Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cultura levantica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
CatalinMihai1989

CatalinMihai1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2021
Buna ziua,
As dori sa ma apuc de aceasta afacere. As vrea sa incep pe 1 ha si m-ar interesa anumite aspecte.
1. Dupa ce am pus prima  runda de butasi si recoltez va trebui sa pun alti butasi, sau va inflori la loc din butasii pusi prima oara?
2. In momentul cand pun primii  butasi trebuie in fiecare zi udati sau nu?
3. Trebuie neaparat sa pun ingrasamant? Am vazut ca unii oameni pun ingrasamant cu pamant de flori, iar altii doar pamant de flori.


#20
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
In primul rand, ai cui sa vinzi asa ceva?

#21
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Tu ai vazut vreodata o planta de lavanda? Daca vrei sa faci o afacere din asta si pui intrebarea de la punctul 1...prietene, fa o afacere din ceva ce cunosti macar minimal altfel iti arunci banii in vant.

#22
andreizalau

andreizalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.01.2012

View PostCatalinMihai1989, on 11 iulie 2021 - 12:15, said:

Buna ziua,
As dori sa ma apuc de aceasta afacere. As vrea sa incep pe 1 ha si m-ar interesa anumite aspecte.
1. Dupa ce am pus prima  runda de butasi si recoltez va trebui sa pun alti butasi, sau va inflori la loc din butasii pusi prima oara?
2. In momentul cand pun primii  butasi trebuie in fiecare zi udati sau nu?
3. Trebuie neaparat sa pun ingrasamant? Am vazut ca unii oameni pun ingrasamant cu pamant de flori, iar altii doar pamant de flori.

am  facut  treaba   asta  cu  lavanda
nu recomand
pentru rasadirea butasilor trebuie pamantcu ingrasamant usor.
butasii trebuiesc udati la inceput, abundent
dupa recoltare,butasii nu trebuiesc reinnoiti,   deoarece este vorba    de o planta perena.
inca o data, NU RECOMAND. foarte multa munca, iar beneficiile sunt mai mult,,,,,,,,,vizuale.

#23
CatalinMihai1989

CatalinMihai1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2021
Am inteles! Multumesc frumos pentru raspunsuri.
PS. Pentru doamna de mai sus, care mi-a raspuns destul de ironic. 2 tineri, fara pic de experienta, produc ulei de lavanda pe 27 de hectare. Singura experienta (informatii) a venit din partea tatalui ei, fermier. Oricum, multumesc pt raspuns.

#24
CatalinMihai1989

CatalinMihai1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2021

View Postandreizalau, on 14 iulie 2021 - 19:47, said:



am  facut  treaba   asta  cu  lavanda
nu recomand
pentru rasadirea butasilor trebuie pamantcu ingrasamant usor.
butasii trebuiesc udati la inceput, abundent
dupa recoltare,butasii nu trebuiesc reinnoiti,   deoarece este vorba    de o planta perena.
inca o data, NU RECOMAND. foarte multa munca, iar beneficiile sunt mai mult,,,,,,,,,vizuale.

Ideea mea este sa devin producator. Sa produc totul intr-un spatiu autorizat ( ulei, apa, sapun, marturii, buchete chiar si miere de lavanda). Dupa ce stiu ca am suficienta recolta as deschide un mic magazin cu aceste produse 100% bio. Pentru ulei si apa pot lua contacte ( prezentand oferta) din toate domeniile ( farmacii, cosmetice,
firme de aranjament florar etc).

Am vazut costurile si nu sunt atat de mari cat sa ma sperie, plus ca vreau sa accesez un anumit procent din programul Guvernului pt a deconta sau cumpara toata aparatura necesara.  

Orice sfat, informatie chiar si critici le voi primi cu bratele deschise.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate