Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

acte studii in elvetia

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

dapos

dapos

New Member

• Grup: Members
Buna seara, as vrea sa aflu daca in elvetia, angajatorul cere la angajare actul de studii(diploma bacalaureat/diploma de atestare profesionala) tradus, legalizat sau e necesara si apostila?
Am incercat astazi sa apelez la serviciile unui birou de traducatori si pentru diploma pe care am vrut sa o traduc mi s-a spus ca e obligatorie apostila. La alt birou mi s-a spus ca nu e necesara apostila, ca e in functie de ce cere angajatorul elvetian. Deocamdata nu am de unde sa stiu ce doreste angajatorul- cu sau fara apostila.
A mai fost cineva in situatia asta?
Nu as vrea nici sa apuc sa traduc si sa legalizez si apoi sa-mi zica ca trebuie si apostila pentru ca in cazul ala mai platesc o data traducerea si legalizarea, ceea ce nu are rost.

yetiro

yetiro

Active Member

Nu mai bine intrebi pe angajator ce documente vrea de la tine?

dapos

dapos

New Member

View Postyetiro, on 27 octombrie 2014 - 18:32, said:

Nu mai bine intrebi pe angajator ce documente vrea de la tine?
fiica mea lucreaza la un restaurant acolo. Aici in Romania a terminat liceul economic cu profilul turism. Doreste sa-si caute un loc de munca in domeniul hotelier. As vrea sa ma ocup eu de tradus,legalizat,etc, intre timp.

horatziu

horatziu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Atunci o faci direct cu apostila. Mai bine sa o ai decat sa nu o ai.

Edited by horatziu, 27 October 2014 - 18:47.

dapos

dapos

New Member

View Posthoratziu, on 27 octombrie 2014 - 18:46, said:

Da, pe de o parte asa este.

born2lose

born2lose

Senior Member

pai mie mi se pare ca ti-ai cam dat raspunsul singur:

mi s-a spus ca e obligatorie apostila. La alt birou mi s-a spus ca nu e necesara apostila, ca e in functie de ce cere angajatorul elvetian.

daca e in functie de ce cere angajatorul elvetian - si tu inca nu stii nici care e angajatorul - cum s-ar putea raspunde la intrebarea ta?

dapos

dapos

New Member

View Postborn2lose, on 27 octombrie 2014 - 18:52, said:

pai mie mi se pare ca ti-ai cam dat raspunsul singur:

daca e in functie de ce cere angajatorul elvetian - si tu inca nu stii nici care e angajatorul - cum s-ar putea raspunde la intrebarea ta?
Intrebarea era foarte simpla. Daca stie cineva ce fel trebuie actul, cu apostila sau fara. Ca aici in Ro doar se fac scenarii, unul zice ca trebuie, altul zice ca nu.

yetiro

yetiro

Active Member

In Elvetia sunt 26 de cantoane, fiecare cu sisteme juridice, educationale, fiscale, pensii si asigurari sociale, etc, diferite. Daca eu iti spun ca in Neuchatel iti trebuie apostila, nu poti sa stii daca in Vaud sau Ticino este aceiasi cerinta.
Sa-si depuna fiica CV-uri, sa mearga la interviuri si in caz ca va fi aceptata de un angajator, acesta ii va spune ce documente si in ce forma trebuie sa aduca. Si cu siguranta nu i le va cere pe loc.
Mai mult, spui ca ea deja lucreaza "acolo". De ce nu se intereseaza ea local, si cauti scenarii aici in Romania?
I

dapos

dapos

New Member

View Postyetiro, on 27 octombrie 2014 - 19:21, said:

In Elvetia sunt 26 de cantoane, fiecare cu sisteme juridice, educationale, fiscale, pensii si asigurari sociale, etc, diferite. Daca eu iti spun ca in Neuchatel iti trebuie apostila, nu poti sa stii daca in Vaud sau Ticino este aceiasi cerinta.
Sa-si depuna fiica CV-uri, sa mearga la interviuri si in caz ca va fi aceptata de un angajator, acesta ii va spune ce documente si in ce forma trebuie sa aduca. Si cu siguranta nu i le va cere pe loc.
Mai mult, spui ca ea deja lucreaza "acolo". De ce nu se intereseaza ea local, si cauti scenarii aici in Romania?
I
Asta e urmatorul pas pe care-l va face.

slai

slai

User Incredibil

View Postdapos, on 27 octombrie 2014 - 19:01, said:

Intrebarea era foarte simpla. Daca stie cineva ce fel trebuie actul, cu apostila sau fara. Ca aici in Ro doar se fac scenarii, unul zice ca trebuie, altul zice ca nu.

la crasma asta iti poate cere apostila, la aia de alaturi nu.

View Posthoratziu, on 27 octombrie 2014 - 18:46, said:

traducerea autorizata e 25 lei,
traducere si legalizare cam 60,
ambele plus apostilare vreo 250 lei.
daca are 2-3 acte de apostilat, i-a pus dumnezeu mana in cap.
a, si apostila expira dupa 6 luni...

horatziu

horatziu

Senior Member

Aici e vorba doar de diploma de bac/atestare profesionala, deci un singur act.

dapos

dapos

New Member

View Posthoratziu, on 27 octombrie 2014 - 20:10, said:

Aici e vorba doar de diploma de bac/atestare profesionala, deci un singur act.
Multumesc pt raspunsuri. Voi da de stire cand voi afla si eu cum e cu hartia aia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate