Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

UPC Wi-Free.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1245 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu zic tot la fel. :)

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgrinci, on 22 octombrie 2014 - 15:44, said:

Sper sa fie o comunitate deschisa, care sa inteleaga si sa aprecieze beneficiile. Sper sa nu apara prea multe situatii gen "vai, se face trafic pe routerul meu" Posted Image
Nu este o comunitate deschisă, se adresează doar abonaților UPC. proiectele de genul sunt moarte din start, așa cum a murit și FON-ul, astăzi nici nu mai se vinde serviciul, ultima dată când mă uitasem, te ducea pe un link mort. Acest gen de business a fost și este un eșec din mai multe motive:
-acoperirea wifi e mică
-nu știi unde sunt spoturile
-dacă totuși vrei să știi ce spoturi ai în zonă, îți trebuie internet
-dacă ai internet, ce ce pana mea mai ai nevoie de spoturi Posted Image
-unde preferi să stai, într-un local la o cafea, sau după blocuri, în ploaie?

View PostMihai_3, on 22 octombrie 2014 - 15:45, said:

deci asta este practic versiunea UPC a serviciului deja existent numit Digi Wi-Fi de la RDS...
Doar cu precizarea ca asta are sansa sa se extinda multtttttttttttt mai mult.

Totuși, e o diferență între un hotspot făcut profi, dualband, cu sectorială, prezent într-o zonă cu trafic și o gioarsă soho aruncată sub pat într-o garsonieră din Ferentari pe care poate nici nu o poți accesa pentru că e pe un canal cu alte 50 de routere.

Edited by benis, 22 October 2014 - 21:40.


#39
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Imi pare rau sa te corectez dar gresesti 99%.
grinci se referea la comunitate, comunitate online , acoperirea wifi din contra e ridicata fiind prezenta in orice bloc unde e cablat upc, hotspoturile le stii din moment ce scanezi si nu iti trebuie internet sa le gasesti, de asta se cheama si hotspoturi, sa te conectezi la internet.

Genul asta de pesimism si nu optimist e deschiderea comunitatii la care se referea grinci si ma poate corecta daca nu spun bine.

Edited by gigsnet, 22 October 2014 - 21:42.


#40
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Pai eu de comunitatea online upc vorbeam. Nu trebuie sa stiu unde sunt spoturile, le gasesc in cale (mergi pe trotuar si dai aproape din spot in spot) si oricum nu ma bazez exclusiv pe acoperirea wifi. Astea fiind spuse tot mi se pare o idee ft buna Posted Image

Edited by grinci, 22 October 2014 - 21:43.


#41
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 05.09.2005
Si mie mi-a aparut asta in casa

Attached Files



#42
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Dupa intensitate, poate e a ta :)

#43
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 05.09.2005
Mi se pare o idee foarte buna si va explic si de ce. Spre ex, eu stau in Iasi si cand ma duc acasa la mama, = unde nu exista internet, ma pot conecta la vecini ! Fara sa le mai dau astora de la Orange bani pentru un stick de net. E super!

Mi se pare peste digi-wifi. Sper sa nu fie pe bani!

Edited by a_d_y, 22 October 2014 - 22:41.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-i pe bani. Vecinii au UPC, nu?

#45
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 05.09.2005
Toata scara e de UPC la mama :))

au au:)

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci ai de unde alege. :lol:

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostTurboHamster, on 22 octombrie 2014 - 18:18, said:

Mai degraba e o versiune de Fon.
Sunt curios daca acest serviciu va functiona si international deoarece, spre deosebire de RDS, cei de la UPC au retele in o gramada de tari.
In mod normal clientii nu vor "iesi" in Internet cu IP-ul abonatului gazda, ci intai vor trece printr-un tunel pana-n serverele UPC-ului, iar de acolo nu mai e problema celorlaltor abonati.

nu e vorba de nici un tunel. e un vlan separat si vor primi un ip public ipv4/ipv6 dedicat.
nu va functiona international! limitari legale...

View Postgigsnet, on 22 octombrie 2014 - 19:16, said:

Sunt curios daca clientii ar avea ip-ul lor de acasa sau un ip de vpn.

ce va place voua acest termen ip de vpn. din pacate nu are legatura cu subiectul.
in mod normal va fi un ip distinct de cel de acasa.

View PostMembruAnonim, on 22 octombrie 2014 - 20:15, said:

Asta-i si ideea. De aia cei care dezactiveaza Wi-Free nu pot sa acceseze serviciul deloc.

singura problema este ca setarea routerului in mod bridge este conditionata de dezactivarea wifi-free.
subiectul devine mai nasol/complicat cand se va introduce CGN si DS lite (ipv6 only cu tunnel ipv4 din core)

View Postbenis, on 22 octombrie 2014 - 21:36, said:

Nu este o comunitate deschisă, se adresează doar abonaților UPC. proiectele de genul sunt moarte din start, așa cum a murit și FON-ul, astăzi nici nu mai se vinde serviciul, ultima dată când mă uitasem, te ducea pe un link mort. Acest gen de business a fost și este un eșec din mai multe motive:
-acoperirea wifi e mică
-nu știi unde sunt spoturile
-dacă totuși vrei să știi ce spoturi ai în zonă, îți trebuie internet
-dacă ai internet, ce ce pana mea mai ai nevoie de spoturi Posted Image
-unde preferi să stai, într-un local la o cafea, sau după blocuri, în ploaie?
Totuși, e o diferență între un hotspot făcut profi, dualband, cu sectorială, prezent într-o zonă cu trafic și o gioarsă soho aruncată sub pat într-o garsonieră din Ferentari pe care poate nici nu o poți accesa pentru că e pe un canal cu alte 50 de routere.

iti recomand sa te mai documentezi putin. fon is not dead. doar si-au schimbat putin buisness modelul. au ca intermediar si operator cel mai mare provider din tarile importante ca piata pentru ei. in germania de exemplu t-mobile si etc....

#48
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Si la mine a aparut wifi free.  Cand va deveni functional sa dau net gratis vecinilor

#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcarmenclara1, on 22 octombrie 2014 - 23:59, said:





iti recomand sa te mai documentezi putin. fon is not dead. doar si-au schimbat putin buisness modelul. au ca intermediar si operator cel mai mare provider din tarile importante ca piata pentru ei. in germania de exemplu t-mobile si etc....
M-am documentant, ce să mai zic :lol:
Am intrat la ei pe pagină și când am dat click pe pagină, m-a direcționat pe pagina telekoy românia. Acolo, nici vorbă de FON, nici cu search-ul. Eventual și-au schimbat modelul într-unul mort.

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmadalinmdl1, on 23 octombrie 2014 - 07:07, said:

Si la mine a aparut wifi free.  Cand va deveni functional sa dau net gratis vecinilor

Probabil daca se conecteaza mai multi cu userul tau, iti restrictioneaza accesul. Daca;s normali la cap, or sa puna si ceva conditii/limitari.
Oricum si asa vor fi multi care vor face rost de un user si vor sta moka pe upc.
Oricum, ce face upc e o chestie senzationala, mi-ar place sa existe si la concurenta...

#51
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Personal nu ma avantajeaza cu nimic acest serviciu (nu sunt client UPC si am suficient trafic de net cat sa mai si ramana) dar ideea mi se pare excelenta. Serviciul va fi de mare folos pentru clientii UPC care folosesc internet mobil scump si de multe ori insuficient de la corporatisti. De curiozitate am cautat si eu si vad un UPC Wi-Free si la mine. Am vecini cu net de la ei.

Este singurul topic de pe aria UPC care l-am pus in lista celor urmarite.

Edited by danutz1, 23 October 2014 - 08:47.


#52
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Am și eu în zonă:

Attached Files

  • Attached File  4645.jpg   180.66K   148 downloads


#53
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu am mai multe retele UPC dar un singur UPC Wi-Free.

#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postbenis, on 23 octombrie 2014 - 07:49, said:

M-am documentant, ce să mai zic :lol:
Am intrat la ei pe pagină și când am dat click pe pagină, m-a direcționat pe pagina telekoy românia. Acolo, nici vorbă de FON, nici cu search-ul. Eventual și-au schimbat modelul într-unul mort.
pai fon nu a fost ever prezent official in romania.  o sa intre acuma cu telekom,  dar la viteza corporatistilor romani va mai dura un timp pana va fi disponibila....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate