Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ING Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

View Postalexandru_core, on 21 noiembrie 2014 - 15:31, said:

A durat destul de mult m-au intors inapoi cu opinia notariala si bineinteles ca a expirat extrasul, acum dosarul este la fond si azi a intrat in "Solicitare în analiza la FNGCIMM"
Daca ati terminat ce mai e de facut dupa ce primesti raspunsul de la fond ?

eu sunt inca la batalia in care astept sa plece dosarul si nimeni nu imi explica de ce nu pleaca, desigur expira in curand extrasul. la tine care a fost problema cu opinia notariala?

mai departe stiu ca treb sa scoata proprietarul dovada ca e cu tot la zi ( la intretinere, lumina fisc, etc) se mai scoate un extras de carte funciara de nu stiu ce, si se semneaza contractul final; de acolo mai dureaza 5-7 zile sa intre banii in contul proprietarului... asta e ceea ce am inteles eu.

#38
alexandru_core

alexandru_core

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2008

View Poststeluta_a, on 21 noiembrie 2014 - 16:09, said:


eu sunt inca la batalia in care astept sa plece dosarul si nimeni nu imi explica de ce nu pleaca, desigur expira in curand extrasul. la tine care a fost problema cu opinia notariala?

mai departe stiu ca treb sa scoata proprietarul dovada ca e cu tot la zi ( la intretinere, lumina fisc, etc) se mai scoate un extras de carte funciara de nu stiu ce, si se semneaza contractul final; de acolo mai dureaza 5-7 zile sa intre banii in contul proprietarului... asta e ceea ce am inteles eu.

Nu a fost exact in formatul lor si a trebuit sa-l refac. Daca stiti cand expira extrasul faceti altu din timp la notar sa-l duceti la banca ca sigur o sa-l ceara. Eu numa pe baza la astea am asteptat inca o saptamana. Am refacut opinia dusa a doua zi la banca pana a trimiso banca in sucursala pana a ajuns la ei.... si lafel si cu extrasul de cf si uite asa mai trecea un weekend.
Acum astept la fondul de garantare care se lauda ca in 2-3 zile iti dau raspunsul, e dosarul de  miercuri la ei abia vineri l-au luat la analizat si inca "analizeaza".

#39
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

View Postalexandru_core, on 25 noiembrie 2014 - 12:09, said:


Nu a fost exact in formatul lor si a trebuit sa-l refac. Daca stiti cand expira extrasul faceti altu din timp la notar sa-l duceti la banca ca sigur o sa-l ceara. Eu numa pe baza la astea am asteptat inca o saptamana. Am refacut opinia dusa a doua zi la banca pana a trimiso banca in sucursala pana a ajuns la ei.... si lafel si cu extrasul de cf si uite asa mai trecea un weekend.
Acum astept la fondul de garantare care se lauda ca in 2-3 zile iti dau raspunsul, e dosarul de  miercuri la ei abia vineri l-au luat la analizat si inca "analizeaza".


eu astept sa plece din centrala la fond, si zici ca e fizica cuantica trimiterea lui: de o sapt mi se spune acelasi lucru:" Va confirmam prin prezentul mesaj faptul ca aplicatia dumneavoastra pentru un Credit ipotecar prin programul Prima Casa a fost aprobata din punct de vedere financiar si al documentelor de proprietate, iar dosarul de credit va fi trimis catre Fondul de Garantare cat de curand posibil."

cred ca dupa experienta asta nu o sa mai am nici un strop de rabdare ramasa....

#40
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

View Postalexandru_core, on 25 noiembrie 2014 - 12:09, said:


Nu a fost exact in formatul lor si a trebuit sa-l refac. Daca stiti cand expira extrasul faceti altu din timp la notar sa-l duceti la banca ca sigur o sa-l ceara. Eu numa pe baza la astea am asteptat inca o saptamana. Am refacut opinia dusa a doua zi la banca pana a trimiso banca in sucursala pana a ajuns la ei.... si lafel si cu extrasul de cf si uite asa mai trecea un weekend.
Acum astept la fondul de garantare care se lauda ca in 2-3 zile iti dau raspunsul, e dosarul de  miercuri la ei abia vineri l-au luat la analizat si inca "analizeaza".


ai primit raspunsul final? sunt curioasa cat a durat la Fond in total.


si la mine s-a intors acum pentru ca nu e completata declaratia pe propria raspundere " cum trebuie" am refacut-o, dar din nou alte asteptari.

#41
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Este adevarat ca la ing trebuie sa iti faci si asigurare de viata la creditul prima casa ? Sau aia era doar vrajeala a angajatei ing ca sa mai manance o ciorba....?

#42
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Nu stiu daca e obligatoriu, dar noi ne-am facut pt ca dobanda era mai mica daca optai pt aceasta asigurare si daca stai sa te gandesti nu iti prinde rau la nevoie(doamne fereste)

#43
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

View PostFrankie, on 03 decembrie 2014 - 23:13, said:

Este adevarat ca la ing trebuie sa iti faci si asigurare de viata la creditul prima casa ? Sau aia era doar vrajeala a angajatei ing ca sa mai manance o ciorba....?

in idee e o vrajeala cumva, dar iti ofera o dobanda putin mai mica daca optezi pentru asigurare/ daca faci calcul ajungi la aceeasi suma, dar macar ai si asigurare ;)
in momentul in care am facut eu simularea si apoi cererea la ei, cu tot cu asigurare rata era mult mai mica decat la alte banci, de asemenea si dobanda sa stii.

asta ca un lucru bun/ in rest... nu au experienta si trebuie sa te pregatesti temeinic inainte sa te bagi in hora ;)

#44
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Exact, noi am ales ING in primul rand pt ca atunci cand am vrut sa depunem dosarul, adica pe la mijlocul lui August, cam toate bancile anuntau ca nu mai au fonduri, mai ales BCR-ul unde vroiam noi sa facem atunci. Asa ca ne-am reorientat, si ING-ul abea intrase in program deci avea fonduri, plus ca avea cam cea mai buna oferta, adica dobanda/rata lunara/etc.
Cum spune si Steluta, decat sa platesc dobanda de banii aia ~60 lei pe luna sau cat e asigurarea, mai bine stii ca ai si asa ceva in caz de necaz.

Edited by n25cris, 04 December 2014 - 09:35.


#45
alexandru_core

alexandru_core

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2008

View Poststeluta_a, on 02 decembrie 2014 - 16:42, said:



ai primit raspunsul final? sunt curioasa cat a durat la Fond in total.


si la mine s-a intors acum pentru ca nu e completata declaratia pe propria raspundere " cum trebuie" am refacut-o, dar din nou alte asteptari.

Pe 19.11 a ajuns dosarul la ei pe 27 am primit raspunsul deci 1 saptamana.
Acuma alta poveste dosarul se afla de marti la "Curier" sau cel putin asa scrie pe site si nu mai ajunge la banca.

#46
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Am inteles ca mai sunt fonduri pentru Prima Casa la Bancpost

#47
stefanlsc

stefanlsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2008
salutare
Va rog sa imi spuneti si mie cat dureaza pana apare pe site situatia dosarului.
De la banca imi spun ca sa trimis la fond dosarul pe 2 decembrie ,dar nici pana acum nu apare pe site o silicitare pe numele meu.
Incep sa imi fac griji mari dupa ce am citit aici si mai ales ca luna asta expira adeverina de salariu,antecontractul si extrasul,

#48
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Apare imediat, ar trebui sa apara inca de cand e in completare la banca dar am observat ca ING il baga abea cand il trimite la fond, si eu tot asa am patit. Daca ti-au zis ca l-au trimis pe 2 si inca nu apari pe site, te mint, asa m-au mintit si pe mine, dupa 3 zile de cand au zis ei ca au trimis am aparut abea pe site...

#49
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

View Poststefanlsc, on 06 decembrie 2014 - 14:09, said:

salutare
Va rog sa imi spuneti si mie cat dureaza pana apare pe site situatia dosarului.
De la banca imi spun ca sa trimis la fond dosarul pe 2 decembrie ,dar nici pana acum nu apare pe site o silicitare pe numele meu.
Incep sa imi fac griji mari dupa ce am citit aici si mai ales ca luna asta expira adeverina de salariu,antecontractul si extrasul,


vorbeste cu ei si insista, daca nu apare pe site de atat timp inseamna ca nu s-a trimis din centrala ;)

#50
stefanlsc

stefanlsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2008
Nu stiu ce sa mai zic,am sunat azi la banca mi-a spus acelasi lucru ca sa trimis pe 2 dec si chiar mi- a dat un numar al dosarului.
Am trimis un mail la fond cu numarul dat de la ing si acum astept poate imi raspund aia ceva.

#51
stefanlsc

stefanlsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2008
Azi am primit raspuns de la fond si am descoperit ca de la banca sa gresit judetul unde se afla apartamentul. Au trecut Bacau in loc de Ilfov !!!
Am anuntat banca au reparat greseala si deja a aparut pe site dosarul meu,partea prosta e ca se reia procesul de verificare.
Am pierdut o saptamana degeaba si sper ca nu o sa se intoarca din nou din cauza extrasului.

#52
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

View Poststefanlsc, on 09 decembrie 2014 - 19:05, said:

Azi am primit raspuns de la fond si am descoperit ca de la banca sa gresit judetul unde se afla apartamentul. Au trecut Bacau in loc de Ilfov !!!
Am anuntat banca au reparat greseala si deja a aparut pe site dosarul meu,partea prosta e ca se reia procesul de verificare.
Am pierdut o saptamana degeaba si sper ca nu o sa se intoarca din nou din cauza extrasului.


ar trebui sa fie in regula, si la mine s-a intors si a expirat extrasul dar nu mi l-au solicitat din nou ;).

#53
julian_www

julian_www

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.07.2007
Nu inteleg cum poate pacali ING-ul atatia cetateni sa faca asigurari de viata la ei.
Oare chiar nimeni nu citeste conditiile de asigurare? Va citez din polita pe care ING-ul vrea sa mi-o bage pe gat odata cu creditul :

"Valoarea cotei de primă sau a sumei asigurate comunicată prin Contractul de Credit și/sau documentele anexă la acesta,
poate fi modificată anual de Asigurător. Prima revizuire va avea loc la sfârșitul anului în curs (de exemplu, dacă
asiguratul a subscris la asigurare în 2010, prima revizuire va fi la sfarșitul anului 2010, și tot așa), iar în situația în care
operează modificarea, aceasta va deveni aplicabilă începând cu data de 1 ianuarie a anului următor anului în care s-a
facut subscrierea (de exemplu, dacă asiguratul a subscris la asigurare în 2010, noua valoare a cotei de primă va fi
aplicabilă începând cu 1 ianuarie 2011).
Brokerul este obligat sa vă notifice cu 30 de zile în prealabil prin scrisoare, e-mail sau sms noua valoare a cotei de
primă sau a sumei asigurate. Asiguratul declară că orice astfel de notificare este o modalitate suficientă și acoperitoare,
putându-și exprima dezacordul cu privire la noua valoare, în mod expres, în termen de 15 zile de la data notificării."

Pe romaneste: ING-ul poate modifica oricand valoarea primei de asigurare, putand sa o faca fara vreo limita.
Daca nu iti mai convine cat platesti, poti sa renunti, dar atunci pierzi dobanda preferentiala la credit. Hai ca la Prima Casa diferenta de dobanda nu e foarte mare , e vorba de 0.5% daca iti faci asigurarea; dar la ipotecar dobanda se dubleaza daca renunti la asigurare dupa ce faci creditul.
Asadar atentie mare in ceva bagati.

#54
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
M-a sunat o ametita de la ING sa-mi spuna ca s-au suplimentat fondurile de prima casa. In caz ca intereseaza pe cineva....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate