Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Cultura levantica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
salutare,


ce parere aveti de cultura de levantica, a incercat cineva? Tot vad pe tv & internet reportaje, articole, bloguri.... cu aceasta cultura.



Cultura de lavanda este o afacere extrem de profitabila pentru fermierii romani care "indraznesc" sa mizeze pe plante mai "exotice". Cererea extrem de ridicata de pe aceasta piata si diversele modalitati in care plantele pot fi valorificate: saculeti parfumati de lavanda, ceaiuri, buchete de flori, reprezinta "cheia" succesului pentru un asemenea business.
Pe lista avantajelor pentru o asemenea afacere se numara: profitul anual de pana la 10.000 euro, exista o piata de desfacere "flamanda" dupa materie prima, este o cultura usor de intretinut iar butasii de lavanda rezista pana la 15 ani.

#2
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
fara un contract ferm nu poti sa te apuci de asa ceva. De aici pleaca totul...

#3
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
contract cu cel care o sa cumpere recolta?

#4
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Da exact...la fel cum lucreaza si cei care cultiva cereale bio.
La dimensiuni mici este greu sa faci contract direct cu beneficiarul dar sunt fel si fel de firme care colecteaza asa ceva.
Trebuie sa ai partea asta asigurata inainte sa te apuci de treaba.

#5
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
E o planta frumos mirositoare, foarte cautata, nu ai cum sa gresesti cu cultura ei, chiar daca nu reusesti sa o vinzi o poti folosi in gospodarie - faci ceai din ea, o pui in mancare, o tii imprastiata prin casa sa gonesti moliile, faci buchetele sa le dai la fete,etc.

#6
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Clipboard01, on 28 octombrie 2014 - 13:52, said:

E o planta frumos mirositoare, foarte cautata, nu ai cum sa gresesti cu cultura ei, chiar daca nu reusesti sa o vinzi o poti folosi in gospodarie - faci ceai din ea, o pui in mancare, o tii imprastiata prin casa sa gonesti moliile, faci buchetele sa le dai la fete,etc.

Da dar tipul vrea sa-si scoata un profit, nu sa-si condimenteze mancarea intr-o casa parfumata si fara molii
Posted Image

#7
raiderkw

raiderkw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2012
Cred ca poate fi o afacere de familie pt cei care au pana la 3-5 ha de pamant.Si eu studiez problema pentru la primavara sa incerc pe 1ha.Cineva din zona a pus pe 1ha in primavara si este multumit zice ca pt desfacere e in tratative cu Farmec Cluj,Dacia Plant.Oricum de contract se vorbeste de la anul 2 in colo cand ai productie cine face contract cand nici nu stii in ce stat va iesi cultura din iarna primului an.Am 2 luni decand strang informatii initial voiam in toamna sa plantez zmeur si mur dar cum in zona mana de lucru nu prea e am zis ca e mai simplu cu lavanda se eventual si un lot de proba de galbenele.

#8
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Asteptam feedback Posted Image

#9
elmeco

elmeco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.03.2015

 raiderkw, on 04 noiembrie 2014 - 11:44, said:

Cred ca poate fi o afacere de familie pt cei care au pana la 3-5 ha de pamant.Si eu studiez problema pentru la primavara sa incerc pe 1ha.Cineva din zona a pus pe 1ha in primavara si este multumit zice ca pt desfacere e in tratative cu Farmec Cluj,Dacia Plant.Oricum de contract se vorbeste de la anul 2 in colo cand ai productie cine face contract cand nici nu stii in ce stat va iesi cultura din iarna primului an.Am 2 luni decand strang informatii initial voiam in toamna sa plantez zmeur si mur dar cum in zona mana de lucru nu prea e am zis ca e mai simplu cu lavanda se eventual si un lot de proba de galbenele.

Cu m se infiinteaza o plantatie de 1 ha, si care sunt costurile ?

#10
Aerish

Aerish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.11.2013
Fara un contract de livrare  levantica este profitabila doar daca o comercializezi sub forma de butasi pt infiintarea altor culture. La fel ca si alte plante minune prezentate in media, o sa ramai cu ea si investitia sau gaseti fraieri sa iti cumpere butasii.
Legat de costuri : butasii care costa 1 - 2 lei pe net, pregatirea terenului si irigare la inceput, dupa care o sa fie invadata de buruieni.

#11
raiderkw

raiderkw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2012

 elmeco, on 01 martie 2015 - 17:42, said:

Cu m se infiinteaza o plantatie de 1 ha, si care sunt costurile ?
Ce as putea spune din testul din aceasta primavara e ca nu trebuie 20000 de butasi la ha.Am pus pe 11 ari 1450 de plante circa la1,20 intre randuri si 50 intre plante.Costuri depinde eu am luat cu 1 leu de obicei nu trece de 2 lei.Ca si desfacere cei de la noi ofera f putin (Farmec e.t.c) deci e cam fiecare pe cont propriu un pic de inventivitate se cere si sigur sa faci ulei esential .

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu cat vinzi uleiul?

#13
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Liniste. Hai sa readucem la viata. S-a mai apucat cineve de pe aici? Am dat avansul pentru butasii necesari pentru 1000 mp, dar intentionez sa ma extind. In mod clar voi merge catre distilarea uleiului. Stie cineva de existenta unei piete organizate din tara? Sau e preferabil sa iesim din tara? Sfaturi, experiente, la xe se preteaza fiecare soi, orice fel de informatii sunt binevenite. Multumim!

Edited by andidani, 28 October 2019 - 11:48.


#14
raduwastaken

raduwastaken

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2011
Fratele meu are 1 ha de 3 ani si a mai plantat vreo 80 de ari toamna asta. Investitia e destul de mare la inceput. toata recolta a distilat-o si a scos de pe 1 ha in anul 2 si 3 aprox 35 litri pe an. Cu desfacerea e mai dificil, deocamdata prin facebook si olx.

#15
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Cam mica recolta pentru anul 3. Asta bazat pe informatiile de pe net. Cu ce pret o vinde?

#16
raduwastaken

raduwastaken

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2011
A vandut cu 80-90 de euro litrul. A vandut si sticlute de 10ml si apa de lavanda dar nu stiu cu cat

#17
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Multumesc!

#18
unknownnn

unknownnn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.05.2020
Salut,

Deci ca un rezumat de intrebari pentru 1 ha:

1.Plantarea se face doar manual? Sau exista si metode automatizate?
2.Costurile totale estimative /ha ( seminte sau butasi + ingrijire + recoltare )
3.Recoltarea se face doar manual? Sau exista si metode automatizate?
4.Forta de munca: 2-3 persoane sunt suficiente? La nivelul unei plantatii de familie.

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate