Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Spălare încălțări la mașina de spălat rufe

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Blue_Ivy, on 21 octombrie 2014 - 13:14, said:

Eu prefer sa ii spal maxim 1 data (la masina de spalat), si nu tin o pereche mai mult de 1 an.
Spune-ne intai despre ce incaltaminte vorbesti... Daca cumperi tenesi de panza, poate, dar nu vad cum ar putea ca o pereche de pantofi/ghete din piele, serioase, sa tina atat.
Ar trebui sa tina multi ani fericiti, daca sunt intretinute cum trebuie, adica curatate si tratate cu crema speciala ca sa nu se usuce si sa ramana impermeabila.


 -Diana-, on 21 octombrie 2014 - 14:33, said:

Nu stiu ce fobii aveti, dar mai bine sa ai o pereche de incaltari 1 an si curata, decat aceeasi 10 ani si nebagata la masina.

Legat de miros, bagati si balsam, insa dupa 30 min de stat in apa cu deteregent, cum naiba mai miros incaltarile alea? Vedeti, vedeti daca nu le spalati lunar? Posted Image
Praf de copt. Poate suna ciudat, dar ajuta la curatarea a NNNN lucruri din casa, inclusiv scoate mirosul din incaltaminte:
http://www.wikihow.c...s-from-Stinking

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4ciahsfuzXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
__Bogdan__

__Bogdan__

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2014
Michidoo nu dramatizezi. Dilema cu murdaria si spalatul poate duce la paradox.

#39
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Am spalat o haina de piele in masina de spalat la 30 de gr. cu SAMPON (1/2 de sticla) si a fost ok. :)

#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Samponul a fost ok, dar despre haina ce ne poti spune?

#41
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ba dramatizeaza.
N-a murit nimeni infectat cu rufele din masina de spalat.
Adica, din astia normali care nu calcam prin toti rahatii, ca mna...ne uitam si noi pe jos, nu numai pe sus.

 gumball3000, on 21 octombrie 2014 - 17:59, said:

Samponul a fost ok, dar despre haina ce ne poti spune?
Si de care sampon, pantene sau din ala profi? :D

 Stefan_CM, on 21 octombrie 2014 - 16:45, said:


Praf de copt. Poate suna ciudat, dar ajuta la curatarea a NNNN lucruri din casa, inclusiv scoate mirosul din incaltaminte:
http://www.wikihow.c...s-from-Stinking


Da, am mai auzit asta de la cineva. :)
Multumesc pt informare.

#42
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 gumball3000, on 21 octombrie 2014 - 17:59, said:

Samponul a fost ok, dar despre haina ce ne poti spune?

cica inca misca cand a bagat-o in masina. se zbatea.

#43
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
poti spala linistit; nu se sparge geamul; am spalat si bocanci de munte de mai multe ori.

#44
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 Michidoo, on 21 octombrie 2014 - 16:02, said:

umm...nu vreau sa stric distractia nimanui, dar cand ma gandesc la incaltari spalate in masina de spalat am in cap un singur lucru: cu incaltarile alea calci in pipi si caca de matze si caini + resturi de la gunoaie ("sosul" ala pe care-l lasa in urma masina de gunoi) + flegme ale unor oameni care pot fi bolnavi.

Michidoo, ai asa un talent la descris scarbosenii ca mi-e ca am dat in hepatita citindu-te Posted Image

#45
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 Michidoo, on 21 octombrie 2014 - 16:02, said:

umm...nu vreau sa stric distractia nimanui, dar cand ma gandesc la incaltari spalate in masina de spalat am in cap un singur lucru: cu incaltarile alea calci in pipi si caca de matze si caini + resturi de la gunoaie ("sosul" ala pe care-l lasa in urma masina de gunoi) + flegme ale unor oameni care pot fi bolnavi. Toate astea adunate pe talpa sa le bagi in masina de spalat in care apoi bagi lenjeria intima si lenjeria de pat cu care vii in contact direct?! Da sigur, e apa, e detergent, dar sunt 30 de grade! deci apa calduta. Daca era la 90 ziceai ca e ok, e apa fiarta, se sterilizeaza. Sincer, e ca si cum ai lua buretele de spalat vasele si ai curata incaltarile (eventual in chiuveta de la bucatarie, in care speli si vasele), pe principiul ca ai pus detergent pe el si dai cu apa din belsug. WTF?!
Groaznic! Sper ca iti arunci incaltamintea dupa fiecare plimbare.

Adidasii de sala i-am spalat in repetate randuri in masina de spalat pe program normal (nu rapid) si nu au avut nici pe dreq, nici ei, nici masina.

#46
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 -Diana-, on 21 octombrie 2014 - 18:19, said:

Da, am mai auzit asta de la cineva. Posted Image
Multumesc pt informare.
Am folosit vreme indelungata bicarbonatul de sodiu turnat direct in ciuboate si a dat rezultate neasteptat de bune. Sosetele au cam suferit dar...

#47
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 Stefan_CM, on 21 octombrie 2014 - 16:45, said:

Spune-ne intai despre ce incaltaminte vorbesti... Daca cumperi tenesi de panza, poate, dar nu vad cum ar putea ca o pereche de pantofi/ghete din piele, serioase, sa tina atat.
Ar trebui sa tina multi ani fericiti, daca sunt intretinute cum trebuie, adica curatate si tratate cu crema speciala ca sa nu se usuce si sa ramana impermeabila.

Fiecare are diferite standarde dupa care ii schimba sau nu. Eu merg destul de mult, dupa 1 an talpa si partea din fata unde se indoaie papucul arata inestetic. Pot sa fie si pantofi de 800 lei, tot piele lacuita e, si tot la fel se face. Multi ani fericiti nu as tine o pereche de papuci nici daca mi-ai da gratis. Din motive de plictiseala dar si de igiena.

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Incaltamintea pute dupa spalat de la uscarea prea lenta. In mediu umed si partial intunecos cresc bacterii intr-o veselie. De unde stiu? Am avut o data excedent vreo doua prosoape fata de ce putea duce suportul meu si le-am pus in baie cand era vremea mai inchisa. La tomberon a fost soarta lor.

 Stefan_CM, on 21 octombrie 2014 - 16:45, said:

Praf de copt. Poate suna ciudat, dar ajuta la curatarea a NNNN lucruri din casa, inclusiv scoate mirosul din incaltaminte:

Bicarbonat de sodiu. Baking powder e praful de copt.

#49
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
nu am folosit nimic. am pus progranul de 30 grade.
pantofii sport i-am pus intr-un prosop vechi, i-am invelit. am legat pachetul cu o sfoara obisnuita.
i-am uscat pe balcon.
uscati, i-am dat cu un niste pufuri de aburi de la fierul  de calcat. si si-au revenit. nu ca noi.

#50
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 sebulbus, on 22 octombrie 2014 - 06:07, said:

Bicarbonat de sodiu. Baking powder e praful de copt.
Si totusi e cam acelasi lucru. Praful de copt este bazat pe bicarbonat de sodiu.
Dar intr-adevar, mai bine merge direct bicarbonatul de sodiu pentru asta. :)

#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 sebulbus, on 22 octombrie 2014 - 06:07, said:


Bicarbonat de sodiu. Baking powder e praful de copt.

Si eu care ma gandeam ca am vreo 10 pliculete de praf de copt si sa ma apuc de treaba, zic. :D

#52
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
E cam acelasi lucru. Praful de copt este bicarbonat de sodiu + acidul necesar pentru a creste aluatul/etc.

#53
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
adidasii spalati la masina au prostul obicei de a ramane fara talpi ! in rest nu au nimic ,asa cum ziceti si domniile voastre .

#54
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
:lol:
Ba nu au. Nu mi s-a intamplat niciodata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate