Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

V.B.I - Malul Mierii

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#37
bogdand13

bogdand13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.10.2014
Deci pana la urma ai cumparat in Burnitei sau nu ? Sau stai in Burnitei dar la blocurile lui Ceausica ?

#38
roxaweb

roxaweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2011
Locuiesc in blocul vecin care s-a dat in folosinta acum 3 ani. Sunt plusuri si minusuri in privinta acestei zone.
Ca plusuri:
-liniste multa ( cu exceptia perioadelor cand se construieste in zona)
-Acces rapid catre zona unirii pe splai (cca 15 min. cu masina)
-Acces relativ decent ( dc. ai masina) la zona de cumparaturi, farmacie, scoala
-Preturi acceptabile pt. ce se ofera.
Minusuri:
-Pt. pietoni cca 12 min. de mers pe jos la metrou si acces greoi la zonele comerciale;
-Praf f. mult din cauza ca zona e neasfaltata. Mai ales ales vara e deranjant ca se depune in strat gros si in casa si pe masina. Ne-am interesat si noi la institutiile abilitate si au zis ca strazile nu se vor asfalta in urmatorii ani, asa ca asta va fi un inconvenient asumat pe termen mai lung. Nu va faceti iluzii cu asfaltarea promisa de constructor, dc. nu face o astfaltare cu strat gros si bine legat in cca jum de an se vor forma gropi, mai ales ca drumul e circulat zilnic de zeci de masini grele folosite in constructii. Iarna nu vine nimeni sa deszapezeasca, deci fiecare ia lopata si face munca voluntara.
-Mirosuri mai ciudate se simt rar, doar vara cand e foarte cald si sunt sesizabile numai noaptea.
-Canalizarea este o problema, zona fiind foarte joasa. La noi, constructorul a instalat o pompa care trage mizeria de la wc-urile ap. de la demisol si apele pluviale, dar pompa consuma curent pe care il platim toti si s-a stricat de vreo 8 ori pana acum. Mirosurile emanate de gura de  scurgere la baie erau insuportabile si solutia a fost ca toti le-au astupat. Deci, interesati-va ce solutie ingenioasa va garanteaza pt. blocul dvs.
- strada ingusta, loc. de parcare deficiar si greu accesibila pt. masina de gunoi, pompieri etc.
Din pacate, blocul dvs. se construieste pe locul unde erau prevazute a fi amenajate locurile noastre de parcare (cf. autorizatiei de construire emisa pt. blocul unde locuiesc)  si agrement (zona gratar, loc joaca pt. copii cf. promisiunilor constructorului nostru), numai ca am fost lasati cu ochii in soare de constructorul nostru si cred ca s-a aranjat cu spaga sa se emita pe acelasi teren autorizatia de construire pt. blocul dvs. Asa ca, rugamintea mea este sa achizitionati locuri de parcare de la constructorul dvs. si sa nu parcati pe locul unde parcam noi. Terenul neingradit ce pare viran, de langa blocul dvs. este proprietate privata, deci nu va bazati ca-l veti folosi mult timp ca loc de parcare.
Un alt minus este apropierea f. mica intre cele 2 blocuri, deci lipsa de intimitate si senzatia de inghesuiala.
Recomandarea mea e sa introduceti in antecontract si contract clauze cat mai acoperitoare (inclusiv clauze cu penalitati), pt. ca in general constructorii sunt amabili pana ce le platiti banii, dupa nu veti mai putea obtine nimic de buna voie.
Ar fi bine sa cereti si loc pt. gunoi, pe care sa-l lase in proprietatea voastra, altfel sunteti la mila proprietarului terenului si nu veti avea unde sa-l tineti.
Prin urmare, decideti in cunostinta de cauza.

#39
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014

 roxaweb, on 24 ianuarie 2015 - 15:58, said:

Locuiesc in blocul vecin care s-a dat in folosinta acum 3 ani. Sunt plusuri si minusuri in privinta acestei zone.
Ca plusuri:
-liniste multa ( cu exceptia perioadelor cand se construieste in zona)
-Acces rapid catre zona unirii pe splai (cca 15 min. cu masina)
-Acces relativ decent ( dc. ai masina) la zona de cumparaturi, farmacie, scoala
-Preturi acceptabile pt. ce se ofera.
Minusuri:
-Pt. pietoni cca 12 min. de mers pe jos la metrou si acces greoi la zonele comerciale;
-Praf f. mult din cauza ca zona e neasfaltata. Mai ales ales vara e deranjant ca se depune in strat gros si in casa si pe masina. Ne-am interesat si noi la institutiile abilitate si au zis ca strazile nu se vor asfalta in urmatorii ani, asa ca asta va fi un inconvenient asumat pe termen mai lung. Nu va faceti iluzii cu asfaltarea promisa de constructor, dc. nu face o astfaltare cu strat gros si bine legat in cca jum de an se vor forma gropi, mai ales ca drumul e circulat zilnic de zeci de masini grele folosite in constructii. Iarna nu vine nimeni sa deszapezeasca, deci fiecare ia lopata si face munca voluntara.
-Mirosuri mai ciudate se simt rar, doar vara cand e foarte cald si sunt sesizabile numai noaptea.
-Canalizarea este o problema, zona fiind foarte joasa. La noi, constructorul a instalat o pompa care trage mizeria de la wc-urile ap. de la demisol si apele pluviale, dar pompa consuma curent pe care il platim toti si s-a stricat de vreo 8 ori pana acum. Mirosurile emanate de gura de  scurgere la baie erau insuportabile si solutia a fost ca toti le-au astupat. Deci, interesati-va ce solutie ingenioasa va garanteaza pt. blocul dvs.
- strada ingusta, loc. de parcare deficiar si greu accesibila pt. masina de gunoi, pompieri etc.
Din pacate, blocul dvs. se construieste pe locul unde erau prevazute a fi amenajate locurile noastre de parcare (cf. autorizatiei de construire emisa pt. blocul unde locuiesc)  si agrement (zona gratar, loc joaca pt. copii cf. promisiunilor constructorului nostru), numai ca am fost lasati cu ochii in soare de constructorul nostru si cred ca s-a aranjat cu spaga sa se emita pe acelasi teren autorizatia de construire pt. blocul dvs. Asa ca, rugamintea mea este sa achizitionati locuri de parcare de la constructorul dvs. si sa nu parcati pe locul unde parcam noi. Terenul neingradit ce pare viran, de langa blocul dvs. este proprietate privata, deci nu va bazati ca-l veti folosi mult timp ca loc de parcare.
Un alt minus este apropierea f. mica intre cele 2 blocuri, deci lipsa de intimitate si senzatia de inghesuiala.
Recomandarea mea e sa introduceti in antecontract si contract clauze cat mai acoperitoare (inclusiv clauze cu penalitati), pt. ca in general constructorii sunt amabili pana ce le platiti banii, dupa nu veti mai putea obtine nimic de buna voie.
Ar fi bine sa cereti si loc pt. gunoi, pe care sa-l lase in proprietatea voastra, altfel sunteti la mila proprietarului terenului si nu veti avea unde sa-l tineti.
Prin urmare, decideti in cunostinta de cauza.

Multumim pentru sfaturi Roxana, noi 2 am si vorbit la bloc.(azi nu v-am vazut)

Trebuie sa cerem neaparat loc pentru gunoi..sa specifice undeva..ca ei zic ca Asociatia de Proprietari trebuie sa se descurce dar unde daca tot locul e impartit spre vanzare (parcari etc)
De asemenea trebuie sa intram in posesia contractelor la utilitati sa nu ramanem la mana lor.

#40
roxaweb

roxaweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2011
Cat priveste utilitatile, la noi contorul de apa e undeva pe la intersectia cu vitioara, iar contractul e trecut pe numele mamei proprietarului terenului, pt. ca nu au vrut sa-l treaca pe numele asociatiei. citirea o dam ei o data la 2 luni. In plus, daca sunt pierderi pe teava de la strada pana la bloc, le vom suporta toti, ceea ce nu e normal, ar trebui contor la intrarea in bloc. Deci, interesati-va daca aveti contor separat la intrarea in bloc.
Cu penele de curent nu au fost probleme deosebite, doar cand a picat in restul zonei din cauza intemperiilor.
Gunoiul se ia gratuit, puteti face contract pe numele asociatiei, sau pana va constituiti in asociatie, puteti face pe numele unuia din voi. Pentru curatenia scarii, poate ne unim si gasim pe cineva dispus sa vina pana aici. Noi ne facem singuri curatenie, deoarece nu renteaza pt. nimeni sa faca drumul pana aici pe bani putini, iar asociatia nu isi permite un om de curatenie platit cu sal minim pe economie.
Nici cu gazele nu am avut probleme, avem contor individual.
Pentru cablu, avem upc si rds, dupa cum doreste fiecare.
Ar fi bine sa fie ca blocul sa aiba si un spatiu tehnic pt. nevoile asociatiei, unde sa depozitati diverse (ex. maturi, galeti, lopeti pt. curatenie).
Pentru a cunoaste detaliile tehnice privind constructia cereti sa vi se dea o copie a cartii tehnice a imobilului. Inteleg ca legal trebuie sa ramana la asociatie. Noi am dus un adevarat razboi si nici acum nu cred ca o avem.
In rest, cainii s-au mai imputinat si nu sunt gasti de cartier sau probleme cu tiganii. In plus, patruleaza zilnic masina de politie pe strada si e o zona linistita. Speram ca va ramane si dupa ce se da in folosinta blocul vostru. Contam pe intelegere si respect reciproc.
Sper ca va sunt de folos parerile mele.

Ps: nu cred ca ati vb. cu mine, probabil cu altcineva din bloc.

#41
Desmondo

Desmondo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.01.2015
Salutare,

Imi pare bine sa gasesc aici viitorii mei vecini ! Eu sunt Mihai, si am apartementul de 2 camere de la etajul 1, apartamentul 9B.
Sper sa ne strangem cat mai multi aici, ne cunoastem mai bine, mai schimbam o vorba, un sfat, etc.

#42
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014

 roxaweb, on 25 ianuarie 2015 - 14:08, said:

Cat priveste utilitatile, la noi contorul de apa e undeva pe la intersectia cu vitioara, iar contractul e trecut pe numele mamei proprietarului terenului, pt. ca nu au vrut sa-l treaca pe numele asociatiei. citirea o dam ei o data la 2 luni. In plus, daca sunt pierderi pe teava de la strada pana la bloc, le vom suporta toti, ceea ce nu e normal, ar trebui contor la intrarea in bloc. Deci, interesati-va daca aveti contor separat la intrarea in bloc.
Cu penele de curent nu au fost probleme deosebite, doar cand a picat in restul zonei din cauza intemperiilor.
Gunoiul se ia gratuit, puteti face contract pe numele asociatiei, sau pana va constituiti in asociatie, puteti face pe numele unuia din voi. Pentru curatenia scarii, poate ne unim si gasim pe cineva dispus sa vina pana aici. Noi ne facem singuri curatenie, deoarece nu renteaza pt. nimeni sa faca drumul pana aici pe bani putini, iar asociatia nu isi permite un om de curatenie platit cu sal minim pe economie.
Nici cu gazele nu am avut probleme, avem contor individual.
Pentru cablu, avem upc si rds, dupa cum doreste fiecare.
Ar fi bine sa fie ca blocul sa aiba si un spatiu tehnic pt. nevoile asociatiei, unde sa depozitati diverse (ex. maturi, galeti, lopeti pt. curatenie).
Pentru a cunoaste detaliile tehnice privind constructia cereti sa vi se dea o copie a cartii tehnice a imobilului. Inteleg ca legal trebuie sa ramana la asociatie. Noi am dus un adevarat razboi si nici acum nu cred ca o avem.
In rest, cainii s-au mai imputinat si nu sunt gasti de cartier sau probleme cu tiganii. In plus, patruleaza zilnic masina de politie pe strada si e o zona linistita. Speram ca va ramane si dupa ce se da in folosinta blocul vostru. Contam pe intelegere si respect reciproc.
Sper ca va sunt de folos parerile mele.

Ps: nu cred ca ati vb. cu mine, probabil cu altcineva din bloc.

Am vorbit cu o doamna care sta la demisol in acel bloc si ne-a spus ce ati scris si dvs aici de aceea am crezut ca e aceeasi persoana.

#43
GeorgeMo

GeorgeMo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2013
Salut
Si eu am ales un apartament  acest bloc, am facut antecontractul si astept cu nerabdare sa ma mut.
Sper ca am facut o alegere buna.

ps: apartament 3 camere parter - 1A

#44
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014

 GeorgeMo, on 26 ianuarie 2015 - 15:44, said:

Salut
Si eu am ales un apartament  acest bloc, am facut antecontractul si astept cu nerabdare sa ma mut.
Sper ca am facut o alegere buna.

ps: apartament 3 camere parter - 1A

Salut
S-ar putea ca eu sa fi intrat la voi intr-o sambata sa vad parchetul si sa fi vorbit putin :). Si noi tot la scara A suntem la et 3, 3 camere. Voi aveti modelul 10 ?

#45
GeorgeMo

GeorgeMo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2013
Buna,
Cred ca la noi ai fost si ai vorbit cu sotia despre finisaje
Model 10 e apartamentul.

#46
GeorgeMo

GeorgeMo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2013
Salutare
Sambata voi ajunge la bloc, o sa incerc sa aflu mai multe detalii cu privire la finalizarea si darea in folosinta a blocului.
Mai am si cateva nelamuriri cum ar fii:
- cu privire la canalizare, apa, gaze, curent
- daca exista sistem antirefulare
- loc de gunoi
- loc de parcare - cum se distribuie
- spatiu tehnic
Daca aveti si voi anumite intrebari de gen si am cui sa i le adresez, nu ezitati sa le mi le transmiteti
Numai bine

Edited by GeorgeMo, 27 January 2015 - 12:56.


#47
bogdand13

bogdand13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.10.2014
Eu unul sincer sper sa fim un grup calm si cat mai putin galagios, dar mai cu seama cooperanti. Nu este bloc cu 8-10 etaje asa ca cel mai probabil ne vom cunoaste destul de indeaproape intre noi.

- Din punctul de vedere al problemelor, in plus fata de lista ta George, mi-a ramas in cap imaginea cu balta din spatele blocului. Poate ca nu ma afecteaza direct, fiind la etajul 3, dar este o problema per ansamblu a imobilului si posibil o problema pe viitor a celor cu parcare subterana si a locatarilor de la parter.
Nu stiu exact care este natura acestui fenomen, partial am inteles ca panza freatica este de suprafata si au avut probleme inca de la sapaturile initiale, dar in plus deja exista in spate un canal (probabil navigabil cu barcute de hartie). In dreptul blocului nostru s-a ales momentan solutia ingroparii unei tevi de comunicare(de la mine se vede foarte bine acest lucru), probabil si pentru ca au nevoie sa lucreze in acel spatiu. Ramane de vazut ce se va intampla cand se termina lucrarile. Nu m-am lamurit exact de unde provine apa din acel canal/rau sau cum poate fi definit.

- Locurile de parcare se cumpara. Am vazut o astfel de vanzare pentru un spatiu suprateran de la un imobil realizat de VBI anterior, primesti acte pentru locul respectiv, delimitat, cu schita, etc. Probabil ceva asemanator si pentru cele subterane. Ce se va intampla daca nu se vand toate nu stiu.

Asteptam toti stiri legat de utilitati ...pentru ca apartamentul fara utilitati e ca masina fara motor....nu vad ce "utilitate" poate avea fara "utilitati". Asa ca pana nu vad ca totul functioneaza nu prea cred ca ma apuc de mutat/mobilat (probabil nici de credit).

De asemenea astept cu nerabdare ca VBI sa isi rezolve in totalitate problema proprietatii terenului si anume preluarea celor 3% (daca tin bine minte) ramasi inca pe numele proprietarului vechi al terenului.  Chiar nu imi doresc complicatii ulterioare. Crec ca acest subiect il putem lamuri doar cu domnul Lorin.

#48
GeorgeMo

GeorgeMo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2013
Salut Bogdan

Eu fiind la parter nu am vazut balta de langa bloc. Si eu sper sa nu fie probleme, doar tantari ceva la vara.

Din cate am inteles de la Lorin, propietarul terenului, sau mai bine zis fostul propietar al terenului, ar avea si el un apartament cu doua camere in bloc. Posibil sa reprezinte acei 3% si dupa ce se vor face actele sa se reglementeze si acest procent.

#49
roxaweb

roxaweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2011

 bogdand13, on 27 ianuarie 2015 - 14:41, said:

Eu unul sincer sper sa fim un grup calm si cat mai putin galagios, dar mai cu seama cooperanti. Nu este bloc cu 8-10 etaje asa ca cel mai probabil ne vom cunoaste destul de indeaproape intre noi.

- Din punctul de vedere al problemelor, in plus fata de lista ta George, mi-a ramas in cap imaginea cu balta din spatele blocului. Poate ca nu ma afecteaza direct, fiind la etajul 3, dar este o problema per ansamblu a imobilului si posibil o problema pe viitor a celor cu parcare subterana si a locatarilor de la parter.
Nu stiu exact care este natura acestui fenomen, partial am inteles ca panza freatica este de suprafata si au avut probleme inca de la sapaturile initiale, dar in plus deja exista in spate un canal (probabil navigabil cu barcute de hartie). In dreptul blocului nostru s-a ales momentan solutia ingroparii unei tevi de comunicare(de la mine se vede foarte bine acest lucru), probabil si pentru ca au nevoie sa lucreze in acel spatiu. Ramane de vazut ce se va intampla cand se termina lucrarile. Nu m-am lamurit exact de unde provine apa din acel canal/rau sau cum poate fi definit.

- Locurile de parcare se cumpara. Am vazut o astfel de vanzare pentru un spatiu suprateran de la un imobil realizat de VBI anterior, primesti acte pentru locul respectiv, delimitat, cu schita, etc. Probabil ceva asemanator si pentru cele subterane. Ce se va intampla daca nu se vand toate nu stiu.

Asteptam toti stiri legat de utilitati ...pentru ca apartamentul fara utilitati e ca masina fara motor....nu vad ce "utilitate" poate avea fara "utilitati". Asa ca pana nu vad ca totul functioneaza nu prea cred ca ma apuc de mutat/mobilat (probabil nici de credit).

De asemenea astept cu nerabdare ca VBI sa isi rezolve in totalitate problema proprietatii terenului si anume preluarea celor 3% (daca tin bine minte) ramasi inca pe numele proprietarului vechi al terenului.  Chiar nu imi doresc complicatii ulterioare. Crec ca acest subiect il putem lamuri doar cu domnul Lorin.
Apropos de balta observata de Bogdan, vreau sa adaug ca in perioda mai ploioasa din mai-iunie, veti beneficia, in special noaptea de un "concert" zgomotos produs de broastele din canal. sunetele sunt deranjante pt. locatarii care au vedere la balta, pentru restul se rezolva cu termopanul. Uneori ajung broscute pana la bloc :). In plus, in zona sunt multi tantari si alte mici zburatoare, deci va recomand instalarea de plase la geamuri.
Din pacate, cei care au construit in zona, au aruncat resturile in canal in mod iresponsabil, deci canalul risca se se infunde. Pana acum nu a refulat pana la noi, dar trebuie supravegheat si igienizat.

Pt. Ralumel: sigur n-ati vb. cu mine, nu stau la demisol.

#50
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006

 roxaweb, on 24 ianuarie 2015 - 15:58, said:

Locuiesc in blocul vecin care s-a dat in folosinta acum 3 ani. Sunt plusuri si minusuri in privinta acestei zone.
Ca plusuri:
-liniste multa ( cu exceptia perioadelor cand se construieste in zona)
-Acces rapid catre zona unirii pe splai (cca 15 min. cu masina)
-Acces relativ decent ( dc. ai masina) la zona de cumparaturi, farmacie, scoala
-Preturi acceptabile pt. ce se ofera.
Minusuri:
-Pt. pietoni cca 12 min. de mers pe jos la metrou si acces greoi la zonele comerciale;
-Praf f. mult din cauza ca zona e neasfaltata. Mai ales ales vara e deranjant ca se depune in strat gros si in casa si pe masina. Ne-am interesat si noi la institutiile abilitate si au zis ca strazile nu se vor asfalta in urmatorii ani, asa ca asta va fi un inconvenient asumat pe termen mai lung. Nu va faceti iluzii cu asfaltarea promisa de constructor, dc. nu face o astfaltare cu strat gros si bine legat in cca jum de an se vor forma gropi, mai ales ca drumul e circulat zilnic de zeci de masini grele folosite in constructii. Iarna nu vine nimeni sa deszapezeasca, deci fiecare ia lopata si face munca voluntara.
-Mirosuri mai ciudate se simt rar, doar vara cand e foarte cald si sunt sesizabile numai noaptea.
-Canalizarea este o problema, zona fiind foarte joasa. La noi, constructorul a instalat o pompa care trage mizeria de la wc-urile ap. de la demisol si apele pluviale, dar pompa consuma curent pe care il platim toti si s-a stricat de vreo 8 ori pana acum. Mirosurile emanate de gura de  scurgere la baie erau insuportabile si solutia a fost ca toti le-au astupat. Deci, interesati-va ce solutie ingenioasa va garanteaza pt. blocul dvs.
- strada ingusta, loc. de parcare deficiar si greu accesibila pt. masina de gunoi, pompieri etc.
Din pacate, blocul dvs. se construieste pe locul unde erau prevazute a fi amenajate locurile noastre de parcare (cf. autorizatiei de construire emisa pt. blocul unde locuiesc)  si agrement (zona gratar, loc joaca pt. copii cf. promisiunilor constructorului nostru), numai ca am fost lasati cu ochii in soare de constructorul nostru si cred ca s-a aranjat cu spaga sa se emita pe acelasi teren autorizatia de construire pt. blocul dvs. Asa ca, rugamintea mea este sa achizitionati locuri de parcare de la constructorul dvs. si sa nu parcati pe locul unde parcam noi. Terenul neingradit ce pare viran, de langa blocul dvs. este proprietate privata, deci nu va bazati ca-l veti folosi mult timp ca loc de parcare.
Un alt minus este apropierea f. mica intre cele 2 blocuri, deci lipsa de intimitate si senzatia de inghesuiala.
Recomandarea mea e sa introduceti in antecontract si contract clauze cat mai acoperitoare (inclusiv clauze cu penalitati), pt. ca in general constructorii sunt amabili pana ce le platiti banii, dupa nu veti mai putea obtine nimic de buna voie.
Ar fi bine sa cereti si loc pt. gunoi, pe care sa-l lase in proprietatea voastra, altfel sunteti la mila proprietarului terenului si nu veti avea unde sa-l tineti.
Prin urmare, decideti in cunostinta de cauza.

Spui tu ca locuiesti in blocul de langa, nu stiu... noi cu cine am vorbit din acel bloc erau toti nemultumiti, chiar si ce ai pus tu la plusuri noi am fost informati invers:
- zona era linistita cand nu era locuita, acum in nici un caz nu este liniste acolo, sunt manelisti care mai mereu pun muzica, cred ca daca si-au tras vila nu mai este cazul sa-si respecte vecinii, caini foarte multi de la vecini care latra mereu
- chiar in blocul de langa sunt mai multi tigani, chiar eu am vazut, cum spui tu ca nu sunt tigani?
- accesul este foarte greoi si totul este departe
- canalizarea este o problema mult mai mare decat crezi, noua ne-au spus chiar cei din bloc ca nu este canalizare facuta de apa nova, este o improvizatie, apoi am verificat la gura de jos, intr-adevar nici un metru n-are adancime, pentru cine se pricepe isi da seama de problemele mari care o sa fie din cauza asta, nici cu pompa nu se rezolva nimic, terenul este prea jos
- daca chiar stai acolo verifica pe ce fel de teren s-a facut constructia, panza freatica nu permite constructii asa mari, s-au dat avizari pe spaga, nici faptul ca acolo era o mlastina nu sti?

Noi am luat deja intr-un bloc pe la Bila, o sa ne mutam sa scapam de problemele care sunt aici, deja s-a format o mafie a constructorilor, au inceput alt bloc, tot pe malu mierii, mai sus si mai mare, de 70ap, aceeasi constructori, cu alt nume.

Edited by GabyF, 29 January 2015 - 14:11.


#51
roxaweb

roxaweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2011

 GabyF, on 29 ianuarie 2015 - 14:10, said:

Spui tu ca locuiesti in blocul de langa, nu stiu... noi cu cine am vorbit din acel bloc erau toti nemultumiti, chiar si ce ai pus tu la plusuri noi am fost informati invers:
- zona era linistita cand nu era locuita, acum in nici un caz nu este liniste acolo, sunt manelisti care mai mereu pun muzica, cred ca daca si-au tras vila nu mai este cazul sa-si respecte vecinii, caini foarte multi de la vecini care latra mereu
- chiar in blocul de langa sunt mai multi tigani, chiar eu am vazut, cum spui tu ca nu sunt tigani?
- accesul este foarte greoi si totul este departe
- canalizarea este o problema mult mai mare decat crezi, noua ne-au spus chiar cei din bloc ca nu este canalizare facuta de apa nova, este o improvizatie, apoi am verificat la gura de jos, intr-adevar nici un metru n-are adancime, pentru cine se pricepe isi da seama de problemele mari care o sa fie din cauza asta, nici cu pompa nu se rezolva nimic, terenul este prea jos
- daca chiar stai acolo verifica pe ce fel de teren s-a facut constructia, panza freatica nu permite constructii asa mari, s-au dat avizari pe spaga, nici faptul ca acolo era o mlastina nu sti?

Noi am luat deja intr-un bloc pe la Bila, o sa ne mutam sa scapam de problemele care sunt aici, deja s-a format o mafie a constructorilor, au inceput alt bloc, tot pe malu mierii, mai sus si mai mare, de 70ap, aceeasi constructori, cu alt nume.

Gabi, iti inteleg frustrarea si iti doresc succes daca ai decis sa achizitionezi in alta parte. Eu cred ca e un risc oricum, cand achizitionezi un imobil fara sa cunosti bine zona, dar din pacate nici nu avem timp, bani si pricepere sa facem alegeri ideale. mutarea in astfel de zone reprezinta compromisuri pentru banii pe care ii detine fiecare. la preturi asemanatoare se gasesc ofertedoar in zone gen berceni, prelungirea ghencea in care va trebui sa faci de asemenea, compromisuri.
Eu am expus problemele asa cum le-am perceput locuind mai bine de 3 ani in acel bloc.
Nu am avut niciodata probleme cu muzica manelistilor, deoarece ei au casa la o anumita departare in partea din spatele blocului, iar in fata blocului nu se aude nimic, nici cu geamul deschis. oricum, am inteles ca problema cu muzica pt. vecinii din spate e mai recenta (din vara trecuta). oricum, de manesti poti da si pe la billa, unde zici ca ai achizitionat, nici acolo nu e zona selecta.
Probleme cu latratul cainilor sunt, dar e vorba mai mult de cainii vecinilor, tinuti la curte, iar problema e deranjanta in special pt. cei care au vedere la drum si numai vara, dc. stai cu geamul deschis. pana la urma, asta inseamna viata la tara, adica intr-o zona de case in care fiecare isi aduce caini pt .paza curtii.
Legat de problema tiganilor, nu stiu de care bloc cu tigani vorbesti. eu nu am sesizat in zona blocului nostru decat cativa care trec in mod constant (probabil stau in niste cocioabe improvizate pe marului), dar nu mi s-au parut scandalagii si nu am avut niciodata probleme cu vreun tigan din zona.
Accesul greoi la civilizatie este numai pt. cei care nu au masina, dar in aceste zone se muta mai mult cei care au masina, caz in care accesul este foarte usor (max 5 min. pana la auchan, piata s.a).
Emiterea avizelor si autorizatiilor de constructie pe spaga e o realitate si din pacate, atata timp cat legea nu se aplica, nu putem fi siguri ca am facut o alegere buna din studierea documentelor prezentate de vanzatori cu avizele autoritatilor. aici e riscul de a trai intr-o tara corupta, dar daca nu ai de gand sa emigrezi, e un risc asumat.
Intr-adevar, zona se va aglomera in cativa ani cu constructii. Ar trebui sa se dea autorizatii doar pentru cladiri de dimensiuni mici si regim mic de inaltime, avand in vedere profilul zonei, dar cum foamea de profit e mare si fiecare metru patrat trebuie stors de bani cat mai mult, probabil aglomeratia va fi sufocanta in cativa ani.era mult mai pustiu cand ne-am mutat noi si vedeam uneori misunand fazani, iepuri de camp, bufnite, diverse pasari, turme de vaci la pascut. Era senzatia ca stam ca la tara.
Succes la emigrare pt. cei nemultumiti si rabdare celor care inca raman! sa auzim de bine.

#52
locatar1234

locatar1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2015

 roxaweb, on 24 ianuarie 2015 - 15:58, said:

Locuiesc in blocul vecin care s-a dat in folosinta acum 3 ani. Sunt plusuri si minusuri in privinta acestei zone.
Ca plusuri:
-liniste multa ( cu exceptia perioadelor cand se construieste in zona)
-Acces rapid catre zona unirii pe splai (cca 15 min. cu masina)
-Acces relativ decent ( dc. ai masina) la zona de cumparaturi, farmacie, scoala
-Preturi acceptabile pt. ce se ofera.
Minusuri:
-Pt. pietoni cca 12 min. de mers pe jos la metrou si acces greoi la zonele comerciale;
-Praf f. mult din cauza ca zona e neasfaltata. Mai ales ales vara e deranjant ca se depune in strat gros si in casa si pe masina. Ne-am interesat si noi la institutiile abilitate si au zis ca strazile nu se vor asfalta in urmatorii ani, asa ca asta va fi un inconvenient asumat pe termen mai lung. Nu va faceti iluzii cu asfaltarea promisa de constructor, dc. nu face o astfaltare cu strat gros si bine legat in cca jum de an se vor forma gropi, mai ales ca drumul e circulat zilnic de zeci de masini grele folosite in constructii. Iarna nu vine nimeni sa deszapezeasca, deci fiecare ia lopata si face munca voluntara.
-Mirosuri mai ciudate se simt rar, doar vara cand e foarte cald si sunt sesizabile numai noaptea.
-Canalizarea este o problema, zona fiind foarte joasa. La noi, constructorul a instalat o pompa care trage mizeria de la wc-urile ap. de la demisol si apele pluviale, dar pompa consuma curent pe care il platim toti si s-a stricat de vreo 8 ori pana acum. Mirosurile emanate de gura de  scurgere la baie erau insuportabile si solutia a fost ca toti le-au astupat. Deci, interesati-va ce solutie ingenioasa va garanteaza pt. blocul dvs.
- strada ingusta, loc. de parcare deficiar si greu accesibila pt. masina de gunoi, pompieri etc.
Din pacate, blocul dvs. se construieste pe locul unde erau prevazute a fi amenajate locurile noastre de parcare (cf. autorizatiei de construire emisa pt. blocul unde locuiesc)  si agrement (zona gratar, loc joaca pt. copii cf. promisiunilor constructorului nostru), numai ca am fost lasati cu ochii in soare de constructorul nostru si cred ca s-a aranjat cu spaga sa se emita pe acelasi teren autorizatia de construire pt. blocul dvs. Asa ca, rugamintea mea este sa achizitionati locuri de parcare de la constructorul dvs. si sa nu parcati pe locul unde parcam noi. Terenul neingradit ce pare viran, de langa blocul dvs. este proprietate privata, deci nu va bazati ca-l veti folosi mult timp ca loc de parcare.
Un alt minus este apropierea f. mica intre cele 2 blocuri, deci lipsa de intimitate si senzatia de inghesuiala.
Recomandarea mea e sa introduceti in antecontract si contract clauze cat mai acoperitoare (inclusiv clauze cu penalitati), pt. ca in general constructorii sunt amabili pana ce le platiti banii, dupa nu veti mai putea obtine nimic de buna voie.
Ar fi bine sa cereti si loc pt. gunoi, pe care sa-l lase in proprietatea voastra, altfel sunteti la mila proprietarului terenului si nu veti avea unde sa-l tineti.
Prin urmare, decideti in cunostinta de cauza.

 roxaweb, on 24 ianuarie 2015 - 15:58, said:

Locuiesc in blocul vecin care s-a dat in folosinta acum 3 ani. Sunt plusuri si minusuri in privinta acestei zone.
Ca plusuri:
-liniste multa ( cu exceptia perioadelor cand se construieste in zona)
-Acces rapid catre zona unirii pe splai (cca 15 min. cu masina)
-Acces relativ decent ( dc. ai masina) la zona de cumparaturi, farmacie, scoala
-Preturi acceptabile pt. ce se ofera.
Minusuri:
-Pt. pietoni cca 12 min. de mers pe jos la metrou si acces greoi la zonele comerciale;
-Praf f. mult din cauza ca zona e neasfaltata. Mai ales ales vara e deranjant ca se depune in strat gros si in casa si pe masina. Ne-am interesat si noi la institutiile abilitate si au zis ca strazile nu se vor asfalta in urmatorii ani, asa ca asta va fi un inconvenient asumat pe termen mai lung. Nu va faceti iluzii cu asfaltarea promisa de constructor, dc. nu face o astfaltare cu strat gros si bine legat in cca jum de an se vor forma gropi, mai ales ca drumul e circulat zilnic de zeci de masini grele folosite in constructii. Iarna nu vine nimeni sa deszapezeasca, deci fiecare ia lopata si face munca voluntara.
-Mirosuri mai ciudate se simt rar, doar vara cand e foarte cald si sunt sesizabile numai noaptea.
-Canalizarea este o problema, zona fiind foarte joasa. La noi, constructorul a instalat o pompa care trage mizeria de la wc-urile ap. de la demisol si apele pluviale, dar pompa consuma curent pe care il platim toti si s-a stricat de vreo 8 ori pana acum. Mirosurile emanate de gura de  scurgere la baie erau insuportabile si solutia a fost ca toti le-au astupat. Deci, interesati-va ce solutie ingenioasa va garanteaza pt. blocul dvs.
- strada ingusta, loc. de parcare deficiar si greu accesibila pt. masina de gunoi, pompieri etc.
Din pacate, blocul dvs. se construieste pe locul unde erau prevazute a fi amenajate locurile noastre de parcare (cf. autorizatiei de construire emisa pt. blocul unde locuiesc)  si agrement (zona gratar, loc joaca pt. copii cf. promisiunilor constructorului nostru), numai ca am fost lasati cu ochii in soare de constructorul nostru si cred ca s-a aranjat cu spaga sa se emita pe acelasi teren autorizatia de construire pt. blocul dvs. Asa ca, rugamintea mea este sa achizitionati locuri de parcare de la constructorul dvs. si sa nu parcati pe locul unde parcam noi. Terenul neingradit ce pare viran, de langa blocul dvs. este proprietate privata, deci nu va bazati ca-l veti folosi mult timp ca loc de parcare.
Un alt minus este apropierea f. mica intre cele 2 blocuri, deci lipsa de intimitate si senzatia de inghesuiala.
Recomandarea mea e sa introduceti in antecontract si contract clauze cat mai acoperitoare (inclusiv clauze cu penalitati), pt. ca in general constructorii sunt amabili pana ce le platiti banii, dupa nu veti mai putea obtine nimic de buna voie.
Ar fi bine sa cereti si loc pt. gunoi, pe care sa-l lase in proprietatea voastra, altfel sunteti la mila proprietarului terenului si nu veti avea unde sa-l tineti.
Prin urmare, decideti in cunostinta de cauza.

Sa inteleg ca nici bine nu ne-am mutat si deja ne amenintati sa nu parcam acolo unde parcati dvs??? Stiti ca parcati pe domeniu public si nu pe un loc pentru care achitati taxa de parcare,nu? Astfel de probleme le-am mai rezolvat la politie si in instanta ...si am primit si daune. Va multumim si pentru informatiile legate de apa, gaz si electrica.Slava Domnului ca nu vom avea probleme precum aveti dvs.Probabil ca atunci cand ati cumparat apartamentul, stiati in ce va bagati. Constructorul nostru,cel de la care vom cumpara apartamentele ,pe nume VBI, se pare ca este mult mai serios.Astfel ca fiecare apartament va avea apometrele lui,montate pe fiecare etaj in parte .Contorul de gaz va fi pus in dreptul fiecarui apartament, iar contoarele de electrica pentru fiecare apartament in parte, vor fi puse la parter.Va exista si un loc unde vor fi depozitate materialele necesare pentru curatenia blocului.Pentru depozitare gunoiului , se pare ca tre sa cadem de acord unde vrem sa fie pus.

#53
zalist

zalist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.04.2006
Omul a zis ca e proprietate privata, deci cine are dreptate?

#54
locatar1234

locatar1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2015
Drumul care duce spre imobilul VBI din Malul Mierii  este domeniu public...DECI NU POATE APARTINE NIMANUI.Este un drum care deserveste celor care locuiesc acolo.Doamna ,vorbea de terenul neingradit care este situatia in fata si langa imobilul VBI... ca este proprietate private.Atata timp cat nu este ingradit, pot parca unde vreau.Iar doamna mai facea referire la faptul ca ei parcheaza pe strada Malul Mierii ,pana la imobilul VBI...si sa nu parcam acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate