Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

UPC Wi-Free.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1245 replies to this topic

#955
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
UPC nu are fibra pana in casa utilizatorului.  Totul e prin coaxial. Mai întâi sa-ti aducă router-ul ai apoi setează ce ai de setat. Presupun ca ai din ala negru cu o antena, nu? La ce viteza iti merge de e mai bun WiFree (limitat la 10Mbps)?

#956
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu sunt curios daca Vodafone dupa preluare va utiliza reteaua WiFree eventual sa o faca cu autentificare auto pentru cei din reteaua Vodafone, cum au de exemplu Orange in magazinele lor Orange WiFi, unde daca deschizi WiFi intra pe reteaua lor automat cu autentificare pe baza de cartela din telefon.

WiFree din cate am eu senzatia e pe toate stalpurile prin oras, e o retea destul de extinsa, daca o iei pe o strada mereu ai WiFree semnal spre full desi in zona aia nu gasesti alte WiFi-uri care sa provina de la abonati UPC.

Daca fac asta si o combina cu introducerea de VoWiFi si VoLTE chiar ca devine cea mai tare retea.
Daca sunt suficienti de destepti pot omora concurenta.

#957
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca erau destepti... Sper sa nu dea cu mucii in fasole

#958
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010

View PostPololica, on 28 mai 2018 - 05:57, said:

UPC nu are fibra pana in casa utilizatorului.  Totul e prin coaxial. Mai întâi sa-ti aducă router-ul ai apoi setează ce ai de setat. Presupun ca ai din ala negru cu o antena, nu? La ce viteza iti merge de e mai bun WiFree (limitat la 10Mbps)?
Am avut un TP-Link. Acum am conect box. Vroiam WiFree pentru o anumită zona de la servici unde folosesc o tabletă.
Acum s-au rezolvat toate  problemele.  Chiar și semnalul la Conect Box e mai bun. Înainte prin doi pereți abia aveam o liniuță de semnal. Acum e mai mult de jumate.

Attached Files



#959
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
la mine nu mai merge UPC wi-free
testat pe o tableta Acer, telefon Allview si un Huawei
apare se conecteaza, se obtine adresa IP si ... asa moare


Attached File  Screenshot_2018-06-04-15-07-01.png   59K   31 downloadsAttached File  Screenshot_2018-06-04-15-07-19.png   63.66K   28 downloads

#960
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009

View Postlexis1, on 03 iunie 2018 - 16:41, said:

Eu sunt curios daca Vodafone dupa preluare va utiliza reteaua WiFree eventual sa o faca cu autentificare auto pentru cei din reteaua Vodafone, cum au de exemplu Orange in magazinele lor Orange WiFi, unde daca deschizi WiFi intra pe reteaua lor automat cu autentificare pe baza de cartela din telefon.

WiFree din cate am eu senzatia e pe toate stalpurile prin oras, e o retea destul de extinsa, daca o iei pe o strada mereu ai WiFree semnal spre full desi in zona aia nu gasesti alte WiFi-uri care sa provina de la abonati UPC.

Daca fac asta si o combina cu introducerea de VoWiFi si VoLTE chiar ca devine cea mai tare retea.
Daca sunt suficienti de destepti pot omora concurenta.
WiFree pe stâlpuri? Bineînțeles că nu. Semnalul provine de la modemurile abonaților. Atât.

Ce este Wi-Free?

Wi-Free este un serviciu suplimentar de internet, oferit de UPC Romania, cu ajutorul caruia clientii existenti ai serviciului de internet fix pot naviga gratuit si in afara casei, folosind sute de mii de hotspot-uri din Romania.

Un modem WLAN UPC cuprinde doua retele wireless distincte, ce sunt separate una de cealalta, in siguranta. Utilizatorii de internet de la UPC pot naviga in reteaua privata, fara pierdere de viteza. In cea de-a doua retea, care este folosita pentru Wi-Free, aceiasi utilizatori pot naviga pe internet folosind o conexiune furnizata suplimentar.

Toti clientii UPC Wi-Free pot folosi gratuit serviciul pentru a se conecta la sute de mii de hotspot-uri din Romania.

Dupa prima conectare cu succes la Wi-Free, clientii sunt apoi autentificati in mod automat, imediat ce un hotspot Wi-Free este disponibil in zona. Cu cat sunt mai multi clienti in comunitatea Wi-Free, cu atat este mai buna acoperirea si disponibilitatea serviciului.

Serviciul UPC Wi-Free este oferit doar clientilor ce folosesc servicii de internet  de la UPC.

Edited by Kalman2007, 04 June 2018 - 14:44.


#961
Akeo

Akeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.08.2007

View PostSTARTREK1, on 04 iunie 2018 - 14:22, said:

la mine nu mai merge UPC wi-free
testat pe o tableta Acer, telefon Allview si un Huawei
apare se conecteaza, se obtine adresa IP si ... asa moare


Attachment Screenshot_2018-06-04-15-07-01.pngAttachment Screenshot_2018-06-04-15-07-19.png
Salut. Confirm si eu ca nu mai functioneaza. Din cate am vazut, au scos de pe site cam tot ce face referire la serviciul UPC Wi-Free. Vechiul link nu mai functioneaza: https://www.upc.ro/w...ro/wi-free/
Mai exista ceva informatii vagi aici: https://business.upc...-free-business/
la sectiunea Business. Mai poate confirma cineva functionarea serviciului?

Edited by Akeo, 04 June 2018 - 15:51.


#962
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De ce am impresia ca, dupa ce au retras aplicatia UPC Phone, urmeaza serviciul UPC WiFree? Intr-o oarecare masura era de asteptat. Dupa preluarea de catre Vodafone, nu-si mai avea rostul, din moment ce pe partea de mobil ofera serviciile nationale si in roaming (sub o anumita limita, bineinteles).

E util serviciul cand esti in deplasare (Romania si o parte din tarile SEE) si ai un abonat UPC in zona respectiva si nu era in moarte clinica de un an cum ar fi fost UPC Phone (care, dupa "eliberarea" tarifelor de roaming la mobil nu mai avea rost).

#963
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

View PostPololica, on 04 iunie 2018 - 15:59, said:

De ce am impresia ca, dupa ce au retras aplicatia UPC Phone, urmeaza serviciul UPC WiFree? Intr-o oarecare masura era de asteptat. Dupa preluarea de catre Vodafone, nu-si mai avea rostul
ba da, isi avea rostu fiindca:
1. nu toti clienti UPC sunt abonati la Vodafone mobil;
2. daca am cont UPC si activat serviciul UPC wi-free, pot sa ma conectez la orice router UPC fara limita de trafic, cost suplimentar si limitare de viteza (dupa depasirea traficului inclus) fata de vodafone mobil
3. puteau sa anunte printr-un comunicat la renuntarea serviciului

Edited by STARTREK1, 04 June 2018 - 16:20.


#964
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
Deocamdată nu se renunță la acest serviciu.

#965
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostSTARTREK1, on 04 iunie 2018 - 16:20, said:

ba da, isi avea rostu fiindca:
1. nu toti clienti UPC sunt abonati la Vodafone mobil;
2. daca am cont UPC si activat serviciul UPC wi-free, pot sa ma conectez la orice router UPC fara limita de trafic, cost suplimentar si limitare de viteza (dupa depasirea traficului inclus) fata de vodafone mobil
3. puteau sa anunte printr-un comunicat la renuntarea serviciului

Incetisor cu pian, nu are rost sa ne suparam unul pe altul. Ii cunosc utilitatea (l-am folosit personal, vezi paginile anterioare). Impresia e ca s-ar putea sa fie scos, nu ca il vor scoate.

UPC Phone, la fel, la inceput l-au scos de pe site, desi încă era functional, apoi l-au scos din Magazine (atât de la Apple, at si de la Google) si usurel l-au tras pe dreapta. Nu mai tin minte cum au făcut comunicarea privind retragerea aplicatiei, dar au facut-o.

La fel de probabil s-ar putea sa o implementeze si pentru clientii Vodafone si, temporar, sa dea ratee.

#966
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Salut. Îmi puteți spune daca in Grecia găsesc UPC Wi-free ?
Plec luni către Lefkada și cred că mi-ar prinde bine acest serviciu de la UPC

#967
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
În Grecia nu există UPC deci nu.

#968
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
In cat timp de la setare password imi activeaza wi-free de obicei?
...multumesc

#969
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostSERGIUTANDARICA, on 22 iunie 2015 - 16:23, said:

...De regulă nu te poţi conecta pe router-ul asociat contului UPC respectiv.
...iar daca nu ai router wireless adica ai ramas cu modem din ala mai vechi, te poti conecta la un wi-free?

#970
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdan.me, on 06 iulie 2018 - 06:43, said:

In cat timp de la setare password imi activeaza wi-free de obicei?
...multumesc

Teoretic imediat, practic, in cateva secunde ar trebui sa mearga (transmisia de date se face online)

View Postdan.me, on 06 iulie 2018 - 11:38, said:

...iar daca nu ai router wireless adica ai ramas cu modem din ala mai vechi, te poti conecta la un wi-free?

Nu. Daca nu e wireless, nu ai cum sa te conectezi (logic).

Edited by Pololica, 09 July 2018 - 14:24.


#971
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
salut, aveti idee pe televizoare nu functioneaza upc wi free?

#972
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ar trebui. Nu vadde ce nu.

Edited by Pololica, 09 July 2018 - 19:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate