Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

V.B.I - Malul Mierii

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
Corsa1979

Corsa1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2014

View PostRalumel, on 05 decembrie 2014 - 08:39, said:

Ieri am fost si am semnat antecontractul si este precizat in el ca o sa avem toate utilitatile in momentul predarii locuintei.

Adica pana pe 30.06.2015...Eu am vorbit cu ei si mi-au explicat ca nu sunt probleme la racordari.Dincolo.. au fost probleme din motive care nu tineau de ei.Din ce am inteles, aici toate contoarele sunt langa imobil, iar dincolo au trebuit trase din alta parte, ceea ce a necesitat autorizatii,planuri si timp.

Edited by Corsa1979, 05 December 2014 - 10:48.


#20
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014
Daca mergeti azi sa semnati mai intrebati si dvs daca in luna ianuarie cand zic ei ca ne putem muta utilitatile/racordarile v-or fi facute. Eu asa am inteles ca zicea in momentul receptiei cladirii parca..nu am contractul in fata acum.

Si ar mai fi ceva de clarificat legat de teren..in ce am semnat ieri ei zic ca sunt proprietari 97% si 3% detin cei de la care au achizitionat terenul. Ei se angajeaza sa devina unicul proprietar pana in momentul semnarii actului de vanzare-cumparare dar mai trebuie cerute detalii.

#21
Corsa1979

Corsa1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2014

View PostRalumel, on 05 decembrie 2014 - 11:34, said:

Daca mergeti azi sa semnati mai intrebati si dvs daca in luna ianuarie cand zic ei ca ne putem muta utilitatile/racordarile v-or fi facute. Eu asa am inteles ca zicea in momentul receptiei cladirii parca..nu am contractul in fata acum.

Si ar mai fi ceva de clarificat legat de teren..in ce am semnat ieri ei zic ca sunt proprietari 97% si 3% detin cei de la care au achizitionat terenul. Ei se angajeaza sa devina unicul proprietar pana in momentul semnarii actului de vanzare-cumparare dar mai trebuie cerute detalii.
Legat de teren si eu am avut aceeasi problema.Nu am semnat antecontractul pana nu am primit explicatii.Eu le-am solicitat sa fie trecuti cei 3%, pt ca nu erau trecuti.
Nu exista probleme legate de acest aspect.Apartamentul dvs este pe cei 97%.Am primit explicatii foarte clare de la notarul lor.Plus ca antecontractul l-am lasat la BCR si a fost verificat de cei de la juridic,fara sa gaseasca probleme.Documentele au plecat mai departe la Fondul de Garantare, spre aprobare -rezervare la plafonul Prima Casa.

Edited by Corsa1979, 05 December 2014 - 13:36.


#22
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014

View PostCorsa1979, on 05 decembrie 2014 - 13:34, said:

Legat de teren si eu am avut aceeasi problema.Nu am semnat antecontractul pana nu am primit explicatii.Eu le-am solicitat sa fie trecuti cei 3%, pt ca nu erau trecuti.
Nu exista probleme legate de acest aspect.Apartamentul dvs este pe cei 97%.Am primit explicatii foarte clare de la notarul lor.Plus ca antecontractul l-am lasat la BCR si a fost verificat de cei de la juridic,fara sa gaseasca probleme.Documentele au plecat mai departe la Fondul de Garantare, spre aprobare -rezervare la plafonul Prima Casa.

Deja ati depus antecontractul pentru obtinerea creditului? Noua ni s-a spus de la ING ca nu putem demara procesul pana nu avem cadastrul si intabularea facute. De aceea nici nu stim ce credit o sa facem la anul...

#23
Corsa1979

Corsa1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2014

View PostRalumel, on 05 decembrie 2014 - 14:22, said:


Deja ati depus antecontractul pentru obtinerea creditului? Noua ni s-a spus de la ING ca nu putem demara procesul pana nu avem cadastrul si intabularea facute. De aceea nici nu stim ce credit o sa facem la anul...
Perfect corect.Fara actele imobilului, nu ni se aproba creditul.La BCR poti face rezervare la plafon.In situatia in care se termina plafonul, dc am acceptul de la Fond, eu am banii rezervati.Si am 18 luni la dispozitie sa inchei contractul.

#24
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014

View PostCorsa1979, on 05 decembrie 2014 - 15:53, said:

Perfect corect.Fara actele imobilului, nu ni se aproba creditul.La BCR poti face rezervare la plafon.In situatia in care se termina plafonul, dc am acceptul de la Fond, eu am banii rezervati.Si am 18 luni la dispozitie sa inchei contractul.

Dar cand te-ai dus la BCR ca in octombrie nu mai aveau fonduri...si atunci inca nu aveai antecontractul, nu? Adica ai depus acte pt credit fara antecontract?

#25
Corsa1979

Corsa1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2014
La inceputul lui noiembrie am fost la BCR si mi au aprobat solicitarea,urmand sa le aduc documentele.Acum 2 sapt le am dus antecontractul, in ziua cand l am si semnat.

#26
andorea89

andorea89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.12.2014
Pana la urma am semnat si eu antecontractul, care mi s-a parut ok, dar se putea si mai bine, numai ca nu are nimeni avocati la dispozitie sa te lupti cu naiba sa-ti puna nu stiu ce clauze in el.
Ideea e urmatoarea: oamenii din vanzari mai si mint si nu pot fi intotdeauna crezuti. Eu lucrez in vanzari si stiu ce se intampla in jurul meu, asa ca nu pot sa cred ca totul va fi bine si gata la timp numai pentru ca asa imi zic ei. Sper sa ma insel in cazul asta pentru ca pana la urma e si in interesul meu
Mie nu mi-a zis decat ca va fi totul gata pana la 1 feb cand mi-au promis ca SIGUR, CEL MAI TARZIU, pot sa ma mut. Nu mi-au zis ca ar avea deja totul pregatit, doar ca gazul e peste drum, apa, in capatul strazii si canalizarea nu stiu unde. deci nu e nimic tras, ca sa zic asa. Eu asta am inteles.
Iar unde au fost probleme, mi-au zis ca ar fi fost din cauza ca atunci cand au facut sapaturi pentru racordari au dat peste nu stiu ce cabluri de inalta tensiune ale Enelului pe suprafata IOR-ului, de care nu stiau nici unul nici altul!
Acuma, na, poti sa fii un optimist si sa screzi tot sau un pesimist si sa nu crezi nimic.
Eu sper sa fie totul ok si gata la timp.

#27
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbogdand13, on 05 noiembrie 2014 - 17:29, said:

Aproximativ 15 minute pe jos as adauga.
Pe jos. Da' in alergare as adauga.

#28
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014

View Postsony, on 08 decembrie 2014 - 17:44, said:

Pe jos. Da' in alergare as adauga.
Nu chiar :) Mers normal. Poate daca nu cunosti zona pare mai mult dar printre blocuri ajungi relativ repede la metrou.

#29
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014
Modificari la apartament ati facut? V-ai incadrat in bugetul pentru finisaje? Noi am inchis bucataria si ne-au zis ca va fi aproximativ 1200 lei (perete+usa), parchetul l-am ales din buget dar pentru faianta si gresie mai avem de dat cam 1000 lei dupa calculele furnizorului sper sa nu avem surprize la final.

#30
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014
Aveti grija ce chit alegeti ca daca va razganditi si vreti alta nuanta o platiti, ei nu vor sa faca retur (cel putin asa am patit eu). Cel mai bine mergeti la furnizor si vedeti la fata locului ce se potriveste mai bine.

#31
Ralumel

Ralumel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2014
Ar mai fi o problema la care nu stiu daca v-ati gandit iar dezvoltatorul ne-o paseaza noua cica Asociatia de Proprietari se va descurca...problema gunoiului, a spatiului pentru gunoi. Ei au impartit tot terenul sa vanda fiecare particica si noi nu stiu unde o sa tinem niste tomberoane ca nu o sa cedeze nimeni locul de parcare cumparat...poate ma insel si este totusi un spatiu liber dar ei nu au spus asta decat de asociatie.

#32
sealview

sealview

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.04.2006
Salutare tuturor,

Si eu am facut antecontract cu ei, sunt la parter intrun 3 camere. Am hotart sa iau aici un apt. Pentru ca am vazut celelate proiecte, si mi-a placut echipa de la VBI. Probleme majore nu am intampinat, doar o oarecare organizare in comunicarea cu beneficiarul.

La mine au ajuns la pusul parchetului.

View PostRalumel, on 11 decembrie 2014 - 09:21, said:

Aveti grija ce chit alegeti ca daca va razganditi si vreti alta nuanta o platiti, ei nu vor sa faca retur (cel putin asa am patit eu). Cel mai bine mergeti la furnizor si vedeti la fata locului ce se potriveste mai bine.
Da, la chestia am reflectat si eu, dar nu am adus in discutie, cu VBI, subiectul asta.
Maine cred ca ma duc acolo si am sa incerc sa aduc in discutie problema asta.

Seara buna tuturor.

#33
bogdand13

bogdand13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.10.2014

View Postsony, on 08 decembrie 2014 - 17:44, said:

Pe jos. Da' in alergare as adauga.

Sony daca interesul tau e sa ai o postare pe fiecare topic in parte iti urez bafta.
Din pacate sunt pieton asa ca interesul de a dezinforma nu exista. Eu la pas alert fac 12 min, daca ai baston sa zicem ca faci 20 de minute.

In legatura cu problema gunoiului, sper ca va fi loc undeva in stanga actualei porti , tinand cont ca intrarea in parcarea subterana va fi in dreptul blocului, deci ceva spatiu ar ramane.
Am "prins"un tanar vecin de la blocul de langa noi si am intrebat la ei cum s-a rezolvat. Ei au contract cu Rebu, au pubele, si sunt ridicate miercurea si sambata.
Bineinteles ca va trebui sa ne interesam cand si cum vom beneficia de astfel de servicii, pentru ca asociatia de proprietari nu poate lua fiinta decat cand.....vom fi proprietari. Deci cateva luni, pana la vanzarea-cumpararea efectiva va trebui sa gasim o solutie (prin VBI ?).

Banuiesc ca de fapt cumva la comun va trebui sa functionam pe toate utilitatile, sper ca acestea sa existe la 01.02.2015 asa cum declara ei ca atunci se poate face predarea apartamentelor.

#34
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
Locuiesc chiar in zona, am fost acolo cand s-a turnat fundatia si s-a facut structura de rezistenta. Frate, FUGI in alta parte, este facut la profit cu minim de materiale si investitii, nu stiu cum dau de la primarie receptia la tipul asta de constructii Posted Image .

Deci problemele ar fi astea:
- structura de rezistenta de doi lei - eu n-as sta acolo pe timpul unui cutremur
- izolatia fonica este DEZASTRU
- accesul este cu probleme, cand ninge este bine sa te muti mai in oras
- vara sunt mirosuri nasoale de la groapa de gunoi Glina


NU baga banii acolo ca o sa plangi dupa ei!

SARBATORI FERICITE, asta ca sa auzim si de bine Posted Image

Edited by GabyF, 24 December 2014 - 17:30.


#35
bogdand13

bogdand13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.10.2014
Pai una la mana e ca deja ne-am bagat, si cel mai probabil ca vom merge pana la capat.

Am vazut si din posturile tale anterioare ca stai pe Burnitei. Ai apartament in imobil contruit de VBI ?

Structura de rezistenta nu mi se pare de 2 lei, din contra am fost mai degraba contrariat de existenta grinzilor interioare care mai degraba dau prost la look dar mai degraba un plus in ceea ce priveste rezistenta.
Asupra fundatiei am o parere din partea unui contructor cu vechime si pare ok. E din familie asa ca nu ar avea de ce sa fie partinitor. Mi se pare interesant in schimb ca sustii ca ai fost la fata locului cand s-a turnat fundatia la o locatie care teoretic nu avea de ce sa te intereseze. Nu ai ocupatie sau care e faza ? Pe ce te bazezi cand afirmi ca structura de rezistenta e de 2 lei ?

In ceea ce priveste izolatia fonica vom vedea pe parcurs, nimic de zis momentan. Ceea ce stiu sigur momentan e ca intre apartamente sunt ziduri de caramida.

Haite de caini momentan nu sunt pe Malul Mierii si sper sa nu fie nici pe viitor.

Accesul cel putin momentan poate fi o problema, nu am fost de cand cu ninsorile. Totusi zona este plina de vile si vilute, ma indoiesc ca drumul nu a fost folosit.

Vara vom vedea cu mirosurile....

Daca aveam 10-15k euro in plus luam in alta parte, din pacate programul prima casa are niste limitari si cam aici ne incadram.

#36
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
Normal c-am fost de mai multe ori acolo cu familia si prieteni cunoscatori, sa vedem daca ne mutam, ce spui tu ca nu inteleg, este necesar doar 15 minute de cateva ori sa te duci cand se construieste si afli multe, uite alte probleme:
- a fost construit pe un teren in care acum cativa ani era o mlastina, panza freatica este foarte sus, te poti interesa, primaria a dat avizari pe spaga
- ne-am uitat si la armatura, fierul bagat este foarte subtire, nu inteleg la ce te referi cu "existenta grinzilor interioare", ai auzit tu o constructie de inaltimea asta din caramida fara grinzi interioare?
- nu exista canalizare, este o improvizatie la nici un metru sub pamant la care sunt legate 3 vile, niciodata n-o sa se rezolve aceasta problema pentru ca terenul este prea jos
- n-o sa fie niciodata asfalt acolo pentru ca nu este canalizare, constructorii promit c-o sa asfalteze ei, chiar si asa, dupa ce vand tot o sa ramana cum e acum
- probleme mari cu curentul, cade mereu, toate cele trei vile de pe Malu Mierii sunt legate la un singur transformator, asta in afara de cele care erau inainte

Concluzia noastra: daca nu avem bani multi sa cumparam apartament nou, facut cum trebuie, mai bine in blocurile lui Ceausica.

Edited by GabyF, 14 January 2015 - 11:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate