Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Barcelona Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
Nicunix

Nicunix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2017
Salut. Eu am semnat si am platit 273 lei la notar, care mi s.a parut a fi ok ca atitudine si nu doar avocat al dezvoltatorului cum reiesea din antecontract 😉 Antecontractul a fost in mare parte digerabil la final si am observat si eu lista cu finisaje, dar nu m.a deranjat incat sa o modific.
Sper sa fie vremea cat mai buna ca sa poata lucra pentru ca as vrea sa vad cat mai curand blocul gata (cred ca si voi toti). Din ce am inteles se mai semneaza si saptamana viitoare...asa ca va urez succes si sper sa fim cat mai multi!
P.s. e o idee f buna grupul pe whatsapp, unde putem discuta deja ca vecini

O zi frumoasa!

#56
LuluTrix

LuluTrix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017
Buna,

Eu urmeaza sa semnez saptamana urmatoare, inca nu am vazut/ primit anexa cu finisajele, dar spre sa fie ok.
De acord cu ideea de formare a unui grup :) whatsapp sau facebook.

Seara buna,

#57
Bogggdddan1983

Bogggdddan1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2017
Salut!
Si eu am semnat saptamana asta!. Toate au fost ok, asa cum ne-am inteles initial. Nu prea am ce comenta, mai ales ca atitudinea lor si a notarului a fost foarte ok. Tariful notarului a fost de 300 de ron, in care intra 200 onorariul, 40 TVA si 60 nush ce taxa pt notare in cartea funciara.
Am vazut si eu Anexa cu finisajele si iar nu prea pot spune multe pt ca sunt trecute nume de firme, este mentionat calitate similara si .... cam atat cred ca se poate trece.... Adica la un momentdat ma pun si in locul dezvltatorului si nu stiu ce ar putea trece in plus sau in minus. Daca nu o sa imi convina cum sunt executate lucrarile (gresie, faianta, racorduri, etc.) cel mai probabil voi nu voi semna contractul de vanzare cumparare pana nu se remediaza. Oricum, desi antecontractul este un document cu o putere mare in cazuri de urgenta, tot la mana constructorului ramanem indiferent de ce scrie acolo. Noi vrem apartamentul si ei vor sa faca cat mai ieftin pentru ca este vorba de profit. Impresia pe care o am insa este ca sunt destul de seriosi si ca vor face ce au promis, mai ales ca nu sunt la primul proiect. Vom vedea!
Nu stiu daca am voie sa pun aici nr de telefon dar acesta este nr  meu 0768 019812 (Bogdan), ca sa ne facem un grup pe wattsup. Ne putem face grup si pe facebook ca sa punem foto si/sau idei de compartimentare si altele. Daca are cineva chef si stie sa faca grupul pe facebook repede (nu mai am rabdare sa citesc sau sa caut :) ) sa treaca aici numele grupului si ne inscriem singuri!
Seara buna si sper sa iasa toate cum trebuie pana la urma pentru toata lumea:)!

#58
cecosmin

cecosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2017
Salutare tuturor!

La recomandarea unor colegi de pe forum am creat un grup pe whatsapp care se numeste "Barcelona Residence" si mi-am permis sa ii adaug in grup ce primii 2 viitori vecini :P (Alex si Bogdan). Pe cei care sunteti interesati sa va alaturati va astept cu un PM cu numarul vostru de telefon pentru a va putea adauga. Sa speram sa ne strangem cat mai multi si o sa realizam lucruri frumoase in urma parerilor si discutiilor de pe grup.
Intre timp vreau sa va anunt ca eu inca nu am semnat, astept forma finala a antecontractuului si daca e OK, cel mai probabil voi semna la sfarsitul acestei saptamani. Problema cu lista  finisajelo,r am ridicat-o mai mult pentru faptul ca pe acea anexa, (cel putin pe a mea) sunt formulate paragrafele ca si cum deja s-au realizat finisajele..si nu ca urmeaza sa se realizeze. D-ra de la agentie si reprezentantul constructorului au admis ca acea anexa este de fapt o copie a unei alte anexe de la un alt ansamblu si ca "ei nu s-au uitat asa in detaliu peste ea" inainte sa o trimita clientilor. Din nou un "-" pentru ei din partea mea. Profesionalismul..e la pamant, chioar daca ei se "straduiesc" sa fie de treaba. I-as fi inteles daca erau la primul proiect..dar asa mie mi-au lasat impresia ca nu prea le pasa. In fine, detalii ...care fac diferenta la un moment dat.
Eu am ridicat peretii de comp[artimentare in apartament si urmeaza sa ma gandesc la traseele pentru instalatiile sanitare si cele electrice insa, as vrea sa ma consult cu un designer de interior asa ca daca stiti pe cineva..sau aveti o recomandare, astept un PM ca sa nu se considere reclama.

O saptamana plina de rezultate.

#59
saintamant83

saintamant83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.08.2015
Buna ziua,

Locuiesc pe Aleea Codrii Neamtului, foarte aproape de viitorul bloc Barcelona Residence. Trec zilnic pe strada Prisaca Dornei. Mare atentie aceasta este blocata  zilnic de masini parcate stanga-dreapta de luni pana vineri de la bulevardul Nicolae Grigorescu pana pe la restaurantele Gedi si Camizo. Sunt zile in care nu ai loc sa mergi ca pieton decat pe mijlocul strazii mai ales in zona in care strada Prisaca Dornei are o curba!!! Incepand cu saptamana trecuta probabil ca rezultat al reclamatiilor nenumarate are locuitorilor din jur, politia a inceput sa imparta amenzi masinilor parcare neregulamentar (in sectorul 3 inca nu se pot ridica masinile). Prin postarea acestui mesaj, fac un apel ca toti cei interesati de achizionarea unei locuinte in acest complex, sa stie ca achizitionarea/inchirierea unui loc de parcare Nu este suficienta! Pur si simplu, Nu veti putea intra/iesi cu masinile luni-vineri prin strada Prisaca Dornei! Este Vital sa mai aveti o intrare/iesire auto prin Aleea Postavarul, spre Strada Postavarul! In sprijinul afirmatiilor mele, incerc sa fac fotografii si sa le atasez. Si inca ceva, s-au inmultit ingrijorator spargerile din masini - se fura radio casetofon, roata de rezerva, trusa de scula si orice obiect de oarecare valoare lasat in masina. Pana acum spargerile erau mai mult pe strada Burdujeni, dar acum sunt aproape zilnice si pe Prisaca Dornei, Cozla, Codrii Neamtului (aleea si strada), Ion Agarbiceanu, Calistrat Hogas  etc. - zona nu  mai este atat de safe de cateva luni.

Edited by saintamant83, 10 April 2017 - 12:34.


#60
Moonlight_77

Moonlight_77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.05.2017
Buna,

Stie cineva ceva despre celalalt proiect al lor, Alta Vista Residence de langa Oraselul Copiilor?

#61
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.04.2012
interesat fiind de proiectul anuntat de barcelona residence, si dupa ce am citit totul pe forumul de aici, am trecut si eu la o vizita prin zona, sambata dupa amiaza.

si intr adevar subiectul locurilor de parcare si cel mentionat de saintamant83, sunt vitale pentru zona. efectiv e bloc langa bloc si stradute de o latime de masina. sambata da orele 17 am avut ceva dificultati sa parcurg acea strada cu masina.  astfel, nu mi se pare fesabil sa platesc 100 mii euro pe 3 camere, intr o zona ultra/ super ingramadita. mai caut.

#62
saintamant83

saintamant83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.08.2015
In seara asta pe la orele 22:00 am facut o plimbare pana la santierul Barcelona Residence si am facut urmatoarele fotografii. Locuiesc in apropiere de multi ani si cunosc bine zona.
Doresc sa impartasesc prin fotografii si cuvinte parerea mea legata de 2 mari dificultati legate de acest complex rezidential: acces auto si locuri de parcare.

1. Accesul auto dinspre Strada/Aleea Postavarul nu vad cum se poate realiza.
Din foto 1 si 2 vedem ca nu exista decat o mica alee pietonala de la Barcelona Residence spre strada Postavarul. Aceasta aleea este in panta (destul de inclinata, iarna de exemplu se face un mic derdelus) si este incadrate de Scoala 200 pe de o parte si de un parculet, bloc mic vechi de 4 etaj si de un punct termic.

Accesul auto ramane doar din strada Prisaca Dornei (foto 15) doar ca aceasta este mereu foarte aglomerata. Masinile sunt parcate si pe stanga, si pe dreapta: foto 13 si 14 chiar daca exista o mica parcare mereu plina (foto 12). Mai ales in intervalul luni-vineri 9-18, dar si cand da zapada sau ploaie, accesul auto este incredibil de dificil.

Accesul pietonal (in afara de cel din strada Postavarul pe langa Scoala 200) se face din strada Prisaca Dornei printre blocurile D6 si D5 de cate 10 etaje (blocuri in anii '60) cum se poate vedea din foto 7 si 8. Langa blocul D5 exista un bloc in constructie abandonat (foto 9 si 10) plin de gunoaie, unde mai stau oamenii strazii - un focar de infectie.
Mai exista un acces pietonal secundar, pe langa blocul D5 venind dinspre blocul D4 pe o aleea serpuita - foto 4, putin dreapta care insa trebuie invatat deoarece este mascat de vegetatie.

2. Locuri de parcare: nu am ce sa comentez.
Blocurile D5 si D6 sunt de garsoniere: au fost construite pentru soldati, iar in 2 camere locuiau ofiterii (cred ca sunt doar 4 pe fiecare etaj). Locuiesc multi oamenii care au masini si le parcheaza unde pot, deja nu mai exista locuri de parcare pe trotuar, nici pe strada. Daca se intalnesc 2 masini, foarte greu pot trece una pe langa cealalta.

Aceasta este parerea mea si o sutin prin fotografii facute noaptea la orele 22:00 (intr-o zi de concediu de 15 august) , ziua aglomeratia este si mai mare. Locuiesc in zona si vorbesc din experienta zilnica.

Attached Files


Edited by saintamant83, 15 August 2017 - 22:55.


#63
pixie

pixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.06.2007
ce zice dezvoltatorul vis a vis de parcare? le inchiriaza? dar are unde?
as fi fost interesat, dar lipsa parcarii m-a descurajat

#64
Ionut2017

Ionut2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2017
Buna ziua,

Urmeaza sa semnez si eu antecontractul pentru locatia Barcelona Residence Titan. Va rog sa ma includeti in grup pe whatsapp "Barcelona Residence". Nr meu 0724247840 . Multumesc

Edited by Ionut2017, 13 December 2017 - 12:17.


#65
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
Offtopic vis-a-vis de "Barcelona Residence Titan"  :  In fiecare zi pleaca cate un prost de-acasa... totul este ca tu sa fii primul care-l intalneste.

#66
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salutare.

Ceva noutati? Blocul este finalizat/in constructie? Daca sunt pe aici proprietari sa ne impartaseasca si noua experientele:D
Cu parcarea cum a ramas?

#67
boobooruza

boobooruza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2009
Buna, si eu sunt interesata de subiectul cu parcarea, am achizitionat un apart. la scara B; s-a facut un grup al proprietarilor unde putem vorbi mai multe?

#68
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017
aglomeratie maxima, calitatea vietii redusa la minim, conditii demne de africa neagra astfel incat sa se mute toti cei care doresc o paine mai alba in bucuresti. priviti si luati aminte ce ne asteapta!

#69
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Kopacule, unde ai vrea sa se mute hoardele de provinciali veniti anual in Bucuresti?

#70
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017

 leusteanul, on 08 ianuarie 2019 - 16:13, said:

Kopacule, unde ai vrea sa se mute hoardele de provinciali veniti anual in Bucuresti?


AS vrea ca domnii pensionari sa se mute in orase unde viata e putin mai ieftina si sa lase locul persoanelor active in bucuresti. Constructiile astea haotice, izvorate din asaltul hoardelor provinciei, distrug in mod iremediabil calitate vietii. lasati titanul asa cum este, un cartier verde si mai aerisit!

#71
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Asa ar putea si altii sa spuna:dar de ce nu te muti tu in alt oras ca sa nu ti se mai para aglomerat?
Cum ar fi ca tu sa iti doresti sa te muti undeva dar prin absurd sa iti fie interzis acest lucru?

#72
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Prima Casa a distrus orasul.
Daca nu era..stateau toti in chirie ca-n germania

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate