu zic ca merg bine asa cum e acum....iar daca atat angajatorii cat si angajatii sunt multumiti, nu vad problema

#10
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Problema cu bonurile de masa e ca poti cumpara ce vrei cu ele. Sunt magazine de unde poti lua imbracaminte, bautura sau tigari.
In Franta, bonurile de masa nu pot fi folosite decat la unitati de alimentatie publica: restaurante, cantine, fastfood

#11
EU31_

EU31_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2018
Buna seara ! Probabil ca s-a mai adresat aceasta intrebare de n ori... Daca o firma x, are un magazin alimentar, si trimite spre rambursare bonurile de masa. Aceste tichete, emitentul respectiv ce face cu ele? Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate